Burçlar ve Burçların Genel Özellikleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 13 Şubat 2021
  • 407 okunma

Güzel bir haftaya geçiş olması ümidiyle, bugünkü yazımıza, “Burçlar ve Burçların genel özellikleri” ile başlıyoruz. Burçlar konusu, daha çok ilgi alanına yönelik olmasına rağmen, birçok kişinin yakından takip ettiği, yorumları dikkate alarak, harekete geçtiği bir durum sayılabilir. Burçlar ve etkileri, astrologların, gökyüzü haritasında yer alan Zodyak kuşağını inceleyerek, yaşama dair yansıyan kısımlarını meraklılarına aktardığı önemli bir astroloji konusudur. Zodyak kuşağı üzerinde yer alan 12 burç, saat yönünün tersine bir ilerleme gösteren 30 derecelik dilimlere ayrılmış bir bölümdür. Gezegenlerin, bu ev diye tabir ettiğimiz bölümlere olan açıları, konumları, değişkenlik göstermektedir. Bu yüzden sanıldığının aksine yorumlanması hiç kolay değildir. Burçlarla ilgili geleceği tahmin etmek üzere, birçok tartışma süregelse de bu tahminleri doğru bilen, yaklaşan birçok yerli, yabancı ünlü astrolog bulunmaktadır. Şimdiki bu yazımızda burçların, yaşantımız ve kişiliğimiz üzerindeki etkilerini, uzman görüşlere dayanarak, derleyip sizlere aktaracağız.

Ateş, su, toprak, hava elementleri olmak üzere 4 gruba ayrılır burçlar. Yükselen burcun nelere etki edebileceği, nasıl tespit edilebileceği de konularımız arasında olacak. Esas burcunuzun yanı sıra yükselen burcunuzun da özelliklerini takip etmenizi öneriyoruz.Yazımıza ilk olarak yükselen burcun ve ay burcunun etkileri ile başlıyoruz. Şimdiden keyifli okumalar.

Yükselen Burç Nedir?

Yükselen Burç Nedir?

Yükselen burç ifadesi, burç yorumlarında sıkça karşımıza çıkan bir ifadedir. Yükselen ifadesinin terimler arasına girmesi ise tamamen kişinin doğum saatinde, ufuk çizgisini karşılayan doğu boylamında yer alan burcun yükselmesi ile alakalı bir durumdur. Tabii bu burcun tespiti için bir doğum haritası çıkarılmalıdır. Yani, doğum tarihinizin gün,ay, yıl, saat şeklindeki bilgileri, doğduğunuz şehir ile belirtilerek yükselen burcunuzu tespit edebilirsiniz. Yükselen burcun tespitinde detaylı bilgiye ihtiyaç duyulurken, Güneş burcu yani esas burcumuz için doğduğumuz ay ve günü bilmek yeterlidir. Bireyin, güneş burcundan ziyade yükselen burcun etkilerini hissetmesinin, daha çok 30 yaşından itibaren gerçekleştiği düşünülmektedir. Bu konuda birçok astrolog arasında halen tartışmalar süregelmektedir. Yükselen Burç, kişinin sosyal çevresiyle ilişkisinde insanlarda ilk bırakacağı algıyı belirlemekte etkilidir. Fiziki görünümde esas burç etkiliyken, sosyal intibada yükselen burcun ağırlığı olduğunu söyleyebiliriz.

Ay Burcu

Ay Burcu

Bahsettiğimiz gibi burçlar konusu detaylı özelliklere sahip. Ay burcu da yükselen burç gibi bizlerin yaşantımıza tesiri olan bir burçtur. Doğduğumuz gün, Ay’ın bulunduğu konum dikkate alınır. Ay’ın hareketi esnasındaki konumu bir burca karşılık gelir. Ay burcu, kişilerin yükselen burcunda yer alan özelliklerinin aksine iç dünyasını, fikirleri ve duygularını, hayallerine ulaşmada izleyeceği yollara dair bilgi verir. Ay burcunu hesaplamak için de yine aynı şekilde doğum gün, ay, yıl  ve doğduğunuz şehir bilgilerine ihtiyaç vardır.

Gelelim şimdi horoskop dediğimiz yani yıldız haritasındaki konumuna göre burçlar ve özellikleri konusuna. Zodyak kuşağının bu birbirinden farklı 12 burç ve onların özelliklerini sıralayalım.

