Novaqua Göz Damlası Ne İşe Yarar, Nasıl Kullanılır? Faydaları

  • Tugba yazdı.
  • 24 Ocak 2023
  • 2.656 okunma

Novaqua göz damlasının kullanımı konusunda fikir edinmek sorunsuz bir kullanım süreci için son derece önemlidir. Göz, hayati organlar arasında yer alır. Gözde meydana gelen bir sorun, günlük hayatınızı olumsuz şekilde etkiler. Bu nedenle gözünüz için bilinçsiz bir şekilde damla kullanmamalı; her zaman hekim tavsiyelerine uymalısınız.

Novaqua göz damlasının kullanımı sırasında ani reaksiyonlara karşı da dikkatli olmalısınız. Beklenmeyen bir etki ortaya çıktığında hemen hekiminize bilgi vermeli ve ilacı kullanmayı bırakmalısınız. Damlayı tavsiye edilen miktarın üzerine çıkmadan kullanmanız da önemlidir. Tüm detaylara dikkat ettiğiniz takdirde mevcut probleminizi kısa sürede giderebilirsiniz.

Novaqua Göz Damlası Nedir?

Novaqua Göz Damlası Nedir?

Novaqua göz damlası tek dozluk bir üründür. Ürünün içeriğinde flakon, polivinli alkol, povidon adı verilen maddeler bulunur. Göz damlasının yapısı berrak ve görüntüsü renksizdir. Çözelti içerisinde herhangi bir partikül yer almaz. Damlanın içerisinde yer alan yardımcı maddeler şu şekilde sıralanabilir:

  • Sodyum klorür
  • Sodyum hidroksit
  • Hidroklorik asit
  • Enjeksiyonluk su

Damlanın raf ömrü 24 ay olarak belirtilir. Ömrünü tamamlayan ilaçlar, kesinlikle kullanılmamalıdır. Raf ömründen önce ilacın bozulmaması için saklama koşullarına da dikkat edilmelidir. Saklama sıcaklığı 25°C'nin altına düşmemelidir. Novaqua göz damlası ambalajının içerisinde 30 flakon yer alır. Flakonların içerisinde 0,4 ml çözelti bulunur.

Novaqua göz damlası, gözyaşı eksikliğine bağlı kuruluklarda kullanılır. Gözyaşı tabakasında meydana gelen sorunlar, gözün nem dengesini bozar. Kuru göz sendromu olarak adlandırılan bu durumda Novaqua göz damlası kullanılır. Uygulama sadece rahatsız olan göze yapılmalıdır. Uygulama sırasında bir ya da iki damla yeterli olur.

Novaqua Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Novaqua göz damlasının kullanımı sırasında önerilen doz bir ya da iki damladır. Damla göz altında bulunan keseciğin içerisine damlatılmalıdır. Uygulama öncesi eller yıkanmalıdır. Aynı zamanda flakonun göze ya da başka bir noktaya teması engellenmelidir. Tüm flakonlar tek kullanımlık olduğu için ilk açıldığı anda kullanılmalıdır. Artan ilaçların, tekrar kullanılmaması ve atılması gerekir.

Yaşlılar, çocuklar ve böbrek-karaciğer yetmezliği olanlar için özel bir kullanım şekli mevcut değildir. Bu noktada hekimin tavsiyelerini dikkate almak gerekir. Kullanım sırasında eğer yan etki ortaya çıkarsa ilaç bırakılmalıdır. Bunun yanı sıra ilaç içeriği de kullanım öncesi detaylı incelenmelidir. İlaçta bulunan maddelere karşı daha önce alerjiniz olduğunu biliyorsanız Novaqua göz damlasını kullanmamalısınız.

Novaqua Göz Damlasının Yan Etkileri Var mıdır?

2023/01/post-1673983466-1136-nova-3.webp

Novaqua göz damlasının yan etkileri arasında yaygınlığı bilinmeyenler vardır. Yani ne sıklıkla böyle bir yan etki ortaya çıktığına ilişkin yeterli veri yoktur. Bu yan etkilerden biri iritasyondur. Öte yandan ağrı, oküler hiperemi gibi belirtiler de ortaya çıkabilir. Gözde kaşıntı, akıntı gibi belirtilerin varlığı da söz konusu olabilir. Doz aşımı halinde endişe edilecek bir durum ortaya çıkmaz.

Novaqua Göz Damlası Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Novaqua göz damlasının kullanımı sırasında bazı detaylara dikkat etmek gerekir. Saklama koşulları, kullanım şekli, kullanım süresi; bu detaylardan bazılarıdır. Doğru kullanım için hekim tavsiyelerine uyulması önemlidir. Sadece doktor önerisiyle bu ilacı kullanmalısınız. Kullanım sırasında bir yan etki ortaya çıkarsa hemen ilacı kesmelisiniz. İlacın berrak yapısında bozulma meydana gelirse kullanılmaması gerekir. Novaqua göz damlası kullanımı konusunda tüm detayları paylaştığımız bu yazımızı tüm tanıdıklarınıza önerebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Novaqua göz damlası tek kullanımlık 30 flakondan oluşur.

Novaqua göz damlası göz kuruluğunda kullanılır.

Novaqua göz damlası açıldıktan sonra hemen kullanılmalıdır.

Novaqua göz damlası doktorun tavsiye ettiği süre boyunca kullanılmalıdır.

İlgili Yazılar