Dünyanın En Küçük 5 Ülkesi ve Kuruluş Öyküleri

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 30 Temmuz 2020
  • 688 okunma

Her ne kadar dünya üzerinde pek çok ülke bulunuyor olsa da ve çoğunluğu gerek coğrafi sınırları gerekse de etkileri bakımından her zaman büyük olabilirseler de dünyanın en küçük 5 ülkesi ve kuruluş öyküleri dünya üzerindeki küçük devletleri de tanımanıza olanak verecek.

Vatikan

vatikan

Dünyanın en küçük ülkeleri arasında üst sıralarda yer alan Vatikan, İtalya’nın Roma şehrinde bulunan ve Hıristiyanlık dininin Katolik mezhebinin yönetim merkezi olarak kabul edilen bir devlettir. Yerleşik nüfus olarak ülkenin nüfusu 1000 kişi civarındadır ancak Vatikan hem turistik hem de inanç etkisi ile dünyaya tesiri oldukça yüksektir.

Vatikan, adeta bir Orta Çağ devletini andıran yapıdadır ve çevresi yüksek duvarlarla kaplıdır. Günümüz teknolojik imkânları kapsamında çevresi daima kameralar ile izlenmektedir. Vatikan dünyanın yüzölçümü ve nüfusu bakımından en küçük bağımsız ülkesi olarak bilinmektedir.

Yönetim biçimi olarak mutlak monarşiye dayalı bir yönetimi vardır ve devlet başkanı olarak da Papa geçer. Papa böylece hem devletin başkanı hem de Katolik mezhebinin ruhani önderidir. Vatikan için Papa yasama, yürütme ve yargı başkanı olarak bilinmektedir. Vatikan’ın resmi olarak ordusu da sadece 100 kişidir.

Monako

monako

Monako Prensliği olarak da bilinen ve tarihsel olarak 1297 yılına kadar uzanan Monako, günümüzün en küçük devletleri arasında yer alır. Bağımsız bir şehir devleti olarak anılan Monako, Vatikan’dan sonra Avrupa’daki en küçük devlet sıfatını taşımaktadır. Fransa tarafından kuzey, batı ve doğu yönlerinden çevrelenmiş olup ülkenin güney kısımları ise Akdeniz ile çevrilir. İtalya’ya sadece 15 kilometre uzaklıktadır.

Ülkenin en büyük bilinen tarafı ise Monte Carlo ismindeki şehrindeki gösterişli kumarhaneler, eğlence yerleri ve sahip olduğu limanlardır. Genelde Monako, Fransa’ya bağlı bir bölge olarak görülür ancak Fransa’dan ayrı olan bir devlettir.

Nauru

nauru

Güney Pasifik’te bulunan ve dünya haritası üzerinde görmek için çaba göstermek gereken Nauru, Mikroezya ada ülkesidir. En yakın komşusu olarak 300 kilometre ötede Banaba Adası bulunmaktadır. 21 kilometrekarelik yüz ölçümü sayesinde dünyanın en küçük ada ülkesidir. 2011 yılında yapılan sayıma göre de nüfusu sadece 10 bin kişidir. Bu bakımdan da Vatikan’dan sonra dünyanın en az nüfusa sahip ülkesi unvanını taşımaktadır.

Nauru ilk kez olarak günümüzden 3000 yıl önce Polinezyalılar tarafından yerleşim yeri olarak kullanılmıştır. Nauru’da geçmişte 12 farklı kabile yaşardı ve bu yüzden günümüzde kullandıkları bayraklarında 12 köşeli yıldız bulunmaktadır.

Nauru ekonomik olarak, 1980’li yıllarda yükselmeye başlamıştır. Adada deniz kuşlarının dışkılarından oluşan guano rezervleri bulunmaktadır ve bu rezervler fosfat açısından son derece zengindir. Bu yüzden adanın en büyük geçim kaynağı bu rezervler olmuştur. Ülkeye ayrıca son zamanlarda turistlerin de ilgisi artmış durumdadır.

Ayrıca ülkelerle simgeleşmiş hayvanlar yazımızı da inceleyebilirsiniz.

Tuvalu

tuvala

Büyük Okyanus üzerinde yer alan ve dokuz adet mercan adasından oluşan Tuvalu, bir Polinezya ülkesidir. Avustralya ve Hawaii arasında bulunmaktadır. Bu bakımdan komşu ülkeleri Kiribati ve Samoa ve Fiji adalarıdır. Tuvalu sadece 26 kilometrelik bir yüzölçümüne sahip olduğu için son derece küçük bir ülkedir. Vatikan ve Nuaru’dan sonra en az nüfusa sahip ilke konumundadır. Son zamanlarda küresel ısınmanın artması ve deniz seviyesinin yükselmesi nedeniyle başkenti deniz seviyesinden sadece 5 metre yükseklikte kalmıştır. Bu durum Tuvalu için son derece hayati bir tehlike oluşturmaktadır. Eğer küresel ısınmaya bağlı olarak sıcaklık 1 derece daha yükselirse o zaman Tuvalu sular altında kalacaktır. Bu yüzden Tuvalu halkı kendilerine yakın olan Avustralya ve Yeni Zelanda’ya göç etmektedirler.

San Marino

san marino

Günümüz İtalya sınırları içinde yer alan ve dünyanın en küçük 5 ülkesi arasında bulunan San Marino, Apenin Dağları’nın tepesinde bulunan küçük bir ülkedir. Hiçbir denize kıyısı bulunmaz ve Avrupa’nın en küçük devletleri arasında sayılmaktadır. San Marino küçük olmasına karşılık, dünyanın devam eden en eski devletlerinden birisi olma unvanına sahiptir. Roma imparatoru Diocletianus’un Hıristiyanlara işkence etmesi üzerine 301 yılında kurulan San Marino, o tarihten beri bağımsızlığını ve yapısını korumayı başarmıştır. Nüfus ve yüzölçümü oranına göre dünyanın en geniş 220’nci ülkesi yani en son sıralarda yer alan San Marino, bu bakımdan dünyada 0,01’lik bir alanı kaplamaktadır. Ülke çok eski zamanlara dayanması bakımından özellikle son yıllarda turizmde büyük bir gelişme göstermektedir. San Marino pulları, dünya çapında ünlü ve değerli kabul edilen pullardır.

İlgili Yazılar