Dünyadaki 17 Rekortmen Erkek Yüzücü

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 18 Şubat 2021
  • 678 okunma

Sıra geldi suya karşı koyan sporculara yani yüzücülere..Bu yazımızda sizlere dünyanın rekortmen yüzücülerini tanıtmak istedik.

1. Michael PHELPS: Baltimore Kurşunu

Michael PHELPS: Baltimore Kurşunu

30 Haziran 1985’te Baltimore Amerika’da doğdu. Lakabı Baltimore Kurşunu’dur. Boyu 1.93 cm, kol açıklığı 2.07 santim, ayaklarının büyük olması ve normal insanlara göre onbeş derece daha fazla bükülebilmesi ona genetik olarak çok büyük bir avantaj getirmektedir. Annesi okul müdüresi babası polis memurudur. Tedavisine yardımcı olması için 5 yaşında yüzmeye başladı. İlk zamanalar suyun altına  kafasını sokmaktan korktuğu için sadece sırt üstü yüzebiliyordu. Daha 11 yaşındayken şampiyon olma hayalleri kurmaya başlamıştı. Hırslı olması; Phelps’e 1999 yılında Amerika B Takımı’na seçilmesini sağladı. 15 yaşında, Amerika Milli Takımı adına olimpiyat oyunlarına katılan en genç sporcu oldu. Sydney Olimpiyatları’nda 200 metre kelebekte beşinci olmayı başardı ve kendi yaş grubunda rekor kırmayı başardı. Milli takım çalışmaları yüzünden ara verdiği lise eğitimini 2003’te tamamlayıp, 2004’te Michigan Üniversitesi’nde Spor Yönetimi Eğitimi almaya başladı.

Olimpiyatlarda Beş Dalda Dünya Rekoru Kırdı

2003 yılında Barselona’daki Dünya Yüzme Şampiyonası’nda, 5 dalda dünya rekoru kırmayı başardı. 2004 Atina Yaz Olimpiyatları’nda altı altın, iki bronz toplamda sekiz madalya alarak bir olimpiyatta en fazla madalya alma rekoruna sahip oldu. Efsane yüzücü Marc Spitz’in Münih Olimpiyatları’nda elde ettiği 7 altın madalya kazanma rekorunu kırmayı başardı. 2008 Pekin Olimpiyatları’nda sekiz altın madalyanın sahibi olarak, ismini bir kez daha yüzme tarihine yazdırmış oldu.

Sekiz Altın Madalya ile Tarihte Bir ilk!

Sekiz altın madalya kazanan tarihteki ilk sporcu oldu. 2012 Londra Olimpiyatları Phelps için hayal kırıklığı oldu, bir altın bir gümüş madalya kazanabildi. Olimpiyatlar sonrası sporu bıraktı ama Nisan 2014’te tekrar spora geri döndü. Rio 2016 Olimpiyatları sonrası aktif sporculuk kariyerini sonlandırdı. Bu olimpiyatlarda Amerikan bayrağını taşıma şerefini elde etti.

Olimpiyat Tarihinin En Çok Madalya Kazanan Sporcusu

Phelps kazandığı 28 madalya ile olimpiyat tarihnin en çok madalya kazanan sporcusudur. Dünya şampiyonaları ve olimpiyatlarda toplam 37 altın madalyası vardır. Kariyeri boyunca sadece altı yarış kaybetmiştir.

Kendisinden Dört Kat Hızlı Yüzen Köpekbalığı ile Yarıştı

Discovery Kanalı’nda yayınlanması için kendisinden 4 kat hızlı yüzebilen beyaz bir köpekbalığı ile yaptığı yarışı sadece 2 saniye ile kaybetmiştir. Bu arada özel hayatında yaşadığı problemler yarış hayatını etkiledi ve alkolllü araba kullanmaktan dolayı 3 ay ve altı ay olmak üzere 2 defa yarışlardan men cezası alması basında birçok defa yer aldı.

