Üstümde Kaç Tane Hat Var Sorgulama

  • Tugba yazdı.
  • 16 Nisan 2023
  • 124 okunma

Üstünüze kayıtlı hat sayısını öğrenmek için e-Devlet sistemini kullanabilirsiniz. Mobil hatlar, kişinin bizzat başvurusu, gerekli evrakları doldurması ve imzalaması sonucu açılır. Hat açma işlemleri sırasında sizden kimlik, adres bilgileriniz istenir. Ancak son yıllarda başkasının üzerine hat açarak kullanma gibi dolandırıcılık olaylarında artış yaşanmaktadır. Üstünüze kayıtlı hat sayısını öğrenmek bu noktada önemli bir işlemdir. Böylece haberiniz olmadan yapılan işlemleri iptal edebilir ve yetkili mercilere bu işlemleri yapan kişileri şikayet edebilirsiniz.

Sizin üzerinize olan bir hattın başkası tarafından kullanılması, ciddi sakıncılar doğurabilecek bir durumdur. Bu nedenle yakınınız dahi olsa başkasının kullanması için hat açtırmamanız gerekir. Hat üzerinden yapılan yasa dışı işlemler yüzünden farklı sıkıntılarla karşılaşabilirsiniz. Hattın sahibi siz olduğunuz için hat üzerinden yapılan kanun dışı işlemlerde size de sorumluluk addedilir.

Hat Açma İşlemleri Nasıl Gerçekleştirilir?

Hat açma işlemleri için bizzat giderek mobil hat satışı yapan yerlere başvurmanız gerekir. Kimlik fotokopisi ve gerekli diğer belgelerle sorgulama yapabilirsiniz. Kendi üzerinize aldığınız hattı yalnızca siz kullanmalısınız. Hat açmanın bir diğer yolu da numara taşımadır. Örneğin Turkcell hattınız varsa yeni bir hat almak yerine numara taşıyabilirsiniz. Böylece hem aynı numarayı kullanabilir hem de operatör değişikliği yapabilirsiniz.

Kapsama alanı, paket ve tarife fiyatları gibi detaylara göre hangi operatörü kullanacağınızı belirleyebilirsiniz. Hattınız açık kaldığı sürece hiç kullanmasanız bile faturanız kesilir. Fatura ödemek istemiyorsanız faturasız hat alabilirsiniz.

Üzerimdeki Hatları Nasıl Sorgularım?

Üzerinizdeki hatları sorgulamak için ilk olarak turkiye.gov.tr adresine girmelisiniz. Giriş Yap yazan kısma tıklayarak e-Devlet şifre ekranına erişebilirsiniz.

Üzerimdeki Hatları Nasıl Sorgularım?

Üstümde kaç hat var sorgulama işlemleri için gelen ekranda kimlik numarası ve şifre ile giriş yapmalısınız. Alternatif giriş yöntemlerini de kullanarak hızlı bir şekilde e-Devlet sistemine erişebilirsiniz.

Üzerimdeki Hatları Nasıl Sorgularım?

Şifrenizi bilmiyorsanız PTT şubelerinden temin edebilirsiniz. Şifrenizi girdikten sonra arama alanına "Mobil hat sorgulama" yazmanız gerekir.

Üzerimdeki Hatları Nasıl Sorgularım?

Mobil hat sorgulama işlemi neticesinde tüm operatörler için gerekli sonuçlara ulaşabilirsiniz. Turkcell, Vodafone ve Turk Telekom için sorgulama sonuçlarını inceleyerek tüm hatların size ait olup olmadığını kontrol edebilirsiniz. Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra eğer üzerinizde bilmediğiniz hatlar varsa yasal işlemleri başlatabilirsiniz.

mobil hat sorgulama

Yapabileceklerinizden biri söz konusu operatör ile iletişime geçmektir. Bunun yanı sıra dava açma yoluna da gidebilirsiniz. Üzerinizde başkasının sizin bilginiz dışında kullandığı bir hat varsa bu noktada servis sağlayıcı şirketlere de dava açmak mümkün olabilir. GSM şirketlerine başvurarak hattın kapatılmasını istemelisiniz. Eğer gerekli işlemler yapılmazsa dava açma yoluna gidebilirsiniz.

Üzerimde Bilmediğim Bir Hat Varsa Ne Yapmalıyım?

Üzerinizde bilmediğiniz bir hat varsa hemen ilgili GSM şirketi ile görüşebilirsiniz. GSM şirketi gerekli incelemeleri yaptıktan sonra söz konusu hattı kapatmalıdır. GSM operatörü eğer talebinizi yerine getirmezse dava açma yoluna gidebilirsiniz. Davayı hem hattı veren bayiye hem de operatöre açmak mümkündür. Manevi tazminat davası açarak hakkınızı sonuna kadar arayabilirsiniz. Bu şekilde açılmış ve tazminat kararına hükmedilen pek çok dava vardır.

Bilmediğiniz hat olup olmadığını zaman zaman sorgulamalısınız. Bu sayede yeni açılmış hatları görebilirsiniz. Sorgulama işlemleri neticesinde sizin kullanmadığınız bir hattan anında haberiniz olur. Gerekli müracaatları yapmadığınız takdirde hattın kullanılmaya devam edilmesinin birçok sakıncası olabilir.

Benim Üzerime Hat Alıp Kullanan Kişiyi Nasıl Tespit Edebilirim?

Üzerinize hat alıp kullanan kişiyi tespit etmek için ilk olarak e-Devlet'ten sorgulama yapmalısınız. Sorgulama işlemi neticesinde üzerinizdeki size ait olmayan hatları görebilirsiniz. Eğer üzerinizde bilmediğiniz bir hat varsa hemen GSM operatörü ile iletişime geçebilirsiniz. Üstünüze kayıtlı hat sayısını öğrenmek size yasal haklarınızı kullanma noktasında yardımcı olur.

Sıkça Sorulan Sorular

Adınıza açılan hatları, e-Devlet üzerinden öğrenebilirsiniz.

E-Devlet üzerinden sorgulama yaparak Turkcell hatlarınızı görebilirsiniz.

Mobil hat sorgulama kısmından hat dökümü alabilirsiniz.

İlgili Yazılar