Dünya’nın En İyi 6 Karma Dövüş Sporcusu

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 18 Şubat 2021
  • 1.043 okunma
  • 1 beğeni

Bu yazımızda dünyanın en iyi karma dövüşçülerini sizlere tanıtmak istedik. Keyifli okumalar dileriz.

1. Floyd MAYWEATHER JR: Ringlerin Para Babası

Floyd MAYWEATHER JR: Ringlerin Para Babası

24 Şubat 1977’de doğmuştur. Ailesinden öğrendiği savunma tekniklerini, ringde kıvrak hareketlerle dans eder gibi uygulaması başarısında önemli rol oynamıştır. 1986 yılında MMA (kafes dövüşü) karışık dövüş sanatları için çalışmalara başlayıp, 1996 yılında tüy sıklet ve hafif sıklette dünya şampiyonu olma başarısı göstermiş, 8 maç boyunca ünvanını koruyup sonrasında hafif sıklete geçmiştir.  

Yenilgisiz Beş Dünya Şampiyonluğu

Profesyonel kariyerinde yenilgisiz beş dünya şampiyonluğuna sahiptir. Bunun dışında; 4 farklı sıklette de dünya şampiyonlukları vardır. 2015’de; 13 saniye ile unvan maçları tarihinin en hızlı nakavtıyla UFC  (Karma dövüş sanatları organizasyon şirketi) tüy sıklet şampiyonu olmuştur. 2006 yılında hafif sıklette dünya şampiyonu olarak, UFC tarihinde 2 sıklette şampiyon olan ilk sporcu olmuştur. Kariyerinde 26 maçı nakavt olmak üzere, 49 galibiyeti vardır ve hiç yenilgi almamıştır. Amerikan Boks Yazarları Derneği tarafından 2007-2008-2010-2012-2013-2014 yıllarında en iyi dövüşcü ödülünü  (ESPY) almıştır. 2 Mayıs 2015’de "  Dünya Boks Konseyi (WBC)  tarafından "Asrın Maçı’ olarak adlandırılan 12 roundluk mücadeleyi Manny" Dapidran Pacquiao’yu yenerek kazanmıştır. Eylül 2015’de boksu bırakmıştır. Tek maç için 26 Ağustos 2017’de boksa geri dönüp, maçı teknik nakavtla kazanarak yenilgisiz olarak kariyerini sonlandırdı. Las Vegas ‘da Maywear adında bir boks kulübü vardır.

2. Conor MC GREGOR: Kafeslerin Kralı

Conor MC GREGOR: Kafeslerin Kralı

14 Temmuz 1988’de Dublin’de doğmuştur. 12 yaşında boksla tanışmadan evvel futbol oynamıştı. 2006 yılında karma dövüş antrenmanlarına başladı. 18 yaşında hafif sıklette ilk amatör karma dövüş maçına çıktı ve ilk maçı sonrasında ikinci maçını da kazanmayı başardı. Tüy sıklette çıktığı altı maçın sonrasında hafif sıklette, 2011-2012’de sekiz maçlık galibiyet serisiyle Cage Warriors’da tüy ve hafif sıklette şampiyon oldu. UFC ile sözleşme imzalaması sonrasında çıktığı 2 maçı da kazanmayı başardı. Yaşadığı sakatlık yüzünden ringlerden 1 sene uzak kaldı, iyileştikten sonra ise üst üste üç maçını kazanmayı başardı. Tüy sıklet şampiyonluğu için yapacağı maç, rakibinin sakatlığı nedeniyle iptal olunca yerine çıkan boksörü yenerek, geçici şampiyon oldu. İptal olan şampiyonluk maçı 12 Aralık 2015’de Jose Aldo’ya karşı gerçekleşti. Rakibini 13 saniye’de nakavt eden Mc Gregor, tüy sıklet dünya şampiyonu oldu. İki sıklette şampiyon olmak istemesinden dolayı hafif sıklette ilk maçını kazanıp, rövanşını kaybetti.

Aynı Anda İki Farklı Sıklette Şampiyon Olan İlk Sporcu

 Mc Gregor, 12 Kasım 2006’da efsane salon Madison Square Garden’da yapılan maçta rakibini yenerek, UFC’de aynı anda iki farklı sıklette şampiyon olan ilk sporcu olmayı başardı. Sonrasında tüy sıklet unvanı UFC tarafından alındı. İlk çocuğunun doğumu sonrası; spora verdiği ara sonrası çıktığı ilk maçta Floyd Mayweather’a yenildi. Hafif sıklet şampiyonluk ünvanı UFC tarafından alınmasından sonra çıktığı ilk maçı kaybetti. 18 Ocak 2020’de maç yapmadan geçirdiği 2019 yılı sonrası ilk dövüşü 40.saniyede kazandı. 24 Ocak 2021‘de kariyerindeki ilk nakavt yenilgisini aldı. Yaptığı 26 maçın sadece 4’nü kaybetmiştir. Spor hayatına aktif olarak devam etmektedir.

