Göz Altı Morluklarına Son! Evde Göz Altı Morluğu Tedavisi

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 15 Ocak 2022
 • 3.439 okunma

Göz altı morlukları şanslı azınlığın hemen hiç yaşamadığı, ancak çoğu insanın kâbusu olan estetik sorunlardandır. Birtakım rahatsızlıklardan ya da genetik özelliklerden kaynaklanabildiği gibi, yorgunluk ve uykusuzluk da göz altlarının morarmasına yol açabiliyor. Bunların yanı sıra göz altı morluklarının pek çok nedeni olabilir. Eğer siz de göz altı morluklarından mustaripseniz, bu yazımız tam size göre! Evde göz altı morluğu tedavisi yapılabilir mi sorusunu sizler için sorduk, araştırdık; basit ve uygulanabilir pratik birkaç yöntemi sizin için derledik. Bu basit yöntemleri uygulayarak siz de göz altı morluklarına son verebilirsiniz.

Göz Altı Morluğu Nedir?

Göz Altı Morluğu Nedir?

Alt göz kapaklarının alt kısmında koyu halkalar şeklinde ortaya çıkan durum, göz altı morluğu olarak adlandırılır. Hem kadınlarda hem de erkeklerde yaygın olarak görülebilen bu duruma çoğunlukla göz altı şişmeleri yani göz altı torbaları da eşlik edebiliyor. Bu da kişiyi yaşından daha yaşlı gösterebiliyor ne yazık ki. Göz altı morluğu tıbbi açıdan endişe yaratabilecek sorun sayılmasa da estetik açıdan kişiyi rahatsız eden önemli sorunlardandır.

Neden Göz Altı Morlukları Oluşur?

Neden Göz Altı Morlukları Oluşur?

Göz altı morluklarının pek çok nedeni olabilir. Biz başlıca nedenleri şu şekilde sıraladık:

 • Genetik faktörler,
 • Çeşitli hormonal değişimler,
 • Alerjik tepkimeler,
 • Yoğun stres,
 • Sürekli veya aşırı yorgunluk,
 • Bazı vitaminlerin (B,C,E,K) eksikliği,
 • Bazı ilaçların beklenen veya beklenmeyen yan etkileri,
 • Nezle ya da burun tıkanıklığı,
 • Grip geçiriyor olmak,
 • Zararlı güneş ışınlarına maruz kalmak,
 • TV ya da bilgisayar, tablet vb. ekranına uzun süre bakmak,
 • Gün içerisinde yeterli sıvı tüketmemek,
 • Uyku düzensizliği ya da uykusuz kalmak,
 • Yaşlanmak.

Göz Altı Morluklarına En Çok Kimler Yatkındır?

Göz Altı Morluklarına En Çok Kimler Yatkındır?

Göz altı morlukları hemen herkesin yaşayabileceği, herkesin etkilenebileceği durumlardandır. Ancak bazı insanlar göz altı morluklarının ya da torbalarının oluşmasına daha yatkın olabiliyorlar:

Yaşlılar: İnsanlar yaşlandıkça göz altlarında koyu renkli halkalar oluşmaya başlayabiliyor. Cildin yaşlandıkça incelmesi ve esnekliğini kaybetmesi sonucu cilt altındaki koyu renkteki kan damarları daha da koyulaşarak belirginleşir. Bu da yaşlıların göz altlarının mor görünmesine yol açar.

Genetik yatkınlığı olanlar: daha önce de belirttiğimiz gibi, genetik faktörler göz altı morluklarının en önemli nedenlerindendir. Dolayısıyla ailenin bu yöndeki genetik yatkınlığı nedeniyle kişinin göz çevrelerindeki cildinde koyuluk (periorbital hiperpigmentasyon) oluşması olasılığı fazladır.

Beyaz tenlilerin dışındaki etnik gruplar: Beyaz tenli insanlar dışında kalan gruplar, özellikle de koyu ten rengine sahip kişiler, göz çevrelerinde koyuluk (hiperpigmentasyon) oluşmasına daha yatkındırlar.

