Böbrek Taşını Düşürmeye Yardımcı Olan 10 Doğal Yöntem Tavsiyesi

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 15 Şubat 2021
  • 199 okunma
  • 1 beğeni

Sağlık, her şeyin başı. Bu sözü aslında ne kadar çok duyuyoruz değil mi? Yaşamın o telaşında bazen hep daha fazla iyiye ulaşmaya çalışıyor, daha fazla gücümüzün olduğunu düşünüp kendi sağlığımızı fazlasıyla ihmal edebiliyoruz. Aslında sağlığımızın yerinde oluşu gerçek manada bir nimet. Fakat düzenli kontrollerle bu nimetin farkında olmak, hastalık belirtilerini beklemeden tedbir almaya çalışmak modern tıp ne kadar ilerlese de öncelik vermemiz gereken konulardan biri. Vücudumuzun yapısını oluşturan sistemler, hayatta kalışımızı destekleyen unsurlardır aynı zamanda. Boşaltım sisteminin en önemli organlarından sayılan böbreklerin sağlığı da hayati bir öneme sahiptir. Böbrek sağlığının riske dönüştüğü durumlara karşı sağlık hizmetleri her ne kadar gelişse de hastalarda görülebilen, ağrı ve sıkıntılar günlük yaşamlarını etkilemektedir. Modern tıbbın yanı sıra alternatif tıbba dönük bazı öneriler, tedaviye destek veren unsurlar içinde yer almaktadır. Bazen dayanılmaz sancılara neden olabilen, böbrek taşı düşürmeye yarayan yöntemleri bugün yazımızda sizlerle paylaşmak istiyoruz. Faydalı bilgiler içereceğini umuyoruz.

Bu önerilerimizin yanı sıra, bağışıklık sistemini güçlendirmenin yolları yazımızı da okumanızı ve önerilerden faydalanmanızı tavsiye ediyoruz..

1. Bol Sıvı Tüketmeye Çalışın

Bol Sıvı Tüketmeye Çalışın

Sıvı tüketmenin birçok rahatsızlıklarda vücudun metabolik dengesini düzenlemeye yardımcı olarak önerildiğini biliyorsunuz. Aynı şekilde başta su olmak üzere sıvı tüketimi, böbrek taşı derdi olanlar için dahi önerilen durumlar arasında. Şayet, bol su içip düzenli egzersizler yapılırsa 5 mm çapı ve altındaki böbrek taşları kendiliğinden düşebilir. Bazen cerrahi müdahalenin çok gerekli olduğu durumlara karşı öncelikli olarak 5 mm çaptaki taşın kendiliğinden düşüp düşmeyeceği kontrol edilmektedir. Ayrıca hastaların çektiği sancıda taşın büyüklüğü de büyük rol oynamaktadır. Uzmanlarca günde en az 6 bardak suyun tüketiminin  bu rahatsızlıkta önemli olduğu vurgulanmaktadır.

2. Kilonuza Dikkat Edin

Kilonuza Dikkat Edin

Sıvı tüketiminde özellikle yaz aylarında dikkat edilmeyen bazı kafeinli ve şekerli içecekler de tehlike yaratabilir. Özellikle böbrek taşı şikayetiniz varsa, kahve, kola, çay gibi içecekleri mümkün mertebe azaltıp, tuz kullanımınıza bir sınırlama getirmeniz gerekmektedir. Kilo kontrolünün önemli olduğu bir durum olan böbrek taşı şikayetlerinizin artmaması için hızlı kilo kaybı gibi durumlara karşı da temkinli olmanız önerilir.

3. Lifli Gıda Tüketin

Lifli Gıda Tüketin

Enerji yoğunluğu düşük olan, tokluk hissine de yardımcı lifli gıdaları tüketerek böbrek taşını düşürmeye karşı bir güç elde edebilirsiniz. Aynı zamanda kan şekerini dengeleyici ve tansiyonu korumaya yardımcı özellikleri olan lifli gıdaların enfeksiyon riskini de azalttığı bilinmektedir. Bu yüzden yediğiniz meyve ve sebzelerin lif içermesi önem taşır. Mümkün olduğu kadar alınan gıdalardaki kalsiyum seviyesi belli oranlarda tutulmalı ve böbrek rahatsızlıklarına karşı lif içeriği olan posalı besinlere ağırlık verilmelidir.

