İklim Değişikliği Nedeniyle Gelecekte Yok Olacak 5 Şehir

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 25 Eylül 2020
  • 988 okunma

İklim değişikliği nedeniyle gelecekte yok olacak 5 şehir ve yerler küresel ısınmanın ne kadar tehlikeli boyutlara vardığının anlaşılması açısından önem taşımaktadır. Dünya ısısının 1 derece bile artması sonucunda yok olacak şehir ve yerler, hem doğal güzelliklerini hem de yaşam alanlarının sonunun gelmesine neden olacaklar.

Ölü Deniz - İsrail / Ürdün

israil ürdün

Küresel ısınmadan dolayı etkilenecek ve yok olacak bölgelerin başında gelen Ölü Deniz ve çevresine kurulmuş şehirler, her yıl 1 metre küçülüyor. 2000’lerin başından beri bölgede yaşanan hızlı kuruma ve küçülme neticesinde bölgeden pek çok kimse göç etmek zorunda kalıyor. Bölgeye aynı zamanda yerleşim yerlerini tutma pahasına yapılan barajlar, yeni su hatları ve su depolama alanları da bölgedeki su miktarının düşmesine neden oldu. Bu bakımdan Ölü Deniz 2050 yılında tamamen kuruyarak çevresindeki yerleşim alanlarının da susuz kalarak silinmesine neden olacak.

Venedik – İtalya

venedik italya

Turistlerin gözdesi olan ancak iklim değişikliği nedeniyle yok olacak şehirlerin başında gelen Venedik, Adriyatik Denizi’nde iki büyük adaya kurulu olan ve içinde pek çok su kanalının bulunduğu bu özel kent, küresel ısınma nedeniyle suların yükselmesine bağlı olarak yok olma tehlikesi ile karşı karşıya. Uzmanlara göre Venedik, küresel ısınmanın bu şekilde devam etmesi halinde yakın bir gelecekte sular altında tamamen kalacak. 2016 yılında yayınlanan bir rapora göre Venedik’teki sular her yıl 4 -5 cm arasında yükselme gösteriyorlar. Bu gidişle ise çok yakın zamanda Venedik, sular altında kalan bir şehir haline gelecek.

Alaska – Amerika Birleşik Devletleri

alaska amerika

Küresel ısınma ve iklim değişikliği sonucunda kuzey kutbundaki erimelere bağlı olarak Alaska’nın da yok olacağı gündemde tutuluyor. Erimenin hızı düşmezse, yakın bir zamanda Alaska’daki pek çok şehir ve bölge sular altında kalacak. Alaska’nın özellikle kutba yakın olması nedeniyle, iklim değişikliklerinden ilk ve en çok etkilenen bölgeler arasında yer alması, Alaska’nın geleceğinin de ne olacağı üzerine kapsamlı araştırmalar yapılmasına neden oluyor. En son yayınlanan bir araştırmaya göre Alaska, çok büyük bir kısmını sular altında bırakacak ve özellikle yerleşim alanlarına ulaşmak olanaklı olmayacak.

Key West – Amerika Birleşik Devletleri

key west amerika

Daha çok ünlü yazar Ernest Hemingway’in romanlarından bilinen Key West, yakın zamanda küresel iklim şartları yüzünden okyanus sularının yükselmesi nedeniyle sular altında kalabilir. Düzenli olarak her sene 1 -2 cm deniz seviyesinin yükseldiği ada bu yüzden iklim değişikliğinden etkileniyor. Adaya düzenli olarak göç eden kuşlar, su seviyesinin yükselmesinden ilk etkilenen canlılar oldular. Çünkü balık bulmakta daha fazla çaba harcamaları gerekirken, kıyı kesiminin içeriye doğru girmesi ile birlikte rahatsız olan kuşlar, bu bakımdan kendi soylarının da devam etmesini sağlamak için zor duruma düştüler. Yakın bir gelecekte ise deniz sularının plajı tamamen kaplayacağı ve önce kuşların adada durmasını engelleyeceğini daha sonra ise giderek suların yükselerek adayı tamamen yutacağı ön görülüyor.

Yamal – Rusya Federasyonu

yamal rusya

Rusya’nın coğrafi ve yüzölçümü olarak en büyük şehirlerinin bulunduğu Yamal yarımadası, 1000 yıldan beri göçebe Nenetler’in yaşadığı bölge olarak biliniyor. Tamamen donuk bir yapıya sahip olan bu topraklarda, yıl boyunca Nenetler, geyik besleyerek geçimlerini sağlıyorlar. Ancak ısınan hava şartları yüzünden geyiklerin ve diğer canlıların yaşamları olumsuz bir şekilde etkileniyor. Aynı zamanda hava durumunun da daha tahmin edilemez bir hale gelmesinden ötürü hayvanların yaşam alanları ve besin kaynakları giderek yok olma tehlikesi ile karşı karşıya kalıyor. Yüz yıllardır ayakta kalan Nenetler ise Rusya’nın daha iç bölgelerine göç etmek zorunda kalıyorlar. Küresel iklim bu koşullar altında, bölge sakinlerini değil, Rus habitatını da değiştirme özellikleri taşıyacak.