Kantaron Yağının Faydaları: 17 Yararıyla Kantaron Yağı

 • Minik Tospik yazdı.
 • 31 Ağustos 2021
 • 259 okunma

Doğada var olan ve şifa veren bitkilerin, bitki özlerinin tedavi ya da terapi amaçlı olarak kullanılmasının tarihi oldukça eski, neredeyse dünya ile yaşıttır. Günümüzde de gerek modern tıp gerekse alternatif tıp bu bitkilerin sonsuz faydalarından yararlanmaktadır. İşte bu bitkilerin en önemlilerinden biri de kantaron çiçeğidir. Kantaron çiçeklerinden elde edilen yağınsa sağlık üzerindeki faydaları saymakla bitmez.

Daha çok sarı ve kırmızı kantaron olmak üzere iki farklı türüyle bilinen kantaron bitkisi binbirdelik otu, kılıç otu ya da kan otu gibi isimlerle de anılır. Otsu bitkilerdendir. Bitki yaz aylarında çiçek açtığı zaman toplanır ve kurutulur. Taze olarak işleyenler de vardır.

Kantaron Yağı Nasıl Elde Edilir?

Kantaron Yağı Nasıl Elde Edilir?

Bitki çiçeklendiği zaman çiçekleri toplanır. Toplanan çiçekler cam kavanozun içine konup zeytinyağı ile karıştırılır. 3 hafta kadar süre güneşte bekletildikten sonra yağı süzülür. Hazırlanan yağ, kavanoz içinde karanlık ve kapalı ortamda 1 yıl bekletildikten sonra kullanılabilir.

Bu karışım keten tohumu yağı (bilhassa yanık tedavisi için) ilave edilerek de hazırlanabilir. Kantaron çiçeğinden elde edilen bu yağ yoğun biçimde yararlı bileşenler içerdiğinden sağlık sektöründe farklı amaçlarla kullanılmaktadır.

Özellikle yara ve yanıklarda ya da cildin yenilenmesine ihtiyaç duyulan hallerde son derece etkili olan bu mucize yağın tüm faydalarını sizin için araştırdık ve derledik. Sağlık ve şifa niyetine…

Ayrıca Yağlı Ciltler İçin Doğal Bakım Önerileri yazımızı inceleyin!

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron Yağının Faydaları

Kantaron yağının genel olarak sağladığı faydalara baktığımızda şu sonuçlara ulaştık:

 1. Yara ve yanıkların tedavisinde iyileştiricidir.
 2. Burkulma ve incinmelerde ağrıyı hafifletir.
 3. Kanamaları durdurur. (Sarı kantaron yağı damar büzücü etkiye sahiptir).
 4. Hücre yenileme özelliğine sahiptir ve yeni hücre oluşumunu destekler.
 5. Yüzde veya başka bölgede yara, çizik gibi izlerin giderilmesini sağlar.
 6. Kan dolaşımını arttırır ve vücuttaki morlukları iyileştirir.
 7. Hemoroide iyi gelir.
 8. Kan şekerini dengeler.
 9. Kan dolaşımını arttırır.
 10. Kan dolaşımını düzenlediğinden, varis oluşumunu önemli oranda azaltır.
 11. Ayak tabanlarına sürüldüğünde ayak ısısını muhafaza eder (özellikle kış aylarında).
 12. Güneşten zarar gören ya da güneş lekeleri oluşan ciltteki iz ve lekelerin giderilmesinde kullanılır.
 13. Cildin genel sağlığı yönünden, cilt bakım kürü olarak kullanılabilir.
 14. İçerdiği antiseptik özelliği sayesinde yaraların mikrop kapmasını engeller.
 15. Cilt üzerindeki çıbanların hızla iyileşmesini sağlar.
 16. Hafif masajla uygulandığında romatizmal ağrıları; kas, bel, sırt ya da siyatik ağrılarını hafifletir.
 17. Sarı kantaron yağı bebekler için de güvenle kullanılabilir. Pişik problemini giderdiği gibi karnı ağrıdığında karın bölgesine ya da ayak topuklarına masaj yapıldığında rahatlama sağlar.

