Mıcrobladıng İle Pudralama Tekniği Arasındaki Fark

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 4 Kasım 2022
 • 1.669 okunma

Son dönemlerde oldukça tercih edilen kalıcı makyaj, cilde zarar vermeyecek doğal boyalar aracılığıyla yüzün pek çok bölgesine uygulanabilen yöntemdir. Söz konusu kaş bölgesi olduğunda ise en çok kullanılan kalıcı makyaj teknikleri arasında microblading ve kaş pudralama yöntemleri vardır. Dolayısıyla kalıcı makyaj yaptırmaya karar verdiyseniz ve konuyla ilgili derinlemesine araştırma yapıyorsanız karşınıza çıkacak ilk soru: Microblading ile pudralama tekniği arasındaki fark nedir?

Aralarındaki farkı iyice anlayabilmek için öncelikle iki tekniği de ayrı ayrı incelemekte fayda var. Öncelikle microblading ile başlayalım…

Microblading Nedir?

Microblading Nedir?

Her kadın güzelliğini pekiştirmek için farklı farklı yöntemlere başvurur ancak neredeyse hepsinin ortak noktası ve en çok dikkat edilmesi gereken yer kaşlardır. Microblading ise kaşlar için uygulanan yöntemlerden biridir. Microblading nedir sorusunu kısaca kaş bölgesine yarı kalıcı pigmentler ilave etmek için küçük iğnesi bulunan el aletiyle yapılan dövme tekniği olarak cevaplamak mümkündür. Biçimsiz ya da seyrek kaşların daha düzgün ve dolgun görünmesi için kaş kıllarının arasına boya doldurulur. Kaş kontürü olarak bilinen bu işlem dövme tekniğine benzer şekilde iğneleme kullanılarak yapılır. Yüzde altın oran baz alınarak yapılan hesaba göre kaşların olması gereken yere boyama işlemi gerçekleştirilir. Microbladingin yapıldığı boya derinin 1-2 kat altına işlendiği için tıpkı dövmelerde olduğu gibi kullanılan ekipmanların steril olması işlem için en önemli husustur. Bu sebeple kullanılan malzemelerden ve işlemi yapan kişinin uzmanlığından emin olmak gerekmektedir.

Microblading Kaş Kontürü Nasıl Yapılır?

Kaşların yeniden tasarlandığı ve yapılandırıldığı microblading uygulamasının amacı gerçek kaş görüntüsü elde etmektir. Dolayısıyla ilk adım kaş tasarımı yapmaktır. Kişinin istediği tarz ve yüz ölçülerine göre yapılacak şekil ölçeklendirilir ve kaş bölgesine kalemle çizimi yapılır. Kişinin isteklerine ve son olarak onayına göre kaş tasarımı sonlandırılır. Ardından microblading işleminin rahat ve acısız geçmesi için bölgeye anestezi etkisi bulunan krem uygulanır.  Kremin etkisini göstermesi için bir süre beklendikten sonra microbladinge başlanır. Kalıcı makyaj boyası kullanılarak bölgeye kıl görünümünde mikro ve üç boyutlu kesiler yapılır. Son olarak bölgedeki kalıcı makyaj boyaları temizlenir ve yepyeni kaşlar ortaya çıkar.

Microblading Kaş Kontürü Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Microblading Kaş Kontürü Sonrasında Neler Yapılmalıdır?

Microblading kaş kontürü sonrasında bölgeye düzenli olarak bakım yapılması en önemli detaylardan biridir. Başarıyla tamamlanan işlemin daha sonra doğru bakım adımlarıyla desteklenmesi gerekir. Bu süreçte microbladingi gerçekleştiren uzmanın önerileri esastır. Ancak genel olarak cilt tipinize uyumlu olarak tavsiye edilen nemlendirme çeşitlerini uygulamanız ve belirtilen süre boyunca kozmetik ürünler, su, deniz, havuz, güneş ışığı, solaryum ve sauna gibi yan etki yaratabilecek durumlardan kaçınmanız şarttır.

Microblading İşlemi Kaşa Zarar Verir Mi?

Microblading sırasında kullanılan malzemelerin kalitesinin yanı sıra uygulamayı gerçekleştirecek kişinin uzmanlığından da aynı derecede emin olmak gerekir. Kaşın doğal yapısına fazla müdahale edilmeden uygulanan microblading işlemi çoğu zaman iyi sonuç verir. Dolayısıyla microblading zararsız kaş işlemleri arasında tanımlanabilir. Aynı zamanda oldukça pratiktir. Zira kaşları dolgun göstermek için her gün uygulanan ve temizlenmediğinde soruna yol açabilen kozmetik ürünlerin kullanımını sıfıra indirir.

Kaş Pudralama Nedir?

Microblading yönteminin yanı sıra günümüzde kaş tasarımı için tercih edilen diğer teknik ise sağladığı doğal görüntü ile meşhur olan kaş pudralamadır. Bu teknik daha çok kaş kalemi veya kaş farı etkisi gibi dolgun ama aynı zamanda flu görüntü talep edenler için uygundur. Kaş pudralama yöntemi microblading ile beraber de uygulanabilir. Kaşta bölgesel olarak kıl eksikliği görülen yerlerin daha dolgun görünmesi amacıyla microbladinge kaş pudralama ile destek verilir. Sonuç olarak kaş pudralama microbladingin aksine doğal görüntüden uzaklaşmadan yoğun ve dolgun kaş görüntüsü isteyenlere uygulanır.