2. Ian Thorpe TORNEDO: Yüzmede En Başarılı Avustralyalı

Ian Thorpe TORNEDO: Yüzmede En Başarılı Avustralyalı

13 Ekim 1982’de Sydney’de doğdu. Sporcu bir aileden gelmektedir, babası kriket annesi netbol oynuyordu. Dev gibi ellere,  52 numara palet gibi ayaklara sahip olması gibi fiziksel üstünlükleri havuzda geçilemeyen bir şampiyon olmasında etkili oldu. Kardeşinin yüzmeye başlamasıyla beraber Thorpe'da yüzme dersleri almaya başladı. Klora alerjisi olması yüzünden, 7 yaşına kadar yüzmeyi bıraktı. Daha ilk yarışında fiziksel özellikleri sayesinde birinci olmayı başardı. 1994 Avustralya İlkokullar Yarışması’nın ardından, eyaletler arası şampiyonada kendi yaş kategorisinde dokuz altın madalya kazanma başarısı gösterdi. 1995 yılında; aynı koçla birlikte kız kardeşiyle yüzmeye başladı. Uluslararası Yaş Şampiyonası’nda 13 yaş kategorosinde yarışan Thorpe bronz madalya kazandı. Aynı sene eyaletler arası yarışmasında on kategorinin tamamında şampiyon oldu. 14 yaşında Avustralya Milli Takımı’na seçilerek, milli takıma seçilen en genç yüzücü olma başarısı gösterdi.

Kazandığı Dört Şampiyonluğun Gelirini Yardım Kuruluşlarına Bağışladı

1999 Sidney’de yapılan Pan Pacific Şampiyonası’nda dört günde dört altın madalya kazandı ve kazandığı para ödülünü yardım kuruluşlarına bağışlaması, herkes tarafından çok sevilmesini sağladı. 2001 Japonya’da yapılan dünya tekler şampiyonasında; 4 dünya rekoru kırarak 6 altın madalya kazandı ve en fazla altın madalya kazanan sporcu olmayı başardı.

Avustralya Şampiyonası’nda Tüm Stillerde Şampiyon Oldu

Aynı sene Avustralya Şampiyonası’nda tüm stillerde şampiyon olarak, kırk sene sonra bunu başarabilen ilk yüzücü oldu. Avustralya’nın en yetenekli ve başarılı sporcusu olmasının yanı sıra yardımseverliği ile ünü tüm dünyaya yayıldı. Avusturalya, Fransa, Çin, Amarika ve Japonya’da birçok organizayon tanıtımı yaptığı için kendisine birçok ödül verildi. 2001 yılında IAAF tarafından dünyada en iyi sporcu seçildi. 2002’de Avusturalya kültürünün en iyi temsilcisi seçildi. 2003 Avustralya Şampiyonası ve Barselona Dünya Şampiyonası’nda; 200 metre karışık stilde arka arkaya dünya rekoru kırmayı başardı. Katıldığı ilk olimpiyatlarda; üç altın iki gümüş madalya kazanmayı başardı. 2004 Atina Olimpiyatlarında iki altın, bir gümüş, bir bronz madalya kazandı.

11 Kez Dünya Şampiyonu Oldu! Kırılamayan Rekorların Sahibi

Thorpe;  11 Dünya Şampiyonluğu, 10 Ulusal Şampiyonluğu,9 Pan Pasific Şampiyonluğu ile yüzme tarihinde eşine zor rastlanır başarılar elde etmiştir. Dokuz olimpiyat madalyasına sahiptir. 200 ve 400 metre serbest stilinde dünya rekorları hala Thorpe’a aittir, kırılamamıştır. 21 Kasım 2006’da Sydney’de düzenlediği basın toplantısıyla sporu bıraktığını açıkladı. Başarılı kariyeri sonrası üniversite’ye gitti ve psikoloji okudu. Kendi otobiyografisini yazdığı kitapta; ağır depresyon geçirdiğini ve bunu yenmek için çok fazla alkol kullandığından bahsetti. Omzundan geçirdiği bir operasyon sonrası ölümcül bir enfeksiyon da atlattı. 2014 yılında evinin yakınlarında baygın olarak bulundu ve hastaneye kaldırıldı. Sporu bıraktıktan sonra hayır işleriyle ilgilenmeyi sürdürürken, Japonya’da anti uyuşturucu kampanyasına destek verip, Unicef’le beraber çocuklar için çalışıyor.

