Refresh Göz Damlası Ne İşe Yarar?

 • Tugba yazdı.
 • 20 Ekim 2022
 • 1.853 okunma

Refresh göz damlasının kullanım amacı, göz kuruması ve gözyaşı azlığıdır. Bu amaçlarla kullanılan damlanın içerisinde 5 mg sodyum karboksimetilselüloz bulunur. Bu maddenin yanı sıra damlanın içeriğinde yardımcı maddeler de bulunur. Refresh göz damlasının kullanım amacına uygun olacak şekilde farklı bileşenler bir araya getirilir. Yardımcı maddeler şu şekilde sıralanabilir:

 • Borik asit
 • Oksikloro kompleks
 • Saf su
 • Sodyum klorür
 • Sodyum borat dekahidrat
 • Potasyum klorür
 • Magnezyum klorür heksahidrat
 • Kalsiyum klorür dihidrat
 • Sodyum hidroksit

Bu maddeler kimyasal nitelik taşıdığı için ilacı doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalısınız. İlacın hatalı kullanımı nedeniyle gözünüze zarar verebilirsiniz. Kullanım miktarı ve uygulama şekli gibi detaylara dikkat etmeniz de önemlidir.

Refresh Göz Damlası Nedir?

Refresh Göz Damlası Nedir?

Refresh göz damlası, küçük şişelerde kullanıma sunulan bir ilaçtır. İlaç şişesi ağırlığı 15 ml şeklindedir. Şişelerin yapısı ise düşük dansiteli polieliten maddesinden üretilir. Refresh göz damlasının faydası, rahatsızlığın olumsuz etkilerini azaltma şeklindedir. Kayganlaştırma ve nemlendirme etkisi gösteren damla sayesinde kuruluk belirli bir ölçüde engellenir.

İlacın belirli durumlarda dikkatli bir şekilde kullanılması gerekir. İlaç içeriğinde yer alan maddelere karşı alerjiniz varsa Refresh göz damlasını kullanmamanız gerekir. Bunun yanı sıra 3 yaş altında olan çocuklarda da damlanın kullanımı uygun değildir.

Refresh Göz Damlası Ne İşe Yarar?

Refresh göz damlasının kullanım amacı gözlerdeki kuruluğu gidermektir. Kuruluğu gidermek için damlanın içerisinde nemlendirici maddeler yer alır. Bu sayede göz yaşı azalan ve kuruluk nedeniyle hassasiyet meydana gelen gözlerde gerekli nemli ortam oluşturulur.

Refresh Göz Damlasını Kullanırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Refresh göz damlasının yan etkileri arasında ağrı, görmede bozulma, tahriş ve kızarma olabilir. Bu belirtilerin 72 saatten uzun sürmesi durumunda doktorunuza danışmanız gerekir. Damla için tavsiye edilen son kullanma tarihlerine dikkat etmeniz de önemlidir. Bunun yanı sıra saklama koşullarının uygun olmaması nedeniyle damlanın renginde değişme ya da koyulaşma görülebilir. Bu gibi durumlarda ilacı kullanmayı bırakmalısınız.

Oküler ilaç kategorisinde yer alan göz damlalarıyla Refresh'i birlikte kullanmanız gerektiğinde, uygulamalar arasında 15 dakika olmasına dikkat etmelisiniz. Kullandığınız farklı ilaçlar varsa onları da hekiminize bildirmenizde fayda vardır. İlacı kullandıktan sonra kapağı tam olarak kapatmalısınız. Hamileler ve emzirme döneminde olan annelerin ilacı kullanmasının uygunluğuna hekimler karar verir.

Göz damlaları, geçici görme kusurlarına sebep olabilir. Bu nedenle gözde oluşan geçici bulanıklık geçmeden araç kullanmamaya özen göstermelisiniz.

Refresh Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Refresh Göz Damlası Nasıl Kullanılır?

Refresh göz damlasının kullanımı sırasında ilk önce ellerinizi yıkamalısınız. Boynunuzu geriye doğru ittirerek yukarıya doğru bakmalısınız. Gözünüzü alt kısımdan açılacak şekilde aşağı doğru çekmeniz gerekir. Her göze bir damla denk gelecek şekilde şişeyi ters çevirerek uygulamayı tamamlamalısınız. Gözlerinizi bir süre kapalı tutarak ilacın yeterli etkiyi göstermesini sağlamalısınız. Belirli bir süre kullanım sonrasında beklediğiniz etkiyi göremezseniz hekiminize bu konuda bilgi vermenizde fayda vardır.

Refresh Göz Damlasının Yan Etkileri Nelerdir?

Refresh göz damlasının yan etkileri; yaygın, yaygın olmaya, seyrek, çok seyrek olarak ortaya çıkabilir. Aynı zamanda ne sıklıkla göründüğü bilinmeyen yan etkiler de söz konusudur. Yan etkiler, genellikle Refresh göz damlasının içerisinde yer alan maddelere duyarlılık neticesinde ortaya çıkar. Yaygın olarak görülen yan etkiler arasında gözde tahriş, görme bozukluğu ve yanma vardır. Yaygın olmayan etkiler arasında ağrı, şişme, batma, akıntı, kaşıntı ve kızarıklık vardır. Bu tür yan etkiler meydana geldiğinde hekiminize danışmalısınız ve ilacı kullanmayı kesmelisiniz. Refresh göz damlasının kullanım amacına uygun hareket ettiğiniz takdirde kuruluk problemini kısa sürede çözebilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Refresh göz damlası gözde oluşan kuruluğu gidermek için kullanılır.

Refresh göz damlasının içerisinde bulunan maddelere alerjiniz varsa kızarıklık, ağrı, tahriş gibi yan etkiler ortaya çıkabilir.

Refresh göz damlası, gözün alt kısmının el ile açılmasıyla oluşan cebe uygulanır.

İlgili Yazılar