Bohem Tarzda Salon Dekorasyonu İçin 9 İpucu

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 19 Ekim 2020
  • 2.817 okunma

Günümüzde stil ile bağlantılı olarak "boho", alışılmadık ve sanatsal olan şeyleri tanımlamak için kullanılan bir terimdir.

Peki boho gerçekten ne anlama geliyor? Öncelikle, çingenelere atıfta bulunan ve Çek Cumhuriyeti'nin bir bölgesi olan Bohemya'dan seyahat eden belirli bir grup insandan sonra gelen Fransızca bohémien kelimesinin kısaltmasıdır. Kelime daha sonra, genellikle fakir olan ve göçebe bir yaşam tarzına öncülük eden, büyük Avrupa şehirlerini gezen herhangi bir sanatçı, yazar, aktör veya müzisyeni içerecek şekilde gelişti. 

Günümüzde bohem, bir isimden çok bir sıfattır ve etkisini geçmiş nesillerin özgür ruhlarından alan bir estetiğe işaret etmektedir. Modern boho şık görünüm eklektiktir ve 1950'ler, 60'lar ve 70'lerden etnik ve vintage parçalara vurgu yapar.

İşte evinizde boho-şık stili benimsemenin en iyi yöntemleri..

1- Zengin desenlerden ve renklerden uzak durmayın

Profesyonel olarak kırlentleri karıştırmak ve eşleştirmek için bir çok formül var ancak konu boho stilde şık bir alan yaratmaya gelince, tüm kurallar kapı dışarı edilir. Kabile baskıları, geometrik desenler, etnik desenlerle karıştırılmış çiçek baskıları ve parlak renkler boho chic stilinin ayırt edici özellikleridir.

Boho Çiçekli Salon

Parlaklık size göre değilse, zeytin yeşili, konyak, hardal sarısı ve paslı portakal gibi hafif tonların karışımını düşünebilirsiniz.

Boho Salonda Renkler

Bohem tarzında kurallar olmasa da, cesur desenler ve renkler bu tarzı yansıtır. Ametist moru, yakut kırmızısı ve zümrüt yeşili gibi mücevher tonlarının genellikle boho odasında ayrı bir yeri vardır. Duvarlar için daha koyu, derin tonlar lüks bir hava verirken, parlak mavi ve turuncu gibi daha cüretkar renkler, özellikle diğer zengin renkler ve desenlerle serpildiğinde zengin bir görünüm oluşturur.

Boho Salonda Renkler

Koyu ve karışık renklerden hoşlanmıyor musunuz? Problem değil! Beyaz duvarlı alanlar, bohem tasarım havasını desenlerle birlikte kucaklayabilir. Vurgulu yastıklar, örtüler ve duvar asılan aksesuarlar, boho odasına renk ve desen sıçraması getirmeyi başarır.

Boho Salonda Renkler

Boho Salonda Renkler

2- Karıştırmaya ve Katmanlamaya Ağırlık Verin

Bohem bir iç mekanın kalbine giden anahtarlardan biri kombinler yapmaktır. Minimalist tarzın aksine bir boho odası, tekstil, sanat ve aksesuar gibi dekorun hem bitişleri hem de katmanlama unsurlarından kaçınmaz.

Boho Salonda Katmanlama

Oyunbaz doğası nedeniyle bohem iç tasarım, stilleri gündelik bir tonla birleştirir. Üstünde el dokuması makrome sanat eseri ve oturma odasında süslemek için kilim yastıklar bulunan modern bir kanepe, antika masa lambaları ve yatak odasında Faslı bir düğün battaniyesi ile parlak palmiye baskılı duvar kağıdı, yemek odasındaki duvarın karşısında uyumsuz sandalyeler ve Afrika hasırından rustik bir masa.. Eklektik alanlara benzer şekilde, bir boho iç tasarım evinin her bir iç mekanı benzersizdir. Bununla birlikte, onu boho'ya daha fazla eğilmesini sağlayan şey, kasıtlı katmanlamadır.

Boho Salonda Katmanlar

Katmanlı desenler, bohem stilini mekanınıza sokmanın basit ve uygun maliyetli bir yoludur. Zıt desenlerin uygulanması, hedefe kolaya ulaştırır. Kilim, yastık ve örtü gibi tekstillerin farklı desenler, şekiller ve ölçekler kullanarak karıştırılması ve eşleştirilmesi eğlencelidir. Tutarlılık isteniyorsa, aklınızda bir renk teması bulundurun. Karışık çerçevelere, boyutlara sahip bir duvar galerisi bohem iç mekan profiline tam olarak uyar.

Boho Salonda Katmanlama

3- Doğal ve Rustik El Yapımı Malzemeler Kullanın

1960'ların ve 70'lerin boho-chic tarzı üzerindeki hippi etkisi, kenevir, sisal, ahşap ve rattan gibi doğal hammaddeleri kullanan aksesuarların infüzyonunu başlattı. Dokuma duvar dekoru, makrome bitki askıları, sisal alan kilimi, deri tabureler düşünebilirsiniz.

