Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri Nelerdir?

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 29 Aralık 2021
 • 193 okunma

Dişlerimizin en dışında yer alan bölüme diş minesi denmektedir. Yediklerimiz ve içtiklerimizin etkisiyle bu diş minesi kısmı zamanla başka tabakalarla kaplanır. Bu tabakalar dişlerin daha sarı ve lekeli görünmesine neden olur. Gerekendiş bakımı düzenli olarak yapılmadığında bu lekeler diş minesine yerleşir. Daha sonra sarılığın ötesinde başka diş problemlerine de yol açabilir. Bu yüzden diş temizliği günlük hayatımızda en çok önem verdiğimiz görevlerden olmalıdır. Dişin sararması sorunuyla yüzleşmemek için en etkili yöntemlerden biri düzenli olarak doktor kontrolüne gitmektir. Ancak her zaman diş beyazlatma için doktora gitmek üzere maddi yeterliliğimiz olmayabilir. Neyse ki bu işlem için evde de uygulanabilecek bazı teknikler vardır. Genellikle her evde bulunan malzemelerle daha parlak ve daha beyaz dişlere sahip olmak mümkündür. Elbette bu yöntemler diş doktoruna gitme ihtiyacını tamamen yok etmez fakat kısa vadede çözüm olabilir. İşte evde diş beyazlatma yöntemleri

1. Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde Diş Beyazlatma Yöntemleri

Evde bulunan malzemelerle dişlerinizin daha beyaz görünebilmesi için pratik şekilde gerçekleştirilebilecek diş beyazlatma yöntemleri mevcuttur. Özgürce ve daha rahat gülmek istiyorsanız, size birkaç sır vereceğiz. Bu yöntemlerden bazılarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Sadece Karbonat

Karbonat sayesinde diş beyazlatma geleneksel olsa da son derece etkili yöntemdir. Hatta diğer doğal diş beyazlatma yöntemleri arasından en etkili olanıdır demek mümkündür. Yapılması gereken tek şey diş fırçanızı ıslatarak biraz karbonata batırdıktan sonra dişlerinizi fırçalamaktır. Bu işlemi alışkanlık haline getirirseniz dişlerinizin daha beyaz görünmesini sağlayabilirsiniz.

 • Karbonat, Sirke ve Tuz

Diş minesinin beyazlamasını sağlayan karbonat ile sirke ve tuz bir araya getirildiğinde faydalı karışım ortaya çıkar. Bu üç malzemeyi karıştırdıktan sonra fırçanızı batırarak dişlerinizi fırçalamalısınız.

 • Çilek

Çileğin içeriğinde bulunan malik asit dişlerin üzerinde sonradan oluşan kir tabakalarını yok etmek konusunda oldukça etkilidir. Bu tabakalar gittiğinde ise dişler çok daha beyaz görünür. Diş beyazlatma evde nasıl yapılır diye merak ediyorsanız püre haline getirdiğiniz çilekle beraber dişlerinizi fırçalamak iyi olacaktır.

 • Muz Kabuğu

Muz içerdiği potasyum açısından oldukça zengindir. Bu sebeple doğal olarak diş beyazlatmak için uygundur. 1 ufak muzun kabuğunu soyarak onunla dişlerinize masaj yapmalısınız. Uygulama yüzeydeki tartarları temizleyecek ve dişlerin daha beyaz görünmesini sağlayacaktır.

 • Gliserin

Gliserin antibakteriyel özelliği sayesinde pek çok alanda kullanılmasının yanı sıra dişlerde oluşan kirli tabakayı ve lekeleri temizleme konusunda da başarılıdır. Her hafta 1 kez gliserin ile diş fırçalamak diş beyazlatma etkisini gösterir.

 • Portakal Kabuğu ve Defne Yaprağı

Kuru defne yaprağıyla bir araya gelen portakal diş beyazlatma konusunda olağanüstü etkiye sahiptir. Rendelenmiş portakal ile kuru defne yapraklarını karıştırarak ortaya çıkan karışımla dişler fırçalanmalıdır. Düzenli olarak haftada bir uygulanabilir.