Kantaron Yağının Enfeksiyon Hastalıkları İle İlgili Yararları

Kantaron Yağının Enfeksiyon Hastalıkları İle İlgili Yararları

Kantaron yağı enfeksiyona yol açan zararlı mikroorganizmalarla savaşır ve hastalıklardan korur. Ayak mantarı, deri iltihabı, akne, uçuk gibi problemlerde cilde uygulandığında enfeksiyonun hızla iyileşmesine katkı sağlar. Düzenli olarak kullanıldığında yeni iltihabi durumların oluşumunu da önleyebilir. Bu gibi durumlarda kantaron yağı cilde doğrudan uygulanabileceği gibi; doğal içeriğe sahip ürünlerden de faydalanmak mümkündür.

Bunlara ek olarak temas dermatiti, egzama, pişik vb. sorunların giderilmesinde de iyileştiricidir.  Alerjik bünyeye sahip olmadığı sürece çocuklar için de kullanılabilir ancak önceden doktoruna danışılmalıdır.

Kantaron Yağının Sindirim Sistemi İle İlgili Yararları

Kantaron Yağının Sindirim Sistemi İle İlgili Yararları

Kantaron yağının, ağız yoluyla az miktarda tüketildiğinde, sindirim sistemini düzenleyici etkisi olduğu belirlenmiştir. Bilhassa yemek öncesinde tüketilen kantaron yağı sindirimi hızlandırarak şişkinlik ya da kabızlık gibi önemli sıkıntı veren sorunların engellenmesinde fayda sağlayabilir. Tek başına tüketilebileceği gibi yoğurt vb. yiyeceklerle de karıştırılarak tüketilebilir. Ya da bitki çayı olarak hazırlanabilir. Bitki çayı olarak tüketilen kantaron yağı böbrekleri korur. Ağızdan alınan yağın miktarı 1 tatlı kaşığı kadar olmalıdır. Süreğen hastalığı olan ve/veya düzenli ilaç kullanan kişilerin kantaron yağını tüketmeden önce doktorlarının tavsiyelerine başvurmaları gerekebilir.

Kantaron Yağının Ruh Sağlığı İle İlgili Yararları

Kantaron Yağının Ruh Sağlığı İle İlgili Yararları

Günümüzde en yaygın yaşanan bireysel sorunlardan biri şüphesiz ki depresyondur… Kantaron yağının hafif ve/veya orta derecedeki depresyonların tedavisinde etkili olduğu bilinmektedir.  Gerçekte kantaron yağı genel olarak ruh halini düzeltebilen, sinirleri yatıştırabilen etkilere sahip olduğundan ani ruh değişimlerinde; sinir ya da stres hallerinde başvurulabilecek en doğal ilaçlardandır. Yani bir nev’i doğal antidepresan olduğu söylenebilir. Kantaron yağı gibi çayı da ruha sakinlik, ferahlık verir; sinir sistemini dingin hale getirerek iyileşmesine yardımcı olur. Doğal antidepresan dediğimiz kantaron çayından günde 1 bardak tüketildiğinde günlük stresleri en aza indirgemek mümkün olabilir.

Genel mutsuzluk halinin en önemli çarelerindendir. Yani aslında mutsuzluğun çaresidir! Bazen sebepsizce ortaya çıkıveren bazen de sinirsel olarak kendini gösteren mutsuzluk hallerinde bilek içlerine, boyuna ya da alın bölgesine kantaron yağı ile masaj yapıldığında duygu durumunun düzeldiği gözlemlenmiştir.

Kadınların korkulu rüyası menopoz döneminin sorunlarını gidermede de son derece etkilidir. Vücuda ani sıcak basması, gece yanması, ani duygu değişimi hatta sinirlilik, depresyon halleri gibi rutin menopoz dönemi problemlerini en doğal biçimde hafifletmek mümkündür. Bunun için de günde 1 ya da 2 bardak kantaron çayı içilebilir.