Boho Salonda Doğal Malzemeler

Sanatçılardan esinlenen bohem tasarım, el yapımı ürünleri, bireysellikten söz eden benzersiz kreasyonları öne çıkarır. Bu, resimler, heykeller ve duvar süsleri gibi şeylerde bulunabilir. El yapımı dekor aynı zamanda yerel zanaatkârları ve küçük girişimcileri de desteklediği için bir kazan-kazan durumu yaratır. 

Boho Salonda Doğal Malzemeler

El yapımı ile birlikte, bohem iç tasarım stili doğal unsurları destekliyor. Bunlardan en önemlisi ahşaptır. İster mobilyalarda ister aksesuarlarda bulunsun, ahşap, boho mekanların anahtarı olan anında sıcaklık ve konforu getirir. Yemek masasının üzerindeki dokuma bir sarkıt veya yatak odasındaki rustik ahşap başlık, bohem tasarıma götüren temel parçalardır. Hasır da bir diğer önemli malzemedir. Hasır yan sehpalar ve seperatörler, boho evinize bu malzemeden katmanın harika bir yoludur. Biraz farklılık isterseniz, asılı bir hasır salıncakla rahat bir okuma köşesi oluşturun. Doğal dokunuşlar aynı zamanda deri puflar, deri halılar da kullanılabilir..

Boho Salonda Doğal Malzemeler

Boho Salonda Salıncak

4- Küresel Vurgular Ekleyin

Boho kültürünün gezgin sanatçılarının geçmişi olduğu göz önüne alındığında, bohem esintili bir alanda küresel bir his uyandıran ev aksesuarları önemlidir. Buda heykelleri, Fas fenerleri, Hint kabile baskıları ve Ming tarzı vazolar ve çömlekler gibi öğelerin tümü küresel bir görünüme yardımcı olur.

Boho Salonda Küresel Vurgular

Uzak yerlere seyahat edecek kadar şanslıysanız, evinizde otantik parçalarla etnik-eklektik bir his elde etmenize yardımcı olabilecek güzel hediyelik eşyalar arayın; ancak, bu lüksünüz yoksa, bütçe dostu ve eve daha yakın küresel aksanlar için ithalat mağazalarından veya antikacılardan alışveriş yapın. 

Boho Salonda Küresel Vurgular

5- Vintage Parçalar Kullanın

Herhangi bir eklektik, ilginç ev alanı gibi, boho odaları da ilginç ve benzersiz eski parçalardan yaratıcı bir şekilde faydalanır. Ancak Amerikan ilkel parçaları veya rustik bit pazarı buluntularından ziyade, bu tarz aslında daha çok yüzyılın ortasındaki modern aksesuarlara ve 1960'ların ve 70'lerin özgür ruh hippi kültürünü anımsatan her şeye odaklanıyor. Örneğin, bir kabile baskı halısı ve 1970'lerden kalma dergi kapaklarından oluşan galeri duvarı ile birlikte kullanılmış bir orta yüzyıl ark lambası, kusursuz bir görünüm sağlayacaktır.

Boho Salonda Vintage Parçalar

Karışık stillerin yanı sıra, bohem tasarıma geçmenin basit bir yolu da eski ile yeniyi karşılaştırmaktır. Vintage veya ikinci el parçalar, bohem tasarıma duygusal bir unsur sunar. Geçmişleri ve ruhları vardır. Modern bir şeyin yanına yerleştirildiğinde, her bir öğe başarılı bir şekilde öne çıkar. Şık astarlı bir kanepe saçaklı bir örtü ile örtülebilir veya girişte bir desenli kilim ile büyük yuvarlak bir ayna konukları karşılayabilir. Mesele şu ki, eşleştirmeye gerek yok; burada ilgisiz bir yaklaşım teşvik edilmektedir.

Boho Salonda Vintage Parçalar

Bunun gibi bohem iç tasarıma uygun eski parçalar antika, konsinye veya vintage mağazalarda bulunabilir. Klasik bir vintage dokunuş katacak ek parçalar için pelüş bir divan, Fransız tarzı bir yan sehpa, eski bir plak çalar veya eski bir ayna düşünün. Bu unsurlar genellikle bohem iç tasarımda bulunur ve stilin hikaye anlatımına ve kültürel değerine katkıda bulunur.

Boho Salonda Vintage Parçalar

6- Kültüre Vurgu Yapın

Yaratıcı bir sanat ve kitap karışımı olmadan hiçbir bohem alan tamamlanmış sayılmaz. Aslında, geçmiş dönemlerin beatnikleri muhtemelen giyim, mobilya veya diğer maddi varlıklardan çok daha fazla kitaba sahipti.

