Korkuyu İliklerinize Kadar Hissedeceğiniz En İyi 15 Netflix Korku Dizisi

  • Minik Tospik yazdı.
  • 3 Eylül 2021
  • 279 okunma

Dijital film platformu Netflix’te korku/gerilim dizileri kategorisinde oldukça fazla seçenek olmasına karşın aralarında sivrilen ve çok beğenilen dizi filmler mevcut.  Orijinal Netflix yapımı ya da platformda gösterilen eski diziler arasında Netflix kullanıcılarından en çok beğenilen ve IMDb puan sıralamasında üst sıralarda yer alan dizileri araştırdık ve sizin için listeledik.  

Şimdiden iyi seyirler diliyoruz…

1. Ghoul

Ghoul

IMDb: 7,1

Yönetmen: Patrick Graham

Oyuncular: Manav Kaul-Radhika Apte-Rohit Pathak

Gösterim: 2018

Sezon Sayısı: 1

3 bölümden oluşan mini dizide sorgu memuru genç Nida Rahim, askeri ceza evinde tutulmakta olan ve gizemli tutumları olan mahkûmu sorgulaması için görevlendirilir. Genç kadın bu sorgular sırasında mahkûmdan hiç bilgi alamadığı gibi kendisine ait en gizli sırlar mahkûm tarafından yüzüne vurulur. Nida, daha kapsamlı araştırma yapmaya karar verir; ne olursa olsun bu gizemi çözmek arzusundadır. Çünkü bu durum artık ölüm kalım meselesidir. Nida bu araştırmayı sürdürürken paranormal birtakım olayların göbeğine düşer.

Sitemizden Çok Şaşıracağınız Netflix Hakkında Bilinmeyenler adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Scream

Scream

IMDb: 7,1

Yönetmen: Harvey Weinstein

Oyuncular: Willa Fitzgerald-Bex Taylor Klaus-John Karna

Gösterim: 2015-2016

Sezon Sayısı: 2

Korku filmi ‘Çığlık’tan uyarlanmış olan dizi, Lakewood Kasabası’nda meydana gelen cinayet ile başlar. Arabanın içerisinde kimse görmeden öpüştüğünü zanneden iki genç kızı gizlice kayıt altına alanlar, görüntüyü internete sızdırırlar. Ardından cinayetler başlar. Kasabanın sırlarla dolu geçmişi bu cinayetler yüzünden kasabalıları geçmişle ve gelecekle yüzleşmeye zorlayacaktır.

3. Crazyhead

Crazyhead

IMDb: 7,3

Yönetmen: Johnny Capps

Oyuncular: Cara Teobold-Susan Wokoma-Lewis Reeves

Gösterim: 2016

Sezon Sayısı: 1

Amy ve Raquel yirmili yaşlarında iblislerle kapışırlar ve içlerindeki şeytanla yüzleşirler. Korku ve komedi temalarının beraber ele alındığı dizi, iblis avlayıp şeytan kovan sonradan da birbirlerine âşık olan iki çılgın gencin hikayesini ustalıkla anlatıyor.

4. Glitch

Glitch

IMDb: 7,3

Yönetmen: Emma Freeman-Tony Krawitz

Oyuncular: Patrick Brammall-Genevieve O'Reilly-Emma Booth

Gösterim: 2015-2019

Sezon Sayısı: 3

James Hayes Yoorona kasabasında polistir. Gece vakti, mezarlarından diri olarak ortaya çıkıveren 7 kişinin sağlıklı ama kim olduklarını hatırlamadan çıkmalarının gizemini çözmesi için bölge mezarlığına çağrılır. Doktor Elishia McKellar da bu gizemi çözmesi için ona yardım edecektir. Bu 7 kişi birbirleriyle bağlantılıdır. Ancak nasıl ve neden geri döndüklerini bulmak o kadar da kolay olmayacaktır.

5. Marianne

Marianne

IMDb: 7,5

Yönetmen: Samuel Bodin

Oyuncular: Victoire Du Bois-Lucie Boujenah-Tiphaine Daviot

Gösterim: 2019

Sezon Sayısı: 1

Dizi, genç roman yazarı Emma’nın korku romanlarında hayat verdiği karakterlerin gerçek dünyada da yaşadıklarını fark etmesiyle başlıyor. Uzun süre sonra doğduğu yere geri dönen Emma, kabuslar görmektedir ve bu kabuslar gerçek yaşamda ortalığı birbirine katmaktadır.