Koç Burcu (21 Mart - 20 Nisan)

Koç Burcu (21 Mart-20 Nisan)

Zodyak kuşağının ateş elementine sahip ilk burcu olarak karşımıza çıkan Koç Burcu, ateş elementinin de etkisiyle tabiri caizse ateş gibi bir burçtur. Topluluğa yol gösterici, lider özelliğe sahip bu burcun, saman alevi gibi çabuk parlayıp sönen öfkesi de bilinir. Konuşkan ve dışa dönük özelliği yanında Koç burcu, baskın, dominant özellikleri de bünyesinde taşır. Maddi konular veya seyahat planları gibi durumlarda, Koç Burcu mensubu olan bir kişiye danışılmadan hareket edilmesi düşünülemez. Aşk ilişkilerinde kıskanç ve sahiplenici olarak bilinirler. Yönetici vasıflarıyla Koçlar, itaatsizliğe tepkili yanlarıyla dikkat çeker.

Boğa Burcu (21 Nisan - 20 Mayıs)

Boğa Burcu (21 Nisan-20 Mayıs)

Elementi toprak olan Boğa Burcu, ağırkanlılığı ile bilinen burçlardandır. Duygularını fazla belli etmeyen bir burç olarak, ser verip sır vermediği belirtilir. Midesine olan hassaslığı ile bilinen zaafına karşın, kilo verme, perhiz gibi konularda kararlılığıyla bilinir. Gözlemcidir, insanları analiz etmeyi sever. Aşk ilişkilerinde partnerini sahiplenme özelliği gösterse de yalan ve ilgisizlik karşısında ilişkiden soğuyabilir. Maddi konularda, para kazanma, yatırım konularında yeteneklidir. Kaliteye ve lükse olan tutkusu, onu seçici bir insan havasına büründürür.

İkizler Burcu (21 Mayıs - 20 Haziran)

İkizler Burcu (21 Mayıs-20 Haziran)

Hava grubuna ait bir burç olan İkizler Burcu, konuşkan olma özelliği ile bilinir. Çoğu zaman cümlelerini ölçüp tartsa da bazen bu konuda ölçtüğü aştığı söylenir. Entelektüel yönleri olan İkizler, bilgilerini paylaşmayı seven bir burçtur. Geçmiş deneyimlerinden faydalanmasını bilirler. İletişim kurma kabiliyetleri yanında duygu durumlarında zaman zaman değişiklik yaşayan bir burçtur. Özgürlüğüne düşkün ve aynı zamanda en zeki burçlardandır. Aşk hayatında önemli yer tutar. Fiziki görünüm onun için önde gelen unsurlardandır. Tekdüzeliği sevmeyen ve sıkıcı ortam ve kişilerden uzak durmayı yeğleyen bir burçtur.

Yengeç Burcu (21 Haziran - 20 Temmuz)

Yengeç Burcu (21 Haziran-20 Temmuz)

Evcimen özelliğe sahip su grubu burcumuz olan Yengeç Burcu, tutkularına bağlılığı ile bilinen burçlardandır. Ev ve aile yaşamı onun için önemlidir. Aile yaşamına dair olası bir tehdide karşı savunmacıdır. Bu yüzden sevdiklerine karşı anaç ya da babacan tavırları göstermesi şaşırtıcı gelmemelidir. Yönetici gezegeni Ay olan Yengeçler, sevdiklerine karşı korumacı, kıskanç tavırlar da gösterebilen bir burçtur. Kırılgan yapısı vardır fakat kendisine yapılan bir haksızlığı asla unutmazlar. Fedakar özelliği ile kendini geri plana atsa da aşk, sevgi onun kutsalıdır diyebiliriz. Maddiyat konusunda eli açıktır fakat para kazanma konusunda hünerlidir.

Aslan Burcu (21 Temmuz - 20 Ağustos)

Aslan Burcu (21 Temmuz-20 Ağustos)

Yönetici Güneş olan simgesi ateş elementi olan Aslan Burcu, kibirli bir burç olarak algılanırlar. Eleştiriye tahammülleri zayıf olarak bilinir. Fakat zalim görünüşüne rağmen Aslan Burcu mensupları, onu anlayan ve onunla doğru iletişim yakalayan kişilere bağlıdır. Öz güven sahibi kişilerle uyum sağlasa da egosunu zedeleyecek unsurlara karşı temkinlidir. Yol gösterici ve uyumu yakaladığı kişilere pozitif enerji saçan, neşeli bir kişiliktir. Aşkta gösterdiği ilginin karşılığını mutlaka görmelidir. İlişkide tutarsızlıklara tahammül gösteremezler. Bahanelerle zaman kaybetmeyen, insanlar arasındaki mesafeye önem veren bir burçtur.

