Türkiye’nin İlk Yerli Televizyon Dizisi: Kaynanalar!

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 24 Mart 2021
  • 464 okunma
  • 1 beğeni

İlklere yer verdiğimiz birçok konunun ilgiyle takip edilmesi, kuşkusuz geçmişe ait izleri hatırlamak amacıyla da ilgili olabilmektedir. Belki içinizde ilkler anlamında ekranlara yansımış olan yapımları, yerli dizileri hatırlayanlar da olabilir. Fakat insan kaç yaşında olursa olsun izlemekten keyif aldığı bir yapımın ne kadar eksikliği olsa da onun kalitesinden asla vazgeçmemiştir. TRT aracılığıyla ilk televizyon yayınının gerçekleştiği 1968 yılından bu yana her sene giderek daha geniş bir yelpazede sunulan film, dizi ve programlar ekranlara gelmeye devam etmiştir. Öyle ki o günlerden bu yana spor ve kadın programları, şarkı yarışmaları ve çocuklar için eğitici yayınlar ekranlardan hiç eksik olmadı. Diziler de bir zaman sonra bir tutku ve filmin başladığı saatin merakla beklendiği bir olguya dönüştü zamanla. 80’li ve 90’lı yıllarda “Perihan Abla”, “Kuruntu Ailesi”, “Bizimkiler", “Susam Sokağı”, “Baba Evi”, “İkinci Bahar” gibi gözde olan pek çok yerli dizi, izleyicilerin beğenileriyle dizi furyası için öncüler arasında yer almıştır. Şimdi bahsedeceğimiz yerli dizi ise Türkiye’nin dizi filmlerle tanışması için yolu açan ilk yerli televizyon dizisi. Toplum yaşamının etkilerini ekranlara taşımış bu dizinin ismi de kendisi gibi ülkemizde fenomen olmuştur denebilir. Keyifli okumalar diliyoruz :)

Türkiye’nin İlk Yerli TV Dizisi Kaynanalar

Türkiye’nin İlk Yerli TV Dizisi Kaynanalar

Türkiye’nin ilk yerli dizisi Kaynanalar, ekranlara geldiği 1974 senesinden bu yana ilgiyle takip edilmiştir. TRT kanalının ilk yerli dizisi olan Kaynanalar aynı zamanda izlendiği süre ve bölümleriyle ülkemizde bir rekora imza atmıştır da diyebiliriz. Yayınlandığı ilk seneden başlayarak 30 sene boyunca ekranlara gelme özelliğine sahip ve beraberinde pek çok neslin hakkında fikir edindiği bir dizidir. Kaynanalar dizisi, TRT kanalı haricinde, 1997-1999 yılları arasında Kanal D ekranlarında da yayınlanmıştır. Yönetmenliğini Zeki Ökten’in üstlendiği, başrollerini Tekin Akmansoy, Leman Çıdamlı, Sevda Ayhan, Mete Dönmezer, Alev Sezer ve Defne Yalnız’ın paylaştığı dizinin bölümleri ekranda 86 dakika olarak gösterilmiştir.

Dizide, Tekin Akmansoy: Nuri Kantar (Ö:2013) ve Leman Çıdamlı: Nuriye Kantar (Ö:2012) rolleriyle Kantar Ailesi’nin büyüklerini canlandırmışlardır.

Dizisi yapılmış olan yerli kitaplar için linke tıklayarak yazımızı okuyabilirsiniz..

Kaynanalar Dizisinin Konusu

Kaynanalar Dizisinin Konusu

Kaynanalar dizisi, toplumun gerçekçi bir yapıyla analiz edilerek ekranlara yansımış bir örneği olarak hakkında pek çok yoruma da neden olmuştur. Filmde Anadolu’daki yaşantısını bırakıp tüccarlık mesleğinden sonra siyasetle tanışıp işlerini İstanbul’da yürütmeye başlayan bir aile reisinin hikayesine yer verilmiştir. Anadolu şivesiyle konuşmaların geçtiği filmde, Nuri karakterine “Nöri”, Nuriye karakterine de “Nöriye” adıyla seslenilmektedir. Büyük şehirin kendisine has yapısı ve belli başlı normlarıyla beraber eski düzeni arasında kalan Kantar ailesi ve üyeleri eski ve yeni yaşamlarından taviz vermeden hayatlarına devam etmektedirler. Çiftin kızları olan Nur’un sevip aşık olduğu Timuçin karakteri ve ailesi ise Kantar ailesine tamamen zıt yapıda bir ailedir. Uyum anlamında zorluk yaşayan “Kantar” ve “Hakmen” aileleri, filmin özünü oluşturmaktadır. Aileye sonradan dahil olan “Tijen” adındaki kaynana, sosyetik ve modern görünümlü bir kadındır. Avrupai görünüşüyle eşi Timur ile birlikte Kantar ailesine dünür olmalarıyla, durum mizahi bir hal almaya başlar. Birbirleriyle geçinemeyen ve her fırsatta iğnelemekten geri kalmayan kaynanaların eşleri olan Nuri ve Timur  üstelik iş ortağıdırlar. Tabii bu ortaklığın verdiği rahatsızlık hissi Nuri Kantar’ı siyasete atılma yönünde bir hevese iter. Filmde yer alan “Döndü” karakteri ise evlenememiş, ailenin ferdi gibi olmuş hizmetçileridir. Rahat halleri ve şivesiyle dikkat çeken Döndü, bazen Nuriye Kantar’ın söyleyip dile getiremediği sıkıntıları Tijen’e ileten kişidir de aynı zamanda. Dizideki farklı karakter yapıları ve mizahi unsurlarla, Anadolu insanının doğal hali, seyircilerde etki yaratmış ve oldukça beğenilmiştir.

