Şampuansız Hayat No Poo Akımı Nedir? Nasıl Uygulanır?

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 6 Aralık 2020
  • 670 okunma

Artık şampuan kullanmadığınızı hayal edin. Duşa giriyorsunuz ama marketlerden aldığınız şampuanları kullanmıyorsunuz. İşte böyle bir akım No Poo. Aslında tam olarak bu akımın İngilizce adı No shampoo. Türkçe'ye şampuan yok olarak çevirebiliriz. Nasıl bir akımmış bir bakalım.

No Poo Akımı Nedir?

No Poo Akımı Nedir?

No Poo akımını şu şekilde tanımlayabiliriz: Marketlerde satılan içinde zararlı kimyasallardan başka bir şey olmayan şampuanları kullanmayı bırakıp, tamamen doğal ve sağlıklı ürünleri kullanıldığı bir akımdır. 

Peki şampuan yoksa saçı nasıl temizleyeceğiz diye sorduğunuzu tahmin edebiliyoruz. Cevabı çok basit. Artık şampuan yerine saçlarımızı su, karbonat ve sirke kullanarak!

No poo akımına göre saçlar şampuanlanınca saçtaki yağ dengesi bozulur. Yağ dengesi bozulduğu için saç derisi zarar görür ve saç beslenemez. Saç sürekli daha fazla yağlanır. Yağlandıkça saçı yıkamak gerekir. Sürekli bu işlemi yaptıkça saçın yapısı bozulur.

No Poo Nasıl Uygulanır?

No Poo Nasıl Uygulanır?

No poo akımını şu şekilde uygulayabilirsiniz. 2 yemek kaşığı İngiliz karbonatı (eczanelerde var) bir bardak suya eklemelisiniz ve iyice karıştırmalısınız. Elde ettiğiniz karışımı saçlarınızın diplerine masaj yaparak sürmelisiniz. Su ile iyice durulayın. Şimdi sıra saçlarınızı yumuşatmakta. Bunun içinde 1 bardak suyun içerisine 1 yemek kaşığı kadar elma sirkesi koyarak kaşık ile karıştırın. Bunu saçlarınızın ucuna sürün. Sirkeli su saçlarınıza canlılık, parlaklık ve yumuşaklık kazandıracaktır. Saçlarınızı duruladıktan sonra bunları saçlarınızda fark edeceksiniz. Ayrıca bu oranları saçlarınızın uzunluğuna göre artırabilirsiniz.

Ancak amacımız sadece su ile yıkamak olduğu için zamanla bu karbonat kullanımını azaltarak bitirmelisiniz.

Eğer saçlarınız çok yağlanan yapıdaysa sirkeyi daha az kullanmalı, karbonatı biraz daha artırabilirsiniz. Çok fazla kabaran saçlarınız varsa şampuan olarak kullanacağınız karbonatı azaltmak. Kuru saç yapınız varsa da sirkeyi biraz daha kullanabilirsiniz. Ayrıca kuru ciltler için bakım önerileri bilgilerine de bakabilirsiniz.

İlk aşamada saçlarınız ve siz için süreç zorlu olsa da 14 – 15 gün içerisinde bu duruma alışacaktır. Elma sirkesi keskin kokusundan ötürü kullanmak istemeyebilirsiniz. Ancak duştan çıkınca kokunun hiçbir şekilde kalmadığını göreceksiniz.

Eğer saç diplerinizde kaşıntı, egzama sivilce gibi hassas durumlar varsa bu akıma başlamadan önce bu alanda bir uzmana danışmanızda fayda var. Aksi halde saç derinize zarar verebilirsiniz.

Şampuan Kullanmamanın Avantajları Neler?

Şampuan Kullanmamanın Avantajları Neler?

Minimum 2 hafta geçtikten sonra yağlı saçlarınız artık gün içerisinde yağlanmayacak, kuru saçlarınız artık olması gerektiği gibi bir saça kavuşacak, kabaran saçlarınız artık kabarmayacak. Hatta saçlarınız hızlı ve sağlıklı uzayacak. Eğer saçlarınız dökülüyorsa zamanla azalarak duracak.

Şampuansız hayatı tercih ettiğiniz andan itibaren kendi ekonominize fayda sağlayacaksınız. Bugün marketlerde şampuanlar çok pahalı olduğu için ekonominize muhteşem bir rahatlama sağlayacaksınız.

Bu akıma uyup saçlarınızı sadece su karbonat ve sirke ile yıkamaya başladıktan sonra yapay şampuanların içerisinde bulunan paraben hem saçlarınıza hem de çevreye zarar veren kimyasalları kullanmayacaksınız.

Marketlerde satılan yapay şampuanların içerisinde sülfat gibi diğer zararlı kimyasallar da saçlarınıza zarar verir. No poo akımını uygulamaya başladıktan sonra saçlarınıza böyle kimyasallar zarar vermeyecek.

No Poo sayesinde su tüketimini de azaltacaksınız. Bu sayede hem doğaya hem de cebinize faydanız olacak.

Peki Dezavantajları Yok Mu?

no poo dezavantajları
Caption

No poo akımının avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. No poo akımına başladığınız ilk andan itibaren şampuanı hayatınızdan çıkaracaksınız. Alışma evresinde psikolojik olarak kendinizi mutsuz, saçlarınızı iyi yıkayamamış gibi hissedebilirsiniz. (Ama emin olun ki saçlarınız şampuanla yıkadığınızdan daha tertemiz olacak)

Saçlarınızda ilk haftalarda kuruluk yaşayabilirsiniz. Bunun sebebi karbonatın asit derecesinden ötürü saçlar için bu tarz sorunlar yaratabilmektedir.

No Poo Akımına Katılan Ünlüler Var Mı?

No Poo Akımına Katılan Ünlüler

No Poo akımına kadın erkek birçok dünya starları katılmış durumda. Jennifer Aniston, Miranda Kerr, Jessica Simpson, Nicola Scherzinger, Gwyneth Paltrow, Amanda Seyfried gibi birçok kadın ünlü uyguladığı gibi Robert Pattinson, Johnny Deep gibi erkek ünlülerde uyguladığı bilinmektedir.

Sıkça Sorulan Sorular

No Poo akımı zararlı kimyasal bulunan şampuanları kullanmayı bırakmayı temel alır. Şampuan yerine doğal ürünler ile saçlar temizlenmektedir.

No Poo uygulamasında İngiliz karbonatı ve sirke kullanılmaktadır. 2 yemek kaşığı karbonat ile 1 bardak su karıştırılır. Daha sonra karışım saç diplerine masaj şeklinde uygulanır. Bu işlemden sonra saçı yumuşatmak ve canlılık kazandırmak için ; 1 bardak suya 1 yemek kaşığı elma sirkesi eklenir. Bu karışım saçların ucuna sürülür. Sonra saçlarınızı durulayarak uygulamayı bitirebilirsiniz.

İlgili Yazılar