Başak Burcu (21 Ağustos - 20 Eylül)

Başak Burcu (21 Ağustos-20 Eylül)

Yönetici gezegeni Merkür olan Başak Burcu, matematiksel zekasıyla bilinen bir burçtur. Birçok ortak görüş doğrultusunda titiz olarak adlandırılan Başaklar, bu titizliği yalnız temizlik anlamında değil, üzerinde çalıştığı bütün konularda göstermektedir. Toprak grubuna özgü burçlardan olan Başak Burcu, diğer toprak grubu burçları gibi yine duygularını belli etmeyen, ketum bir yapıda görünebilir. Onun için manevi değerler, ahlak konuları önemli olabilmektedir. Aşkta ise fikirlerini kendisine saklamayı seçer fakat sevdiklerine bağlılığını, desteğini gösteren bir burçtur. Mükemmelliğe varacak özellikteki titizliği bazı ufak takıntılara neden olabilmektedir. Sorumluluğu seven, mantığıyla hareket edebilen bir burçtur.

Terazi Burcu (21 Eylül - 20 Ekim)

Terazi Burcu (21 Eylül-20 Ekim)

Venüs’ün temsil ettiği bir hava grubu burcu olan Terazi, gezegenin de etkisiyle güzellik, estetik yönü ile ilgi çeker. Pozitif enerjili bir burçtur. Ön yargılı değillerdir. Fiziki olarak doğal bir güzelliğe sahiptirler. Sanata dair konular onun ilgi alanını kapsar. Estetik, dekorasyon, stil oluşturmak adına kendine has tarzları dikkat çeker. Terazi burcu, dengeyi simgelese de bazı zaman duygularında yaşanan sorunlar nedeniyle dengesiz durumlar da sergileyebilirler. Bir ilişkiyi kafada bitirebilme özelliği vardır. Bu yüzden aşk onun hayatında hep olacak, biten bir ilişkinin arkasından koşmayacaktır. Tek eşliliğe uygun partner olmasından ötürü evlilik konusuna uzak değillerdir.

Akrep Burcu (21 Ekim - 20 Kasım)

Akrep Burcu (21 Ekim-20 Kasım)

Yönetici gezegeni Plüton olan su grubu Akrepler, mücadeleci ve tuttuğunu koparan bir burçtur. Ayrıca bu burca sahip kişilerin, detaylara meraklı olduğunu da söylemeliyiz. İlgi duyduğu bir konu hakkında yüzeyselliğin ona asla yetmeyeceğini söylemeliyiz. Netliğe önem veren bir burçtur. Sevdiği insanlardan ve tutkularından onu koparmak güçtür. Cinselliğe düşkün oluşu ile bilinen Akrep burcu,   bir insana inandığı zaman, sadık ve sevecendir. Zeki bir insandır fakat intikam duygusu güden bir Akrep, kafasına koyduysa mutlaka bir entrika ile bunu gerçekleştirir. Acılarını yoğun yaşayan bir burçtur, duyguları taşkınlık gösterebilir. Kıskanç bir burçtur. Fakat iyi bir dinleyici, fedakar bir arkadaş olma özelliği vardır.

Yay Burcu (21 Kasım - 21Aralık)

Yay Burcu (21 Kasım-21Aralık)

Sportif kişiliği ve görünümüyle son derece aktif ve hareketli burçlardan birisidir Yay Burcu. Ateş elementi burcu olan Yay, iyimserliği ve çevresine yansıttığı pozitif enerjisiyle bilinirler. Kültürel değişiklikleri, hayatı için bir ideal sayabilir. Aşk hayatında heyecana önem veren Yay Burcu, heyecanını yitirmiş bir ilişkide kalmayı tercih etmez. Yeni insanlar, yeni çevreye girmek onlar için önemlidir. Özgürlük tutkusu, yapacağı işler konusunda Yay burcu kişilerini sınırlandırabilir. Yaptığı işte gelişim kazanması ve maddi kazanç elde etmesi mühimdir. Bu burcun mensupları için güven önemlidir. Güvendiği kişilerden aynı şekilde ilgi görmeyi beklerler. Farklı dünya görüşlerine sahip kişilerle her konuda konuşabilirler. Girdikleri bir ortamda kendilerine has bir havası ile dikkatleri çekmeyi başarır.