3. Aleksandr POPOV: Ice Man ya da Big Dog

Aleksandr POPOV: Ice Man ya da Big Dog

16 Kasım 1971’de Sverdlovsk Rusya’da doğdu. Lakapları Iceman - buz adam ve big dog büyük köpektir. Kendine has değirmen stilinde yüzüş tekniğine sahiptir. Tüm zamanların en iyi sprint yüzücüsü olarak kabul edilmektedir. Sudan korktuğu için 8 yaşına yüzmeye başladı. Spor okulunda eğitim alarak oldukça uzun süre sırt üstü yüzmeyi tercih etti. Koçunun etkisiyle serbest stilde yüzmeye başladı. İlk başarısını 20 yaşında Atina Avrupa Yüzme Şampiyonası’nda elde etti. 1992 Barselona Olimpiyatları’nda 50 metre ve 100 metrede altın madalya kazanma başarısı gösterdi. 1996’da bir alışveriş sırasında sokak satıcısı tarafından bıçaklı saldırıya uğramıştır.

Olimpiyatlarda Aynı Mesafe Şampiyonluklarını Tekrarlayan Tek Sporcu

1996 Atlanta Olimpiyatları’nda aynı mesafelerde tekrardan şampiyon olarak, bunu başarabilen tek sporcu oldu. 8 yıl boyunca 50 metre, 6 yıl boyunca da 100 metre rekorunu korumasını bildi. Ocak 2005’de aktif spor kariyerine son verdi. Popov, 6 Dünya Şampiyonluğu ve 21 Avrupa Şampiyonluğu’na sahiptir. 1996 yılında Rusya’da onur madalyası alma şerefine erişti. 1999 yılından beri, Uluslararası Olimpiyat Komitesi üyesidir.  Aynı zamanda spor komisyonunda sporcuları temsil etmektedir. 2016 Yaz Olimpiyatları Değerlendirme Komisyonu’na seçilmiştir.

4. Cesar CIELO: 50 ve 100 Metre Serbest Stilde Rekortmen

Cesar CIELO: 50 ve 100 Metre Serbest Stilde Rekortmen

10 Ocak 1987’de Brezilya’da doğdu. Breziya’nın yetiştirdiği en büyük yüzücü kabul edilmektedir. 50 metre ve 100 metre serbest stilde geçerli dünya rekorunun hala sahibidir. 2008 olimpiyatlarında 50 metrede serbest stilde altın, 100 metrede bronz,  2011 ve 2013 Dünya Şampiyonaları’nda 50 metrede kelebek ve serbestte altın sahibi olmuştur. Üç olimpiyat madalyası, altı dünya şampiyonluğuna sahiptir. İki yıl üst üste NCAA yılın yüzücüsü seçilmişitr.

Dünyanın rekortmen atletizm sporcularını linkteki yazımızda bulabilirsiniz.

5. Paul BİEDERMANN: 200 ve 400 Metre Serbest Stilde Rekortmen

Paul BİEDERMANN: 200 ve 400 Metre Serbest Stilde Rekortmen

7 Ağustos 1986 Almanya’da doğdu. 2008 Avrupa Su Sporları 200 metre serbest stilde altın madalyayı almayı başardı. 2009 Dünya Şampiyonası’nda;  Temmuz ayında 200 metre ve 400 metre serbest stilde kırdığı rekorlar hala kırılamamıştır. Daha önce efsane Michael Phelps’e ait olan rekoru kırmayı başardı. 2012 Avrupa Şampiyonası’nda 200 ve 400 serbest stilde, altın madalya kazandı. 2016 yaz olimpiyatları sonra aktif kariyerini sonlandırmıştır.

