Konusuyla Hayran Bırakacak En İyi 14 Keskin Nişancı Filmi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 9 Ekim 2020
  • 4.708 okunma
  • 1 beğeni

Savaş filmlerine meraklı olanlar için en iyi keskin nişancı film listesi harika bir seyir keyfi sunacak. Farklı tarihsel aralıkları kendilerine hikaye edinen filmler, aksiyon ve savaş filmleri severler için büyük bir izleme zevki sağlarken aynı zamanda aksiyonu bol olması sayesinde de izleyicinin bir an bile ekrandan gözünü ayırmamasına neden oluyor.

Kapıdaki Düşman – Enemy At The Gates (2001)

kapıdaki düşman

Keskin nişancı filmleri arasında gerek atmosferi gerekse çekim teknikleri bakımından son derece özel bir yere sahip olan ve neredeyse her seyredeni kendisine çeken kurgusu ile alanında bir başyapıt olan Enemy At The Games, izleyiciyi II. Dünya Savaşı yıllarına götürüyor. Ünlü destansı Stalingrad savaşında hem Sovyetler hem de Alman tarafından iki keskin nişancının amansız mücadelesine odaklanan yapım bu sayede gerilimi hiçbir zaman düşürmüyor. Keskin nişancı olmamasına rağmen savaş boyunca gösterdiği başarılar ile asıl yeteneğini ortaya çıkaran ve keskin nişancı olarak ününü duyuran Zaitsyev üzerine odaklanan film, kahramanımızın zorlu Alman rakibi ile karşı karşıya kalmasını anlatıyor. Sadece iki keskin nişancının mücadelesi değil aynı zamanda II. Dünya Savaşı’nın yıkımını da anlatan film tüm bu özellikleri ile birlikte enfes bir seyir keyfi yaratıyor.

American Sniper (2014)

american sniper

Ünlü oyuncu Clint Eastwood’un yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde Bradley Cooper yer alıyor. Biyografik özellikler taşıyan yapım Irak’ta Amerikan askerleri arasında bulunan Chris Kyle’nın dramına odaklanıyor. Çok iyi bir keskin nişancı olmasına karşılık her girdiği mücadeleden kendi psikolojisinden kayıplar vererek çıkan Kyle, esasında Amerika dışına gönderilmiş tüm Amerikan askerlerinin yaşadıkları umutsuzluk, korku ve aile özlemi etrafında şekilleniyor.

Tetikçi – Shooter (2007)

tetikçi

Antoine Fuqua’nın yönetmen koltuğunda oturduğu filmin başrolünde Mark Whalberg yer alıyor. En iyi sniper filmleri arasında görülen filmin konusu eski bir keskin nişancı olan Mark’ın işini bırakıp kendisine olağan bir yaşam kurmaya çalışması esnasında alanında en iyi olduğu için bir görev teklif edilmesi ve görev esnasında karakterin yaşadıkları anlatılmaktadır. Mark her ne kadar yeni görevi için isteksiz olsa da görevi istemeden kabul etmesine karşılık gittikçe görevi tamamlamadan bu durumun içinden çıkamayacağını anlar ve işler tamamen farklı bir hale bürünür. Mark içine girdiği durumda artık saldıran değil, savunan taraf olmak zorunda kalacaktır.

Bitva za Sevastopol (2015)

bitva o sevastopol

1. Dünya Savaşı esnasında yerel bir halk kahramanı olarak nam salan Pavlichenko’nun yaşam öyküsünün anlatıldığı film Sovyet keskin nişancısının ülkesini korumak için girdiği mücadeleyi anlatıyor. Savaş boyunca 309 düşman askeri öldürerek hâlâ kırılması çok güç bir rekoru elinde tutan Pavlichenko onun başarısını ekrana taşıyor. Ancak elbette film ilerlerken bunların başarıdan çok insanlığın yıkımını gösteren sahneler olduğunu izleyici fark ediyor.

Telefon Kulübesi – Phone Booth (2002)

telefon kulübesi

Keyifli vakit geçirmek için keskin nişancı filmleri arasında tercih edilecek bu yapımın baş rolünde Colin Farell yer alıyor. Sürekli telefon kulübesinden telefon görülmesi yapan Shepard ismindeki ünlü bir reklamcı her görüşmesini belirli bir telefon kulübesinden yapmaktadır. Ancak son gittiği zaman tam kulübeden ayrılmak üzereyken telefon çalar ve Shepard telefonu açtığında hiç beklemediği bir durum ile karşılaşılır. Telefondaki sesin talepleri yerine getirilmediğinde Shepard’ın üzerine yansıtıldığı keskin nişancı ışığı tehlikeli sonuçlar yaratacaktır.

Kavanoz Kafa – Jarhead (2005)

kavanoz kafa

Dönem filmleri olarak izleneceği gibi aynı zamanda Amerikan tarihinin yakın dönemine de ışık tutan yapımda ana karakter Anthony askere çağrılır ve kendisini haritada bile zor bulabildiği coğrafyada, Ortadoğu’da savaşırken bulur. Eğitimi sırasında keskin nişancılığa yatkınlığının olduğunun fark edilmesi ile keskin nişancı olarak görev yapmaya başlayacak olan Anthony henüz savaş hakkında hiçbir şey öğrenmemiştir.

