Kepeğe Karşı Etkili En İyi 13 Erkek Şampuanı Önerisi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 20 Nisan 2022
  • 607 okunma

Kepek pek çok insanın, hatta özellikle erkeklerin, hayatının en azından kısa döneminde karşılaştığı yaygın problemlerden biridir. Üstelik bu kepek sorunu çözülmediğinde istenmeyen görüntüler ve saç derisinde yoğun kaşıntı ortaya çıkabilir. Dolayısıyla her ne kadar çok basit problemmiş gibi görünse de kötü görüntüsü yüzünden kişilerin özgüvenini olumsuz yönde etkileyebilir. Tabii karamsar olmaya gerek yoktur, çünkü çözümü aslında o kadar zor değildir. Kısaca saç derisinin pul pul dökülmesinden kaynaklanan cilt problemi olarak tanımlayabileceğimiz kepekten kurtulmak için hem saç hem de cilt tipinize uyumlu ve kaliteli kepek şampuanları tercih ederek bu sorunu hayatınızdan çıkarabilirsiniz. Bunun için ise iyi önerilere ihtiyacınız olacak; işte kepeğe karşı etkili en iyi erkek şampuanları

1. Herkesin Kurtarıcısı: Head & Shoulders

Head&Shoulders

Head&Shoulders’ı piyasada bulabileceğiniz en uygun fiyatlı kepek şampuanı olarak tanıtmak hiç yanlış olmayacaktır. Marka, kepek kontrolü ve önlemesi bakımından en iyi bilinen isimlerden ilkidir. Haliyle epey popülerdir.

Şampuan saçınızda günlük olarak kullanabileceğiniz derecede naziktir. Neredeyse tüm saç tipleriiçin uygundur ve tabii en önemlisi ekonomiktir. Hatta tek şişe içerisinde piyasaya sunulan yoğun nemlendiricili kepek şampuanı ve saç kremi versiyonlarını tercih ederek saç bakımınızı tek adımda kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz. Formülünün aktif bileşeni antibakteriyel ve antifungal özellikler taşıyan pirition çinkodur. Bu madde seboreik dermatit ve diğer cilt tahrişlerine karşı savaş açtığı için ürün aynı zamanda çok yönlüdür. Dolayısıyla bu şampuan kepeğin yanı sıra dökülme ve kaşıntıyı da önleyerek erkeklerin kuru cilt, egzama ve sedef hastalığı gibi problemlerini de giderebilir. Zarif ve klasik kokusu da tüm bu özelliklerine eklenince Head&Shoulders kepek için harika çözümler arasında ilk sırada yerleşir.

2. Kuru Saçların Dermanı: Vichy Dercos

Vichy Dercos

Kepek problemi yaşıyorsanız ve düzenli olarak kepek için en iyi şampuan hangisi araştırmaları yapıyorsanızVichy Dercos Kepek Karşıtı Bakım Şampuanı sizin için biçilmiş kaftan olabilir.

Gözle görünür kepeği %100’e kadar gidermeye yardımcı olan şampuanın düzenli olarak kullanıldığı 6 haftalık süreçte yeni kepek oluşumunun önüne geçtiği klinik deneylerle ispatlanmıştır. Mikrobiyum dengesinin korumayı hedefleyen Selenyum DS teknolojisiyle üretilmiş olup 4 haftalık programlar halinde, haftada birkaç kez olmak üzere uygulandığında kesinlikle etkisini gösterecektir.

3. Her Derde Deva: Clear Men

Clear Men

Esasında Clear markası hem kadınlar hem de erkekler için en iyi kepek şampuanlarını üreterek tanınmıştır. Ancak Clear Men markası yalnızca erkeklere özel olarak tasarlanmış ve pek çok çeşidi üretilmiştir. Cool Sport, Hızlı Stil, Saç Dökülmelerine Karşı, Günlük Arındırıcı ve Ferahlatıcı, Maksimum Ferahlık, Ronaldo Special Edition ve Yoğun Arındırıcı isimleriyle çeşitlerini piyasaya süren markanın öne sürdüğü ortak özellik ise şampuanlarınınkepek önleyici olmasıdır.

Clear Men Yoğun Arındırıcı, içeriğindeki kömürden aldığı güçle saç derisini beslerken derinin kir ve yağdan arınmasını sağlar. Saç kaşıntısı ve kepeğe karşı savaş açarken aynı zamanda yumuşacık saçlar isteyenler için Clear Men tüm zamanların bir numarasıdır.