Oğlak Burcu (22 Aralık - 21 Ocak)

Oğlak Burcu (22 Aralık- 21 Ocak)

Toprak grubu elementinin öncüsü olan Oğlak Burcu, Satürn’ün etkisi altında olan bir burçtur.

Soğukkanlı, temkinli duruşu, onun gözlemci ve analiz içeren yapısıyla hareket etmesine neden olur. Yöneticilik, organizasyon işlerinin başarılı bir temsilcisi olan Oğlaklar, fazla sosyalliği sevmemekle birlikte mesleği gereği bu durumu bertaraf edebilirler. Eğitime açıktır. Maddi konularda hırslı olmamakla birlikte kariyer yaşamında önemli bir yer tutar. Duygusal ilişkilerinde sahiplenicidir. Güven hayatında en önemli yeri oluşturduğu için kıskançlık duygusu, güven oluştuğunda tolere edilebilir. Yaşlı doğmuş bir burç olarak kabul edilirler. Erken yaşta olgun fikir ve yapıya sahiptir. Sayısal becerileri, mesleki seçimlerinde rol oynar.

Kova Burcu (21 Ocak - 20 Şubat)

Kova Burcu (21 Ocak-20 Şubat)

Su grubu temsilcilerinden Kova burcu, fikir özgürlüğüne önem veren bir burçtur. Eleştiriden fazla hoşlanmaz. Eleştiriye maruz kaldığı anda ne kadar haksız görünse de, makul bir açıklamaları mutlaka vardır. Koşullara bağlılığı reddeden, uzlaşmacılığı sevmeyen bir burçtur. Asi yapısı kimi zaman yanlış anlaşılsa da mantıklı yanları dikkate alınır. Aile hayatı bir Kova için önemlidir. Aile desteği, sevgisi onun kendisini kanıtlaması için bir basamaktır. Kova Burcu insanları, özgürlüğü ne kadar sevse de toplulukla bir arada olmak, zaman geçirmek adına aranılan kişilerdendir. Aşkta kelime oyunları ona göre değildir. Abartılı sevgi gösterilerine kanmaz. Fakat ilgisizlik de onu başka bir arayışa itebilir. Duygusal ve karamsar ruh halindeki kişilerden uzak durmak ister. Çünkü depresyona meyillidirler.

Balık Burcu (21 Şubat - 20 Mart)

Balık Burcu (21 Şubat-20 Mart)

Yönetici gezegeni Neptün olan Balık Burcu’nun özellikleri arasında, kişilere kattığı yüksek sezgi ve öngörüdür. Balık burcu insanları, anlaşılmaya oldukça önem verir. Kendisini anlatmayı sever ve aynı şekilde karşı tarafın onu dinlemesini ve anlamasını bekler. Bu burcun insanlarının kolay aşık olabileceği, hayatında yer alan bir ilişkiyi bitirebileceğini de belirtmeliyiz. Hassas yapısı ile Balık insanları, kişiliklerine saygı duyulmadığında ilişkide, ipleri koparma noktasına taşıyabilir. Duygusal, hayal kurmayı seven bir burç olarak, merhametli tarafı dikkat çeken diğer bir yanıdır. Güzel sanatlar, Astronomi, sinemaya ilgi duyabilirler.

Sıkça Sorulan Sorular

Element özellikleri, o elemente ait burçların hemen hemen benzer özelliği ile gruplanmaktadır. Bu yüzden, örneğin; aynı grupta yer alan burçların(Koç-Aslan),(Boğa-Oğlak) birbiriyle uyumlu olduğunu söyleyebiliriz.

Eski Yunan ve Eski Sümer uygarlıklarında, elementler özelliklerine göre yaşam döngüsünü oluşturan en önemli 4 ana unsurdan oluşmaktaydı. Ateş, Hava, Su ve Toprak. Felsefi özellikler de barındıran bu elementler, burçların baskın özelliği ile gruplanmıştır. Ateş: Dışa dönüklüğü, liderliği, Su: Dinginliği, huzuru ve gizemi, Toprak: Uyum, güven ve bereketi, Hava: Özgürlüğü, deha ve yaratıcılığı simgelemiştir.

İlgili Yazılar