6. Adam PEATY: Küçükken Yıkanmayı Bile Sevmeyen Şampiyon

Adam PEATY: Küçükken Yıkanmayı Bile Sevmeyen Şampiyon

28 Aralık 1994’te İngiltere’de doğdu. Küçüklüğünde yıkanmaktan bile nefret eden Peaty, 4 yaşında gittiği havuza girmeyi red ediyordu; bu sebepten yüzmeyi öğrenmesi çok zor olmuştu. Keşfedilmesi de 14 yaşında oldu. 2012 Londra Olimpiyatları’nda serbest stilde başarılı olamadı. 2015 Dünya Şampiyonası’nda rekor kırarak altın madalya kazandı. 2018 yılında Avrupa Şampiyonası’nda dünya rekoru kırarak şampiyon oldu. 21 Temmuz 2019’da Güney Kore’de düzenlenen Dünya Şampiyonası’nda 100 metre kurbağalamada;  57 saniyenin altına inerek 56.88 ile dünya rekorunu kırdı. 100 metre kurbağalamada tüm zamanların en iyi on derecesine sahiptir. Peaty 50 metre ve 100 metrede kurbağalamada geçerli dünya rekorlarının sahibidir.

3 Efsane NBA oyuncusunu anlattığımız yazımızı linkte bulabilirsiniz.

7. Anton CHUPKOV: 200 Metre Kurbağalamada Dünya Rekoru Sahibi

Anton CHUPKOV: 200 Metre Kurbağalamada Dünya Rekoru Sahibi

22 Şubat 1997’de Moskova’da doğdu. Küçükken sağlık sorunlarından kurtulmak için yüzmeye başladı. Moskova Olimpiyat Spor Okulu’nda yüzme eğitimi aldı. 2013 Avrupa Gençlik Yaz Olimpiyatları’nda 200 metrede altın madalya kazanırken, 100 metrede gümüş madalya kazanma başarısı gösterdi. 2014’de yapılan şampiyonada ise; iki bronz, bir gümüş madalya kazandı. 2014 yılında Nanjing’de yapılan Gençlik Olimpiyatlarında iki altın madalya kazandı. Bakü’de yapılan 2015 Avrupa Oyunları’nda dört altın madalya kazanırken, gençlerde iki dünya rekoru kırmayı başardı. 26 Temmuz 2019’da yapılan dünya şampiyonasında  2:06.12 ile dünya rekoru kırdı. Bu rekor 200 metre kurbağalamada geçerli dünya rekorudur.

8. Pieter Van den HOOGENBAND: Uçan Hollandalı

Pieter Van den HOOGENBAND: Uçan Hollandalı

14 Mart 1978’de Limburg Holanda’da doğdu. Babasının da gençliğinde yüzmede başarıları vardı. Hoogenband Avrupa Gençler Şampiyonaları’ndaki başarılarıyla dikkat çekti. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda ulusal kariyeri yükselişe geçti. 1988 Olimpiyatlarında hem 100 hem de 200 metrede serbest stilde altın madalya kazanmayı başardı.

9. Sun YANG: Olimpiyatlarda Madalya Kazanan Çin’li İlk Yüzücü

Sun YANG: Olimpiyatlarda Madalya Kazanan Çin’li İlk Yüzücü

1 Aralık 1991’de Hangzou’da doğdu. Olimpiyat tarihinde Çin’in ilk altın madalya kazanan yüzücüsüdür. 2012 Londra Olimpiyatları’nda 400 ve 1500 metre serbest stilde, altın madalya kazanma başarısı göstermiştir. 4 Ağustos 2012’de, 1500 metrede kırdığı 14:34.02 derecesi, geçerli dünya rekorudur.  2016 Rio Olimpiyatları’nda ise 400 metrede altın madalya kazandı. Serbest stilde; 3 farklı kategoride olimpiyat kazanan ilk sporcu olma özelliğine sahiptir. İkinci kez doping cezası aldığı için 2020 yılında 8 yıl yarışmalardan men cezası almıştır fakat karara itirazı üzerine tekrar yargılanacaktır.