Dünyanın en iyi atletizm sporcularını anlattığımız yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

3. Habib NURMAGOMEDOV: Yenilemeyen Şampiyon

Habib NURMAGOMEDOV: Yenilemeyen Şampiyon

20 Eylül 1988’de Dağıstan’da doğdu. Avar asıllı Rus UFC hafif sıklet şampiyonudur. Babası Sambo hocasıydı ve Nurmagomedov’u O yetiştirdi.  Güreşle 12 yaşında ilgilenmeye; 15 yaşında judoya, 17 yaşında Sambo’ya başladı. MMA’daki ilk maçına 13 Eylül 2008’de çıktı ve ilk maçını galibiyetle bitirdi. Bu ay içinde yaptığı dört maçı da kazanmayı başardı. 11 Ekim 2008’de Moskova’da yapılan ilk Atrium Turnuvası’nda şampiyon oldu. Üç yıl içinde üst üste 12 maçı kazanmayı başardı. UFC ile altı maçlık sözleşme imzaladı. 2011 yılına kadar Rusya Ve Ukrayna’daki galibiyetleri sonrası, 20 Ocak 2012’de UFC’deki ilk maçına çıktı ve Amerika’da ilk galibiyetini aldı. UFC’deki ikinci maçında, 7 Temmuz 2012 ‘de yine bir galibiyet kazandı. 2013’deki ilk maçında rakibini nakavt etti. 23 Mayıs 2013’deki maçında yirmi yedi yere çekme denmesinden yirmi birinde başarılı olup, rekor kırarak UFC tarihine geçmeyi başardı.  21 Eylül 2013’te UFC ‘deki beşinci maçında da ringden galibiyetle ayrıldı. 19 Nisan 2014’teki maçını da kazanmayı başardı.

En Uzun Süreli Yenilgisizlik Unvanı Sahibi

 2014 sonundaki ve 2015 senesindeki maçlara diz sakatlığı yüzünden çıkamadı. 16 Nisan 2016’da sakatlık sonrası çıktığı ilk maçı teknik nakavtla kazandı. 4 Mart 2017’de geçici unvan maçını da kazanmayı başardı. UFC hafif Sıklet Şampiyonluğu’nu kazandı. 6 Ekim 2018’de Mac Gregor’a karşı unvanını korudu fakat maçtan sonra iki boksör arasında olaylar çıktı. Haziran 2019’da UFC ile sözleşmesini uzattı. İkinci unvanını koruduğu maçta geçici şampiyonu yenmeyi başardı. 24 Ekim 2020’de üçüncü unvan koruduğu maçı kazandı ve babasının vefatı üzerine annesine verdiği sözü tutarak karma dövüş sporu bıraktığını açıkladı. 29 maçlık kariyeri boyunca en uzun süreli yenilgisizlik ünvanına sahiptir.

2020 yılında dünyanın en iyi 5 futbolcusu seçilen sporcuları yazımıza linke tıklayarak ulaşabilirsiniz.

4. Jon JONES: Bones!

Jon JONES: Bones!

19 Temmuz 1987’de New York’da doğdu. Lakabı ‘Bones’ yani kemiklerdir. 1.92m boyu ve uzun kolları, çoğunlukla dövüş için büyük avantaj sağlamaktadır. Babası papaz ve annesi hemşireydi. Orta sınıf bir ailenin çektiği sıkıntıları çocukken oldukça fazla yaşadı. Lisedeyken futbol oynamaya ve güreşmeye başladı ve güreşte eyalet şampiyonu oldu. Hukuk okumak için koleje gitmeye başlasa da MMA (karma dövüş sanatları) kariyerine başlamak için koleji yarıda bıraktı. Profesyonel MMA kariyerine 2008’de başladı. MMA’da çok hızlı bir şekilde yıldızı parladı ve dikkatleri üzerine çekti.

