Kişisel Veri Toplamayan Arama Motorları - En İyi 11 Arama Motoru

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 6 Temmuz 2022
  • 333 okunma

Arama motorları ve neredeyse tüm internet siteleri kişisel verilerimizi toplayıp kullanarak bunlar üzerinden kâr elde etme amacı güdüyorlar. Ancak General Data Protection Regulation (GDPR) ya da Türkçe söylemle Genel Veri Koruma Yönetmeliği gibi hukuki düzenlemelerin öne çıkması ile internet kullanıcılarının kişisel verilerinin gizliliği ve korunması son yıllarda fazlasıyla önemsenmeye başladı. Bu sayede teknoloji firmalarının güvenliğin yeterince sağlanması ve gizlilik ihlallerine yol açmaması yönünde adımlar atılması gereği üzerinde duruluyor.

Dolayısıyla internet kullanıcıları da kişisel verileri toplamayan, pazarlamayan ve gizliliğine önem ve öncelik veren hizmet sunucularını tercih etmeye başlamış durumda. Biz de bu bağlamda kullanıcılarının gizliliğine önem veren, kişisel veri toplamayan arama motorları hakkında ufak çaplı arama yaparak, gizliliğini korumak isteyen ve takip edilmekten sıkılan internet kullanıcıları için özgürce arama yapabilecekleri11 arama motorunu listeledik. Buyurun beraberce inceleyelim…

1. DuckDuckGo

DuckDuckGo, gizliliğini korumaya özen gösterenlerin en sık tercih ettiği arama motorlarının başında geliyor. Arama motoru siz kullanıcılarının bilgilerini toplamaz, saklamaz ve paylaşmaz. Arama geçmişinizi saklamadığından reklam şirketlerine satabilecekleri verilerinize de sahip olmaz. Gizliliğinize bütünüyle saygılıdır. DuckDuckGo kişisel veri toplamayan arama motoru olarak son derece güvenlidir. Gizliliğinizi korumak istiyorsanız ideal seçim olduğuna emin olabilirsiniz.

2. StartPage

Startpage, kendisini ‘dünyanın en güvenli arama motoru’ olarak tanımlıyor. Kullanıcılarını takip halindeki sitelerden koruyan arama motoru, Proxy server hizmetiyle IP adresinizi ve konumunuzu talep eden sitelere engel oluyor. Chrome/Firefox gibi tarayıcılarda eklenti olarak kullanma olanağı sunuyor ve Google’a kayıt ve takip teknolojisinden arındırılmış arama sonuçları sunması adına ödeme yapıyor. Bu yolla StartPage hem arama sonuçlarını en verimli biçimde sunmuş hem de gizliliği koruma altına almayı sağlamış oluyor.

3. Searx

Searx, aslen metasearch motorudur. Yani kullanıcılarına farklı arama motorlarının sonuçlarını sunmaktadır. Yalnız bu işlemi yaparken aramalarınız baz alarak sizin profilinizi kullanmıyor. Kullanıcılarının verilerini depolamadığı gibi başka kanallarla verilerinizi de paylaşmıyor. Searx, açık kaynak koduna sahip olduğundan geliştirilmesine katkıda bulunmak isterseniz github servisi/sayfasına göz atabilirsiniz. Kişisel veri toplamayan arama motorları arasında kayda değer olanlardan biridir.

4. Lukol

Özel arama motorunuz olarak değerlendirip kullanabileceğiniz bir diğer işlevsel arama motoru olan Lukol, arama sonuçlarını Google üzerinden alır fakat IP adresinizin izlenmesine ve geri takibe izin vermez. Bu arama motorunu kullandığınızda gizliliğiniz garanti altındadır. Gizliliği en iyi koruyan arama motorları arasında gösterilen sayfa; bilgilerinizin takip edilmesinden sizi koruyor ve özellikle spam uygulamalara karşı güvenliğinizi sağlıyor. Özetle sizi anonim hale getiriyor ve profilinizi koruyor.