4. Cildi Yormayan Şampuan: Davines Purifying

Davines Purifying

Artık sıkıldığınız kepek probleminize savaş açmak için bilindik şampuanların haricinde seçenek arıyorsanız Davines Purifying sizin en iyi kepek önleyici şampuanınız olabilir.

Markanın 4,9 pH seviyesiyle piyasaya sürdüğü ürün sayesinde saç deriniz yorulmaz ve aynı zamanda beslenerek güçlenir. Öte yandan formülünde bulunan karahindiba, lavanta ve adaçayı ile ölü hücreleri temizleyerek saç derinizi rahatlatır ve amacınız bu yöndeyse saçların daha sağlıklı uzamasına katkı sağlar. Normal yollarla saçınızı şampuanladıktan sonra birkaç dakika bekletirseniz maksimum etkiyi sağlamanız daha kolay olacaktır.

5. Kérastase Specifique Bain

Kérastase Specifique Bain

Marka genellikle kadınlarla özdeşleşse de kepek önleyici bileşenlerin kadını ve erkeği ayırt etmeyeceğini düşündüğümüz için sıradaki ismimiz Kérastase Specifique Bain Anti Pelliculaire! Eğer hem saç derinizdeki kirleri yok etmek hem de kepeklerinizden kurtulmak istiyorsanız bu şampuan önerilebilecek en kaliteli ürünlerden biridir. Etkisi uzun sürer, saç tellerini ağırlaştırmaz ve saç derinize bakım yapar. Üstelik 8 haftaya kadar kullanımda yeni kepek oluşumunu önlediği kanıtlanmıştır.

6. Yağlı Saçlar İçin Mucize: Sebamed Kepeğe Karşı Şampuan

Sebamed Kepeğe Karşı Şampuan

Saçlarınız hem yağlı hem de kepekliyse size önerebileceğimiz ilk şampuanSebamed Kepeğe Karşı Şampuanı’dır. 5,5 pH değeriyle ürün, kepeği önlemesinin yanı sıra cildinizin doğal koruyucu tabakasının sağlıklı kalmasını sağlar. Ayrıca sabun veya alkali barındırmaz.

Kullanıcılar Sebamed kepek şampuanının 14 gün düzenli olarak kullanıldığında kepek sorununu %50 oranla azalttığını belirtir. Saç derisini nazikçe temizlediği için günlük bakımda rahatlıkla tercih edilebilen ürün, saçınızı canlandıracak, hacim ve parlaklık kazandıracak, kepeğinizi yok edecek ve tüm bunları saçınızı daha fazla yağlandırmadan yapacak. Bizce denemeye değer!

7. Tüm Saç Tipleri İçin: Dermadolin Selyum

Dermadolin Selyum

Günlük hayatınızda kepek en büyük sorunlarınızdan biriyse, imdadınıza koşacak ürün Dermadolin Selyum Kepeğe Karşı Saç Bakım Şampuanı olabilir. Hem kuru hem de yağlı saçlar dahil olmak üzere bütün saç tipleri için kullanılabilen kepek şampuanı, aşırı kabuklanma ve kaşıntı gibi erkeklerde yaygın olarak görülen problemlerde oldukça etkilidir. Ayrıca 300 ml’lik şişeleriyle uzun süre giden şampuanın formülünde paraben yoktur ve üç aktif madde içeren hoş kokusuyla dikkat çeker.

8. Kepeğe Elveda Şampuanı: Ducray Elution

Ducray Elution

Hassas saç derisinin üstüne bir de inatçı kepek problemiyle başınız dertteyse aradığınız çözümü size Ducray Elution Şampuan verebilir. Markanın kepeğe karşı ürettiği şampuanın formülünde çinko glukonat olduğu için saç derisinin doğal dengesini koruma anlamında da oldukça başarılıdır. Öte yandan ürün, kepek sorununu yok etmesinin yanı sıra saçların doğal sağlığına, hacmine ve ışıltısına kavuşmasına yardımcı olur.