Boho Salonda Kültür Vurgusu

Bu dekorasyon tarzı size hitap ediyorsa, muhtemelen sanata zaten değer veriyorsunuzdur, bu yüzden doğru ilerliyorsunuz. Bir boho alanı yaratma hedefi, size sehpaya sanat kitapları yığma, albüm kapaklarını duvar sanatı olarak çerçeveleme veya yerden tavana uzanan bir galeri duvarına eklektik bir sanat baskısı koleksiyonu asma lisansı verir. Sanat koleksiyonlarınızın ve nesnelerinizin nasıl düzenleneceğine dair gerçekten hiçbir kural yoktur ve mümkün olan her yerde, tuhaf bir yaklaşımı teşvik ediyoruz.

Boho Salonda Kültür Vurgusu

7- Bol botanik ekleyin

Bohem tasarım, bitkiler olmadan biraz düz kalır. Botaniklerin rolü önemlidir. Boho stilinin önemli bir unsuru olan doğal dünyayı yalnızca iç mekana getirmekle kalmaz, aynı zamanda herhangi bir odaya enerjik bir kalite ekleyerek hava kalitesini de iyileştirirler. Yeşilliklerin varlığı canlandırıyor ve bohem bir iç mekanın ilham verdiği doğayla bağ kuruyor.

Boho Salonda Bitkiler

Dokuma, pişmiş toprak veya desenli seramik saksılar da , alanı doldurmak için önemli dekor öğeleridir. Görsel ilgi sağlamak için bitki standları ile seviyeler ekleyin. Duvar raflarına veya dolapların üstüne asabileceğiniz basamaklı yapraklarla yükseklik yaratın. Bonus: Daha fazla boho-chic çekicilik için bir makrome saksı askısı kullanın.

Boho Salonda Bitkiler

8-Hikayenizi Anlatan Parçalar Ekleyin

Göçebe bir yaşam tarzını yansıtan boho mekanı, genellikle nereden geldiklerine dair bir hikayesi olan, seyahat edilen çeşitli yerlerden gelen bir ıvır zıvır koleksiyonuna sahiptir. Sanat, kitaplar, heykeller, yastıklar, lambalar boho mekanını davetkar, rahat ve sohbet başlatıcı hissettirmede işlev görür.

Boho Salonda Hikayenizi Anlatan Parçalar

Nasıl başlıyorsunuz? Renk ve biçime göre değişen nesneleri seçin. Seyahatlerinizden aile yadigarı, el yapımı parçalar ve hatıralar getirin. Burada minimalist olmaya gerek yok. Bohem iç mekanınızdaki her fiziksel alanı doldurun. Eşyaların eşleşmesi gerekmez hatta eşleşmemelidir. Yerleştirme ve kümeleme ile oynayın. Bu, hayatınızı tabiri caizse bir rafta sergilemek için bir şans.

Boho Salonda Hikayenizi Anlatan Parçalar

Boho Salonda Hikayenizi Anlatan Parçalar

9- Rahatlığı Önemseyin

Son olarak ve belki de en önemlisi, rahat olun. Boho alanları konforsuz değildir. Yer minderlerini ve pufları düşünün; yastık yığınları veya rahat bir dokuma halı; ve TV izlemek veya resmi akşam yemeği partileri düzenlemek yerine konuşmayı, okumayı ve müzik dinlemeyi veya oyun oynamayı teşvik eden alanlar tasarlayın..

Boho Salonda Rahatlık

Boho Salonda Rahatlık

Boho Salonda Rahatlık

Sıkça Sorulan Sorular

Hippinin aksine, Boho tarzının politik kökenleri yoktur. Ancak estetik bir kökene dayanıyor. Boho moda köklerinden bazıları hippi modası ile benzerlik gösterse de, kişiliği ve yaşam tarzı kadınlar tarafından ciddi bir şekilde benimsendi. Boho stil kadınlığı destekler ve bu nedenle üniseks olmaktan uzaktır.

Boho stilde zengin, doygun renkler hakimdir. Soğuk boho renkleri arasında ametist, turkuaz ve yeşim bulunur. Sıcak ve soğuk arasında seçim yapmak zorunda değilsiniz; onları birleştirin, böylece alanınız coşku ve enerji yaysın. Uzun süre kullanım için büyük parçalar ve döşemeli mobilyaları daha nötr tonlarla birleştirin.

Urban boho, tasarım stilinin biraz daha taze ve modern hissettiren güncellenmiş bir versiyonudur. Bohonun en popüler unsurlarını (Rattan, makrome, parlak renkli yastıklar ve tekstiller) alır, ancak aynı zamanda bu unsurları çeşitli beklenmedik dekor ve mobilyalarla eşleştirerek eşyalara yeni bir ruh katar.

İlgili Yazılar