Erkeklerde Saç Dökülmesine Karşı Şampuan Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 • Minik Tospik yazdı.
 • 14 Ağustos 2021
 • 271 okunma

Birçok erkeğin kellik derecesinde yaşadığı saç dökülmesi hususu, çoğu erkeğin de bunu estetik yönden sorun edebildiği hususlardan biridir.

Genetik faktörler, hormonal sorunlar, sigara bağımlılığı, beslenme biçimi, kimyasal içerikli saç ürünleri, kimi ilaçlar ya da gıda takviyeleri, stres, deri hastalıkları gibi pek çok etken erkeklerde saç dökülmesine yol açabilmektedir. Oransal olarak bakıldığında yaş arttıkça saç dökülmesi de artmaktadır. Erken önlem alınmadığında veya daha ciddi durumlarda tedavi olunmadığında işin sonu kelliğe varmaktadır.

Sağlıklı saçlardan dahi günde 50-100 arasında saç telinin koparak döküldüğü bilinmektedir. Yani herkesin saçı dökülebilir. Ancak bu dökülme çok fazla ise önlem almanın zamanı da gelmiş demektir.

Saç dökülmesinin azaltılmasında etkili olan pek çok ürün piyasada kullanıma sunulmaktadır. Şampuanlar, bakım kremleri, losyonlar, yağlar vb. ürünler saç dökülmesini durdurarak veya azaltarak saçların gürleşmesine olanak sağlamaktadır.

Bu yazı içeriğimizde saç dökülmesi problemi yaşayan erkeklerin kullanabileceği ve piyasada rahatlıkla bulunabilen şampuanlardan söz ettik. Bunlar veya buna benzer saç şampuanları ya da saç bakım ürünleri saç dökülmesi sorununu ortadan kaldırabilir ya da azaltabilir. Sonuç olarak daha gür ve sağlıklı saçlarınız olabilir.

Gelin saç dökülmesine iyi geleceğini düşündüğümüz 17 ürünü birlikte inceleyelim…

1. Bioxin Siyah Sarımsak Şampuanı

Bioxin Siyah Sarımsak Şampuanı

Yüksek sülfür içeren Bioxin Siyah Sarımsak şampuanı hem saçların dökülmesini önlüyor hem de daha sağlıklı uzamasına ve saç tellerinin güçlenmesine katkı sağlıyor. Ek olarak saçların daha yumuşak olmasına ve daha gür görünmesine de yardımcı oluyor. Tüm saç tiplerinin kullanımına uygun olan ürünü ilk sırada tavsiye ediyoruz.

2. Prozinc Plus

Prozinc Plus

Prozinc Plus, “Trico Complex & Saw Palmetto” bileşimi ile saç dökülmesini tamamen önlüyor. Tüm saç tiplerinin kullanabileceği ve bitki özlü içeriklerden üretilen, en etkili şampuanlardan biridir. Paraben içermeyen şampuan düzenli kullanıldığında saçları gürleştiriyor, dökülmesini önlüyor ve güçlendiriyor.

Ayrıca 20 Farklı Yeşil Saç Boyama Modeli adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

3. Bioblas Biomen

Bioblas Biomen

Tamamen doğal elementler ve elma sirkesi içeriğine sahip şampuan, saç dökülmesini önlemekle kalmıyor aynı zamanda kepek problemini de ortadan kaldırıyor. İçeriğindeki kafein özü kepek oluşumunu azaltıyor. Kullananların hiç pişman olmadığı şampuanın fiyatı açısından da müşterinin yüzünü güldüren cinstendir.

4. Max Derma

Max Derma

Zengin ve güçlü özler içeren şampuan sayesinde saç kökleriniz beslenir ve onarılır. Max Derma, saç köklerinizi güçlendirerek saç dökülmesine karşı etki sağlar. Dermatologların da tavsiye ettiği, uygun fiyatlı bu ürüne şans verebilirsiniz.

5. Phytolium

Phytolium

Erkek bireylerin yaşadığı saç dökülmesi sorununu çözmek adına ‘özel’ olarak üretilen Phytolium şampuanı, saçları canlandırıyor ve güçlendiriyor. Dökülen ve canlılığını yitiren saçlar için formüle edilmiştir. Düzenli kullanıldığında etkisini gösteren şampuan saç dökülmesi problemi yaşayan ve bunu sonlandırmak isteyen erkeklere tavsiye edebileceğimiz kurtarıcı ürünlerden. Fiyatı biraz yüksek olsa da karşılığını alacaksınız.

