Gliserin Kulak Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır?

  • Tugba yazdı.
  • 21 Ocak 2023
  • 1.044 okunma
  • 1 beğeni

Gliserin kulak damlasının kullanımı ve faydaları hakkında bilgi edinmek son derece önemlidir. Bir ilacın doğru şekilde kullanımı özellikle istenilen faydanın elde edilmesi açısından önem arz eder. Bunun yanı sıra herhangi bir yan etkiyle karşılaşmamak için doğru oranda kullanıma dikkat etmek gerekir.

Gliserin Kulak Damlası Nedir?

Gliserin Kulak Damlası Nedir?

Gliserin kulak damlası, berrak bir yapıya sahiptir. Damlalıklı yapısı sayesinde doğru miktarda uygulanması kolaylaşır. Damlanın içerisinde yer alan gliserin, yumuşatıcı bir etki gösterir. Bu sayede kulağın içerisinde yer alan kir, yumuşayarak dışarıya daha kolay bir biçimde çıkar. Farklı markalara ait gliserin kulak damlası seçenekleri vardır. Ancak genellikle uygulama şişesi 25 gramlık olur.

Gliserin kulak damlası, hekimler tarafından kulak kiri temizleme işlemi öncesinde kullanılır. Bunun yanı sıra ağrı, şişlik ya da tıkanıklık gibi durumlar söz konusu olduğunda da bu damla hekimler tarafından reçete edilir. Kullanım miktarı ve şekli konusunda hekimin tavsiyelerine göre hareket edilmelidir. Fazla kullanım cilt tahribatına sebebiyet verebilir.

Farklı ürün alternatifleri arasından %100 saf bitkisel gliserin çeşitlerini tercih etmek daha sağlıklı olur. Tercih ettiğiniz ürünün paraben, alkol ya da alerjen maddeler içermemesine dikkat etmelisiniz. Ürün, kullanım amacına uygun şekilde uygulanmalıdır. Öte yandan miktar ve kullanım süresi de doğru ayarlanmalıdır.

Gliserin Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Gliserin Kulak Damlası Nasıl Kullanılır?

Gliserin kulak damlası kullanımı için ambalaj üzerinde bulunan talimatlara göre hareket etmelisiniz. Kullanım sırasında ilk önce kulağınızı yana doğru yatırmalısınız. Ardından kulak yoluna doğru damlayı damlatmanız gerekir. Damlanın doğru şekilde etki edebilmesi için birkaç dakika boyunca beklemekte fayda vardır.

Kulağın dış kısmında kalan sıvı temizlendikten sonra işlem tamamlanır. Sorun, hangi kulaktaysa damlanın oraya uygulanması gerekir. Kullanım sırasında beklenmeyen bir etki görülürse hekime konuyla ilgili bilgi verilmelidir. Aynı zamanda kullanıma da hemen ara verilmesi gerekir. Kullanımdan önce ellerin yıkanması gerekir. Böylece zararlı bakterilerin göz ile teması engellenir.

Gliserin Kulak Damlası Ne İçin Kullanılır?

Gliserin kulak damlasının kullanım amacı kirin temizlenmesidir. Kulak yapısı, dışarıdan müdahale olmadan kendi kendini temizleyebilme özelliğine sahiptir. Ancak bu özellik bazı insanlarda olmayabilir. Kulak, kendini hiç temizlemeyebilir ya da normalden çok daha yavaş temizleyebilir. Bu gibi durumlarda dışarıdan müdahale gerekir.

Kulak, burun, boğaz uzmanları kendi özel aletleri ile kulağı temizler. Halk arasında bu işlem kulak yıkatma olarak da adlandırılır. Kulak kiri temizleme fonksiyonunun yeterli olmadığı durumlarda bu işlem belirli aralıklarla tekrarlanmalıdır. Temizliğin yanı sıra ağrıya bağlı olarak da gliserin kulak damlası kullanılabilir. Ancak ağrı gibi durumlarda hekim tavsiyesi olmadan kesinlikle kullanılmamalıdır. Zira kulak zarında delinme gibi bir durum söz konusu olduğunda damla kullanımı tehlikeli sonuçlar doğurabilir.

Gliserin Kulak Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gliserin Kulak Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Gliserin kulak damlası kullanımı sırasında iyileşme etkisi görmezseniz doktorunuzla görüşmelisiniz. Çünkü bu tür damlalar, kısa süreli tedaviler için kullanılır. Uzun süre kulak damlası kullanılması doğru değildir. Kullanım sırasında kulakta akıntı gibi beklenmeyen etkiler ortaya çıkarsa ilacı bırakmalısınız.

Kulakta kirin birikmesi durumunda işitme kaybı, ağrı gibi sorunlar ortaya çıkabilir. Ancak böyle durumlarda hekime başvurmadan damla kullanmamakta yarar vardır. Öte yandan kulak için üretilmiş bu özel ürünü vücudun başka noktalarında kullanmamalısınız.

Kulakta meydana gelen rahatsızlıklar, günlük hayatı ciddi manada olumsuz etkiler. Bu nedenle kullanım detaylarına ve hekim tavsiyelerine harfi harfine uyulmalıdır. Gliserin kulak damlası reçetesiz satılabilen bir üründür. Ancak bilinçsiz kullanımdan kaçınılmalıdır. Gliserin kulak damlasının kullanımı ve faydaları konusunda yazımızda verdiğimiz detaylara dikkat etmelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Gliserin kulak damlası, kulak kirini temizler. Ağrıyı azaltır.

Gliserin kulak damlasının üç dört günlük etki süresi vardır.

Gliserin kulak damlası ağrıyı azaltıcı etki yapar.

İlgili Yazılar