Mandalina kabuklarını bir de böyle değerlendirin! Kafanızdan saç fışkıracak

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 2 Kasım 2023
  • 56 okunma

Kış mevsiminin yaklaşması ile birlikte hastalıklar da baş göstermeye başladı. Özellikle okulların açık olması soğuk algınlığı, nezle ve grip gibi rahatsızlıkların hızla yayılmasına neden olurken bu süreçte uzmanlardan önemli uyarılar geldi. C vitamini bakımından zengin olan besinlerin sofralardan eksik edilmemesi ve mutlaka düzenli olarak tüketilmesi gerektiğini belirten uzmanlar, mandalina tüketiminin de her yaş grubu tarafından bir alışkanlık haline getirilmesi gerektiğini vurguladı.

Mandalinanın mucizevi faydalarının artık herkesçe bilindiğine ifade eden uzmanlar, bu noktada meyvenin kabuklarına da dikkat çekti. Düşüncesizce çöpe atılan kabuklarda da birçok önemli faydanın saklı olduğunu ifade eden uzmanlar, mandalina kabuklarının nasıl değerlendirilebileceğini anlattı.

SAÇLARINIZI YENİLEYECEK

Mandalina kabuğu saçları besleyen bir içeriktir. Bunun için mandalina kabuğunun toz haline getirilmesi ve kullanılan şampuana eklenmesi yeterlidir. Kabuklu şampuanı 10 dakika kadar bekletip duruladıktan sonra hem saç derisinde birikmiş olan yağlardan kurtulacak hem de yeni saç oluşumunun hızlanmasını sağlayacaksınız. Ayrıca kepeklenmeye sebep olabilecek hücresel hasar da bu yöntem ile en aza inmiş olacak.

MANDALİNA KABUĞUNUN FAYDALARI

Mandalina kabuğu pek çok farklı yöntem ile değerlendirilebilir. Örneğin bir bardak sıcak suya iki yemek kaşığı kadar mandalina kabuğunu atıp 1 saat kadar bekledikten sonra o suyu tüketmek, bronşit hastalığının etkilerini azaltmaktadır. Ayrıca öksürük, burun tıkanıklığı gibi semptomların etkileri de mandalina kabuklu su ile hafifletilebilmektedir.

Toz haline getirilen mandalina kabukları yemeklerde ve tatlılarda da kullanılabilir. Böylelikle sindirim sistemi düzene girer ve mide ağrıları büyük ölçüde hafifler. Son olarak ayak mantarından mustarip olanlar için de mandalina kabuğu önerisi söz konusudur. Kabukların mantarlı bölge üzerinde bir müddet bekletilmesi, mantar probleminin ortadan kalkmasına ve ilgili bölgenin hızla iyileşmesine katkı sağlayacaktır.

İlgili Yazılar