 • Adaçayı

Diğer bir bitkisel yöntemlerle diş beyazlatma yolu ise adaçayıdır. Düzenli şekilde adaçayı tüketmek, dişlerin beyazlamasını ve beyaz kalmasını sağlar. Ayrıca demlenen adaçayını 1 çay kaşığı karbonat ve tarçınla karıştırarak bu karışımla düzenli olarak dişleri fırçalamak zaman içerisinde dişlerin beyazlamasına katkı sağlar.

 • Karbonat, Tarçın ve Adaçayı

Karbonat ve adaçayının dişleri beyazlatma konusundaki olağanüstü etkilerinden bahsetmiştik. Bu iki malzemenin yanına antibakteriyel niteliği bulunan tarçın da eklendiğinde diş minesinin yanında diş etinin temizlenmesi sağlanır. Diş macunuyla dişlerinizi fırçaladıktan sonra 1 çay kaşığı adaçayını ufalayarak tarçın ve karbonatla karıştırmalı ve bu karışımla dişlerinizi tekrar fırçalamalısınız.

 • Havuç

Havuç içerisinde asit olan sebzeler arasındadır. İçeriğindeki bu asit ise dişlerde oluşan kirli tabakayı temizlemeye yardımcı olur. Dolayısıyla havuç dilimiyle dişlere masaj yapmak diş beyazlatmayı sağlar. Havucu rendeleyerek ve macun kıvamına getirdikten sonra bu macunla dişleri fırçalamak da aynı etkiyi yaratacaktır.

 • Tuz

Evde diş beyazlatma yöntemleri arasından kolaylıkla uygulanabilecek diğer malzeme ise sofra tuzudur. Tıpkı karbonat gibi diş fırçanızı ıslattıktan sonra tuza banarak dişlerinizi fırçalayabilirsiniz. Tuz dişleri beyazlatmanın yanı sıra gün içinde dişlerde biriken zararlı bakterilerin yok olmasını sağlar. Ancak kontrollü kullanmakta fayda vardır.

 • Diş Beyazlatma Kalemi

Son dönemlerde kullanımı oldukça artan diş beyazlatma kalemi bu anlamda faydalı olabilir. Fakat diş beyazlatma kalemi alırken çok dikkatli olunması gerekir. Pek çok farklı markanın farklı malzemelerle ürettiği bu kalemler dişlerde geri dönüşü olmayan problemler meydana getirebilir. Diş beyazlatma kalemlerinin çalışma mantığı genel olarak mekanizmanın diş üstünde illüzyon oluşturmasına dayanır. Bu illüzyon sayesinde dişler daha beyaz görünür. Fakat bu ürünlerin diş minesi üzerinde aşındırıcı etkiler yaratması da mümkündür. Bu nedenle hangi kalemin nasıl kullanılacağı konusunda diş hekimine danışmak sağlıklı olacaktır. Genel olarak sağlık bakanlığı tarafından onaylanan ürünlerin tercih edilmesi gerektiği söylenebilir.

Diş beyazlatma kalemlerinin yaygınlığının artması kolayca temin edilmesi, her daim kullanılabilmesi ve kısa sürede sonuç vermesiyle alakalıdır. Ancak az önce de belirttiğimiz gibi, bu ürünleri kullanırken dikkat edilmesi gereken önemli noktalar olduğu asla unutulmamalıdır. Özellikle özen gösterilmesi gerekenler kalemin diş etlerine asla temas etmemesi, dişler kuruyken uygulanması ve çocuk ve gebelerde kullanılmamasıdır. Ayrıca kalemle diş beyazlatmadan önce dişler mutlaka fırçalanmalı, diş minesi üzerinde yemek ya da başka atıklar olmadığına emin olunmalıdır.

 • Beyazlatıcı Diş Bantları

Doğal olmayan ancak evde uygulanabilecek diğer diş beyazlatma yöntemlerinden biri de beyazlatıcı diş bantlarıdır. Oldukça pratik olan bu bantlar günümüzde her eczanede satılmaktadır. Doktora gitmeden dişlerinizi beyazlatmak istediğinizde diş bandını hem üst hem alt dişlerinize yapıştırabilirsiniz. Bu bantlarla yaklaşık yarım saat bekledikten sonra dişlerinizi fırçalamalısınız. Bu işlemin sonucunda dişleriniz çok daha beyaz görünecektir.