9. Hem Saç Dökülmesine Hem Kepeğe Savaş Açan Ashley Joy

Ashley Joy

Eğer kepek hayatınızın kronik problemlerinden değilse ama yine de ara ara yaşadığınız için erkekler için en iyi kepek şampuanını arıyorsanız, cevabı burada doğal içerikleriyle size gülümseyen Ashley Joy’dan başkası olmayacaktır. İçeriğinde bulunan ısırgan otu sayesinde saç dökülmelerini de büyük oranda engelleyen şampuan çinko, demir, manganez ve bakırdan oluşan 4 mineral kombinasyonuyla saçlarınızı onararak güçlendirir. Öte yandan formülündeki çay ağacı özü sayesinde antioksidan özelliğiyle kepeği önleyici ve mentol sayesinde ise saçtaki yağlanmayı azaltıcı etkiler yaratarak saç derisini rahatlatır. Üstelik SLS, SLES ve paraben gibi cilt sağlığına zarar verebilen unsurları barındırmıyor.

10. Isırgan Otunun Gücü: Tresan

Tresan

Tresan Kepek Karşıtı Şampuan ile can sıkıcı kepeklere savaş açarken diğer yandan da saçlarınızı güçlendirebilirsiniz. Tresan’ın tam 6 bitki özü içeren ürünü, saç derisindeki ölü tabakaları ve fazla yağı temizleyerek kepek oluşumunu engeller. Ayrıca bu hijyeni sağlarken saç tellerini kökten uca besler. Formülünde gluten ve paraben bulunmayan ürün, özel karışımıyla saçlarınızı onarır. Üstelik antialerjik olduğu için tüm saç tiplerine uygundur.

11. Kronik Kepekler İçin: La Roche-Posay

La Roche-Posay

Kepek sorununuz gün geçtikçe kronikleşiyorsa sizin için en uygun ve en iyi kepek şampuanı La Roche Posay Kerium DS Şampuan olabilir. Bu şampuan hem kepek oluşumunu engeller hem de saçı derinlemesine temizleyip bakımını sağlar. Tüm bu olağanüstü özelliklerinin yanında saç derisinin sebum dengesini korumak için de çalışır. Elinize az miktarda aldığınız şampuanı hafif hareketlerle masaj yaparak uyguladıktan sonra durulamanız yeterlidir ancak bu uygulamayı 4 hafta boyunca ve haftada 2 kere olmak üzere düzenli şekilde yaptığınızda en etkili sonucu alacağınızı unutmamalısınız.  

12. Doğal Kepek Savaşçısı: Naturix Şampuan

Naturix Şampuan

Yaşadığınız kepek probleminden kurtulmak adına tamamen doğal içerikli şampuan arayışındaysanızNaturix markasının tuz içermeyen kepek önleyici şampuanını tam size göre olabilir. Üstelik ürünyıpranmış saçlar dahil olmak üzere bütün saç tipleri için kullanıma elverişlidir. Tıpkı Tresan gibi ısırgan otu içeren formülüyle saçlarınızın onarılarak güçlenmesini ve ardından korunmasını destekler, kepeği önler ve saç dökülmesini ise minimuma indirir.

13. Son Zamanların Favorisi: Siveno Yüzde 100 Doğal Şampuan

Siveno Yüzde 100 Doğal Şampuan

Her derde deva olanSiveno, kepeğe karşı etkili en iyi erkek şampuanları listemizin sonunda yer alsa da etkileriyle şaşırtacağına emin olabilirsiniz. İçeriğindeki özel yağlar sayesinde hem kepeğe hem de saç dökülmesine çare olur. Üstelik %100 doğal yollarla! Vegan sertifikasına sahip olan ürün sülfat, sentetik kokular, SLS/SLES, paraben ve amonyak gibi zararlı maddeleri içermez. İçeriğindeki çay ağacı yağı ve keklik üzümü ekstresi kepek oluşumunu önler, şerbetçi otu ekstresi saç köklerini güçlendirerek dökülmeye karşı savaşır, ısırgan yaprağı ekstresi canlılık ve parlaklık kazandırır, atkuyruğu ekstresi saçın yıpranmasını engelleyerek sağlıklı uzamasını sağlar. Bunların yanı sıra içerisinde bulunan atkuyruğu, aynısefa, papatya, yeşil çay ve ıhlamur ekstreleriyle doğallığından %100 emin olacağınız kepek önleyici şampuan denemeye değerdir.

Sıkça Sorulan Sorular

Saçta kepeklenme genellikle stres, kötü yeme alışkanlıkları, genetik gibi faktörlerden ötürü meydana gelir.

Kepeğe sebep olan kaynağa bağlı olmak üzere kepek 1-2 ay içerisinde kendiliğinden kaybolabilir. Ancak genel olarak geçici ve zararsız olsa da kimi durumlarda kronik hal alabilir.

İlgili Yazılar