En Güçlü 10 Köpek Irkı Ve Karakteristik Özelliği

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 31 Mayıs 2020
  • 2.480 okunma

En güçlü 10 köpek ırkı ve karakteristik özellikleri nelerdir? Sizin için hazırladığımız listeden en güçlü köpekleri ve özelliklerini inceleyebilirsiniz. Unutulmamalıdır ki; listemizde yer alan köpekler tecrübeli kişiler tarafından doğru eğitim verilirse oldukça dost canlısı olabilirler.

10- ROTTWEİLER

2020/06/post-1591524704-099-rottweiler.webp

Rottweiler en eski köpek ırkları arasındadır, kökeni Roma dönemine kadar uzandığı bilinmektedir. Ülkemizde korkulan köpekler arasında yer alıyor. Ancak Rottweiler doğuştan gelen saldırganlık eğilimi bulunmamaktadır. Yanlış ve kötü niyetli kişiler tarafından verilen eğitimler neticesinde malesef korkulan köpekler arasında yer aldığı görülmektedir. 

Rottweiler küçüklüğünden itibaren doğru verilen eğitim ve sosyalleşme ortamının sağlanmasıyla beraber oldukça uyumlu olabilmektedir. Rottweiler çocuklarla genellikle oldukça iyi anlaşmaktadır. Ancak diğer köpeklere karşı tutumu sertleşebilir. İnsanlara karşı ise ilk olarak gözlemleme yapar ve zararsız olduğunu anlarsa, oldukça iyi geçinebilmektedir. Rottweiler köpeğiniz var ve zaman zaman agresif tutumlar sergiliyorsa, ağızlık takmanız oldukça faydalı olacaktır. 

Rottweiler büyük köpek ırkları arasında yer almaktadır. Kiloları 60'a kadar çıktığı görülmektedir. Ortalama yaşam süresi ise 8-10 yıl arasındadır.

9- ALMAN ÇOBAN KÖPEĞİ

2020/06/post-1591524858-5991-alman-coban-kopegi.webp

Almanya kökenli olan Alman Çoban Köpeği diğer adıyla Alman Kurdu en zeki, cesur ve güçlü köpekler arasında yer almaktadır. Doğru eğitimle beraber birçok yarışmada Alman Kurdu'nun başarıya ulaştığını görebilirsiniz.

Alman Çoban Köpeği yabancılara karşı tedbirli yaklaşır, ancak zarar verme eğiliminde olmaz. En iyi eğitilebilir köpekler arasında yer alan Alman Kurdu aile yaşantısına son derece iyi ayak uydurabilir ve oldukça mutlu olabilir. Ortalama yaşam süresi 9 - 13 yıl arasındadır.

8 - JAPANESE TASO

2020/06/post-1591524850-81-japanese-taso.webp

Taso adından da anlaşılacağı gibi Japonya kökenli köpek ırkları arasında yer almaktadır. Taso en güçlü köpek ırkları arasındadır ve oldukça zekidir. Ancak Taso ilk köpek olarak kesinliklikle alınmamalıdır. Çok tecrübeli ve bilgili kişiler tarafından bakılması tavsiye edilir. Oldukça iyi bekçi köpeği olabilen Taso'lar yabancı insanlara ve köpeklere karşı davranışları öngörülemeyebilir. Ortalama yaşam süreleri 10 - 12 yıl arasındadır.

7- TİBET MASTİFİ

2020/06/post-1591524854-2437-tibet-mastifi.webp

Tibet Mastifi en güçlü ve pahalı köpekler arasında yer almaktadır. Genellikle sakin ve anlayışlıdır. Ancak Tibet Mastifi özgürlüğüne oldukça düşkündür. Bu yüzden tecrübesiz sahibi var ise sözlerini dinlemeyebilir ve kendi istediğini yapar.

6 - DOGO ARGENTİNO

2020/06/post-1591525237-0686-dogo-argentino.webp

Dogo Argentino mükemmel bekçilik özelliği ile öne çıkmaktadır. Sahip olduğu aileye oldukça bağlıdır ve oyun oynamayı çok sever. Zeki köpekler arasında yer alan Dogo'ya eğitim vermek oldukça kolaydır. Ancak doğumundan itibaren sosyalleşmesine önem verilmelidir. Aksi halde saldırganlık özelliği baskın hale gelebilmektedir. Ortalama yaşam süresi 13 - 15 yıl arasındadır.

