Amazon Prime Özellikleri, Avantajları ve Fiyatlar

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 21 Nisan 2022
 • 272 okunma

Teknoloji çağını her anlamda hissettiğimiz bu dönemde, neredeyse bütün gereksinimlerimiz için online çözümler bulabilmekteyiz. Salgın sürecinin hayatımıza kattığı koşullarla beraber kendimizi, dijital dünyaya tamamen uyum sağladığımız hayatların içerisinde bulduk. Bu da demek oluyor ki teknoloji şirketlerinin bize sunduğu her hizmetten yararlanmaya çalışıyoruz. Bu yaygın hizmetleri sunan şirketlerden biri de Amazon Prime

Amerika’da son derece yaygın olarak kullanılan, internet alışverişi olanağının yanı sıra birçok farklı avantaj tanıyan Amazon Prime geçtiğimiz dönemde Türkiye pazarına da giriş yapmıştır. 2018 senesinde Türkiye’de kullanıma açılan ve çoğu kişi tarafından tanınan e-ticaret platformu Amazon’un ayağı olan Amazon Prime, Amazon Prime Müzik ve Amazon Prime Video uzun zamandır sektörde yer alan pek çok platforma da rakip olarak karşımıza çıkmaktadır. O halde platformun ayrıntılarını öğrenmekte fayda var gibi görünüyor.

Amazon Prime Nedir?

Amazon Prime Nedir?

Amazon Prime nedir sorusuna verilebilecek en kısa ve net yanıt olarak, online alışveriş yapmak isteyip uzun teslimat sürelerini beklemek istemeyenler için piyasaya sunulan alternatif demek doğru olacaktır. Amazon Prime sayesinde verilen siparişler, bölgenin de uygunluğuna göre, aynı gün içerisinde ya da ertesi gün ücretsiz şekilde teslim edilmektedir. Ancak Amazon Prime’ın sunduğu hizmetler kolay ve hızlı alışverişle sınırlı kalmamaktadır. Bunun yanı sıra film, dizi, televizyon programları, oyun ve müzik içeriklerine ulaşmak da mümkündür. Bilhassa bu özellikleriyle platform, pek çok türdeşine rakip olmaktadır. Peki Amazon Prime’ın hizmetleri nelerdir?

 • Amazon Prime Video: Bu Amazon’un film, televizyon programları ve dizileri yayınlayan platformudur. Amazon’un orijinal dizilerine ve ödüllü içeriklere ulaşma olanağı tanımaktadır. Özel içerikler haricinde özel belgeseller ve sinema filmlerinin de yer aldığı Amazon Prime Video’nun, doğal olarak, bütün çevrimiçi film ve dizi siteleriyle büyük rekabet içerisinde olduğunu söylemek mümkündür.
 • Amazon Prime Müzik: Günümüzde pek çok türevi bulunan Amazon Prime Müzik, sunduğu geniş müzik arşiviyle dikkat çekmektedir. Platform tam 60 milyon şarkıya sınırsız erişim sağlayarak piyasadaki en iyi alternatifler arasında yerini almıştır.
 • Amazon Prime Reading: Amazon Prime üyeliği, bu özel platform sayesinde e-dergi, e-kitap arşivini kullanıcılara açmaktadır. Üstelik platformun arşivi yaşam, spor, teknoloji ve güncel içerikli dergilerden, çok satan yazarlara dek uzanmaktadır.
 • Amazon Photos: Amazon’un diğer koluysa Prime üyeleri için 5 GB video saklama, diğer kullanıcılar içinse 5 GB video ve fotoğraf depolama alanı sunan platformdur. Sistem, fotoğrafların buluta yedeklenerek Amazon Photos’a kaydedilmesiyle çalışır. Böylelikle fotoğraflar cihazdan silinse dahi bu platformda korunur. Üstelik dileyenler için beğendikleri görsellerle baskılar veya tatil kartları oluşturma imkanı tanınıyor.
 • Prime Gaming: Son olarak Prime Gaming ise, popüler oyunlara erişim olanağı sağlarken aynı zamanda ücretsiz oyunlar sunmayı da ihmal etmiyor.

Amazon Prime Avantajları Nelerdir?

Amazon Prime Avantajları Nelerdir?