Tehlikeli Aslar – Smokin Aces (2006)

tehlikeli aslar

Ünlü isimlerin yer aldığı ve aksiyonun hiç eksik olmadığı yapım Aces isimli bir itirafçının devlete ifade vermesi ile yaşamının tehlikeye girmesi üzerine odaklanıyor. Aces’in hayatı çok büyük tehlikededir ve onu korumakla görevlendirilmiş iki ajan ise son derece yetenekli isimlerdir. Özellikle keskin nişancı sahneleri ile birlikte yapım kendisine listede yer bulabiliyor.

Sniper: Duvar – The Wall (2017)

duvar

Adından anlaşıldığı üzere tam bir keskin nişancı filmi olan yapım, Irak’ta Amerikan askerlerinin başına gelenleri anlatıyor. Irak savaşı sırasında birliklerine doğru yol almakta olan iki askerin çok iyi bir keskin nişancı tarafından tespit edilmesinin anlatıldığı film, askerlerin yaşadıkları çaresizliği, hareket edemeyişlerini ve psikolojik çöküntülerini anlatıyor. Askerlerin sığındıkları duvardan kurtulabilmeleri hiç kolay kolay olmayacaktır.

Keskin Nişancı – Sniper (1993)

keskin nişancı

Amerikalı denizcilerin Panama Kanalı etrafında bir grup çete ile rastlaşmaları sonucunda aralarındaki silahlı mücadeleye odaklanan film, keskin nişancılık hakkında oldukça iyi bir yapım olarak öne çıkıyor. Aksiyonun hiçbir zaman azalmadığı filmde son sözü söyleyecek olanlar keskin nişancılar olacaktır.

Sniper Ultimate Kill (2017)

ultimate kill

Hedefini hiçbir zaman şaşırmayan bir keskin nişancının uyuşturucu baronlarına karşı verdiği amansız mücadelenin anlatıldığı film, başladığı andan itibaren sunduğu aksiyon dolu dakikalar ile birlikte seyircilere keyifli vakit geçirmelerine neden oluyor.

Sun Cheung Sau (2009)

sun cheung sau

Polis teşkilatı içerisinde en iyi nişancılardan olan kahramanımız bir kurtarma operasyonu sırasında aksilik sonucunda rehineyi öldürür ve bunun sonucunda hapse girer. Fakat bunun kendi hatasının olmadığını ve ekip arkadaşları yüzünden komploya kurban gittiğini düşünen karakter hapisten çıkarak eski ekip arkadaşlarının peşine düşecektir. Sonunda karşılaşacağı durumlar ise tahmin ettiklerinin çok ötesinde olacaktır. Çekim teknikleri ve aynı zamanda müzikleri sayesinde de seyircilere özel bir keyif veren film aynı zamanda uzun süresine rağmen bir an bile seyirciyi ekran başından kaldırmıyor.

Sniper Legacy (2014)

sniper legacy

Görevini çok iyi yapmakta olan ve başarılı bir keskin nişancı olan Brandon, aldığı bilgiye göre babasının öldüğünü öğrenir. Babasını öldüren kişiyi de kendisine söylemeleri sebebiyle hedefinin peşine düşen Brandon’un bilmediği ise babasının katili sandığı kişinin aslında olayla ilgisi olmayan birisi olduğudur. Babasının katilinin peşinden gittiğini sanan Brandon kendisine oynanan oyunun farkına vardığında yaptığı mücadelenin yönünü değiştirecek ve bu sefer karşısında çok güçlü kimseleri bulacaktır.

Sniper Ghost Shooter (2016)

sniper ghost shooter

Önemli bir bölgedeki doğalgaz hattına teröristler tarafından saldırı düzenlenir ve teröristlerin yerleri burayı korumakla yükümlü olan keskin nişancılara bildirilir. Keskin nişancılar ise attıkları her adımın önceden görüldüğünü anladıklarında içlerinde bir köstebeğin bulunduğunun farkına varırlar. Artık bu noktadan sonra mücadeleleri teröristlere karşı değil, içlerindeki köstebeğe yönelik olacaktır.

Keskin Nişancı: Ölümcül Hedef - Sniper Reloaded (2011)

ölümcül hedef

Kongo’da gerçekleşen bir isyanda Brunt isimli bir Belçikalı çiftlik sahibi isyancıların eline düşer. Brunt’u kurtarmak için gönderilen deniz piyadeleri ise pusuya düşürürler ve hayatlarını kaybederler. Ancak içlerinden Çavuş Beckett hayatta kalmayı başaracaktır. Amansız bir keskin nişancı saldırısı sonrasında arkadaşlarını kaybeden Beckett, keskin nişancının peşine düşecektir. Ancak keskin nişancıdan intikam almak için onun kullandığı yöntemleri öğrenmesi gerekecektir. Vereceği katıksız mücadele kendisinin de çok iyi bir keskin nişancı olmasını sağlarken, bir taraftan da geçmişi ile yüzleşmesine de neden olacaktır. Film hem konusu hem de aksiyon sahneleri ile en iyi keskin nişancı yapımları arasında kendisine yer buluyor.

İlgili Yazılar