Hayatınızın Akışını Değiştirecek 10 Film Önerisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 26 Mayıs 2020 | Güncelleme: 5 Haziran 2020
  • 1.482 okunma

Öyle filmler vardır ki; insanların ruhlarına dokunur, onların hayatlarına yön verir. Sizler için sinema tarihinin en etkileyici 10 filmini derledik. 

10) ZAMANA KARŞI - İN TİME (2011) / İMDB:  6,7

İn Time yozlaşmış bir sistemi konu almaktadır. Zenginler sonsuza kadar yaşabilmekte, fakirler ise kısa vakitlerinde daha çok yaşayabilmek için çaba göstermektedirler. Sisteme başkaldırı filmi herkesin hayatından bir kesit bulabileceği bir baş yapıttır. 

9) PK (2014) / İMDB: 8,1

P.K. daha önce düşünülmemiş sorular sorar. İnsanların değişik açıdan bakmasına ve düşünmelerine neden olur.

Filmin asıl amacı bilinmeden kabul edilmiş düşünceleri, batıl inançları sorgulamak ve sosyolojik mesajlar vermektedir. Ayrıca filmde komedi unsuru ve eğlendiren müzikaller bolca bulunuyor. 

8) THE TRUMAN SHOW (1998) / İMDB: 8,1

Sinema tarihinin en yaratıcı filmleri arasında yer alan The Truman Show, Jim Carrey'in özel performansıyla zirveye taşınıyor.  1998 yılı yapımı filmde günümüzün monoton hayatından dolayı herkesin filmden kendine uygun bir kesit bulacağına eminim. Truman'ın hayatı kesinlikle izlenilmesi gereken filmler arasında kendine yer buluyor. 

7) ÖLÜ OZANLAR DERNEĞİ - DEAD POETS SOCİETY (1989) / İMDB: 8,1

Welton Akademisi 50'lerde en saygın ve başarılı kurumlar arasında yer almaktadır. Ancak fazla disiplin öğrencilerin bunalmasına neden olmaktadır. John Keating (Robin Williams) okula gelişiyle değişim başlayacaktır.

6) CAN DOSTUM - GOOD WİLL HUNTİNG (1997) / İMDB:  8,3

Will bir üniversitede hademe olarak çalışmaktadır. Ancak, Will'in diğer insanlardan ayrılan özellikleri vardır. İnanılmaz zeki ve okuduklarını unutmamaktadır. Ancak karakteri nedeniyle başı dertten kurtulmamaktadır. Profesör Sean McGuire onun yeteneklerini fark eder ve yardımcı olmaya çabalar. İzleyenlerin muhteşem yorumlarını alan filmi bir solukta bitireceğinize eminim...

5) 3 AHMAK – 3 İDİOTS (2009) / İMDB: 8,4

3 Ahmak, aynı odada kalan ve mühendislik okuyan 3 gencin hikayesini anlatmaktadır. Film içerisinde insanın içini ısıtan dostluk kavramı ve herkesin düşünmesini sağlayan eğitim sistemi eleştirisi yer alıyor. 3 İdiots Hindistan ve ABD'de en çok izlenen filmler arasında yer almaktadır.

4) YEŞİL YOL – THE GREEN MİLE (1999) / İMDB: 8,6

Yeşil Yol, hapishane görevlisi ve idam mahkumunun arasında yaşananları konu alıyor. Duygu yüklü film, sizi derin düşüncelere sevk edecek. Hak ettiği 8,6'lık puanı ile listemizin 4. sırasında yer alıyor.

3) DÖVÜŞ KULÜBÜ - FİGHT CLUB (1999) / İMDB:  8,8

Jack, yüksek konumda bir otomobil firmasında görev almaktadır. Fakat rutin hayatı ve uykusuzluk sorunu onu bunalıma iter. Doktor tavsiyesi ile kanserli hastaların yer aldığı terapiye gitmeye başlar. Burada Marla ile tanışır. İkili ölü jenerasyon ürünüdür ve tüketici kültüre karşı durmaya çalışmaktadırlar.

Jack'in evi yanar ve arayabileceği tek kişi Tyler Durden'dir. Biraz alkolden sonra Tyler, Jack'e kendine vurması için kışkırtır. Her şey bu andan sonra değişir. Tyler önderliğinde Dövüş Kulübü kurulur ve oldukça popüler hale gelir. 

Film herkesin farklı yorumlayabileceği sahneleri ve replikleri ile hafızalara kazınmıştır. Filmi tam anlamıyla anlayabilmek için bir kaç defa izlemenizde fayda var.

2) FORREST GUMP  (1994) / İMDB: 8,8

Forrest Gump, zeka seviyesi geride olan bir adamdır. Düşük I.Q. seviyesi ile devlet okullarına bile giremez. Ancak karakterimiz, farkında olmadan tarihe yön veren olayların içerisinde yer almaktadır. Bu olaylar zinciri sizi farklı yerlere götürecek...

1) ESARETİN BEDELİ – THE SHAWSHANK REDEMPTİON (1994) / İMDB: 9,3

Listemizin zirvesinde 9,3 puana sahip Esaretin Bedeli yer alıyor. Film 1995 yılında 7 dalda Oscar'a aday oldu. En iyi ve başarılı filmler arasında yer alan Esaretin Bedeli ömür boyu hapis cezası alan mahkumun hapis hayatı ve arkadaşlıklarını konu almaktadır. Eğer bu filmi izlemeyen ender kişilerdenseniz, evde daha çok vakit geçirdiğimiz bu günlerde, kesinlikle izlemelisiniz ve kendinizi filmin akışına bırakmalısınız.