Voleybol Toplarının Özellikleri ve En İyi 10 Voleybol Topu

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 27 Kasım 2020
  • 5.907 okunma
  • 3 beğeni

Voleybol oynamayı ya da izlemeyi seveniniz kesinlikle vardır. Filenin iki yanındaki takımların, voleybol topuna karşılıklı vurarak rakipler arasında değmesini sağlarken büyük bir heyecan yaşarız. Bazen maçı izlerken bu voleybol topunun diğer toplardan farkını, kimin bulduğunu, nasıl ortaya çıktığını merak ederken bazen de özellikleri nelerdir merak ederiz. İşte bu sorunun cevabını sizlere veriyoruz. Ve ayrıca en iyi 10 voleybol topunu sizler için derleyerek yazımızın sonunda tanıtıyoruz.

✔️Voleybol topunu tasarlayan kişi beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan’dır. Kendisi ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde öğretmenlik yaparken 9 Şubat 1895 yılında voleybol topunu tasarladı. Öncelikle bu topla oynanan oyuna mintonette adını verdi. Daha sonra topa yere değmeden vurma ilkesinden (vole) yola çıkılarak "voleybol" adı önerildi ve adı artık voleybol oldu.

✔️FIVB Voleybol Oyun Kuralları gereğince Türkiye Voleybol Federasyonu en uygun şekilde voleybol topları için uygun standartları belirlemiştir. Bu şartları şöyle bir kısaca açıklayalım.

🏐Bir voleybol topu içinde lastik veya benzeri bir maddeden bir kesenin bulunduğu ve yapısının esnek deri ya da sentetik deriden olduğu bir yapıya sahip olmalıdır ve şekil olarak da küresel olmalıdır.

🏐Voleybol topu için belirlenmiş bir renk yoktur. Ama genellikle tek ve açık bir renk veya kombinasyonu uygun bulunur.

🏐Ölçüleri şu şekilde olmalıdır: Bir voleybol topu ağırlığı 260-280 gram olmalıdır. Top çevresinin ise 65-67 cm arasında bulunması gerekir. Voleybol topu iç basıncı 4.26 ile 4.61 psi değerlerini göstermelidir.

🏐Plaj voleybol topları voleybol toplarından biraz daha farklıdır. Plaj voleybol topları görünüş olarak biraz daha büyük, yapı olarak da daha yumuşak vuruşlara izin vermesi bakımından daha düşük iç basınçlı ve pürüzlü dış yüzeye sahiptir.

🏐Profesyonel amaçlı voleybol toplarının yanında yeni öğrenenlere uygun olacak tarzda daha yumuşak, daha ucuz voleybol topları da vardır.

✔️Şimdi voleybol topunun kısa tairihi ve özelliklerinden sonra şuan için En İyi 10 Voleybol Topunu sizlere tanıtalım.

1- MIKASA - MVA200CEV

MIKASA - MVA200CEV

FIVB Onaylı olan bu voleybol topunun ağırlığı 270 gramdır. Salon kullanımına uygundur. Topun boyutu her yaş grubu kullanabilir. Ayrıca Türkiye Voleybol Ligleri ve Olimpiyatlar Resmi maç topudur.

2- MIKASA - MVT500MIKASA - MVT500

Pasör voleybolcular için özel üretilen bu voleybol topu 500 gr ağırlığındadır.

3- Molten V5M5000

Molten V5M5000

Bu voleybol topu da FIVB onaylıdır.

4- MIKASA V200w

MIKASA V200w

FIVB onaylı bu voleybol topu özel resmi voleybol maç topudur. Topun boyutu her yaşa için uygundur. Ağırlığı 270 gr’dır. Salon kullanımı için uygundur.

5- Mikasa VSO2000

Mikasa VSO2000

Sentetik deri yapılı bir voleybol topudur.

6- Voit CV304 N5 Voleybol Topu

Voit CV304 N5 Voleybol Topu

Makine dikişli bu voleybol topu her yaş için uygundur.

7- MIKASA - MVA300ATTR

MIKASA - MVA300ATTR

Smaç voleybol topudur. Smaçör voleybol oyuncuları için üretilmiştir.

8- MIKASA - VXS-RDP1

MIKASA - VXS-RDP1

Plaj voleybol topudur. Sentetik deri yapılıdır.

9- MIKASA MVA200 FIVB Onaylı No5 Indoor

MIKASA MVA200 FIVB Onaylı No5 Indoor

FIVB onaylı bu voleybol topu voleybol resmi maç topudur.

10- Molten V5M4000

Molten V5M4000

Bu voleybol topu da antrenmanlar için idealdir.

Sıkça Sorulan Sorular

İlk voleybol topunu, ABD'nin Massachusetts eyaletinde, Genç Erkekler Hristiyan Birliği (YMCA) adındaki spor kulübünde öğretmenlik yapan beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan, 1895 yılında tasarlamıştır. Oyunun ilk ismi mintonette idi fakat daha sonra topu yere değdirmeden vurma özelliğinden dolayı voleybol adını aldı.

Voleybol topu 260-280 gram arasında bir ağırlığa sahip olmalıdır.

Voleybol topu 65-67 cm arasında bir çapa sahip olmalıdır.

Voleybol topu iç basıncı 4.26 ile 4.61 psi değerleri arasında olmalıdır.