Göz Altı Morluklarının Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Göz Altı Morluklarının Oluşmaması İçin Neler Yapılabilir?

Vücudun vitaminsiz kalmasına izin vermemek, bol sıvı/su tüketmek, güneşte çok fazla kalmaktan kaçınmak ve stresten uzak durmak gibi hususlara özen göstermenin yanı sıra göz altında morluk oluşmaması için alınabilecek ek iki önlem, şunlar olabilir:

Uyku süresini uzun tutmak: Yeterli sürelerde uyumak, göz altı morluklarının azalmasına katkı sağlayabilir. Uyku yoksunluğu veya yetersizliği cildinizin solgun görünmesine ve koyulukların belirgin hale gelmesine yol açar. Morlukların oluşmaması için günlük ortalama 7 ila 8 saat arası kesintisiz uyumak, size yardımcı olacaktır.

Uyku sırasında başı yüksekte tutmak: Kişinin uyku sırasındaki pozisyonu ve yatış biçimi alışkanlıkları göz altlarında sıvı toplanmasına, dolayısıyla göz altı koyuluklarının ve göz altı torbalarının oluşmasına, şişkinliklere yol açabilir. Bu nedenle uyku esnasında başın birkaç yastıkla desteklenerek yüksekte tutulması yardımcı olabilir.

Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Uygulamalar Neler Olabilir?

Göz Altı Morluklarına İyi Gelen Uygulamalar Neler Olabilir?

Göz altındaki morluklara iyi gelen ve bu sıkıntılı durumu hafifletebilen bazı uygulamalar vardır. Kişinin kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilecek ve evde yapılabilecek uygulamalar şunlardır:

Soğuk kompres uygulamak: Soğuk kompres uygulanması hem şişkinliği azaltabilir hem de genişleyen kan damarlarını daraltabilir. Bu uygulama ile göz altındaki şişkin görünüm ve belirgin koyu halkalar azalabilir. Bu uygulama için, minik buz küplerini temiz havlu içerisine yerleştirip bastırmadan göz bölgesine kompres yapabilirsiniz. Diğer benzer yöntemde ise, soğuk suyla ıslattığınız bezi 15-20 dakika boyunca göz altlarınıza uygulayabilirsiniz.

Çay poşeti uygulamak: Gözlerinize soğutulmuş çay poşeti kompresi yapabilirsiniz. Çayın içerdiği antioksidan ve kafein kan dolaşımını uyararak, kan damarlarını daraltır ve cilt altında oluşan sıvı tutulumunu azaltır. Bunun için hem yeşil çay hem de klasik siyah çay kullanabilirsiniz.  İki adet çay poşetini sıcak suda beş dakika beklettikten sonra, 15-20 dakika kadar buzdolabında soğutup, hazır olduğunda kapalı gözlerinize soğuk poşetleri uygulayabilirsiniz. 10 ila 20 dakikalık uygulamanın ardından gözlerinizi soğuksuyla yıkamalısınız.

Hindistan cevizi yağı uygulamak: Geceleri göz altı bölgelerine Hindistan cevizi yağıyla hafifçe masaj yapmak iyi gelebilir. Hindistan cevizi yağı, içerdiği E vitamini ile zarar görmüş cilt hücrelerini onarma özelliğine sahiptir.

Salatalık uygulamak: İki dilim salatalığı 5 dakika boyunca limonlu suda beklettikten sonra kapalı haldeki gözlerinizin üzerine yerleştirmeniz morluk etkisini hafifletebilir. Diğer yöntemle salatalığın kabuklarını soyup suyunu çıkararak temiz pamuk yardımıyla bu suyu göz altlarınıza sürebilirsiniz. Salatalık, su oranı yüksek olduğu için cilde yeterli miktarda su geçişi sağlar. Uygulamayı yaparken gözünüzü açmamalı ve gözlerinizin limonsuyu ile temasından kaçınmalısınız.