2020 yılı dünyanın en iyi 5 futbolcusu hakkındaki yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

10. Kliment KOLESNİKOV: 21.yy’ın Rekor Sahibi İlk Yüzücüsü

Kliment KOLESNİKOV: 21.yy’ın Rekor Sahibi İlk Yüzücüsü

9 Temmuz 2000’de Moskova’da doğdu. Babasının da yüzücü olmasının etkisiyle; 2 yaşında yüzmeye ve 6 yaşında eğitim almaya başladı. İlk kez yarıştığı 2017 Sainokov Cup’ta; 100 metre sırt üstünde dünya gençler kategorisinde dünya rekoru kırarak, 21. yüzyılda rekor sahibi olan ilk yüzücü olarak yüzme tarihine ismini altın harflerle yazdırmıştır. 4 Ağustos 2018 Avrupa Şampiyonası’nda Glasgow’da, 24.00 derecesiyle 50 metre sırt üstünde dünya rekoru kırdı. Bu şampiyonada; 3 altın 2 gümüiş 1 bronz olmak üzere, toplamda 6 madalya kazanmayı başardı. 2018 Buenos Aires Yaz Gençlik Olimpiyatları’nda 6 altın madalyanın sahibi oldu. 2018 yılında Avrupa Yüzme Federasyonu tarafından yılın yüzücüsü seçildi.

11. Ryan MURPHY: 100 Metre Sırt Üstü Stil Dünya Rekortmeni

Ryan MURPHY: 100 Metre Sırt Üstü Stil Dünya Rekortmeni

2 Temmuz 1995’de Illinois’de doğdu. Üniversitede yarışırken sekiz kez şampiyon olmayı başardı. 13 Ağustos 2016’da 100 metre sırt üstünde, 51.85 deresiyle hala geçerli olan dünya rekorunu kırdı. Olimpiyatlarda üç kez altın madalya kazanma başarısı gösterdi. 13 Ağustos 2016 Yaz Olimpiyatları’nda 100 metre sırt üstünde 51.85’lik derecesiyle geçerli dünya rekorunun sahibidir.

12. Andriy GOVOROV: 50 Metre Kelebek Stil Dünya Rekortmeni

Andriy GOVOROV: 50 Metre Kelebek Stil Dünya Rekortmeni

10 Nisan 1992’de Sivastopol’da doğdu. 2016 Londra’da Avrupa Şampiyonu oldu. 2017 Budapeşte Dünya Şampiyonası’nda ise bronz madalyanın sahibidir. 1 Temmuz 2018 Roma’da;  50 metre kelebek stilinde 22.27 ile dünya rekoru kırdı.

13. Caeleb DRESSEL: 100 Metre Kelebek Stil Dünya Rekortmeni

Caeleb DRESSEL: 100 Metre Kelebek Stil Dünya Rekortmeni

Budapeşte’de düzenlenen Dünya Su Sporları Şampiyonası’nda, yedi altın madalya kazanmıştır. 26 Temmuz 2019’daPhelps’e ait 100 metre kelebek rekorunu,  49.50’lik derecesiyle kırarak halen geçerli dünya rekoruna sahip oldu.

