En İyi Ağız Bakım Suları - Ağız Sağlığınızı Koruyacak 8 Gargara Önerisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 20 Mayıs 2022
  • 1.537 okunma

Ağız kokusu birçoklarının korkulu rüyasıdır. Ağzınız kötü koktuğunda, yakın temas veya yakın duruş içinde olduğunuz kişilerle aranıza mesafe koymak zorunda kalırsınız. Oysa temiz ve ferah kokan nefesiniz, temiz dişleriniz ve güzel gülüşünüzle hiç kimse siz karşı koyamaz; ikili ilişkilerde iyi izlenim bırakmanızda önemli katkı sağlar. Ağız kokusunu oluşturan faktörleri ortadan kaldırmak ya da en aza indirmekse zor değildir. Eğer söz konusu sağlık sorunu ise; söz gelimi reflü sorununuz varsa -ki reflü kötü ağız kokusuna yol açabilir- bunun için uzman doktor ile temas sağlayarak önlem almanız gerekir. Sigara kullanımınız, gıda tüketiminiz ya da diş bakımına yeterli özen göstermemeniz gibi yanlış kişisel alışkanlıkların yol açtığı ağız kokularını gidermek içinse ağız bakım suları kullanabilir; düzenli gargara yaparak ağız sağlığınızı koruyabilirsiniz.

Ağız sağlığına özen gösterenler ya da kişisel olarak ağız bakımına ihtiyaç duyanlar için araştırdık ve derledik. İşte en iyi ağız bakım suları ve ağız sağlığınızı koruyacak 8 gargara önerisi.

Ağız Bakım Suyu Türleri

Ağız Bakım Suyu Türleri

Ağız bakım sularının hepsinin ortak özelliği nefesinizi tazeleyerek ağız içinde kalan gıda artıklarını temizlemesidir. Ancak farklı ihtiyaçlara cevap veren farklı niteliklere sahip ağız bakım ürünleri mevcuttur. Piyasada bulunan ağız bakım sularının özelliklerini ve aralarındaki farkı bilmeden ürün seçimi yapmak hatalı olabilir. Ağız bakım sularının çoğu reçetesiz olarak satılır ve standart olarak nefes temizleme görevi görürler. Sizin için doğru olan seçimi yapabilmek içinse neye ihtiyacınız olduğunu bilmeniz gerekiyor. Önce piyasadaki ağız bakım suyu türlerini ele alalım:

Florürlü Ağız Bakım Suları: Bu tip ağız bakım suları piyasada serbest olarak satılır. Florür dişlerinizi bakteri plaklarından kaynaklanan asitlere karşı koruyucu özelliğe sahiptir. Dişlerinizi delinmelere karşı koruyabilmek için enamel ile kaplanmasına yardımcı olur. (Yine de dişlerinizi diş fırçası ile fırçalamanın yerini tutamaz)

Klorheksidin Glukonatlı Ağız Bakım Suları: Bu tür ağız bakım suları genelde reçete ile temin edilebiliyor. İçerdiği Klorheksidin Glukonat ve alkol formülü sayesinde oldukça etkilidirler. Klorheksidin içeren bakım suları diş eti iltihaplanması tedavisinde ve doktor gözetiminde kullanılabilirler.

Hangi Ağız Bakım Suyunu Kullanmalısınız?

Hangi Ağız Bakım Suyunu Kullanmalısınız?

Diş ve ağız sağlığını korumaya katkı sağlayacak ağız bakım ürünü seçerken neyi göz önünde bulundurmanız gerektiğini bilmeniz önem taşıyor. Eğer doktor reçetesi ile değil de kendi inisiyatiflerinizle bu seçimi yapacaksanız hangi ağız bakım suyunu kullanmanız gerektiği konusunda dikkat edeceğiniz hususlar şunlar olmalıdır:

  • Alkol kullanımı; alkol tedavisi görüyorsanız alkol içermeyen ürünleri tercih etmelisiniz.
  • Diş hassasiyeti; diş hassasiyetiniz varsa veya diş tedavisi görmekteyseniz rahatlatıcı etkisi olan; diş ve diş etlerinize karşı hassas etkiye sahip; alkol içermeyen bakım sularını tercih etmelisiniz.
  • Plak kontrolü; plak karşıtı ağız bakım suları, dişlerdeki plak oluşumunu önlemeye yardımcı olur.

Ağız Sağlığınızı Koruyacak 8 Gargara Önerisi

Ağız Sağlığınızı Koruyacak 8 Gargara Önerisi

1. Prokudent (Diş ve Diş Eti Bakımına Özel)

Prokudent Gargara, alkol içermemesi ve florür içermesi yönünden piyasadaki diğer ürünlerle benzer özelliktedir. Bu gargaranın en belirgin yanı ise piyasadaki en ekonomik ürünlerden olmasıdır. Rossmann firmasına ait olan Prokudent Gargara’yı gönül rahatlığıyla kullanabilir ve hem ağız sağlığınızı koruyabilir hem de tazelenmiş hissedebilirsiniz. Prokudent Gargara’nın miktarı ve fiyatı piyasadaki diğer ürünlerle karşılaştırıldığında listenin en ekonomik ürünü olarak karşımıza çıkıyor.

2. Amway Glister (Konsantre ürün)

Glister Gargara’nın en önemli özelliği konsantre olmasıdır. Bakteri plağı oluşumunu önemli oranda azaltan ve nefesinizi ferahlatan bu ürün su ile seyreltilerek kullanılabilir. Böylece 50 ml şişeden 2 lt gargara elde edilebilir ki bu sayede tek şişe ile yaklaşık 100 defa kadar kullanma olanağınız olur. Sabah-akşam dişlerinizi fırçaladıktan sonra 30 saniye süreyle ağzınızda gargara yapabilirsiniz. Glister Gargara’nın nane aroması içeriği ile daha ferah hissedeceksiniz.