6. Clear Men

Clear Men

Dipten uca kadar bakım sağlayan, saçları güçlendirip dökülmeye karşı koruyan bu ürünü piyasada uygun fiyatla rahatlıkla bulabilirsiniz. Daha güçlü ve dolgun görünümlü saçlara kavuşabilirsiniz.

7. Toppik

Toppik

Seyrek saçların çok daha dolgun görünmesine olanak sağlayan şampuan, organik keratinden elde edilmiştir. Piyasadaki diğer ürünlere göre biraz fiyatlı gelebilir. Ancak saçlara anında dolgunluk kazandırması ve seyrekliği kapatması özeliğiyle sizi fethedebilir.

8. Kerastase

Kerastase

Adını çokça duymuşsunuzdur. Oldukça pahalı olan bu ürünü kullanma olanağı olanlara tavsiye edebiliriz. Saç köklerini uyararak saç dökülmesine engel oluyor ve saçın hacmini arttırıyor. Saçlarının çoğalmasını ve kalınlaşmasını isteyen erkeklere şiddetle tavsiye edilir.

9. Maxipure Keratin

Maxipure Keratin

Keratin ve vitamin bileşiğinden oluşan içeriğiyle saç dökülmesi azaltarak düzenli kullanımda tamamen sonlandırabilecek etkiye sahiptir. Yanı sıra hem yumuşak hem de dolgun saçlara kavuşmanıza olanak sağlar. Fiyatı da oldukça uygun olan bu ürünü gönül rahatlığıyla tavsiye edebiliriz.

10. Head and Shoulders Men Ultra Dökülme Karşıtı

Head and Shoulders Men Ultra Dökülme Karşıtı

Hem kepeğe hem dökülmeye karşı yüzde yüz etkin koruma özelliğine sahip olan şampuan piyasadan rahatlıkla bulabileceğiniz ürünlerden. Zaten kepeğe karşı etkisiyle tercih edilen markanın bu ürününü de uygun fiyatıyla tavsiye edebiliriz. Saç dökülmesine son verin ve daha güçlü saçlara sahip olun.

11. Olaplex Set (3’lü)

Olaplex Set (3’lü)

Deyim yerindeyse oldukça tuzlu olan bu ürün, kalıcı çözüm isteyen ve buna bütçe ayırabilenler için tavsiye edeceğimiz ürünlerden. 3’lü setin içinde şampuan, maske ve krem mevcuttur. Her tür saç tipinin rahatlıkla kullanabileceği set, günlük temizlik ve bakım olanağı da sunuyor.

12. Vichy Dercos Energising

Vichy Dercos Energising

Saç dökülmesini yavaşlatmaya yardımcı olan Vichy-Dercos şampuan saçlarınızı güçlendirmeniz için yardımcı olur. İçeriğindeki vitaminler sayesinde daha güçlü ve daha canlı görünen saçlara kavuşmanızı sağlar.  Saç köklerinin erken zayıflamasını engellemeye yardımcı olur. Günlük kullanıma da uygun olan şampuanın saç kremi ve saç bakım kremi de mevcut.

13. Ducray Anaphase + Plus

Ducray Anaphase + Plus

İçeriğindeki vitamin bileşiği ile saçın güçlenmesine ve hacim kazanmasına katkı sağlar. Yıpranmış saçların bakımını yapar. Saç bakım kremini ile de saçlarınıza canlılık kazandırabilirsiniz. Tamamlamak üzere bakım rutininize losyon da ekleyerek saç büyümesini hızlandırabilirsiniz.

14. Babe Energising Canlandırıcı Şampuan

Babe Energising Canlandırıcı Şampuan

Saçlarınızı canlandıran ve dökülmeye karşı koruyarak saçlara hacim katar. Yıpranan ya da çabuk kırılan saç yapılarının güçlenmesi ve canlılık kazanması için katkı sağlıyor. Düzenli olarak haftada 2-3 kez kullanıldığında etkisi görülecektir.

