Ailece, Arkadaşlarla Evde Oynanabilecek Sözlü Oyunlar

  • Semersiz Hamsi yazdı.
  • 9 Eylül 2020
  • 6.677 okunma

Özellikle evde tüm ailenin ve arkadaş gurubunun bir araya gelmesi ile oynan sözlü oyunlar, komik dakikaların yaşanmasına ve keyifli saatler geçirmeye yardımcı olurlar. Bu gün sizler için hazırladığım evde sözlü şekilde oynayabileceğiniz ve aileniz, arkadaşlarınız ile maksimum eğlencenin tadını çıkarabileceğiniz sözlü oyunları hep birlikte incelemeye başlayalım.

1. Bom Oyunu

bom-oyunu

Evde oynanabilecek en anlaşılır ve en eğlenceli oyunlar arasında bilgisini sunacağım Bom oyunu, tek bir kural üzerinden işleyen bir oyun çeşididir. Oyunun asıl amacı şaşırmamak olduğundan, oyun sırasında komik dakikaların yaşanması muhtemel. Bu oyunda şaşıran kaybederken, detayları akılda tutanlar ise kazanan taraf olarak liderliğin haklı sevincini yaşıyorlar.

Bom oyunumuzu oynamak için ilk olarak, olabildiğince kalabalık olmaya çalışın. 4 veya üzeri oyuncu sayısı oyundan daha fazla keyif almanızı sağlayacaktır. Tüm aile veya arkadaş gurubu bir masa etrafından oturabilirsiniz. Bu kapsamda herkes bireysel olarak yarışır. İl adımda oyunun başında bir sayı belirlenir. Daha sonra, oyuna başlaması için bir kişi belirlenir. Bu kişi 1 den başlayarak rakamları saymaya başlar. Oyun başında belirlenen rakamı söylediğinde ve bu rakamın katlarını sayıları sayarken dile getirdiğinde, oturma düzeninde ilgili rakamlara karşılık gelen yerde oturan oyuncular ‘’bom’’ demelidir. ‘’Bom ‘’ demeyenler elendikçe kazanan belirlenir.

2. Ben Kimim Oyunu

ben-kimim-oyunu

Sizler için bilgisini sunduğum bu sözlü oyun gizemlerle dolu sözlü bir oyun çeşidi. Evde oynarken uzun vaktiniz geçireceğini ve zamanın nasıl geçtiğini anlamayacağınız bu oyun, aynı zamanda genel kültür bilgisi yüksek olanları bir adım öne geçiriyor.

Ben kimin oyununu oynamak için minimum 2 kişi olmak gerekir. Lakin, çok kişi ile bu oyunu oynama gizemi çoğaltacaktır. Öncelikle, bir oyuncu ebe olarak belirlenir. Dışarıda kalan oyuncular ise ebe olan oyuncu için ünlü simalardan veya tarihe damga vuran kişilerden bir isim belirlerler. Tabii ki ebe olan oyuncu kendisine takılan ismi bilmeyecek.

Bu adımın ardından söz ebe olan oyuncuya verilir. Ebe karakteri öğrenmek için sorular sormaya başlar. Diğer oyuncular ise sorulara sadece evet veya hayır şeklinde cevap verirler. Bir süre belirlenir bu süre kapsamında ebe karakteri bulur ve ismini söylerse 1 puan kazanır, bilemez ise hanesine bir ‘’0’’ eklenir. Her kişinin ebe olması ardından 2 tur sonunda önde gelenler liderler olarak belirlenirler.

3. Zincirleme Hikaye Oyunu

zincirleme-hikaye-oyunu

Oldukça komik ve eğlenceli anlara şahitlik etmenizi sağlayacak bu sözlü oyunu, okul arkadaşlarınız ile oynadığınızda kahkahaların peşi sıra yükseldiğini göreceksiniz. Evde arkadaş gurubunuz veya aileniz ile oynayabileceğiniz en güzel oyun önerileri arasında sizler için sunduğum zincirleme hikaye, kalabalık bir kitleyle oynanabilmektedir.

Oyun için tüm oyuncular aynı odada toplanır. İlk adımda oyuna başlaması için bir kişi seçilir. Ardından tüm oyuncular ortak bir kelime seçerler. Örneğin ‘’şövalye’’ kelimesi veya komik bir konsept için çok alakasız’’ çuval’’ gibi bir kelime seçilebilir.

İlk oyuncu seçilen kelime üzerinden bir hikayeyi sözlü olarak uydurmaya ve anlatmaya başlar, 2. Cümlesinden itibaren ikinci oyuncu anlatıma devam etmelidir. Her iki cümle ardından sıradaki oyuncu hikayeyi devam ettirmelidir. Bu kapsamda doğaçlama ile anlatılan komik hikaye üzerinden keyifli vakit geçirebilirsiniz.

4. Kulaktan Kulağa

kulaktan-kulaga

Herkesin severek oynadığı, zaman zaman yanlış aktarılan kelimeler ile evde kahkahaları yükselten kulaktan kulağa, benim vazgeçilmez sözlü oyunlarım arasında yer alıyor. Bu oyunu oynamak için kalabalık bir gurup olmak, cümlelerin aktarılana kadar çokça değişmesini sağlayacağından daha esprili dakikalar geçirmek mümkündür. Tabi ki gülmek kadar kazanmak ta önem taşıdığından 2 ayrı gurubun cümleleri doğru aktarmaya dikkat etmeleri ise birine liderliği getirecektir.

Oyunu oynamak için 3 ile 4 kişilik iki takım oluşturulur. Seçilen ilk takımın ilk oyuncusu bir cümleyi, karşı takımın oyuncusunun kulağına fısıldar. Sıra ile dizilerek oturan oyuncular cümleyi son oyuncuya kadar kulaktan kulağa fısıldayarak aktarırlar. Son oyuncu ise anladığı cümleyi sesli şekilde ifade eder. Sonda oturan oyuncu cümleleri doğru telaffuz ederse, takımına bir puan yazılır. Bu kapsamda cümleleri en doğru telaffuzla en çok sayıda dile getiren takımı ise liderlik koltuğuna alıyoruz.

Tüm detaylarını sizlerle paylaştığım bu birden fazla oyun seçeneği ile evde artık TV'nin kapat tuşuna basarak, ailenizle komik ve eğlenceli saatler geçirebilirsiniz.