Tobrased Göz Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları

 • Tugba yazdı.
 • 18 Ekim 2022
 • 4.910 okunma

Tobrased göz damlasının kullanım amacı, gözdeki ve göz çevresindeki bakteri kaynaklı oluşumları tedavi etmektir. Bu göz damlası steril çözelti şeklindedir. 1 mL çözelti içerisinde 3 mg tobramisin bulunur. İlaç, renksiz ve berrak bir yapıya sahiptir. Bunun yanı sıra ilaç içeriğinde bulunan maddeler şunlardır:

 • Sodyum klorür
 • Enjeksiyonluk su
 • Borik asit
 • Sülfirik asit
 • Benzalkonyum klorür
 • Sodyum hidroksit
 • Taylakspol
 • Sodyum sülfat

Tobrased göz damlasının kullanım amacına uygun şekilde fayda edebilmesi için yukarıdaki bileşenler ilacın içerisine belirli bir miktar olacak şekilde eklenir. Bu ilacı hekiminiz tarafından önerilen şekilde kullanmalı ve düşük-yüksek doz kullanımından kaçınmalısınız. İlacın prospektüsünde belirtilenin dışında bir fayda umarak kullanımı da doğru değildir. Bu nedenle kullanım amacını, şeklini ve yan etkilerini paylaşacağımız bu yazımızı dikkatli bir şekilde okumalısınız

Tobrased Göz Damlası Ne Amaçla Kullanılır?

Tobrased Göz Damlası Ne Amaçla Kullanılır?

Tobrased göz damlasının kullanım amacı yüzeysel bakterilerdir. Gözünüzde ya da gözünüzün etrafında oluşan bakteri kaynaklı enfeksiyonların tedavisi için Tobrased göz damlası etken maddeler içerir. İlaç içeriğinde antibiyotik maddeler yer alır. İlaç grubu anti-enfektif olarak tanımlanır. Bu grupta yer alan ilaçlar gözde hastalığa sebebiyet veren bakterilere karşı son derece etkilidir. Gözünüzde meydana gelen problemi inceleyen hekiminiz Tobrased kullanmanızı isteyebilir. Bunun dışında kendi insiyatifinizle ilacı almanız çok doğru olmayabilir.

Tobrased Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Tobrased göz damlası kullanımı sırasında doktor tavsiyesi dikkate alınır. Bunun yanı sıra eczacınıza da danışma şansınız vardır. Kullanım şekli vakanın hafif ya da orta şiddette seyretmesi durumunda dört saatte bir olacak şekildedir. Dört saatte bir ya da iki damla olacak şekilde ilacı uygulayabilirsiniz. Kullanım süresi ise genellikle yedi ila on gün arasındadır. Tam olarak sürenin ne kadar olacağına hekimler karar verir. Kullanım öncesinde ellerinizi yıkamanız oldukça önemlidir. Aksi takdirde farklı bir enfeksiyonla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Kullanım sırasında ilk önce uygulama şişesinin kapağının açılması gerekir. Baş parmağınızı ve orta parmağınızı kullanarak şişeyi ters konuma getirmelisiniz. Hafif bir basınçla şişeyi sıktığınızda tek bir damla uç kısmından süzülür. Gözünüzü alt kısımdan aşağı doğru çekerek açmalı ve damlayı kesenin içerisine doğru damlatmalısınız. Damlalığın uç kısmını hiçbir yere değdirmemeye çalışmalısınız. Aksi takdirde damlalığa farklı bakteriler bulaşabilir. Uygulama tamamlandıktan sonra gözünüzü kapatmalısınız. İlacın farklı noktalara yayılmaması için göz ve burun arasında kalan bölgeye hafifçe baskı uygulamanız yeterlidir.

Tobrased Göz Damlasının Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tobrased Göz Damlasının Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Edilmelidir?

Tobrased göz damlasının kullanımı sırasında dikkat edilmesi gerekenler arasında ilk sırada alerjik belirtiler vardır. İlaç kullanımı sırasında vücudunuz herhangi bir alerjik tepki verirse kullanımı hemen kesmenizde fayda vardır. Alerjik belirtiler kızarıklık ve kaşıntı şeklindedir. Antibiyotik grubuna giren farklı bir ilaç kullanıyorsanız aynı anda Tobrased göz damlasını kullanmadan önce hekiminize danışmalısınız. Tedavi süresince lens kullanımının zararları olabilir. Aynı zamanda lenslerin rengi de Tobrased göz damlası nedeniyle bozulabilir.

Tobrased Göz Damlasının Yan Etkileri Var mıdır?

Tobrased göz damlasının yan etkileri ilaç içeriğine karşı vücudunuzda herhangi bir duyarlılık gelişmesi neticesinde ortaya çıkabilir. Döküntü, seste kısılma, yutkunma güçlüğü gibi belirtiler oldukça ciddi olarak değerlendirilebilir. Baş dönmesi, seste kısılma ve dil şişmesi de yan etkiler arasındadır. Yan etkiler ortaya çıktığında ilacın kullanımını kesmeli ve hemen tıbbi yardım almalısınız. Gözde kızarıklık, kaşıntı ve rahatsızlık hissi en yaygın görülen yan etkiler arasındadır. Tobrased göz damlasının kullanım amacının ve şeklinin dışına çıkmadığınız takdirde yan etkilerle karşılaşma ihtimaliniz azalır.

Sıkça Sorulan Sorular

Tobrased göz damlası, gözde ve etrafında bulunan bakterileri ortadan kaldırmak için kullanılır.

Tobrased göz damlasının gözde kızarıklık, şişlik ve kaşıntı gibi yan etkileri olabilir.

Tobrased göz damlası hekim tarafından önerildiği gibi kullanılmalıdır.

İlgili Yazılar