Ailece Oynanabilecek Kutu Oyunları Önerileri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 28 Mayıs 2020 | Güncelleme: 5 Haziran 2020
  • 2.304 okunma

O agucuk gugucuklar saçan minik yavrunuz büyüdü, zihin açıcı sorular sormaya, oyuncaklardan haflften sıkılmaya mı başladı? Bu dönemlerde eğlenceli vakit geçirmek ve de farklılık yaratmak için artık onunla kutu oyunları oynamaya başlayabilirsiniz. Hem de bunların bir kısmı için okuma yazma bilmesi bile gerekmiyor. İşte hayatınıza yeni bir eğlence katacak, çocuğunuzla birlikte oynayabileceğiniz kutu oyunları önerileri..

Sadece kutu oyunları değil, taşlarla oynanan nostaljik oyunları da hayatınıza katabilir ve çocuklarınızla eğlenceli vakit geçirebilirsiniz.

1- BATTLESHIP (AMİRAL BATTI)

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2

Battleship Kutu Oyunu

Gemiler battı olarak da bilinen bu oyunda, çocuğunuzun harf ve sayıları biliyor olması yeterli.

Oyun, karşılıklı iki oyuncunun gemilerini platforma yerleştirmesiyle başlıyor. Her bir oyuncu sırayla bir harf ve sayıdan oluşan koordinatları vererek, diğer oyuncunun gemilerini vurmaya çalışıyor. Hedef ise karşı tarafın tüm gemilerini vurarak batırmak!

Battleship Kutu Oyunu 2

2- BİNGO LOTTO

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2 - 48

Bingo Lotto Kutu Oyunu

Bu oyun tombalanın biraz daha gelişmiş bir versiyonu.. Her oyuncu bir kart seçerek oyuna başlıyor. Küreyi çevirerek bir top düşürüp, oyuncular bu sayının kartlarda olup olmamasına bakıyor. Eğer varsa, numaranın üzeri kapatılıyor. Hedef, karttaki tüm sayıları ilk önce kapatarak bingo yapmak..

3- BLOKUS

Yaş: 6+, Oyuncu Sayısı: 2, 4

Blokus Kutu Oyunu

Her oyuncuya kırmızı, mavi, yeşil veya sarı renkli 21 parça verilir. Oyuncular sırayla bu parçaları oyun tahtasına yerleştirir. Oyunun tek bir kuralı var: Yerleştirilen her yeni parça, aynı renkteki en az bir diğer parçaya temas etmelidir; ama sadece köşesine! Panoya en çok parçayı yerleştiren kazanır. Oyun, yerleştirilecek parça kalmadığında sona erer. Elinde en az sayıda parça kalan oyuncu oyunu kazanır!

Blokus Kutu Oyunu 2

4- ÇILGIN ÇUBUKLAR

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2 - 4

Çılgın Çubuklar Kutu Oyunu

Öncelikle çubuklar platform üzerindeki deliklerden geçirilerek hazırlanır ve misketler üst kısıma çubukların üstünde duracak şekilde yerleştirilir. Daha sonra oyuncular çubukları teker teker çekerek, misketleri düşürmemeye çalışır. Hedef en az sayıda misket düşürmek!

Çılgın Çubuklar Kutu Oyunu 2

5- CONNECT 4 & HEDEF 5

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2

Hedef 5 Kutu Oyunu 1

Connect 4 Kutu Oyunu

Bu iki oyun da birbirine benziyor. Oyuncular sırayla birer disk atarak, yatay, dikey veya çapraz olarak kendi rengini sıralamaya çalışırken, aynı zamanda diğer oyuncunun da bunu yapmasını engellemeye çalışır. En çok dizin yapan oyunu kazanıyor.

Hedef 5 Kutu Oyunu 2

6- JENGA

Yaş: 4+, Oyuncu Sayısı: 2 - 6

Jenga Kutu Oyunu

Her bir oyuncu kuleden sırayla birer blok çeker. Hedef bloğu çekerken, kuleyi devirmemeye çalışmaktır. Kuleyi deviren kaybeder.

Jenga Kutu Oyunu 2

7- KATAMİNO

Yaş: 3+, Oyuncu Sayısı: 1 - 2

Katamino Kutu Oyunu 1

Bir çok farklı ve oynanış şekli vardır. Bunlardan bir tanesi seçilen parçalarla alanını en hızlı doldurmaya çalışmak!