UFC Tarihinin En Genç Hafif Sıklet Şampiyonu

 İlk beş maçını kazanınca, UFC ile sözleşme imzaladı. 9 Temmuz 2016’da potansiyel doping ihlali nedeniyle, UFC müsabakadan Jones’u çıkardı. 23 yaşında şampiyon olarak, UFC tarihinin en genç hafif sıklet şampiyonu olmuştur. Tüm zamanların en iyi profesyonel dövüşçülerinden biri olarak kabul edilmektedir. İki kez UFC hafif ağır sıklet şampiyonu olmuştur. 22 maç kazanıp, tüm kariyeri boyunca illegal bir dirsek nedeniyle sadece bir kere yenilmiştir. Profesyonel spor hayatındaki başarıları özel hayatındaki skandallar ve doping kullanımı nedeniyle gölgelenmiştir.

Dünyadaki 3 efsane NBA oyuncusunu anlattığımız yazımızı linke tıklayarak okuyabilirsiniz.

5. Israel ADESANYA: Orta Sıklet Şampiyonu

Israel ADESANYA: Orta Sıklet Şampiyonu

Lakabı The Last Style Bender’dır. 1989 yılında Nijerya Lagos’ta dünyaya geldi. Babası muhasebeci annesi hemşiredir. Nijerya’dan önce Gana’ya, sonra 13 yaşında Yeni Zelanda’ya taşınarak kick boks’a başladı. Orada dans yarışmalarına katıldı, kötü muamele gördüğü durumlarla karşılaşması sonucunda yaşamını dövüş sanatları ile sürdürmeye karar verdi. 21 yaşında karma dövüş eğitimi almaya başladı. 7 maç üst üste kazanarak, hızlıca önemli maçlara çıkmaya başladı. En önemli kick boks organizasyonu Glory’de dövüşmüştür. 2012 yılnda MMA’da dövüşmeye başlamıştır. Çin ve Avustralya’da MMA için yaptığı 11 maçın tamamını kazanmayı bildi. Aralık 2017’de UFC ile sözleşme imzaladı ve 11 Şubat 2008’de ilk maçına çıktı.

2020’de 100. Galibiyetini Kazandı

 Yaptığı 20 maçın hepsini kazanmayı başardı ve UFC orta sıklet şampiyonu olarak adını tarihe yazdırdı. 2020 yılında çıktığı UFC 253, Paulo Costa karşılaşmasında; sergilediği kusursuz performans ile 100.galibiyetini kazanarak, kemerini korudu.

6. Amanda NUNES: Altın Kemerli Liones!

Amanda NUNES: Altın Kemerli Liones!

30 Mayıs 1988’de Salvador Bahia Brezilya’da doğdu. Lakabı’ Liones’ yani dişi aslandır. Amcası ve annesinin de boks ile ilgilenmesi, Nunes’in bu spora yönlenmesinde büyük rol oynamıştır. Azim, hırs beceri ve doğuştan gelen yetenekleri sayesinde katıldığı tüm müsabakaları kazandı ve ünü Brezilya sınırlarını aşmaya başladı. Amerika’ya gitti ve New Jersey’de antrenmanlara başladı. UFC’deki en iyi dövüşçülerden biridir.

2014 Yılından Beri Yenilgi Almadı

MMA’nın en büyük organizasyonu UFC’de 2014’den beri yenilgi almamıştır. 2016 yılında ise o zamanın şampiyonunu yenip altın kemer sahibi oldu. Horoz ve tüy sıklet şampiyonudur ve iki farklı sıklette şampiyon olan tek kadın dövüşçüdür. O da dünya spor tarihine adını altın harflerle yazdıran ilham veren kadınlardan biri bizce..Biraz da magazin yapalım; aynı zamanda tarihin ilk eşcinsel şampiyonu olarak da biliniyor!

Sıkça Sorulan Sorular

Karma dövüş sporcusu, Conor MC GREGOR; tüy ve hafif sıklette şampiyon olarak, UFC’de aynı anda iki farklı sıklette şampiyon olan ilk sporcu olarak tarihe geçmiştir.

Floyd MAYWEATHER JR, profesyonel kariyerinde yenilgisiz beş dünya şampiyonluğuna sahiptir. Ayrıca iki farklı sıklette de şampiyonluk kazanarak, UFC tarihine geçmiştir.

2020 yılında dövüşü bırakan Habib NURMAGOMEDOV, 29 maçlık kariyerinde en uzun süreli yenilgisizlik unvanına sahiptir.

UFC’de 2014’den beri yenilgi almayan, 2016 yılında ise altın kemer sahibi olup, iki farklı sıklette şampiyon olma başarısı göstermiş tek kadın dövüşçü olan Âmânda NUNES’dir.

İlgili Yazılar