Keçeli Kalem Lekesi Çıkarma Yöntemleri

  • Tugba yazdı.
  • 7 Şubat 2023
  • 207 okunma

Keçeli kalem çıkarma yöntemleri özellikle annelerin işini kolaylaştırır. Çocuklar okulda, evde keçeli kalemleri severek kullanır. Ancak ister istemez bu kalemlerden çıkan boyalar etrafa bulaşabilir. Her ne kadar keçeli kalemle resim yapmak keyifli olsa da lekeleri çıkarmak o kadar kolay değildir.

Keçeli kalem çıkarma yöntemleri arasında aseton, alkol gibi farklı teknikler mevcut. Ancak uygulama sırasında yeterli özeni göstermediğiniz takdirde bu maddeler de eşyalarınıza zarar verebilir. Yapmanız gereken uygulama yapılacak alana göre en doğru yöntemi tercih etmek. Uygulayacağınız yöntemin başarısı boyanın yayılma alanına bağlı olarak da değişiklik gösterir. Bu nedenle en başından bu lekeleri önlemek için gerekli tedbirleri almakta da fayda var. Resim önlüğü kullanmak, çocukların resim yaparken masada oturmasını sağlamak, masanın üzerine örtü sermek kullanacağınız yöntemlerden bazıları.

Kurumuş Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Kurumuş keçeli kalem lekesini çıkarmak için önce lekenin nerede olduğuna bakmak gerekir. Söz konusu leke el üzerindeyse domates kullanılabilir. Lekeli bölgeye domates sürülerek temizlenebilir. Ancak lekeleri bekletmemek gerekir. Zira kuruyan lekeleri çıkarmak çok daha zordur.

Gelelim duvarlara. Ne kadar önlem alsanız da çocukların resim yapmayı en çok sevdiği alanlar duvarlardır. Duvarlarda oluşan kalem lekeleri çirkin bir görüntü oluşturur. Bu nedenle bir an önce temizlenmesi gerekir. Kurumuş keçeli kalem lekesini çeşitli temizleyiciler kullanarak çıkarabilirsiniz.

Cif gibi çeşitli yüzey temizleyiciler bu noktada işe yarar. Ancak bu temizleyicilerin amonyak içermemesi gerekir. Aksi takdirde duvar renginde bozulmalar ortaya çıkar. Duvar için aseton, kolonya gibi malzemeler de kullanılabilir. Ancak lekeyi yaymamaya dikkat etmelisiniz. Leke tutmayan ve silinebilir duvar boyaları tercih ederek bu tür durumlara karşı daha tedbirli olabilirsiniz. Yıkanabilir keçeli kalemler tercih etmek de işinizi kolaylaştırabilir.

Kıyafetten Keçeli Kalem Lekesi Çıkar mı?

Kıyafetten Keçeli Kalem Lekesi Çıkar mı?

Kıyafetten keçeli kalem lekesini çıkarmak için farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yöntemlerden biri kolonya kullanmaktır. Lekeli alanın arkasına bir pamuk koymalısınız. Ardından lekeli alana az miktarda kolonya dökmelisiniz. Böylece leke bulunduğu alandan ayrılarak pamuğa geçer. Ancak her kumaş türünde kolonya kullanımı uygun olmayabilir. Kalem lekesi henüz tazeyse hemen çamaşır deterjanıyla ve ılık suyla lekeli alanı çitilemeniz etkili bir yöntemdir. Sıvı çamaşır deterjanları bu noktada daha etkili sonuçlar sunar. Eğer evinizde bulaşık makinesi parlatıcısı varsa lekenin üzerine onu da sürebilirsiniz. Ardından biraz bekledikten sonra durulayarak izlerden kurtulabilirsiniz.

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Koltuktan keçeli kalem lekesini çıkarmak için alkol kullanmak etkili bir yöntemdir. Ancak alkol, kumaş dokusunda bozulmaya yol açabilir. Bu nedenle görünmeyen bir noktada deneme yapmakta fayda vardır. Bu sayede alkolün kumaş dokusuna zarar verip vermeyeceği anlaşılır. Koltukta oluşan lekeler için bulaşık deterjanı da kullanabilirsiniz. Eğer lekeler deri koltukta meydana geldiyse aseton kullanabilirsiniz.

Halıdan Keçeli Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

Halıdan keçeli kalem lekesini çıkarmak için bulaşık deterjanı, kolonya ve sabunlu su kullanabilirsiniz. Dökülen kolonyanın fazlasını kağıt havlu kullanarak alabilirsiniz. Her zaman doğal yöntemlerden yanaysanız süt ve sirke karışımı kullanabilirsiniz.

Daha Önce Duymadığınız Leke Çıkarma Yöntemleri

Daha Önce Duymadığınız Leke Çıkarma Yöntemleri

Bu yöntemlerin hepsini biliyoruz bize bilmediklerimizi anlat diyorsanız daha önce duymadığınız leke çıkarma yöntemlerini öğrenmeye hazır olun. Aslında birçok doğal malzeme leke çıkarma noktasında fayda sağlamakta. Sirke, tuz, mısır nişastası, limon suyu gibi pek çok malzemeyi leke çıkarmak için kullanabilirsiniz. Keçeli kalem lekesi çıkarma yöntemlerinden fayda görmediyseniz bu tarz malzemelerle de denemeler yapabilirsiniz. Vaktiniz varsa kullanmadığınız bir kumaşı keçeli kalemle boyayarak hangi yöntemin daha etkin olduğuna da karar verebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Keçeli kalem lekesi alkol, aseton gibi malzemelerle çıkarılabilir.

Bulaşık makinesi parlatıcısı yardımıyla kumaştaki keçeli kalem lekesini çıkarabilirsiniz.

Kuru mürekkep lekesi sıvı deterjan yardımıyla çıkarılabilir.

İlgili Yazılar