5 - DOBERMAN PİNSCHER

2020/06/post-1591525245-4967-doberman-pinscher.webp

Doberman Pinscher kaslı, güçlü ve hızlı yapısı ile dikkatleri çekmektedir. Aileleri ile zaman geçirmek onlar için oldukça önemlidir. Mutlu aile içerisinde oldukça mutlu olacak ve saldırgan özellikler göstermeyecektir. İnsanlarla ilişkileri oldukça iyi olan Doberman, çocuklarla iyi sayılabilecek ilişkiler kurmaktadır. Ortalama yaşam süresi 13 yıldır.

4 - CANE CORSO İTALİANO

2020/06/post-1591525250-5363-cane-corso-italiano.webp

Cane Corso İtaliano, ciddi bakışı ve güçlü yapısı oldukça özeldir. Bir dönem nesilleri tükenme tehlikesi altına girmiştir. Yapılan, özel çalışmalar ile tükenme tehlikesi riskini atlatmışlardır. Av köpeği özellikleri göstermektedir ve oldukça çeviklerdir. Diğer köpeklerle anlaşmaları zordur. Doğru eğitim verilirse çocuklarla anlaşabilir ve sakin bir yapıya sahip olabilir. 

Cane Corso bölgesini ve ailesini canı pahasına koruduğu bilinmektedir. Yalnız kalmaktan nefret etmekte ve evde uzun vakit geçiremeyecek kişiler tarafından alınmaması gerekmektedir. Ortalama yaşam süresi 10 yıldır.

3 - PRESA CANARİO

2020/06/post-1591525784-084-presa-canario.webp

Listemizin üst sıralarında Presa Canario yer alıyor. Presa Canario melez ırklardandır. Kuvvetli fiziğe sahip olan ırk egzersiz ihtiyaçlarının karşılanmasından mutlu olur. Presa Canario en dominant ırklar arasında yer almaktadır. Bu nedenle, ilk kez köpek sahibi olacak insanlara kesinlikle tavsiye edilmez. Hatta ikinci kez köpek sahibi olacaklar için de uygun değildir. Tecrübeli ve dominant karakterli sahibiyle iyi ilişkiler kurabilmektedir. 

Verilen uzun eğitimlerin sonrasında sosyalleşmesine önem verilmeli ve eğitimlerde sahibi tarafından keskin bir tavır ortaya konulmalıdır. Yürüyüşlere çıkarıldığı zaman ağızlık takılması tavsiye edilmektedir. Ortalama yaşam süresi 13 - 15 yıl arasındadır.

2 - Pitbull

2020/06/post-1591525798-6573-pitbull.webp

En güçlü köpek ırkları listemizin 2. sırasında Pitbull kendine yer buluyor. Sevgi dolu kalpleri ve oyuncu özelliklerine sahip olan Pitbull, malesef ülkemizde bazı kesimlerce Canavar - Vahşi olarak adlandırılmaktadır. Bunun sebebi bilinçsiz ve kötü niyetli kişilerin sırf gösteriş olsun diye bu ırkı sahiplenmesidir.

Pitbull sanılanın aksine çocuklarla en iyi anlaşan köpeklerdendir. Diğer insanlarla da iyi ilişkiler kurması için küçük yaşlardan itibaren sosyalleşmesine önem verilmesi gerekmektedir. Pitbull'un sahibi ile bağ kurması önemlidir. Bu sayede inatçı özelliğinden tavizler vererek, eğitimde başarılı olabilmektedir.

1 - Kangal

2020/06/post-1591525790-3754-kangal.webp

Listemizin zirvesinde hepimizin bildiği bir ırk, Kangal yer alıyor. Kangal en cesur, hızlı, çevik, zeki ve güçlü köpekler arasında yer almaktadır. Kangallar arazisine ve ailesine sonuna kadar sadıktır. Kötü niyetli kişileri sezer ve onlar için tehlike ortamı doğurabilir. Zeki köpek ırkları arasında yer alan Kangallar kolay eğitilebilmektedir. 

Boyutları ve karakteri nedeniyle ev ortamına uygun değildir. Geniş arazilerde mutlu olduğu bilinmektedir. Ortalama yaşam süresi 13 - 15 yıl arasındadır.

Sizler için En Güçlü 10 Köpek Irkı ve Karakteristik Özelliği listesini hazırladık. Şu unutulmamalıdır ki; kötü köpek yoktur, kötü sahibi vardır...