Gül suyu uygulamak: Makyaj temizleme pamuklarını gül suyuna batırıp kapalı göz kapaklarınızın üzerine yerleştirin. Gül suyu uygulaması için 15 dakika yeterlidir. Göz altı morluklarınıza iyi gelebilir.

Süt kompresi uygulamak: Göz altı morluklarınızı kısa zamanda normal cilt renginize döndürebilmek için, sütün mucizesinden yararlanabilirsiniz. Yine iki adet makyaj temizleme pamuğunu soğuk süte batırıp, göz altlarına kompres yaparak morlukların tedavisini yapabilirsiniz.

Patates uygulamak: Göz altı morluklarına iyi gelen diğer besin de patatestir. Uygulama için kabukları soyulmuş patatesleri orta kalınlıkta doğrayarak, kapalı gözlerinizin üzerine yerleştirip 15-20 dakika kadar bekletebilirsiniz. Ya da temiz tülbent ile patateslerin suyunu çıkartabilir ve ardından pamuğu patates suyuna batırarak göz altlarınıza sürebilirsiniz. 15 dakika bu şekilde bekledikten sonra ılık suyla durulamalısınız.

Limon suyu kompresi yapmak: Limonun içerisindeki C vitaminin cildi besleyici özelliği vardır. Limonu sıkarak suyuna batırdığınız pamuğu dikkatlice göz altı morluklarınıza sürün ve 15 dakika bekleyin. Gözlerinizin kapalı olması yararlı olacaktır. Uygulamadan sonra ılık su ile gözlerinizi durulayın. Limon suyunun gözlerinize kaçmamasına ve göze çok yakın kenarlara sürmemeye özen göstermelisiniz.

Maydanoz uygulamak: Maydanoz mucizesine detoks reçetelerinde de sıklıkla yer verilir. C ve K vitamini bakımından oldukça zengin olan maydanoz, bilhassa vitamin eksikliğinden ötürü meydana gelen morlukları giderme konusunda oldukça etkili olabilir. Uygulama için önce maydanozları doğrayıp sıcak suda bekletin. Su ılındığı zaman pamuk yardımıyla göz altlarınıza uygulayın. Böyle 10 dakika bekledikten sonra durulayın. Maydanoz hem morluklarınıza hem de şişliklerinize iyi gelerek tedavi edecektir.

Badem yağı uygulamak: Cildin nemlendirilmesinde en faydalı yağlardan olan badem yağı göz altı morluklarınız için de tavsiye ediliyor. Geceleri yatmadan önce badem yağına bandırdığınız temiz pamuğu göz altlarınıza yerleştirin ve bekleyin. Daha sonra ılık suyla yıkayın. Düzenli kullandığınızda badem yağı ile daha sağlıklı ve iyi görünüme kavuşacaksınız. 

Avokado uygulamak: Doğru kullanıldığı zaman kısa sürede göz altı morluklarınızı iyileştirmeye yardımcı olabilir. Uygulama için yumuşamış 1 adet avokadonun içini püre kıvamında ezin; 1 yumurta akını ve 1 yemek kaşığı limon suyunu ekleyip karıştırın. Avokado, krem kıvamına geldiğinde ince tabaka halinde göz altı bölgesindeki cildinize nazikçe sürün. Yarım saat kadar bekledikten sonra soğuk suyla durulayabilirsiniz.

Bu yazıdan edindiğiniz bilgilerle artık siz de kendi kendinize veya ailenizden birine evde göz altı morluğu tedavisi yapabileceksiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Göz altlarının daha aydınlık, canlı ve dolgun görünmesini, şişliklerin ve kazayağı görünümünün azalmasını sağlayan kozmetik ürünüdür.

Arpacık, alerji, kist oluşumu, bazı kozmetik ürünler gibi nedenlerden kaynaklı sorundur. Çoğunlukla kendiliğinden iyileşir ancak bazen ciddi hastalıkların habercisi de olabilir.

İlgili Yazılar