Genel özelliklerinden de anlaşılacağı üzere, Amazon Prime’ın sunduğu tüm platformlarla beraber birçok avantaj sağladığından bahsetmek mümkündür. İşte Amazon Prime’ın avantajları

 • İlk olarak verilen siparişlerin teslimatıyla ilgili Amazon Prime’ın çeşitli avantajları bulunur.
 • Platform kullanıcılarına sınırsız şekilde yararlanabilecekleri ücretsiz aynı gün teslimat ve ücretsiz ertesi günü teslimat seçenekleri sunmaktadır.
 • Dikkat edilmesi gereken tek nokta, platformun Türkiye’nin her bölgesine ücretsiz ertesi gün teslimat imkanı tanıyorken ücretsiz aynı gün teslimat seçeneğinin yalnızca İstanbul, Kocaeli ve Bursa’daki Amazon kullanıcıları için sunabiliyor olmasıdır.
 • Aynı gün ve ertesi gün teslimat seçeneklerinin haricinde Amazon, 100 milyondan fazla ürünü için iki gün içerisinde ücretsiz teslimat seçeneği sunmaktadır.
 • Öte yandan, Amazon Prime’ın, sistemi alıveriş için tercih edenlere sunduğu erken erişim özelliği de oldukça avantajlıdır. Platform, kullanıcılarına indirime giren ürünlere 30 dakika erken erişme olanağı tanıyarak stok tükenmeden indirimlerden yararlanmanızı garantiye almaktadır.
 • Amazon Prime üyeliği sayesinde Amazon Prime Video’nun orijinal içerikleri ve beraberinde verilen film ve televizyon şovlarına erişim sağlamak çok kolaydır.
 • Amazon Prime Reading platformunda her ay editörler tarafından seçilen kitaplara ücretsiz erişmek ve ayrıca Prime’ın içerdiği binlerce dergi ve kitaptan meydana gelen dijital arşive göz atmak mümkündür.
 • Amazon Prime’ın günlük fırsatları da son derece yaygındır.
 • Ayrıca Amazon Prime aracılığıyla, Twitch kullanıcıları için özel ganimet, ücretsiz kanal aboneliği ve daha az reklam gibi avantajlar sunan Twitch Prime’a erişmek mümkündür.

Amazon Prime Video Nasıl Kullanılır?

Amazon Prime Video Nasıl Kullanılır?

Amazon Prime Video kullanmak üzere ilk olarak Android telefonlar için Play Store’a, iPhone kullanıcıları için App Store’a giderek uygulamayı indirmek gerekmektedir. Eğer hali hazırda Amazon hesabınız mevcutsa uygulama üzerinden kullanıcı adınızı ve şifrenizi girerek direkt giriş yapabilirsiniz. Ardından sol üst bölmede bulunan ‘’Menü’’ sembolünden hesabınıza ve ‘’Prime üyeliğinizi yönetin’’ seçeneğine ulaştığınızda Amazon Prime 30 gün ücretsiz denemeye yönlendirileceksiniz. 30 gün ücretsiz deneme butonuna tıkladıktan sonra uygulama sizde adres, telefon ve kredi kartı bilgilerinizi isteyecektir. Tüm bu bilgileri yazdıktan sonra Amazon Prime üyeliğiniz tamamlanmış olacaktır.

30 günlük ücretsiz deneme süresi bittikten sonra Amazon Prime’ın imkanlarından yararlanmaya devam etmek istemiyorsanız, 30 gün tamamlanmadan üyeliğinizi iptal ettirmeniz gerekmektedir. Aksi halde, üyeliğinizi iptal ettirmediğinizde, her ay düzenli olarak bilgilerini verdiğiniz kredi kartından ödeme tahsil edilecek ve Amazon Prime avantajlarından yararlanmaya devam etmeniz mümkün olacaktır.

Amazon Prime Fiyatları Nasıldır?

Amazon Prime Fiyatları Nasıldır?

Amazon Prime’ın kullanıcılarından talep ettiği aylık ücret 7,90 TL’dir. 30 günlük deneme süresi bittikten sonra üyeliğinizi iptal etmemeniz halinde bu tutar her ay kredi kartınızdan otomatik olarak çekilecek ve üyeliğiniz yenilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

Amazon Prime Video tek hesap içerisinde altı kişiye kadar hesap açma hakkı ve aynı anda 3 ekranda kullanım imkanı tanımaktadır. Bu özellik beraberinde kişiler dizi ve filmlerine kaldıkları yerden devam edebilmekte, izleme listelerini düzenleyebilmekte ve farklı kişiselleştirmeler yapabilmektedir.

Üyelik süresi içerisinde ödeme yönteminin geçersiz olması halinde Amazon, hesapta kayıtlı diğer ödeme yöntemini kullanma hakkına sahip olur. Tüm yöntemlerin reddedilmesi durumundaysa 30 gün içerisinde yeni yöntem sağlanmadığında üyelik iptal edilir.

İlgili Yazılar