Kaş Pudralama Nasıl Uygulanır?

Gölgelendirme yöntemi olarak da bilinen kaş pudralama uygulaması esnasında yüz ölçülerine ve talep edilen biçime göre kaşlar tasarlanır. Ardından işlemin acısız ve rahat uygulanabilmesi için anestezi etkisi yaratan krem bölgeye uygulanır. Son olarak saç ve ten rengine uyumlu kalıcı boya mikro iğneler aracılığıyla kaşlara işlenir. Kaş pudralama daha çok kaşları seyrek olan, günlük olarak kaşlarını doldurma ihtiyacı hisseden ve aynı zamanda doğal görüntü elde etmek isteyen kişiler için tavsiye edilir.

Kaş Pudralama Sonrasında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Kaş Pudralama Sonrasında Bakım Nasıl Olmalıdır?

Cildi olumsuz etkileyen sigara ve fazla güneşe maruz kalma gibi pek çok şey kaş pudralama yöntemiyle yeniden tasarlanan kaşları da olumsuz etkileyebilir. Dolayısıyla kaş pudralamanın uzun vadede zarar görmemesi için bu tür aşırılıklara dikkat ederek kaş pudralama bakımını ihmal etmemek gerekir.

Microblading ile Kaş Pudralama Arasındaki Fark Nedir?

Kaşlarımız yüzümüzde ifademizi oluşturan ve en çok değiştiren yerimizdir. Konuşmadığımız zamanlarda bile kaşlarımız ruh halimizi gözler önüne serebilir. Yani onlara herhangi bir işlem uygularken dikkatlice düşünmek şarttır. Yapılan yanlış işlem sizi uzun süre aynı ifadeye hapsedebilir ya da hiç istemediğiniz görüntüye sahip olabilirsiniz. Dolayısıyla kaşlarınızı teslim ettiğiniz uzmanlara güvenmek gerekir. Tabii neredeyse sanat eseri ortaya çıkardıklarını da unutmamalıyız. Zira ince ince ve tek tek kıl çizmek hiç kolay değildir. Üstelik yapılan işleme hem sizin aşina olmanız hem de yapan kişinin uzman olması çok önemlidir. Kaş pudralama yaptırmak isteyip microblading yaptırdığının farkında olmayan insanlar mevcuttur. Bu sebeple pudralama ve microblading arasındaki farkları iyice öğrenmek şarttır:

 • Cildi normal veya kuru olan kişilerde microblading işlemi daha kalıcıdır çünkü cildin epidermis tabakasındaki kuru cilt boyayı daha güzel korumaktadır. Doğru teknikler uygulandığında bu cilt tipinde kıl atışlarında dağılma olmaz.
 • Ancak karma ve yağlı cilt tipindeki kişilerde kaş pudralama tekniği daha sağlıklıdır. Çünkü yağlı ve karma ciltlerde makyajın sabitlenmesi ne kadar zorsa microblading işleminin sabitlenmesi de aynı derecede zordur.
 • Cildin salgıladığı fazla yağ epidermis tabakasına kadar inerek boyayla etkileşime girer ve boyanın ciltten atılma süreci hızlanır.
 • Öte yandan kaş bölgesinde yer yer dökülme mevcutsa yine microblading önerilmektedir. Bu işlem daha doğal göründüğü için lokal uygulamalarda fark edilmeyecek derecede bütünlük oluşturabilmektedir.
 • Dolayısıyla microblading tekniği hem kadın hem erkekler için son derece uygulanabilirdir.
 • Microbladingte kalıcı makyaj uygulamasına oranla cildin daha üst tabakalarında çalışıldığı için microbladingin kalıcılığı kaş pudralamaya göre daha az olmaktadır.
 • Kaş pudralama ise doğal görünümün aksine günlük makyaj sırasında kaş kalemi veya farıyla kaşların doldurulması görüntüsüne sahiptir. Bu sebeple önceden yapılmış ya da kaş soldurma gibi işlemlerle renk bozukluğuna uğramış kaşların düzeltilmesi için daha uygun kamufle tekniğidir.
 • Makyaj rutininde kaşlarını kalemle boyamayı seven kişiler, özellikle de kaşlarda net ifadeleri tercih ediyorlarsa kaş pudralamadan memnun kalacaklardır.
 • Son olarak karma ve yağlı ciltler başta olmak üzere kaş pudralama tüm ciltleri için uygundur. Zira daha fazla pigmenti daha derine işlediği için yağlı ciltlerde bile etkilidir.

Özetle microblading ve kaş pudralama arasındaki farklardan ziyade sizin cilt tipinize hangisinin daha uygun olduğu ve nasıl görünüm elde etmek istediğiniz daha önemlidir. Bu konuda uzmanların size önerdiği şeyler tercihinizi yapmak için en iyi yoldur. Bu sebeple eğer ciddi düşünüyorsanız mutlaka uzmanla görüştükten sonra karar vermelisiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Bu işlemle yapılan kaşların kalıcılığı cilt tipine, bakımına ve diğer faktörlere göre değişiklik gösterebilir ancak ortalama 8-18 ay aralığında dayandığı söylenebilir.

Pudralama ile kaş kontürünün diğer kalıcı makyaj yöntemlerine oranla daha kalıcı olduğunu söylemek mümkündür. Yine cilt tipine göre değişmekle beraber 6 ay ve 2 yıl aralığında dayanmaktadır.

İlgili Yazılar