Müzik Tarihini Değiştiren Efsane; The BEATLES!

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 20 Ocak 2021
  • 677 okunma

Yaşadığımız zamanları daha keyifle hale getirmek için biraz daha fazla müzik dinleyelim, farklı tarzları deneyebilmek için de, müzik tarihine bir göz atalım derim! Bakalım uzaktan tanıyor olsak da - aslında henüz dinlemediğimiz -  hangi grupları, sanatçıları, akımları vb. daha neler keşfedeceğiz? Hepimiz farklı farklı müzik türleri dinliyoruz. Ama bildiğiniz gibi müzik evrensel bir dildir. Güzel bir müzik eşliğinde Dünya’nın neresinden olursa olsun, tüm insanlar ritim tutabilir, dans edebilir, eşlik edebilir, duygulanabilir veya eğlenebilir. O anda çalan şarkının hangi dilde olduğu veya sözlerinde ne dediğini anlayıp anlamadığınız önemli değildir aslında! Hatta yabancı dilde bir şarkıyı çok sevdiğinizde, eşlik edebilmek için ona uydurmasyon sözler bile yazarsınız aklınızdan, değil mi? Çok da keyifli ve eğlenceli olur doğrusu..

Blues ve Rock 'N Roll ile Başlayan Müziksel İsyan

Blues ve Rock 'N Roll ile Başlayan Müziksel İsyan

Müzik tarihi denince; kökleri 1950’lere dayanan, ‘rock müzik’ yani ‘Rock 'N Roll’dan bahsetmeden olmaz! Rock’n Roll’un doğmasında, ‘beyazların siyahlara yaptığı baskı’ya tepki olarak doğmuş olan ‘blues’ da çok önemli bir rol oynamıştır. Blues müziğinin giderek’ isyan dozunu artırması’, rock müziğin ‘daha fazla tercih edilerek, ön plana çıkmasına yardımcı olmuştur. ‘Rock 'N Roll ayrıca, diğer müzik türlerinden şarkı sözlerindeki ‘çeşitlilik’ ile de ayrılır. Canlı performansa verilen önem, sözlerdeki isyan öğeleri ile pop müzikten farklılık gösterir. Elektro gitardan çıkan kulak tırmalayıcı ‘distortion sesi’ rock müziğin simgesi haline gelmiştir. Genellikle elektro gitar önderliğinde bas gitar, davul ve melodik vokal rock müziğin temel öğeleridir. Bu öğelere zaman zaman  ‘klavye de eşlik edebilir.

Rock Müzik’te ‘Altın Çağ!’

Rock Müzik’te ‘Altın Çağ!’

Jery Lee Lewis, Elvis Presley ve Chuck Berry rock müziğin temellerinin atılmasında çok önemli rol oynamışlardır. Rock müzik, başlangıç dönemlerinde savaşa, şiddete karşı ‘aşk şarkıları’ ile karşı çıkar. Daha barışcıl bir yapıda iken; 1960’ların ikinci yarısında, kitle iletişim araçlarının yaygınlaşmaya başlamasıyla, daha iyi kayıt imkanlarıyla beraber değişmeye başlamış ve protesto müziğinin temel taşı olmuştur. Bu dönem için ‘rock müziğinin altın çağı’ denebilir. Grup olarak müzik yapmanın yaygınlaşması ve ilginç görsel sahne şovları da, bu tarz müziğin takipçi sayısının her geçen gün artmasını sağlamıştır. Rock müzik çeşitli kültürel ve sosyal hareketlerin etkisiyle, alt türlere de evirilerek, günümüze kadar geniş hayran kitlelerine ulaşarak ve popülerliğini koruyarak gelmiştir. ‘Hard Rock, Heavy Metal, Progressif Alternatif Rock, Punk Rock, Garage Rock, Senfonik Rock, Psychedelic Rock, Folk Rock, Glam Rock, Grunge Rock akla gelen ilk alt müzik türleridir. Ve ilk olarak rock müziğin mihenk taşlarından ‘THE BEATLES Grubu’nu tanıtarak, müzik tarihindeki yolculuğumuza başlıyoruz. Beraber öğrenelim, araştıralım ve zevkle dinleyelim, derim!

İngiltere’de Doğan Ölümsüz Müzik Grubu ‘THE BEATLES’

İngiltere’de Doğan Ölümsüz Müzik Grubu ‘THE BEATLES’

Liverpool’dan çıkan ve rock tarihini değiştiren grupların belki de en önemlisi ‘tüm zamanların en sevilen grubu’ Beatles’dır. Dünya müzik tarihinde; hakkında bu kadar çok sayıda ve çok çeşitli film, video ve oyun olan başka bir grup olmamıştır. Grubun dağılmasının üzerinden 50 yıl geçmesine rağmen, onlarca yıllık bu zaman sürecinde yaşayan tüm kuşakları etkilemeyi başarmış, rock müzik kültürüne yön vermişlerdir. Beatles ismini de; grup üyesi Paul McCartney’in önerisiyle, beat(ritim) kelimesinden almıştır. Grubun orijinal kadrosu; John Lennon (Ritim Gitar ,Vokal) Paul McCartney (Bas Gitar, Vokal), Ringo Star (Davul ,Vokal), George Harrison (Solo Gitar ,Vokal) tarafından oluşturulmuştur. Orjinal kadrosu bir araya gelene kadar, farklı isimlerle çalışan John Lennon ve Paul McCartney bir süre Almanya ve Hamburg’da çalarlar.

