Fito Krem Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullanımı

  • Tugba yazdı.
  • 2 Ekim 2022
  • 994 okunma

Fito kremin ne için kullanıldığını bilmeyenler, hata yapmamak için ürünün ne işe yaradığını araştırır. Krem de olsa tıbbi nitelik taşıyan ilaçların kullanım amacına uygun şekilde ve doğru miktarda sürülmesi önemlidir. Bu nedenle yazımızı okuyarak Fito kremin ne için kullanıldığını öğrenebilirsiniz. Cilt bakımında oldukça popüler olan bu ürün, hekim kontrolü altında kullanılmalı ve beklenmeyen bir etki söz konusu olduğunda hemen hekime danışılmalıdır. 

Fito Krem Nedir?

Fito krem, 50 mg tüplerde satışa sunulur. İçeriğinde etkin madde olarak tritcum vulgare sulu eskstresi yer alır. Bu madde onarıcı ve yenileyici özelliği ile ön plana çıkar. Yardımcı madde olarak da setostearil alkol bulunur. Diğer yardımcı maddeler ise glikol etil monofenolik eter, polietilen glikol, likid parafin, gliserin, lavanta ve koriander esansı şeklindedir. Beyaz renkte olan kremin içeriği homojen şekilde dağıtılmıştır. Fito kremin beraber kullanılmasında bir mahsur olan herhangi bir ilaç yoktur. 36 aylık bir raf ömrüne sahip olan ürünü kullanım alanına uygun koşullar oluştuğunda cildinize sürebilirsiniz. 

Fito Krem Hangi Nedenlerle Kullanılabilir?

Fito kremin kullanım nedeni vücutta farklı noktalarda ve farklı nedenlerle oluşan yaraları iyileştirmektir. Yatak yaraları, ilerlemiş varis vakalarında açılan yaralar, sünnet yaraları için bu kremi kullanabilirsiniz. Deri hastalıkları ve alerjik problemler için de kullanımı uygundur. 

Fito krem cilt dokusunun kendi kendini yenileyemediği zamanlarda da devreye girer. Yaşlılığa bağlı olarak gelişen cilt problemlerinde, kozmetik ürünlerinin kullanımına bağlı olarak oluşan lezyonlarda, vücudun çeşitli bölgelerinde meydana gelen çatlaklarda kullanılabilir. Yanıklarda ve soğuğa bağlı olarak ellerde oluşan çatlaklarda kullanımı uygundur. 

Fito Kremin Yan Etkileri Var mıdır?

Fito kremin yan etkilerine ilişkin herhangi bir bulgu yoktur. Ancak ürün içeriğinde yer alan maddelere karşı duyarlılığınız olması durumunda alerjik belirtiler ortaya çıkabilir. İçeriğinde bulunan setostearil alkol cilt hassasiyetine sebebiyet verebilir. Bu nedenle Fito kremin ne için kullanılacağını doğru öğrenmeli ve hatalı kullanımlardan kaçınmalısınız. 

Fito Kremi Kimler Kullanamaz?

Fito kremi kullanamayacak olanlar gibi bir sınırlama söz konusu değildir. Lokal olarak uygulama yapıldığı için emziren annelerde, gebelerde, yaşlılarda ve çocuklarda kullanıma uygundur. Ancak yine de her ihtimale karşı gebelik ve emzirme dönemlerinde kullanımı ile ilgili hekim tavsiyesine uymak gerekir. 

Fito Krem Nasıl Kullanılır?

Fito kremin kullanımı sırasında bir spatuladan yardım alabilir ya da elinizle doğrudan uygulama yapabilirsiniz. Yaranın üzerini gazlı bezle kapatacak olmanız halinde bez üzerine de krem uygulamanızda fayda vardır. Yeniden kremleme işlemi yapılmadan önce yaralı bölge su ile yıkanmalı ve ardından ilaç tazelenmelidir. 

Fito Krem Yüze Uygulanır mı?

Fito kremin yüze uygulanması mümkündür. İltihaplı sivilceleriniz varsa onları kurutmak için bu kremi kullanabilirsiniz. Sedef ve egzama kaynaklı oluşan kızarıklık ya da hassasiyet söz konusu olduğunda da bu kremi tercih edebilirsiniz. Yeni hücre oluşumunu desteklediği için daha taze bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur. Ciltte epilasyon sonrası oluşan tahrişi gidermede de etkilidir. Yüze yapılan uygulama sırasında önemli olan ölçüyü kaçırmamaktır. Aşırı krem kullanımı alerjiye sebebiyet verebilir. 

Fito Krem Lekeler Üzerinde Etkili mi?

Fito kremin lekeler üzerinde etkisi de vardır. Ciltte oluşan lekelerin yanı sıra sivilce izleri de düzenli kullanımda büyük ölçüde kaybolur. Böylece daha güzel bir görünüme sahip olursunuz. 

Fito Krem Reçetesiz Alınır mı?

Fito krem reçetesiz olarak alınabilir. Krem, hekiminiz tarafından yazıldığı takdirde ilaç maliyetinin bir kısmı SGK tarafından karşılanır ve bu sayede daha az ödeme yaparsınız. Reçetesiz olarak satın aldığınız takdirde ise ödeyeceğiniz tutar artar. Fito kremin ne için kullanılacağını öğrendikten sonra size en yakın eczaneden ilacı temin edebilirsiniz. 

Sıkça Sorulan Sorular

Fito krem yaraları iyileştirmek amacıyla kullanılır.

Fito kremin ana maddesi tritcum vulgare sulu eskstresidir.

Fito kremin kullanımı ile ilgili bir sınırlama söz konusu değildir.

Fito krem sivilcelere ve sivilce izlerine iyi gelir.

İlgili Yazılar