Kaynanalar dizisinde zaman zaman oyuncu değişiklikleri olmuş kimi zaman da bazı oyuncular filmlerden ayrılmak durumunda kalmıştır. Dizide Timuçin karakterini üstlenen oyuncu Muammer Çıpa’nın ani ölümünden sonra (Ö:1988)  yerini önce Alev Sezer sonra filmde Tijen rolünü üstlenen 2018 yılında kaybettiğimiz Sevda Aydan’ın gerçek hayattaki oğlu Ege Aydan almıştır.

Filmi yapılmış yerli kitapları incelemek isterseniz linkteki yazımızda bulabilirsiniz..

Dizi Çekiminde Oluşan İlginç Olaylar

Dizi Çekiminde Oluşan İlginç Olaylar

Bir Sit-Com yapımı olarak izlenme payı bu denli yüksek bir dizinin süregelen çekimleri de haliyle uzun yıllar alabilmişti. Öyle ki, bazı zamanlar film setine yansıyacak beklenmedik olaylar da “Kaynanalar” adlı dizinin çekimlerini aksatmaya neden olmuştur. Filmde Nuriye Kantar’ı canlandıran Leman Çıdamlı’nın çekimler aşamasında yaşadığı sorunlar nedeniyle istifa etmesi yerine başka bir oyuncunun gelişi ve yaşanan bocalama etkisi dizinin ilk yıllarında dikkat çeken bir durumdur. Hatta o seneler dizi setinde zaman zaman duraksamalar yansımış ve erken final açıklamaları da gazetelerde yer almaya başlamıştı. Set ekibi için hüzünlü bir olay ise 4 Temmuz 1988 senesinde, dizide Timuçin’ i canlandıran Muammer Çıpa’nın, Datça’da gerçekleşen bir trafik kazası sonucu hayatını kaybetmesidir. Dizinin sekteye uğramasına etki eden bir başka durum ise “Döndü” karakteriyle ekranlara gelen Defne Yalnız’ın 1988 senesinde farklı bir projeye geçişi, başka bir diziyle anlaşmasından kaynaklanmıştır. Kaprisli bir kaynanayı canlandıran Tijen’in eşini canlandıran Timur Hakmen karakterine hayat veren, Haşim Hekimoğlu ise beyin tümörü nedeniyle 1996 senesinde vefat etmiştir. Kaynanalar dizisi 30 yıl ekranlarda izlenme başarısı yakalamışsa da 9 sene ekranlardan uzak kalmak durumunda olmuştur. Filmde Timuçin rolünü üstlenen Alev Sezer de çekimlerine 1997 yılında devam edilen filmin sadece dört bölümünde oynayabilmişti. Aniden rahatsızlanarak hastaneye kaldırılan ve komaya giren sanatçı da erken yaşta yaşamını yitirmiştir. Kanal D televizyonunda çekimlerine devam edilen dizinin sonrasında, bu sefer yönetmen koltuğunda Tekin Akmansoy’un kızı Arzu Akmansoy yer almıştır. TRT-1 ekranlarında 2000 senesinde tekrar dönüş yapan Kaynanalar adlı dizi 2005 senesine değin ekranlarda kalmıştır.

2005 senesinde finali gerçekleşen dizi ekibi bir şekilde yeniden toplanarak ekranlara hüzünlü bir şekilde veda etmiştir. Diziye ait final 24 Ocak 2005 senesinde ilk yayınlandığı kanal olan TRT-1 ekranlarında gerçekleşmiştir. Dizi finalde, Nuri Kantar’ın iflası ve huzurevinde bir yaşamı seçmesiyle, hüzünlü bir sonla izleyicilere veda etmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

1974 senesinde çekimlerine başlanan ve 2 ayrı televizyon kanalı aracılığıyla ekrana gelmiş olan “Kaynanalar” adlı dizi yapımı toplamda 314 bölümle ekranlara gelmiştir. İlk olarak TRT kanalında 1974-88 yılları arasında 9 sezon, Kanal D ekranında 1997-99 yılları arasında 3 sezon ve son olarak TRT-1 kanalında 2000-2002 senesinde 2 sezon olmak üzere 14 sezon boyunca ekranlarda yer almıştır.

Türkiye’de dizi film sektörü erken bir zamanda gelişmiştir. Hatta ülkemizde tek kanaldan yayınların gerçekleştiği zamanda, özel TV kanallarının öncesinde ekranlarda yer alan yerli diziler, kısa zamanda popülerliğini arttırmıştır.

İlgili Yazılar