6. Chilling Adventures of Sabrina

Chilling Adventures of Sabrina

IMDb: 7,5

Yönetmen: Lee Toland Krieger

Oyuncular: Kiernan Shipka-Ross Lynch-Miranda Otto

Gösterim: 2018-2020

Sezon Sayısı: 4

Yarı cadı yarı ölümlü Sabrina aile mirası olan ‘Gecenin Kilisesi’yle fani gençlerin arasında yer edinmeye çalışır. Bunu yaparken büyülerden ve yaramazlıktan uzak duramaz. Bu arada ikili benliği arasında gidip gelmekte ve hem şeytani güçlerle hem de ailesiyle uğraşmak zorundadır.

7. Santa Clarita Diet

Santa Clarita Diet

IMDb: 7,8

Yönetmen: Victor Cresco

Oyuncular: Drew Barrymore-Timothy Olyphant-Liv Hewson

Gösterim: 2017-2019

Sezon Sayısı: 3

Korku ve komediyi iç içe sunan ve çok beğenilen dizi her iki tür özelliğiyle de ilgi çekiyor. Los Angeles’ta yaşayan ve şehrin en iyi emlakçılarından olan evli çift Joel ve Sheila; Sheila’nın yaşadığı büyük değişimin ardından ölüm ve yıkım kavramları ile tanışır. Shelia Hammonda artık yaşayan ölüdür ve hissizdir. Ancak beslenmek onun için büyük problemdir; çünkü sadece ölü yiyerek beslenebilmektedir. Ailedekiler bu durumu kabullenmiştir ve her şeyi buna göre planlamaktadır.

8. Penny Dreadful

Penny Dreadful

IMDb: 8,2

Yönetmen: John Logan

Oyuncular: Eva Green, Josh Hartnett, Timothy Dalton

Gösterim: 2014-2016

Sezon Sayısı: 3

Viktorya dönemi İngiltere’sinde Londra’nın karanlık sokakları… Dizi Dorian Grey, Dracula ve Frankestein ve benzerlerinin iç içe geçtiği sinema dünyası karakterleri üzerinden hikâyesini anlatıyor. Bu karakterler Londra’da meydana gelmekte olan bazı olaylar karşısında beraber hareket ederler.

Bu ilginç dizi şu anda Netflix’te yayında değil ancak tekrar yayına alınacak gibi görünüyor. Hatırlatıcı alarmınızı tıklamayı unutmayın!

9. The Walking Dead

The Walking Dead

IMDb: 8,2

Yönetmen: Frank Darabont-Angela Kang

Oyuncular: Andrew Lincoln-Norman Reedus-Melisa Mcgelin

Gösterim: 2010->

Sezon Sayısı: 11

Kaynağı bilinmeyen, bulaşıcı nörolojik hastalığın modern yaşama son verdiği evrende geçer dizinin konusu. Başkahraman Rick Grimes, komadan uyanır ve tanımadığı bu yaşamda zombilerin arasında hayatta kalmaya çalışır. Hayatta kalabilmek içinse sağ kalan diğerlerine liderlik etmesi gerekmektedir.

10. Kingdom

Kingdom

IMDb: 8,4

Yönetmen:

Oyuncular: Ju Ji Hoon-Bae Doona-Kim Sungkyu

Gösterim: 2019-2020

Sezon Sayısı: 2

Netflix’te korku ve zombi teması işleyen en iyi dizilerdendir. Konusu ise şöyledir: Kralın hastalığı hakkında dedikodular yayılmaya başlar ve ülkeyi kasıp kavuran gizemli salgından kurtulmak için halkın tek umudu kralın veliahtı olan prenstir. Kore’de Joseon Krallığı döneminde anlatılan filmin hikâyesindeki salgın unsuru ise zombilerdir.

11. Ash vs Evil Dead

Ash vs Evil Dead

IMDb: 8,4

Yönetmen: Sam Raimi, Ivan Raimi, Tom Spezialy

Oyuncular: Bruce Campbell, Ray Santiago, Dana DeLorenzo

Gösterim: 2015-2018

Sezon Sayısı: 3

Popüler seri korku filmi olan Evil Dead’in devamı niteliğindeki dizi eski hesaplaşmaların öyküsünü anlatıyor. 30 yıl önce arkadaşlarıyla beraber gittiği ormandaki kulübede, lanetli kitabı okuyup da kurtulan tek kişidir Ash. Sonunda sakin ve huzurlu hayata kavuştuğunu düşünürken şeytanlar yeniden peyda olur. Ash’in bu durumla mücadele etmekten başka şansı yoktur. Dizi, Netflix’in en iyi korku dizilerindendir.