4. Limon Suyu Tüketin

Limon Suyu Tüketin

Tıpta pek çok tedavi için kullanım amaçları arasında yer bulan bir şifa kaynağı olan limon, içeriğinde var olan sitrik asit özelliğiyle alternatif tıbbı destekleyen bir besin olarak bilinmektedir. Limon suyu içeriğindeki sitratın böbrek taşlarına olan faydası uzmanlarca da önerilmiş ve sıvı tüketimlerinde hastanın limon suyu ile de gerekli takviyeye özen göstermesi önerilmiştir.

5. Nar Tüketin

Nar

Nar, doğal tedavi yolları ile böbrek taşı rahatsızlıklarına karşı önerilen gıdalardan biridir. Böbrek taşı tedavisini etkin kılmak amacıyla kullanılan nar, yüksek besin değeri ve vitamin özelliğiyle bilinmektedir. Aynı şekilde meyve olarak tüketilen narın sıvı halde tüketilmesi de böbrek taşı tedavisinde izlenmesi önerilmiş yollardan biri olarak açıklanmıştır.

6. Isırgan Otu Kullanın

Isırgan Otu

Böbrek taşı sorunu çeken kişilerin yanı sıra böbrek taşı oluşma riskine karşı özellikle alternatif olarak önerilen ısırgan otu, iltihabı vücuttan atma özelliğiyle bilinmektedir. Özellikle etkisinin üriner sistemde böbreklerde daha fazla olduğu belirtilen ısırgan otu, idrar yolu ile enfeksiyonun atılmasında da kolaylık sağlar. Vücuda yararı birçok açıdan belirtilen ısırgan otu kullanımını uzmanlar, bilhassa böbrek taşı rahatsızlığı taşıyan kişiler için tavsiye etmektedir.

7. Alkolden Uzak Durun

Alkolden Uzak Durun

Kahve, çay gibi içeceklerin yanı sıra alkol da vücudun ihtiyacı olan suyun tedarikini engellemektedir. Gün içinde fazlaca alkol, kahve ve çay tüketimi, böbrek taşının su ile atılmasını engelleyecek ve sağlığınızı etkileyebilecektir.

8. D Vitamini Alın

D Vitamini Alın

Kalsiyum eksikliğine bağlı olarak vücutta oksalat miktarının artması, böbrek taşlarının artmasına neden olur. Bu yüzden kalsiyum içeriği olan süt, yoğurt, kuru baklagiller sınıfından gıdalar ve meyve olarak da incir tüketilmesi önerilmektedir. D vitamini eksikliği vücudun kemik yapısı ve bağışıklığı için de gerekli olduğundan güneşe çıkmak ve en az 15 dakika güneş ışığını almak kalsiyumun da vücut içine kolayca alınmasını sağlayacaktır. Peynir, yumurta sarısı, somon balığı gibi gıdalar bünyesinde D vitamini barındıran özelliklere sahiptir.

9. Et Ürünlerini Azaltın

Et Ürünlerini Azaltın

Ürik asidin birikmesine ve vücuttan atılımında rol oynayan sitratın azalmasına neden olan proteinler arasında hayvansal gıdalar risk grubunda yer alır. Kırmızı et başta olmak üzere, tavuk, yumurta gibi protein ağırlıklı besinler yerine, kuru baklagiller ve yoğurt tüketimi bu ihtiyaca karşı kullanılabilir ve dengeleme sağlanabilir. Böbrek taşlarının oluşması ve büyümesi riskine karşı protein alımının azaltılması mühimdir.

10. Turunçgillerden Faydalanın

Turunçgillerden Faydalanın

Olası böbrek taşı oluşumuna karşı önlem  amaçlı olsun ya da taş düşürme yönüyle olsun, faydası iyi bilinen gıdalardandır turunçgiller. Mevsiminde turunçgillere ait  portakal, limon, mandalina tüketimi, böbrek sağlığınız için de yararlı olacaktır.

Sıkça Sorulan Sorular

Günümüzde böbrek taşının yok edilmesi adına teknolojik açıdan gelişmiş imkanlar birçok sağlık merkezinde yer almaktadır. ESWL adı verilen vücut dışından yayılan şok dalgalarının bir ultrasonic araç vasıtasıyla böbrek taşına müdahalesi ve taşın kırılarak idrara atımı şeklinde tedavi sağlanmaktadır.

Böbrek taşı olup olmadığına dair şüpheye neden olabilecek unsurlardan, yan bölgelerde meydana gelen şiddetli bir ağrı, kusma, mide bulantısı ve nadir de olsa idrarda görülebilecek kan, hastalığı akla getirebilir. Ayrıca hastalığa dair ailede taş hikayesinin olup olmaması, hareketsiz ve sağlıksız yaşam koşulları, hastanın 30-50 yaş grubu içinde olması da hastalığı düşündürten diğer etmenler arasındadır.