5. Ecosia

Ecosia’nın tanınırlığını artıran unsur çevreci eylemleri. Arama motoru olarak verdiği hizmetten sağladığı gelirleri ve giderleri şeffaflıkla paylaşan sayfa elde ettiği kârla ağaç dikiyor! Tabiki listeye girme sebebi olan verilerin korunması hususunda da güvenilir olma özelliğini koruyor. En bilindik arama motorlarından olan Ecosia, kişisel verileri reklam veren sayfalarla paylaşmıyor. Arama motoru üzerinden yapmış olduğunuz aramalar 1 hafta içerisinde anonim hale getiriliyor ve üçüncü parti takip teknolojileri kullanılmıyor.

6. WolframAlpha

Esas itibarıyla temel hedefi bilginin yayılmasını ve çoğalmasını sağlamak olan WolframAlpha, daha ziyade bilimsel ve araştırma kaynaklı, profesyonel kullanıma elverişli arama motorudur. Bu arama motorunu kullanarak kişiler, müzikler, filmler, ekonomi, sağlık konuları gibi alanlarda kaliteli ve işlevsel sonuçlar elde edebilirsiniz. Kişisel veri toplamayan arama motorları arasındaki yerinin hakkını verdiğini de belirtmek gerekiyor.

7. Yippy

Bu arama motoru, yapmış olduğunuz aramaların sonuçlarını dilediğiniz biçimde filtreleme olanakları sunuyor size. Ayrıyeten uygunsuz bulduğunuz içerikleri de flaglayabiliyorsunuz. Yippy’de alternatif arama motorlarının birçoğunda bulunmayan resim, haber, iş ilanı, blog, web sayfası gibi kategorileri bulunuyor. Seçenekler arasında Google gibi özellikler sunmakla beraberi aram sorgularınızı takip etmemesi ve size özelleştirilmiş reklamlar göstermemesi de artı almasını sağlıyor.

8. Hulbee

Hulbee, data sızmalarına, hacker saldırılarına karşı aramalarınızı şifreleyerek kişisel verilerinizi koruma altına alıyor. Bilgileriniz analiz edilmeden ve depolanmadan size akıllı sonuçlar sunuyor. Lokasyon temelli aramalar yapabiliyor ve sonrasında ‘aktivitenizi temizleyin’ butonuna tıklayarak yapmış olduğunuz işlemleri silebiliyorsunuz.

9. MetaGer

Ardınızda iz bırakmadan sağlıklı aramalar yapmak istiyorsanız MetaGer tercih sebebiniz olabilir. Proxy server hizmeti de sunan arama motoru ile bağlantıladığınız linkleri anonim olarak tıklayıp açabilir ve IP adresinizi saklı tutabilirsiniz. İlaveten üçüncü kişilerin saldırılarından ve virüslerden korunursunuz. Arama motorunun varsayılan kullanıcı dili Almanca olduğu için, arama yaparken dili değiştirmeyi unutmayın.

10. Oscobo

Kişisel verilerin kullanılmasına izin vermeyen bu arama motoru da diğer benzerleri gibi güvenle kullanmaya olanak veriyor. Hemen hemen tüm dünyadan insanlar gizliliklerini korumak üzere Oscobo'yu tercih ediyorlar. Dilerseniz Chrome’u bu arama motoruna uzantı olarak ekleyebiliyor ve her ikisini eş zamanlı olarak kullanabiliyorsunuz.

11. Disconnect Search

Kişisel veri toplamayan arama motorları listemizin son sırasında olan ve pek çokları gibi Google, Bing, Yahoo gibi arama motorlarının altyapısı ile veri hizmeti sunan Disconnect Search kesinlikle aramalarınızı izlemiyor, kayıt altına almıyor ve IP adresinizi araştırmıyor. Lokasyon bildirimli aramalar yapabilmenize rağmen bu bilgilerin paylaşılmasına da izin vermiyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Ülkemizde en çok tercih edilen arama motorları içinde ilk sırada gelen Google’ı Yandex, Bing, Yahoo, DuckDuckGo ve Infospace takip ediyor.

İlgili Yazılar