 • Diş Tozu

Uzun yıllardır kullanılan diş beyazlatıcı tozu, günümüzde de kimi insanlar tarafından tercih edilir. Piyasada bulunabilen bu tozlar genel olarak bitkisel içeriklerden oluşur. Diş tozunu kullanmak için bir miktar diş macunu üzerine ekleyerek dişlerin fırçalanması gerekir. Uzun süreli ve düzenli kullanımda dişler gözle görülür derecede beyazlayabilir.

 • Diş Macunu

Aklımıza gelebilecek temel diş bakım ürünlerinden en önemlisi diş macunudur. MÖ 5000 senelerinde ağız bakımı için keşfedilen bu kremsi ürünler, günümüze de diş macunu olarak ulaşmıştır. Elbette diş beyazlatma konusunda ekstra ürünlere ihtiyacımız olduğunu düşündüğümüz için diş macunları aklımıza gelmez. Ancak diş beyazlatma yöntemlerinden en çok kullanılması gereken ve esasında en çok işe yarayan ürün diş macunudur. Her diş yapısına, talebe ve yaşa uygun olarak üretilen macunlar düzenli kullanıldığında diş bakımı ve beyazlatmasında son derece etkilidir. Diş doktorlarının tavsiyesi üzerine bu macunların kullanım şekli ve miktarı her gün sabah ve akşam olmak üzere günde en az 2 kez olarak belirlenmiştir. Kişiler gerektiğinde günde 2’den fazla kez dişlerini fırçalayabilir. Sağlıklı dişler için dikkat edilmesi gereken en temel ve ilk nokta dişleri her gün düzenli olarak fırçalamaktır.

2. Dişlerin Beyaz Kalması İçin Dikkat Edilebilecek Püf Noktalar

Dişlerin Beyaz Kalması İçin Dikkat Edilebilecek Püf Noktalar

Evde diş beyazlatma yöntemlerinin yanında diş sağlığının ve beyazlığının korunması için günlük hayatta dikkat edilebilecek bazı detaylar vardır. Bunlar şu şekilde sıralanabilir:

 • Dişe zarar verebilecek asitli ve soğuk içeceklerin pipetle tüketilmesine özen gösterilebilir. Böylece dişler daha az zarar göreceği için beyazlığını yitirmez.
 • Diş fırçalama işlemini hızlıca ve sertçe yapmak yerine yavaş yavaş yapmak daha sağlıklıdır.
 • Fırçanın giremediği diş aralarında kalan kirlerin temizlenmesi için diş ipi kullanmak etkilidir.
 • Dişlerinizi beyazlatma amacıyla deneyeceğiniz yöntemin sağlıklı olduğuna emin olmak önemlidir; dişler, diş eti, dil ve ağız içi hassas olduğu için uygulanacak her ürün dikkatlice seçilmelidir.
 • Kimyasal temizlik malzemelerinin diş temizliğinde kullanılması son derece tehlikelidir. Asla denenmemelidir.
 • Çay, kahve ve sigara tüketimi çok olan kişilerin diş beyazlatma uygulamalarının etkisi kısa sürebilir.
 • Dişlerin beyaz kalmaması ya da yeterince beyazlamamasının kimi zaman genetik nedenleri vardır.
 • Diş problemlerinin en temel nedeni diş bakımının ihmal edilmesidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Karbonat dişleri temizlemek ve beyazlatmak için akla ilk gelen malzemelerden biri olsa da gerekenden fazla veya sürekli dişlere karbonat uygulamak uzun vadede dişlerde kalıcı lekelere neden olabilir.

Hastanın kendisi tarafından küçük fırçalar aracılığıyla uygulanabilen peroksit bazlı şeffaf jellerdir. Genel olarak günde iki defa olmak üzere iki hafta boyunca kullanıldıktan sonra ilk birkaç gün içerisinde anlık dört ay sonucunda kalıcı sonuçlar görülebilir.

İlgili Yazılar