14. Aaron PEİRSOL: 200 Metre Sırt Üstü Stil Dünya Rekortmeni

Aaron PEİRSOL: 200 Metre Sırt Üstü Stil Dünya Rekortmeni

23 Temmuz 1983’de Kaliforniya’da doğdu. 2000, 2004 ve 2008 Pekin Olimpiyatları’nda iki altın, bir gümüş de dahil olmak üzere toplam 7 madalya kazanmıştır. Kariyerinde bir kere Amerikan Yüzücü Ödülü kazanmıştır. 31 Temmuz 2009 Roma Dünya Şampiyonası’nda, 200 metre sırt üstünde 1:51.92 ile kırdığı dünya rekoru halen kırılamamıştır. 2011 yılında aktif sporculuk kariyerini sonlandırmıştır.

15. Kristof MALEK: 200 Metre Kelebek Stil Dünya Rekortmeni

Kristof MALEK: 200 Metre Kelebek Stil Dünya Rekortmeni

24 Temmuz 2019 ‘da Macaristanda kırdığı 1:50.73’ lik derecesiyle 200 metre kelebekde şu anki dünya rekorunun sahibidir.

16. Ryan LOCHTE: 200 Metre ve 400 Metre Bireysel Karışık Dünya Rekortmeni

Ryan LOCHTE: 200 Metre ve 400 Metre Bireysel Karışık Dünya Rekortmeni

Amerikalı yüzücü, 4 altın, 2gümüş ve 2 bronz madalya ile toplam 8 kez olimpiyat madalyalıdır. Uzun kulvar  4×200-metre serbest kategorisinde, Amerika Milli Takımı ile beraber  dünya rekoru sahibidir. Ayrıca sahip olduğu diğer rekorlar ise; 200-metre bireysel karışık stil ve de 400-metre bireysel karışık – kısa kulvar rekorlarıdır. Özellikle bireysel karışık ve sırtüstü dallarında başarılı olmasının yanı sıra serbest stilde de iyi bir yüzücü olarak görülmektedir. Adından söz ettiren diğer bir başarısı da kısa kulvar yani 25m’deki üstünlüğüdür.

17. Zhang LİN: 800 Metre Serbest Stil Dünya Rekortmeni

Zhang LİN: 800 Metre Serbest Stil Dünya Rekortmeni

 6 Ocak 1987’de Pekin’de doğdu. 29 Temmuz 2009’da 800 metre serbest stilde kırdığı dünya rekoru hala kırılamamıştır. Aynı şampiyonada 400 metrede de gümüş madalya kazanmıştır.

Sıkça Sorulan Sorular

‘Baltimore Kurşunu lakaplı’ Amerikalı yüzücü Michael PHELPS, kazandığı 28 madalya ile olimpiyat tarihinin en çok madalya kazanan sporcusu olarak tarihe geçmiştir.

Avustralya’lı yüzücü Ian Thorpe TORNEDO, 2001 yılında Avustralya Şampiyonası’nda yüzmede tüm stillerde şampiyon oldu. Ve bu şampiyonlukla, kırk sene sonra bunu başarabilen ilk yüzücü olarak spor tarihine geçti. TORNEDO, Avustralya’nın en yetenekli ve başarılı sporcusu olup, aynı zamanda yardımseverliği ile tüm dünyada tanınmıştır.

Rusya’lı yüzücü, Ice Man lakaplı Aleksandr POPOV, 1992 Barselona Olimpiyatları’nda 50 metre ve 100 metrede altın madalya kazandı. 1996 Atlanta Olimpiyatları’nda aynı mesafelerde tekrar şampiyon olarak, bunu başarabilen tek sporcu olmuştur.

İngiliz yüzücü Adam PEATY, küçüklüğünde yıkanmayı sevmiyor ve havuza da girmeyi de istemiyordu. Bu yüzden yüzmeyi çok zor öğrendi. Fakat 14 yaşında keşfedilip yüzmeyi ciddiye alan sporcu, 2015 Dünya Şampiyonası’nda rekor kırarak altın madalya kazandı. 2018 yılında ise Avrupa Şampiyonası’nda dünya rekoru kırarak şampiyon oldu.

İlgili Yazılar