Hindistan'a Dair Az Bilinen 10 İlginç Bilgi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 29 Haziran 2020
  • 2.278 okunma

Gelenekleri ve kültürü ile birlikte dünyanın en ilginç yerleri arasında bulunan Hindistan, bu bakımdan tüm dünya tarafından farklı kültürleri tanımayı seven herkes tarafından ilgi çekici olmaktadır. Hindistan’a dair az bilinen 10 ilginç bilgi sayesinde, bu ülkenin neden farklı bir yapıda olduğunu daha iyi anlayabilirsiniz.

1.Günahlardan Arınmak İçin Ganj Nehri

günahlardan arınmak için ganj nehri

Hindu geleneklerine göre Ganj Nehri’ne girmek son derece kutsaldır. Hindu inancında, Ganj Nehri arınmak, saf olmak ve kötülüklerden uzaklaşmak gibi farklı anlamlara gelmektedir. Tanrıça Ganga’dan adını alan Ganj Nehri böylece tanrıçanın inayetine mahzar olmak anlamına geliyor. Özellikle ölülerin de yakılıp küllerinin Ganj Nehri’ne atılması ruhlarını özgürleştirmek anlamı taşıyor.

2. İnekler Dokunulmazdır

inekler dokunulmazdır

Hindistan’a dair ilginç olarak algılanan adetlerin başında ineklerin dokunulmaz olması geliyor. Hindu inancına göre kutsal olan inekler, esasında tanrı Krişna’nın ineğin vücudunda beden bulduğunu düşünmelerinden kaynaklanıyor. Böylece inek eti yemek ya da zarar vermek Krişna’ya bir hakaret olarak kabul edildiği için inekler kesilmez, yenilmez ya da çiftliklerde beslenmezler. İnek kuyruğunu tutanlar ise yemin eden kimselerdir. Ayrıca inek idrarı da kutsal olup bu sıvı ile yıkanmak günahlardan arınmak anlamına gelmektir.

3. İntihar Takdir Görür

intihar takdir görür

Hint geleneğinde intihar ayıp ya da üzülecek bir şey olarak görülmez. İntihar, genelde takdir edilesi bir eylem olarak görülür. İntihar etmek dünyevi zevklerden insanın kendisinin vazgeçmesi olarak tebrik edilmesi gereken bir eylem olarak kabul ediliyor. İntihar öncesinde kişi üç gün boyunca oruç tutuyor ve üç günün sonunca yaşamına son veriyor. Aynı zamanda çok hasta olan kimseler de intihara yakınları tarafından bırakılmaktadır. Ganj Nehri yakınına götürülen ağır hastalar, suyun yükselmesi ile boğulurlar ve dolayısıyla intihar etmiş olurlar.

4. Çok Eşli Evlenme

çok eşli evlenme

Hindistan’da yakın zamanda çok eşlilik yasaklanmış olmasına rağmen günümüzde hâlâ yaygın olarak görülen bir uygulamadır. Sadece erkekler için değil kadınlar da birden fazla kocaya sahip olabilirler. Yasalar önünde geçerliliği olmamasına rağmen, yerel kültürde önemli bir yere sahiptir.

5. Köpek Evliliği

köpek evliliği

Yedi yaşını dolduran kızlar bir köpek ile evlendirilirler. Bu durumun nedeni ise kızın reşit oluncaya kadar kötülüklerden köpek tarafından korunacağı inancıdır. Son zamanlarda şehir merkezlerinde görülmemesine karşılık, kırsal kesimde yaygın bir uygulama olarak öne çıkar.

6. Erkeklere Verilen Başlık Parası

erkeklere verilen başlık parası

Evlilik sırasında kız tarafı erkek tarafına başlık parası verir. Drahoma olarak bilinen bu uygulama, yeni evlenen çifte bir yardım olarak görülüyor. Ancak uygulama yaygın olarak görüldüğü için çoğu aile kız çocuğu olmak istemiyor. Bu durum ise tehlikeli sonuçlara varmaması için yasalar tarafından koruma altında tutuluyor.

7. Yılan Dansları

yılan dansı

Hindistan’ın sembolü olan yılan dans ettirme hemen hemen her köşesinde görülebilmektedir. Yılanın farklı yöntemler ile müziğe duyarlı hale getirilmesi Hindistan’ın ilginç bilgileri arasında yer alıyor ve izleyenlere farklı anlar yaşatıyor.

8. Çocukları Yüksek Yerden Atma

çocukları yüksek yerden atma

Erkek bebeklerin daha sağlıklı olacaklarını düşünerek yüksek bir yerden suya atma geleneği, Hindistan’da hâlâ sürdürülen bir gelenek oluyor. Bebekler, tercihen bir köprüden suya atılıyorlar ve böylece daha güçlü hale geldiklerine inanılıyor.

9. Renkli Holi Festivali

renkli holi festivali

Özellikle renkli görüntüleri ile dikkat çeken Holi Festivali, herkesin birbirine boyalar atmasını içeriyor. Sağlığa zararsız toz boyaların kullanıldığı festival doyasıya eğlence sunarken, aynı zamanda geniş kapsamlı yapısı sayesinde turistlerin de ilgisini çekiyor.

10. Kurbağaların Evlendirilmesi

kurbağaların evlendirilmesi

Hint geleneğinde yağmur tanrısının isteklerini karşılamak için kırsal bölgelerde kurbağalar törenler ile birlikte evlendiriliyorlar. Bu sayede mevsimin daha bereketli geçeceği düşünülüyor.