Beatles’ın mucidi olan adam: Brian EPSTEIN!

Beatles’ın mucidi olan adam: Brian EPSTEIN!

İngiltere’ye döndüklerinde - grubun kaderini değiştirecek - bir konserde tanıştıkları, menajer Brian Epstein ile anlaşırlar. Brian Epstein, grubun menajerliğini yaptığı 5 sene boyunca, ‘Beşinci Beatle’ olarak anılıyordu. Ringo Star’ın gruba davulcu olarak girmesini de O sağlamıştır. Brian Epstein’in yoğun gayreti sonucu; dünyanın en önemli müzik yapım şirketlerinden biri olan EMI ile 1 yıllık kontrat imzalamayı başarırlar!

İlk Single: Love Me Do!

İlk Single: Love Me Do!

1962 yılında; Londra’da ünlü Abbey Road Stüdyoları’nda - tüm Beatles kariyeri boyunca 700 şarkı kayıt eden - George Martin prodüktörlüğünde gerçekleştirilen ‘Love Me Do’ single’ı listelerde 17 numaraya kadar yükseldi. Şarkıyı, grup üyelerinden Paul Mc Cartney 17 yaşındayken yazmıştı. ’Please Please Me’ ikinci single olarak çıktı ve büyük bir başarı göstererek, listelerde 2 numara oldu. 1963 yılında ‘Please Please Me’nin ilk albüm olarak yayınlanmasının ardından, çıktıkları 4 haftalık turne ile - İngiltere’de geçen 50 seneye rağmen dinmeyen -  Beatlemania çılgınlığı başlamış oldu. Albüm kısa sürede müzik listelerinde zirveyi gördü. Sonrasında ‘With The Beatles’ yayınlanır ve rekorlar kırarak 21 hafta bir numarada kalır.. ’From Me To You’ ise single olarak bir numaraya çıkan ilk single’ları oldu. 'She Loves You' beşinci single olarak piyasaya çıktı.

Beatlemania Çılgınlığı Amerika’da!

Beatlemania Çılgınlığı Amerika’da!

Artık ABD’yi fethetme zamanı gelmişti! ‘I Wanna Hold Your Hand’ klibi tüm televizyonlarda gösterilmeye başlandı. Şarkı 10 gün içinde, 1 milyon satış rakamına ulaştı. ABD’de çıktıkları ilk Tv programı, ülkenin yaklaşık üçte biri tarafından izlendi. İlk kez bir İngiliz Grubu Amerika’da büyük bir başarı elde ediyordu. Beatles’ın 20 adet şarkısı Amerika’da zirveye ulaşmıştı.1964 yılında, kendilerini oynadıkları komedi filmi  ‘A Hard Days Night’ vizyona girdi ve film 2 dalda Oscar’a aday oldu. Filmin soundtrack’i de aynı isimle yayınlandı. Aynı sene Amerika turnesine çıktılar. Bob Dylan ile tanışmaları da müziklerinin gelişmesinde etkili oldu. İkinci filmleri ‘Help’ 1965’te sinemalarda yerini aldı.

İngiltere Kraliçesi’nden ‘Sir’ Ünvanı Aldılar

İngiltere Kraliçesi’nden ‘Sir’ Ünvanı Aldılar

İngiltere Kraliçe’si tüm Beatles üyelerine ‘Sir’ ünvanı verir. Muzikal olarak olgunlaşma dönemine girdikleri ‘Rubber Soul’ albümü de aynı sene yayınlanmıştır. 1966 yılında gittikleri Filipinler’de, devlet başkanının eşinin kahvaltı tekifini reddettikleri için ülkeden ayrılırken saldırıya uğradılar. Yine aynı sene, ‘Revolver’ albümünü piyasaya çıkardılar. .Bu albümle beraber müzik tarzları değişmeye başladı. Albüm ‘Psydelic Rock’ tarzında olmasıyla dikkat çekiyordu. Johh Lennon’ın, ABD’de yayınlanan bir röportajında ‘’The Beatles şu anda İsa’dan daha popüler’’ cümlesini kurması, Beatles’ın tüm dünyada özellikle Amerika’da protestolarla karşılanmasına neden oldu. Albümler yakıldı ve şarkıların radyoda yayınlanmasına yasak getirildi. 1966 yılında Amerika’da son kez turneye çıktılar. John Lennon Londra’da, daha sonra 1969 yılında evleneceği Yoko Ono’yla tanıştı.

