Bohem Tarzda Yatak Odası Dekorasyon Fikirleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 29 Haziran 2020
  • 6.782 okunma
  • 1 beğeni

Yorgun argın geçen bir günün ardından kendini yatağa bırakmaktan daha güzel bir şey var mı? Bence yok 😀 Yatak odaları sadece uyuduğumuz bir yer olmanın dışında kendimizi şarj ettiğimiz, ruhumuzu dinlendirip sakinleştirdiğimiz mekanlar.. Ve iddia ediyorum rüya gibi boho veya diğer bir adıyla bohem dekore edilmiş bir yatak odasından daha dinlendirici bir şey olamaz!

1- Boho Dekorasyon Nedir?

Kökleri Doğu Avrupa Bohemya'sına dayanan bohem dekorasyon yıllar içinde tekrar tekrar yorumlandı. 60'larda ve 70'lerde büyük bir diriliş yaşadıktan sonra 80'ler ve 90'lı yıllarda bir kesinti yaşamasına rağmen, boho son zamanlarda muhteşem bir geri dönüş yaptı. Öyle görünüyor ki bu sefer uzun süre bizimle olacak.

2- Renkler

Dinlendirici bir yatak odası yaratma söz konusu olduğunda, sakin tonlar daha ruhu yatıştırıcı bir etkiye sahiptir. Boho yatak odası dekorasyonuna başlamanın en iyi yolu nötr renklerde yatak ve yorgan kullanmaktır. Bu size parlak yastıklar ile katmanlayarak renk ekleme özgürlüğü verir ve odanızı canlandıracak bir renk patlaması yaratmanızı sağlar. 

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Renkleri

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Renkleri

3- Katmanlar

Boho tarzda katmanlar oluşturmak çok önemlidir. Yatağın üstüne ponponlu veya püsküllü bir örtü kullanabilirsiniz. Yatağa veya zemine taklit bir kürk eklemek de çok doğru bir bohem dokunuştur.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Ponponlu Örtü

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Püsküllü Örtü

4- Yatak Ucu Bankı

Farklı katmanlar yaratmak için tek seçeneğiniz tekstil ürünleri değil tabi ki. Ortama sandalye veya bank ekleyerek hem dinlenmek için bir alan yaratırken hem de odanıza bir karakter ve derinlik katacaksınız. Aynı zamanda makrome bir salıncak da kullanıp derinliği artırabilirsiniz, modeller görmek isterseniz linke tıkyamanız yeterli.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yatak Ucu Bankı

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yatak Başı Sandalye

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Makrome Salıncak

5- Yatak Başı

Bohem dekorasyona ani bir geçişe hazır değilseniz, küçük değişiklerle odanın verdiği hissiyatı ve görünümünü değiştirebilirsiniz.
Yatak başınız yoksa bir goblen veya halı asabilirsiniz veya dekoratif bir aynayla görüntüyü zenginleştirebilirsiniz. Başka bir yazımızda anlattığımız  makrome duvar süsleri de bir diğer harika seçenek.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yatak Başında Makrome Süsü

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yatak Başında Ayna

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yatak Başında Halı

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yatak Başında Hasır

6- Yatak

Ahşap mobilyalar boho stilin olmazsa olmazıdır ve yataklar ahşabı sergilemek için harika bir fırsattır. Halattan veya rattan yatak başlıkları tercih edebilirsiniz. Aynı zamanda antika parçalar da harika bir görünüm sağlayacaktır. Eğer yeterli bütçeniz yoksa ya da çok fazla para harcamak istemiyorsanız paletlerden de yatak yapabilirsiniz.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Palet Yatak

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Ahşap Yatak

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Rattan Yatak

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Palet Yatak Başlığı

7- Yastıklar

Yatağın üzerine atacağınız yastıklar büyük, yumuşak ve konforlu olmalıdır. Odada kullandığınız yan rengi içermesine özen gösterin ve desenler kullanmaktan korkmayın.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yastıklar

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Yastıklar

8- Halılar

Boho dekorasyonda halı olmazsa olmazdır. Yatağınızın altına bir halı sererek işe başlayın. Fas halıları veya vintage görünümlü başka halıları tercih edebilirsiniz. 

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Halılar

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Halılar

9- Duvar Süsleri

Altın kural duvarlarınızı asla boş bırakmamak. Geniş alanları doldurmak için farklı resimlerden bir kolaj yapabilirsiniz. Makrome süsler veya el yapımı halılar da kullanabilirsiniz. Hatta şapkaları ve sepetleri de duvara asabilirsiniz. 

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Duvar Süsleri

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Duvar Aynası

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Resimler

10- Perdeler

Odada renk ve desen olarak çok fazla şey varsa perdeleri daha sakin seçebilirsiniz. 

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Perdeler

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Perdeler

11- Bitkiler

Bitkiler bohem stilin bir diğer olmazsa olmazıdır. Bitkilerinizi isterseniz zeminde isterseniz mobilya üzerinde veya raflarda konumlandırabilirsiniz. Makrome bitki saksı askıları da burada işinizi kolaylaştıracaktır, farklı fikirlere bakmak için tık tık.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Bitkiler

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Bitkiler

12- Komodin ve Şifonyerler

Mobilyalarınızın takım olmasına geren yok hatta bundan kaçınmanız daha iyi olur. Farklı parçaları birbiriyle harmanlamak ortama boho hissiyatı katmanın harika bir yoludur. Eğer antika bir parçayı dekorasyona entegre edebilirseniz tarzınız daha da yoğunlaşacaktır. Parlak, dümdüz ve temiz yüzeyler yerine, üzerinde çizikleri ezikleri olan, eskitilmiş ahşap ve diğer ham materyaller mükemmel bir seçim olur.

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Komodinler

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Komodinler

13- Işıklandırma

Boncuklu, dokuma ya da rattan ışıklar harika görünür. Başucu aydınlatması için masa lambası yerine aplikler tercih edebilirsiniz. İp ışıklar ise bohoda önemli bir yere sahip. Yatak başlığının üstünde, resimlerin üzerinde veya bir aynanın etrafında kullanabilirsiniz. Ayrıca fenerler, küçük masa lambaları ve zemin lambası da kullanabilirsiniz. 

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Işıklar

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Işıklar

Boho Yatak Odası Dekorasyonu Işıklandırma

Sıkça Sorulan Sorular

Kıvrımlı rattan veya oyma ahşap gibi organik şekiller ve açık renkli masif ahşap çerçeveler kullanın. Antika / eski pirinç yatak çerçeveleri de harika ve çok boho görünebilir. Bunları bazen antikacılar gibi yerlerde ucuza bulabilirsiniz. Düşük profilli yataklar ve platform yataklar genellikle boho yatak odalarında da görülür.

İlgili Yazılar