Evde Doğal Yollarla Yasemin Parfümü Yapma Yolları

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 19 Haziran 2020
  • 1.476 okunma

Evde parfüm yapmak için yasemin en sık tercih edilen çiçekler arasında gelmektedir. Çünkü yaseminin ferah, yumuşak ve herkesin hoşuna giden notaları bulunmaktadır. Bu sayede hem ferah bir kokuya kavuşabilir hem de yasemin kokulu evde parfüm yapımı öğrenerek kendi özel notalarınızı oluşturabilirsiniz.

Yasemin Kokulu Parfüm İçin Hazırlanacaklar

Yasemin Kokulu Parfüm İçin Hazırlanacaklar

Öncelikle yasemin kokulu parfümü yapmak için birkaç malzemenin temin edilmesi gerekmektedir. Bu malzemelerin hepsi kolayca temin edilebilir nitelikte olduklarından parfüm hazırlamak isteyenler zorlanmadan temin edebilirler;

  • Kapaklı ya da kapanabilir cam şişe
  • 2 yemek kaşığı votka ya da etil alkol
  • 1 çorba kaşığı steril su,
  • 30 damla yasemin yapı
  • 5 damla vanilya yağı
  • Tercihen 5 damla lavanta yağı

Malzemelerin Hazırlanması

Malzemelerin Hazırlanması

Yasemin kokulu parfüm için eğer votka kullanmak istemiyorsanız bu durumda eczanelerde satılan etil alkolü tercih edebilirsiniz. Votka kendi başına etil alkol olarak değerlendirildiği için listede yer almaktadır ve herhangi bir sağlık sakıncası bulunmamaktadır. Aynı şekilde steril suyu da eczaneden temin edebilirsiniz.

Parfümü Hazırlamak İçin İlk Adımlar

Parfümü Hazırlamak İçin İlk Adımlar

Parfümü hazırlamak için ilk adım öncelikle bir cam şişe ya da kavanoz içine votka – etil alkol ile yasemin, vanilya ve lavanta yağlarını bir araya katınız. Karışımı hazırladıktan sonra kaşık ya da çubuk yardımı ile iyice iç içe geçmelerini sağlamak için karıştırın. Vanilya ve lavanta yağlarının belirtilen miktardan çok fazla olmamasına dikkat ediniz, aksi halde yasemin kokusunu dengeli bir şekilde alamayabilirsiniz. Daha sonraki adım olarak ise yaptığınız karışımı ağzı kapalı ve doğrudan güneş ışığı görmeyen, serin bir yerde saklayınız. Buzdolabını da saklama için tercih edebilirsiniz ve hatta bu sayede hem gün ışığından korunacak hem de serin bir ortamda kalacaktır.

İki gün boyunca bekletme süresinde karışımı günlük bazda çubuk yardımı ile karıştırın ya da çalkalayın, bu hafif yapıya sahip olan alaşımların üste çıkmasını engelleyecek ve daha homojen bir kullanım sunacaktır. İki gün sonra ise karışıma steril suyu belirtilen miktarı geçmemek kaydıyla dahil ediniz.

Parfümü Hazırlamak İçin Son Adımlar

Parfümü Hazırlamak İçin Son Adımlar

Steril suyu da ekledikten sonra şişeyi serin ve güneş görmeyen bir yerde ağzı kapalı olacak şekilde 4 hafta boyunca bekletmeniz gerekmektedir. Bu süreyi daha önceden kesmek parfümün istenen notalarını vermemesine neden olacaktır. Belirtilen süre boyunca bekletmek çok daha etkili notalara sahip olmasına neden olacaktır. 4 hafta sonunda eğer yüzeyinde tortu oluşmuşsa ince yapılı bir bez ya da tülbent yardımı ile karışımı süzebilirsiniz, her durumda kullanacağınız şişeye alırken süzmek daha iyi olacaktır. Böylece biriken tortu ya da küçük parçacıklar ayıklanacaktır. Kullanacağınız şişeye ev yapımı parfümü koyduktan sonra artık kullanmaya başlayabilirsiniz.

Parfüm Yaparken Dikkat Edilecekler

parfümü yaparken dikkat edilecekler

Yasemin kokulu parfümü yaparken dikkat edilecekler her şeyden önce bu yapılan parfümün hazır olarak satılan ve kozmetik mağazalarında bulunan parfümlerden farklı olduğunu bilmektir çünkü o parfümler çok katmanlı işlemlere maruz kalırlar ve koku süreleri çok daha fazla olur. Yapmış olduğunuz parfüm daha kısa süreli kokuya sahip olacak ancak doğal içeriğe sahip olduğu için sağlıklı olacaktır. Aynı zamanda birbirinden farklı notaları da kolayca evde yapabileceğiniz için maliyeti de çok düşük olacaktır. Yasemin kokusuna aynı zamanda limon, turunçgiller ya da zambak gibi kokuları da ekleyerek daha özel notalar ya da  sadece size ait olacak karışımlar elde etmeniz de mümkündür. Bu özellikleri ile birlikte evde parfüm yapımı çok avantajlı ve sağlıklı bir yapıda karşınıza çıkmaktadır.

İlgili Yazılar