Dudak Üstü Kırışıklıkları Nasıl Geçer?

 • Cahil Uzman yazdı.
 • 17 Ocak 2022
 • 1.124 okunma

Yaş aldıkça cildinizin belli bölümlerinde oluşan kırışıklıklar sizi rahatsız etse de aslında bu hayatın doğal akışından kaynaklanır ve güzeldir. Ama özellikle yüzünüzde oluşan ilk ince çizgileri hiçbir zaman unutmazsanız. Dolayısıyla bunlara karşı koymak için cilt bakım rutini oluşturmak ve düzenli olarak uygulamak gerekir. Bu rutin evinizde uygulayabileceğiniz kozmetik ve doğal yöntemler olabileceği gibi profesyonel yolları da içerebilir. Yüzünüzde oluşan üst dudak çevresindeki kırışıklıklar da bu gibi çözümlerle giderilebilir. Ancak kaz ayaklarının engellenmesi ve giderilmesi için pek çok yöntem önerilse de dudak üstü kırışıklıkları için çözüm bulmak zordur. İşte bu sebeple sizler için dudak üstü kırışıklıkları nasıl geçer araştırdık…

Dudak Üstü Kırışıklıkları Tedavi Etmek

Dudak Üstü Kırışıklıkları Tedavi Etmek

Dudak üstü kırışıklıklarını önlemek ve tedavi etmek için önerilen yöntemler arasında doğal, kozmetik ve profesyonel seçenekler mevcuttur. Öncelikle kozmetik olanlara bakalım:

 • Yağlı Masajlar

Kendi evinizde kolayca dudak çevresi bakımı yapmak adına yüksek nemlendirici özelliğe sahip yağlardan veya kremlerden yararlanabilirsiniz. Doğal yağlardan bazıları yaşlanmayı geciktiren etkiler yaratır. Genellikle antioksidan açısından zengin olan bu yağlar, bunu yaparken deri hücrelerindeki serbest radikal hasarıyla mücadele ederler. En önemlisi ise kırışıklıkları engellemek için cildin ihtiyacı olan nemi sağlarlar. Dudak üstü bölgesinin bakımı için üzüm çekirdeği yağından kolayca bulabileceğiniz Hindistan cevizi yağına kadar birçok çeşitten yararlanabilirsiniz. Dudağınızın çevresindeki ince çizgilere parmak uçlarınızla hafif hafifmasaj yaparak daha dolgun görünüm elde etmek için gece boyunca yıkamayabilirsiniz.

 • Kolajen Bazlı Serumlar

Son dönemde epey popüler olan hyaluronik asit gibi kolajen de vücudun yaş almasıyla daha az üretilen bileşenlerdendir. Bilhassa kolajen sağlıklı cilt yapısını sağlamanın yanında kuruluğu ve kırışıklığı gideren en önemli proteinlerden biridir. Öte yandan kasları ve bağ dokuları korur, cildin hidrasyonunu ve elastikliğini artırır. Tüm bu etkileri sayesinde ince kırışıklıklarla kolajen içeren gece serumuylasavaşmak çok etkilidir. Temizleme jeli ve ardından tonikle arındırılmış cildinize her gece bu serumu uygulamalısınız. Tabii sonrasında nemlendiriciyle desteklemeyi ihmal etmemelisiniz.

 • Dermaroller

Dermaroller üstünde mikro boyutta iğneler olan silindir cilt bakım ürünüdür ve doğru uygulamayla ciltteki kolajen üretimine katkı sağladığı bilinir. Dermarolling olarak da anılan mikro iğneleme uygulaması, ultra ince iğnelerle cildin delinmesiyle gerçekleştirilir. Kolajen üretimini desteklemenin yanı sıra alttaki daha pürüzsüz ve sıkı deriyi ortaya çıkarmak için etkilidir. İnce iğnelerin ciltte yarattığı etki gözle görülür olmasa bile bunu uygulamadan önce kesinlikle dermatolog ile görüşmeniz önerilir. Ancak uzmanla görüştükten sonra dermarollerla evde kullanıma son derece uygundur.

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Dudak Üstü Kırışıklıkları İçin Hangi Egzersizler Yapılabilir?