15. Hair 360 Intensive

Hair 360 Intensive

İçeriğindeki güçlü formüller yardımıyla saç tellerini güçlendiriyor ve kalınlaşmasına yardımcı oluyor. Saça güçlü görünüm kazandırarak destek sağlıyor. Düzenli olarak kullanıldığında saç sıklığını arttırmaya ve saç dökülmesini azaltmaya yardımcı olur. Aynı zamanda Sodium Lauroyl Sarcosinate içeriği sayesinde saçlarınız yumuşacık oluyor ve kolay taranıyor. Saç tipinize uygun Hair 360 saç spreyi ile birlikte saç bakımınıza katkı sağlayabilirsiniz.

16. Zigavus Forte Ultra Clinical

Zigavus Forte Ultra Clinical

Saç dökülmesine karşı yoğunlaştırılmış olan içeriğinde yer verilen ginseng, sawpalmetto, keratin, black garlic ve pribiotic ile saç köklerini besler ve saç dökülmesini yavaşlatır. Yapay renklendirici içermez. Yoğun terapi serumu ve gıda takviyesi ürünleri ile de saç dökülmesi bakımınıza destek sağlar ve daha sağlıklı, canlı saçlara kavuşmanıza yardımcı olur.

Ayrıca 24 Farklı Mor Saç Boyama Modeli adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

17. Kafein İçeren Şampuanlar

Kafein İçeren Şampuanlar

Kahvelerimizin temel içeriği olan kafeinin saç derisine enerji verdiğini biliyor muydunuz? Evet, doğru okuyorsunuz. Mahmurluğumuzu gideren kafein selülit gidermeye yardımcı ve gözaltı morluklarına iyi gelen özellikte olmasına ek olarak saç derisine de iyi geliyor. Dış etkenlere bağlı saç dökülmelerine ve zayıflamalara karşı saç derisine enerji veriyor; kan dolaşımını hızlandırıyor; saç köklerinin beslenip güçlenmesi sağlıyor ve dökülmeyi önlüyor. Saçlarına önem veren erkekler için kafein özlü şampuanlardan bazıları ise şöyle:

 • Logona Age Energy Shampoo
 • Urban Care Biotin & Caffeine Shampoo
 • Organix Niacin&Caffeine Shampoo
 • Plantur 39 Caffeine Shampoo
 • Alpecin Caffeine Shampoo
 • Davines Energizing Shampoo

Yazımızı bitirirken son tavsiyemizi de dikkate almanızı rica ediyoruz: Hindistan cevizi yağı! Saç dökülmesine birebir olduğunu söylesek… Tabi ki belirli sürelerde uygulamak kaydıyla... Yapmanız gereken şey az miktarda Hindistan cevizi yağını elinize alarak saçlarınıza sürerek yaymak. Ne kadar vaktiniz olduğuna veya ne yoğunlukta bakım sağlamak istediğinize bağlı olarak 15-20 dakika; 2 saat ya da 1 gece bekletebilir ve sonrasında yıkayabilirsiniz.  Hepsi bu!

Son olarak tüm bu ürünleri uzmanına danışarak kullanmanızın çok daha etkili olacağını belirtmiş olalım…

Sıkça Sorulan Sorular

Bu ifade kalıtsal saç dökülmesi anlamına gelmektedir. Androgenetik alopesi yani kalıtsal saç dökülmesi ergenlikten sonra ve 40’lı yaşlardan önce başlayabiliyor. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülüyor. Erkeklerin saçları önden arkaya azalmaya başlar. Büyük yamalar halinde saç dökülmeleri oluşur. Kadınlarda, saç zayıflamaya başlar ve dağınık şekilde; daha çok üst bölümde dökülmeler olur.

Sodyum Lauril Sülfat (SLS) içermeyen şampuan türüdür. Sülfatsız şampuan saç derisine ve saç tellerine hassas bakım yaparak saçın nemini ve dokusunu korumaya yardım eder. Sülfat içeren ve bu nedenle köpüren şampuanlara alışıldığı için, sülfatsız şampuanlar ilk başta saçın yeterince temizlenmediği hissini yaratsa da aslında saçı ve saç derisini zedelemeden temizlemektedir.

İlgili Yazılar

Centilmen Erkek Nasıl Olunur?

 • 14 Ağustos 2021

20 Farklı Mavi Saç Boyama Modeli

 • 14 Ağustos 2021