12. Paranormal

Paranormal

IMDb: 8,5

Yönetmen: Amr Salama-Majid Al Ansari

Oyuncular: Ahmed Amin-Razane Jammal-Aya Samaha

Gösterim: 2020

Sezon Sayısı: 1

Dönem dizisi olan paranormal, altmışlı yıllarda işlenmektedir. Dizi 1960’larda geçmektedir. Şüpheci Hematolog Doktor Refaat Ismail bir anda Kendini sıra dışı bazı olayların içinde bulduğunda bunu araştırmaya karar verir. Hayatında meydana gelen paranormal olayları araştırırken istemeden de olsa bu tip doğaüstü olayları araştırmada başvurulan insan haline gelir.

13. Mindhunter

Mindhunter

IMDb: 8,6

Yönetmen: Joe Penhall

Oyuncular: Jonathan Groff-Holt McCallany-Anna Torv

Gösterim: 2017-2019

Sezon Sayısı: 2

70’li yıllarda iki özel FBI ajanı olan Bill Tench ve Holden Ford, kapanmamış dava dosyalarını çözmek için seri katillerle röportaj yapmak üzere görevlendirilirler. Cinayetleri ve suçları araştırmaya başlayan iki ajan o kadar çok olay araştırırlar ki suç bilimi alanında da pek çok yöntemi açığa çıkarmayı başarırlar.

14. The Haunting of Hill House

The Haunting of Hill House

IMDb: 8,6

Yönetmen: Mike Flanagan

Oyuncular: Michiel Huisman-Carla Gugino-Henry Thomas

Gösterim: 2018

Sezon Sayısı: 1

The Haunting of Hill House dizisinin konusu şöyle, sonradan perili ev olarak anılacak olan eve geçici olarak taşınan Crain Ailesi taşınmanın hemen ardından kötü olaylar yaşamaya başlar. Yaşananların yol açtığı travma neticesinde evin en küçük çocuğu yıllar sonra o evde intihar eder. Bunun üzerine aile o evde yeniden buluşur. Tüyler ürperten bu dizinin 2. Sezonunun 2020’de yayında olacağı açıklanmışsa da henüz gelişme olmadığını belirtelim.

Ayrıca Netflix'te En İyi 15 Afrika Konulu Film listesine de bakabilirsiniz.

15. Stranger Things

Stranger Things

IMDb: 8,7

Yönetmen: Matt Duffer-Ross Duffer

Oyuncular: Winona Ryder-David Harbour-Finn Wolfhard

Gösterim: 2016->

Sezon Sayısı: 3

4. sezonunun 2022’de yayınlanması beklenen; son zamanların en popüler korku temalı dizileri arasında gösteriliyor Stranger Things… Kasabada kaybolan küçük çocuğun annesi, arkadaşları ve polis şefi onu geri almaya çalışırken doğaüstü olaylarla da mücadele etmek zorunda kalacaklardır. Gizemli küçük kız çocuğu, gizlice yapılan deneyler, ürpertici anlar ve sıra dışı güçler… Bu gizemi aydınlatmak kolay olmayacaktır.

Önemli not: Netflix’te daha önceki dönemlerde yayınlanmış ancak sürümden kalkmış dizileri yazımız içeriğine almadık. Bu listede sadece halen Netflix’te yayınlanan diziler mevcuttur.

Sıkça Sorulan Sorular

2021 Temmuz ayına kadar gösterimdeyken, bu tarih itibarıyla dizi gösterimden çıkarılmıştır. Ancak bulabilirseniz izlemenizi öneririz. IMDb puanı 8,8!

Türk yapımları içerisinde, İzlemenizi önerebileceğimiz bize göre en iyi dört korku filmi şöyledir: 2019 yapımı “Tez: 13. Gece” (IMDb/6,8); 2006 yapımı “Küçük Kıyamet” (IMDb/6,3); 2006 yapımı “Beyza’nın Kadınları” (IMDb/6,2); 2010 yapımı “Ses” (IMDb/5,2).

İlgili Yazılar