En İyi Beatles Albümü: ‘Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band’

En İyi Beatles Albümü: ‘Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band’

1967 yılında 129 gün süren kayıt sonrası, ‘Sgt Peppers Lonely Hearts Club Band’ albümü piyasaya çıktı. Albüm bir çok eleştirmen tarafından ‘En İyi Beatles Albümü’ olarak kabul edilir. Grubu bir arada tuttuğu düşünülen menajerleri Brian Epstein’in aynı yıl ölümü, grup üyelerini çok sarstı. O’nun ölümü sonrası grup içinde tartışmalar arttı. Ünlü Yogacı ‘ Maharishi Mahesh Yogi’ ile tanışmaları sonrası, arınmak için Hindistan’a gittiler. Ve ‘Magical Mystery Tour’ filmi yayınlandı.

The Beatles, ‘White’

The Beatles, ‘White’

1968 yılında ‘White’ olarak adlandırılan yeni Beatles albümü piyasaya çıktı. Albümün kayıt aşamaları çok sancılı geçti. John Lennon’un sevgilisi Yoko Ono her şarkının kaydında bulundu. Kayıtlar boyunca -menajer gibi- tüm şarkılar hakkında yorumlarda bulunması, diğer grup üyelerini rahatsız etti. Bu sebeple Ringo Star 4 şarkının kaydına katılmadı. 2 CD olarak çıkan albüm, grup üyelerinin farklı tarzlarını içeriyor ve albüm içinde 4 farklı tarz açıkça hissediliyordu.

1969, Beraber Son Kez Stüdyoya Giriş

Son Konser

30 Ocak 1969’ta son kez birlikte stüdyo’ya girip, ‘I Want You’ yu kayıt ettiler. 17 hafta İngiltere’de bir numarada olan ‘Abbey Road’ 1969’da yayınlandı.. Aynı sene Londra Apple Corps binasının çatısında -izinsiz olarak- son konserlerini verdiler.

Son Albüm: ‘Let It Be’ ve Grubun Dağılışı

Son Albüm: ‘Let It Be’ ve Grubun Dağılışı

‘Let It Be’ 1970 yılında Beatles’in son albümü olarak piyasaya çıktı. Aynı isimli belgesel, ‘En İyi Orijinal Film Müziği’ dalında Oscar kazandı. Grup, bu albüm sonrası dağılma kararı aldı ve dağılma kararını 10 Nisan 1970’de Paul McCartney basına açıkladı. 1973 yılında Ringo Star’ın solo albümünde Harrison, Lennon ve Star’ın bir araya gelmesi, grubun birleşeceği umudu yarattı ama hayranlarının bu hayali gerçekleşmedi. 1980 yılında ise John Lennon yaşadığı apartmanın önünde vurularak öldürüldü. Geriye kalan 3 grup üyesi, Lennon anısına ‘All Those Years Ago’yu kaydetti. 2001 yılında George Harrison da hastalık nedeniyle yaşamını yitirdi. Beatles’ın gizli kayıtlarından oluşan, ‘Anthology 1.2.3’ albümü yayınlandı.

Ringo STARR’ın 80.Doğum Günü ve Youtube Konseri 2020

Ringo STARR’ın 80.Doğum Günü ve Youtube Konseri 2020

Beatles, grubun dağılmasının üzerinden geçen onlarca seneye rağmen, hala en sevilen müzik grupları arasındadır ve rock müziğin yol haritasını değiştirerek, müzik dünyasında yeni bir çağ başlatmıştır.. Hiç bir zaman eskimeyen müzikleriyle de, her yeni nesile rock müziği sevdiren pusula olmayı sürdürüyor. 2000’li yıllara geldiğimizde, The Beatles'ın yaşayan iki efsane ismi Ringo Starr ve Paul McCartney, Temmuz 2020’de Youtube üzerinden bir konser verdi. Grubun davulcusu Ringo Starrın 80. doğum günü için muhteşem ikili beraber sahneye çıktı. Yardım amaçlı olarak her yıl düzenlenen bu konser, corona virüs salgını sebebiyle bu yıl Youtube üzerinden gerçekleştirildi.Bugüne kadar duymadıysanız veya dinlemediyseniz bile internet ortamında kısa bir araştırma yapıp, Beatles Şarkıları’yla kulaklarınızın pasını silmenizi öneririm!

Her yeni gün, yeni bir müzikle tanışmamız dileğiyle!

Sıkça Sorulan Sorular

The Beatles'ın yaşayan iki efsane ismi Ringo Starr ve Paul McCartney’di. İkilinin 2020’de Youtube üzerinden verdikleri konseri izleyip, kendilerini 2020’de yaşlılık dönemlerinde sahnede görebilirsiniz

Bizce ilk single çalışmaları ‘Love Me Do’ isimli şarkıyı dinleyerek başlayıp, dinlemeye karışık devam edebilirsiniz. Son albümleri olan ve birçok insan tarafından ezbere söylenen ‘Let It Be’ albümünü de tavsiye ederiz.

İlgili Yazılar