3. Listerine Total Care (Hafif Tat)

En tanıdık markalardan olan Listerine ürünleri içerisinde Listerine Total Care’in diğer Listerine ürünlerinden farkı daha kapsamlı ve etkili olması; dolayısıyla en fazla tavsiye edilen türü olmasıdır. Diş eti probleminin ana nedenlerinden olan plak oluşumunu önleyici özelliği ve taze aromasıyla dikkat çekiyor. Listerine Total Care Gargara’dan üst düzey fayda sağlamak istiyorsanız, düzenli kullanımın etkin sonuçlarını göz ardı etmemelisiniz.

4. Halitosil Zn (Çinko Klorit)

Halitosil Zn Ağız Kokusu Önleyici Gargara, ağız bakımı için özel üretiliyor. Çinko klorit içeriği sayesinde ağızda oluşan nahoş kokulu uçucu gazları baskılayarak havalanmasını engelleyen özelliğe sahip. Havalanmayan gazlar koku yapamadığı için nefesiniz temiz kokar. Ek olarak dişlerde yığılma yapan plağın yapısını bozarak tutunmasını önler. Sonuç olarak çürükler ve diş eti iltihapları da engellenmiş olur. Diş fırçasıyla ulaşılması güç bölümleri bu gargarayla rahatça temizleyebilirsiniz. Halitosil Zn Gargara ağza garip tat verse de düzenli kullanımda ve uzun vadede yararını görmeniz kaçınılmaz.

5. Splat Gargara Herbal Complex

Splat Gargara Herbal Complex ağız gargarası sekiz farklı bitki özüne sahiptir; dolayısıyla bitkiseldir. İçerdiği bazı aromalar ağzınızda yanma hissi yaratabileceğinden ürünü düzenli kullanmaya başlamadan önce deneme ürünü kullanmanız faydalı olabilir. Sizin için uygun olduğuna karar verdiyseniz artık yapmanız gereken tek şey gargarayı düzenli olarak kullanmak olacaktır. Her diş fırçalamanın ardından 1 kapak ölçüsü ağız suyunu yaklaşık 1 dakika süresince ağzınızda çalkalayıp tükürmelisiniz.Splat Gargara Herbal Complex ile nefesinizin nasıl tazelendiğini hissederek şaşıracaksınız.

6. Meridol (Alkolsüz)

Meridol Gargara ağız bakım suları içerisinde alkol bulundurmaması ile yine ön plana çıkan ürünlerdendir. Doğal ürünlerden yana olanların ilgisini çekmeyebilir. İçeriğindeki florür, kullanırken köpürme yapabilir, telaşlanmayın. Geceleri diş fırçalama seansından sonra kullanmanız tavsiye ediliyor.Meridol Gargara diş doktorları tarafından da tavsiye ediliyor olmasına karşın kullanıma bağlı olarak diş veya diş etlerinizde ağrı oluşursa kullanmayı bırakmalı ve doktorunuza danışmalısınız.

7. The LifeCo Sarakan

The LifeCo Sarakan Gargara, doğal ağız çalkalama sularındandır. İçerisinde florür, yapay renklendirici, tatlandırıcı ya da alkol bulunmadığı için doğal ürünleri tercih edenler açısından nimet gibidir. Bu doğal ürün, şişe içerisinde uzun süre beklerse renk değişiklikleri görülebilir, endişelenmeyin. İçindeki doğal tatlandırıcılar nedeniyle bu gibi renk değişimleri söz konusu olabilir. İçerisinde bulunan nane yağı, karanfil yağı, misvak özü ve sardunya özütü gibi bitkisel özler diş ve diş etlerinizi korumaya yardımcı olur. Günlük kullanımda kapağın yarısı kadarını suyla seyreltmeden en az 20 saniye boyunca ağzınızda çalkalayın ve tükürün. The LifeCo Sarakan Gargara tadı açısından da tercih edebileceğiniz ağız bakım sularından olabilir.

8. Gengigel Hyaluronic Acid (Hydrogel)

Gengigel Hyaluronic Acid Gargara, yüksek saflık garantili; bio-teknolojik işlemle elde edilen; moleküler ağırlığı yüksek ve adı üzerinde hyaluronic asit içeren üründür. Diş eti mukozasında var olan doğal fizyolojik hyaluronic aside benzetilerek tasarlanmıştır. Hyaluronic Acid basınç ve şişkinlik sonucu ağrı oluşturan serbest sıvı dengesini normalize eder ve onarır; doku iyileşmesine katkı sağlar. Ürünü diğerlerinden ayıran en önemli özellik de hyaluronic asidin iltihap oluşumunu engellemesi ve diğerlerine kıyasla daha yüksek teknoloji ile üretilmiş olmasıdır. Bu ayrıcalığı ile Gengigel Hyaluronic Acid Gargara ağız sağlığınızı koruyacak gargara önerileri içerisinde güçlü hale geliyor.

Sıkça Sorulan Sorular

Tarihi geçmiş tüm ürünler gibi, ağız bakım suyu da kullanılmamalıdır. Zararı olmasa bile etkinliği azalacağından fayda da sağlamaz ve tarihi geçmiş olduğundan etkili bakım yapılamaz.

Ağız gargaralarının formülünde bulunan sentetik boya ve çeşitli kokular zararlı olabileceğinden istemeden yutulduğu zaman alerjik reaksiyonlara sebebiyet verebilir ya da zehirleyebilir.

İlgili Yazılar