Kantaron Yağının Cilt Bakımı ve Sağlığı İle İlgili Yararları

Kantaron Yağının Cilt Bakımı ve Sağlığı İle İlgili Yararları

Kantaron yağı ciltte meydana gelen deformasyonu onararak, cildi ölü derilerden arındırır ve yeniler.

Cilt bakımı için düzenli olarak kullanıldığı takdirde cildin renk tonunu dengelediği bilinmektedir. Hücre yenileme özelliği bunu mümkün kılmaktadır. Cildin nem dengesini de koruyarak temiz ve canlı görünüme kavuşmasını sağlar.

Mikrop giderici, iltihap giderici ve bakteri giderici özellikleri bulunması sebebiyle kantaron yağı iltihaplarla ve iltihaplı sivilcelerle savaşır. Sivilce kurutma özelliği sayesinde sivilce izlerinin silinmesini mümkün kılmaktadır.

Ciltte oluşan güneş lekelerine ve kızarıklıklara çok iyi gelmektedir. Genel olarak ciltte oluşan lekeler için, düzenli aralıklarla kantaron yağı uygulandığında cilt üzerindeki olumlu etkilerini görmemek mümkün değildir.

Kantaron yağı yaşlanma belirtilerini geciktiren mucizevi özelliğe de sahiptir. Kırışıklıkların oluşumunu geciktirdiği gibi mevcut yaş alma izlerinde de azalma sağlamaktadır.

Ayrıca Zeytinyağı Masajı Nasıl Yapılır? yazımızı da okuyabilirsiniz.

Kantaron Yağının Saç Bakımı İle İlgili Yararları

Kantaron Yağının Saç Bakımı İle İlgili Yararları

Kantaron yağının barındırdığı önemli bileşenler, saç sağlığı üzerinde de fayda sağlamaktadır. Saçı koruyan ve güzel görünümüne katkı sağlayan kantaron yağı ile düzenli olarak bakım yapıldığında; saçlardaki kırık oluşumunun azaldığı gözlemlenmiştir. Özellikle koparak dökülmelerin büyük ölçüde azaldığı ve saçların daha sağlıklı biçimde uzadıkları görülmüştür. Saç derisinde meydana gelebilen kepek, pullanma ve egzama gibi sorunların giderilmesinde de kurtarıcı olduğunu söyleyebiliriz. Kantaronla beraber argan yağı, sarımsak ve zeytinyağı gibi ürünlerle harmanlanmış karışımlar sayesinde çok daha etkili bakım sağlamak mümkündür.

Kantaron Yağı İçeren Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Kantaron Yağı İçeren Ürünleri Kullanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bitkisel yağlar cilde doğrudan uygulandığında derideki gözenekleri tıkama riski bulunmaktadır. Böyle olunca faydadan çok zarar da verebilir. Cilt üzerindeki gözenekleri tıkamayan formüle sahip, kantaron yağı ile farklı bileşenleri de içeren cilt bakım ürünleri tercih edilmelidir. Bunun için de ya işin uzmanına danışılmalı ya da alınan ürünün içeriği dikkatle incelenmelidir. Ancak bu şekilde doğal içerikli bakım ürünlerinden fayda sağlamak mümkün olabilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Aynı bitkiden elde edilmekle birlikte aralarında fark vardır. Şöyle ki sarı kantaron yağı kurutulmuş bitkilerden; kırmızı kantaron yağı ise taze bitkilerden elde edilir.  Her ikisin faydaları ise birbirine benzer niteliktedir.

Uygun şartlarda üretildiğinden emin olunan, güvenilir aktarlardan veya güvenilir markaların ürettiği kantaron yağları tercih edilmelidir. Ambalajı üzerinde içeriği, üretildiği yer, son tüketim tarihi veya markası belirtilmemiş veyahut açık şekilde satılan ürünlerin yarardan çok zarar verebileceği göz önünde bulundurulmalıdır.

İlgili Yazılar