Katamino Kutu Oyunu 2

8- KIZMA BİRADER

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2 - 4

Kızma Birader Kutu Oyunu 1

Siyah, kırmızı, yeşil ve sarı renklerinde  4 adet piyon vardır. Her oyuncu istediği rengi seçebilir. Kızma birader oyununda saat yönünde ilerlenir. Oyuncular hangi rengi seçtiyse o rengin olduğu köşeye 4 adet piyon koyar. Amaç bu dört tane hapsedilmiş piyonu oyun tahtasının ortasında bulunan kendi renk grubuna kaçmaktır. Sırayla her oyuncu tek tek zar atar.

Kızma Birader Kutu Oyunu 2

9- NEŞELİ BARDAKLAR

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2 - 6

Neşeli Bardaklar Kutu Oyunu 1

Her bir oyuncu beş renkten oluşan bir bardak seti alır, önüne dizer. Karttaki objelerin resmedilme şekli bardakların yan yana mı, üst üste mi yoksa farklı kümeler halinde mi dizileceğini gösterir. Amaç ortaya açılan karttaki görevi yapmaya çalışmaktır. Görevi tamamlayan zile basar ve kazanır.

Neşeli Bardaklar Kutu Oyunu 2

10- SKİPPİTY

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 2 - 4

Skippity Kutu Oyunu 1

Yakalamak için düz-çizgi sıçramaları kullanılır ve üzerlerinden atlanan "skippers” lar bir yerde toplanır. Herhangi bir skipper atlama parçası olabilir. Hedef rakibi bloke ederek ihtiyaç olan renkleri toplamak ve rakibin ihtiyacı olan renkleri almasına izin vermemektir. Her renkten bir tane toplandığında bu bir set olur. En çok sete sahip olan oyunu kazanır.

Skippity Kutu Oyunu 2

11- SOLO TEST

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 1

Solo Test Oyunu

Oyun tek başına oynanan bir oyundur. Oyunun başlangıcında 32 adet piyon oyun tahtasındaki tüm deliklere yerleştirilir. Tahtanın tam merkezindeki delik boş kalacaktır. Böylelikle ilk hamleyi buradan başlatabilirsiniz. Piyonlar aşağı ve yukarı hareket edebilirken çapraz bir şekilde ilerleyemezler. Aşağı yukarı şekilde piyonları üst üste atlatarak oyunu bitirmek amaçlanır. Üzerinden atlanılan her piyon oyun tahtasından çıkarılır. 

12- SORTİ

Yaş: 5+, Oyuncu Sayısı: 1

Sorti Kutu Oyunu

Şekiller kitapçıktaki gibi dizilir. Şekilleri yerinden kaldırmadan, yatay ve dikey kaydırarak, kırmızı şekil çıkış noktasından çıkarılmaya çalışılır.

13- TWİSTER

Yaş: 6+, Oyuncu Sayısı: 2+

Twister Kutu Oyunu 1

Twister çarkı çevrilir ve çıkan rengin alanları doldurmaya çalışılır. Rakibinden fazla alan dolduran ve rakibini kıpırdatamayacak konuma getiren Twister oyuncusu, rekabeti kazanır.

14- UNO

Yaş: 4+, Oyuncu Sayısı: 2+

Uno

Uno en az 2 kişi ile oynanır. Her oyuncunun birer kart seçmesiyle oyun başlar. En yüksek kartı seçen oyuncu kartları karıştırarak her oyuncuya 7 kart dağıtır. Kalan kartlar, yüzleri gözükmeyecek şekilde çekme destesi olarak yakın bir yere konur. Bu destenin en üstündeki kart yere açılır. Kâğıt dağıtan kişinin solundaki oyuncu, yere kâğıt atacak ilk oyuncudur. Oyuncular, yerdeki kartı elindeki kartlardan bir tanesiyle eşleştirmeye çalışır. Bu eşleştirme sayıya ya da renge göre olabilir. Elde eşleşen kart yoksa çekme destesinden bir kart çekilir. Çekilen kart, eşleşebiliyorsa oyun devam eder. Eşleşmiyorsa sıradaki oyuncu oynar. Elinde son bir kart kalan oyuncu sesli bir şekilde “Uno” demek zorundadır. “Uno” diyen kişinin eli tahmin edilebiliyorsa diğer oyuncular buna göre birbirlerine akıl verebilir. Eğer bu oyuncu “Uno” demez ve diğer oyuncular bunu fark ederse, oyuncu çekme destesinden 2 kart çekmek zorunda kalır. Ayrıca istendiği takdirde aynı renkten iki adet kart atılabilir. Çekme destesinde kart bittiğinde yerdeki deste karıştırılarak çekme destesi olarak kullanılır.

Uno 2

15- PICTIONARY

Yaş: 4+, Oyuncu Sayısı: 2+

Pictionary 1

Oyun kartlarda yazan kelimeleri çizerek anlatmaya çalışarak oynanır. En çok doğru tahminde bulunan kazanır.

Pictionary 2

İlgili Yazılar