Fucidin Krem Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullanımı

  • Tugba yazdı.
  • 2 Ekim 2022
  • 1.622 okunma

Fucidin krem kullanım amacı cilt üzerindeki enfeksiyonlara bağlı gelişen sorunları yok etmek. Krem her ne kadar reçetesiz olarak alınabilse de hekiminize danışmadan kullanmamanızda fayda var. Kremi sadece size hekim tarafından tavsiye edildiği şekilde kullanmalısınız. Aynı zamanda kullanım süresine de dikkat etmelisiniz. Fucidin krem kullanım amacı dışına çıkılmadan uygun miktarda cilde uygulanmalıdır.

Fucidin krem, cilt sağlığı üzerinde olumlu etkiler sunar. Cildin iyileşme sürecinin hızlandırılmasını ve yenilemenin bir an önce gerçekleştirilmesini sağlayan krem ile kızarıklık, şişlik gibi problemlerden kısa sürede kurtulabilirsiniz.

Fucidin Krem Nedir?

fucidin krem nedir

Fucidin krem, fusudik asit ve hidrokortizon asetat içeren bir kremdir. Kortizon içerdiği için kullanım süresi sınırlıdır. Ürünün içeriğinde yardımcı madde olarak butil hidroksianisol, gliserol, sıvı parafin, polisobrat 60, potasyum sorbat, beyaz yumuşak parafin, hidroklorik asit, saf su ve setil alkol vardır. Kremin rengi beyazdır. Fucidin, dermatolojik ilaçlar grubuna girer. 36 ay raf ömrüne sahip olan bu ürünü, 25 santigrat derecenin altındaki sıcaklıklarda saklamalısınız. Ürünün kullanımı sırasında gözle temasından kaçınmanız gerekir.

Fucidin Krem Ne İşe Yarar?

Fucidin kremin kullanım alanı kontakt ve atopik dermatitdir. İçeriğinde bulunan hidrokortizon ilacın, etkili sonuçlar ortaya çıkarmasını sağlayarak deri hastalıklarını tedavi etmesine yardımcı olur. Kremin; yüzde, ellerde, kasıklarda kullanımı mümkündür. Bunun yanı sıra vücudun farklı noktalarında da rahatlıkla kullanılabilir. Antibiyotik olan Fucidin, antibakteriyel bir etki gösterir. Antibakteriyel etkisi sayesinde mikroorganizmaların tekrar çoğalmasını engeller. Cildiniz her zaman daha temiz ve sağlıklı kalır.

Fucidin Krem Faydaları Nelerdir?

Fucidin kremin faydaları oldukça fazladır. Özellikle yanık söz konusu olduğunda Fucidin krem en sık reçete edilen kremlerin başında gelir. Bunun yanı sıra arı sokmaları, sivilce, yara izleri ya da kaşıntı gibi durumlarda da kullanılır. Vücudun farklı noktalarında oluşan iltihaplar da kremin fayda sağlayacağı sorunlardandır. Krem etkisini hızlı bir şekilde gösterir.

Cildinizde olağan dışı bir kızarıklık ve şişkinlik olması halinde Fucidin'in olumlu etkisini kolayca görebilirsiniz. Özellikle aşırı kaşıntıya sebep olan durumlarda sizi ciddi anlamda rahatlatır. Yanık iyileşme sürecinde meydana gelen kaşıntılar üzerinde de etkilidir. Fucidin krem kullanım amacına bağlı olarak gelişen tüm problemleri büyük ölçüde ortadan kaldırır.

Fucidin Krem Nasıl Kullanılır?

Fucidin kremin kullanımı günde 2 ya da 3 kez olacak şekildedir. Kullanım süresi ise hekimin tavsiyesine göre belirlenir. Krem sürüldükten sonra üzeri açık bırakılabilir ya da kapatılabilir. Fucidin çocuklarda, yaşlılarda kullanılmasında herhangi bir mahsur olmayan bir üründür. Göz çevresinde kullanılmamalıdır. Kullanmayı unutmanız halinde fazladan krem uygulaması yapmamalısınız. Bunun yanı sıra aşırı kullanımlarda hekiminize danışmanızda fayda vardır. Ürün, açık yara üzerine uygulanmamalıdır. Son kullanma tarihi geçtikten sonra kremi kullanmaya devam etmemeniz gerekir. Fucidin kremi temiz ve kuru bir cilt üzerine uygulamanız gerekir.

Fucidin Kremin Yan Etkisi Var mıdır?

Fucidin kremin yan etkisi ilaç içeriğinde bulunan maddelere karşı alerjisi olanlarda görülebilir. El, ayak, yüz ya da dudak şişmesi, nefes almanın güçleşmesi gibi durumlarda krem kullanmayı bırakıp hemen bir sağlık kurumuna gitmelisiniz. Bunlar oldukça tehlikeli durumlardır ve genellikle ilaç içeriğindeki maddelere alerjiniz olması nedeniyle meydana gelir. Bunun yanı sıra ciltte yanma hissi, döküntü, hassasiyet ya da kuruluk gibi problemler de yan etkiye işaret edebilir.

Kimler Fucidin Krem Kullanamaz?

Fucidin krem kullanamayacak olanlar şeklinde bir sınırlama söz konusu değildir. Ancak burada dikkat edilmesi gereken kullanımın hekim kontrolünde olmasıdır. Aksi takdirde olumsuz etkiler ortaya çıkabilir. Hamilelik ve emzirme döneminde hekime danışmadan kesinlikle kullanılmaması gerekir. Fucidin krem kullanım amacına uygun şekilde cilt üzerine uygulanabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Fucidin krem cilt hastalıklarına karşı etkilidir.

Fucidin kremi hamileler doktor tavsiyesiyle kullanabilir.

Kaşıntı, yanma, kızarıklık gibi sorunları hızlı bir şekilde giderir.