Cildinizde oluşan ince çizgiler yetersiz beslenme, mimikler, sigara, güneşe aşırı maruz kalma gibi pek çok nedenden kaynaklanabilir. Bununla beraber tıpkı bedeninizde olduğu gibi yüzünüz için yapacağınız düzenli egzersizler de kaslarınızı şekillendirir ve cildin sıkılaşmasını sağlar. Böylelikle kırışıklık görünümü azalabilir. Dudak üstü kırışıklıklarını gideren egzersizleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Ağzın genişçe açılması ve aynı anda çenenin ileri geri hareket ettirilmesiyle dudak üstü kırışıklıklarının giderilmesi sağlanabilir. Bu hareket dudak çevresindeki kasları çalıştırarak ince çizgileri azaltır. Günde 3-4 defa uygulanabilir.
 • Uzunca nefesler alarak bazı harflerin söylenmesi dudak üstü bölgesindeki kasların aktif olmasını sağlar. A-O-X-I-U harflerinin ağız bölgesi iyice esnetilerek uzun süre söylenmesi bölgenin sıkılaşmasına destek olur.
 • Yüz yogası egzersizleri sayesinde daha şekilli, daha ince ve daha sıkı yüze ve haliyle dudak üstü bölgesine sahip olmak mümkündür. Klasik yoga hareketlerinin bedeninizi şekillendirerek sıkılaştırması gibi yüz yogası da aynı etkiyi yüzünüze sağlayacaktır. Yüz yogası için internette pek çok kaynak bulunur, bunlardan yararlanarak düzenli olarak evde yüz yogası yapabilirsiniz. Ayrıca egzersiz esnasında doğal yağlar kullanmak etkinin artmasını sağlayacaktır.

Dudak Üstü Kırışıklıklarını Gidermek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Dudak Üstü Kırışıklıklarını Gidermek İçin Doğal Yöntemler Nelerdir?

Kozmetik ürünlere para vermek istemiyorum, egzersizlerle de uğraşamam diyorsanız bitkisel yöntemlerle dudak üstü kırışıklıklarından kurtulabilirsiniz. Dudak üstü kırışıklıkları için doğal yöntemleri şu şekilde listeleyebiliriz:

 • Keten Tohumu

Keten tohumunun cildinizdeki kırışıklara savaş açtığını söylemek yanlış olmaz. Cilt üzerindepeeling etkisi yaratarak onarım ve bakım sağlar. İlk olarak iki fincan suya eklediğiniz 1 yemek kaşığı keten tohumunu 40 dakika bekletmelisiniz. Daha sonra bu karışımı blenderdan geçirmeli ve krem kıvamına gelene dek bu yöntemle karıştırmalısınız. Son olarak elde ettiğiniz kremi dudak çevresindeki kırışıklıklara sürmeli, yaklaşık yarım saat beklettikten sonra ılık suyla durulamalısınız.

 • Elma ve Kaymak

Elma cildinizin pürüzsüz ve gergin olmasına destek olurken kaymak ise yatıştırır. 1 elmayı blenderdan geçirerek içerisine 1 yemek kaşığı kaymak ekleyin, pürüzsüz hale gelene dek karıştırın. Elde ettiğiniz karışımı dudak üstüne ya da cildinizde kırışıklardan şikayet ettiğiniz bölgeye sürerek 20 dakika bekletmeli ve bol suyla arındırmalısınız.

 • Kabak Çekirdeği ve Zeytinyağı

Dudak üstü kırışıklıklarını geçiren doğal yöntemlerden diğeri ise kabak çekirdeği ve zeytinyağı karışımıdır. Kabak çekirdeğini iyice ezerek içerisinde az miktarda zeytinyağı damlatın ve karışım haline getirin. Dudak üstü bölgesine masaj yaparak uygulayın ve ardından güzelce durulayın.

 • Avokado, Çilek ve Muz

Meyvelerin de elbette dudak üstü kırışıklıklarını iyileştirmede payı vardır. Avokado, muz ve çileği ezip karıştırarak kür haline getirmelisiniz. Daha sonra yinedudak üstüne masaj yaparak sürüp biraz beklettikten sonra bölgeyi arındırmalısınız.

 • Bal ve Şeker

Bal ve şekerin cilt için ne kadar faydalı olduğunu neredeyse çoğu doğal maskeden biliyoruz. Yine dudak üstü kırışıklıklarınız için bal ve şekeri karıştırarak bölgeye sürerseniz yarattığı etki sizi şaşırtmayacaktır. Karışımı 1 saat beklettikten sonra ılık ve bol suyla durulamalısınız.

 • Yoğurt, Bal, Şeker ve Yumurta Akı

Bal ve şekere ilave olarak yoğurt ve yumurta akı eklediğinizde oluşan karışım dudak üstü kırışıklıklarınıza iyi gelecektir. Kürü yaklaşık 1 saat bölgede bekletip ardından durularsanız sonuçtan memnun kalacaksınız.

 • Limon Suyu

Deri hücrelerinin aside verdiği tepki, derinin daha sıkı görünüm kazanmasını sağlar. Öte yandan turunçgillerin antioksidan bakımından zengin olması onlara serbest radikallerle savaşan ve kolajen üretimini destekleyen özellikler kazandırır. Tüm bu etkileri sayesinde limon suyu kırışıklıklar ve ince çizgiler için olağanüstü doğal çözüm haline gelir. Hatta yalnızca limon suyu değil, misket limonu ve ananas dahil olmak üzere tüm narenciyeler bu amaçla kullanılabilir. Meyveden çıkarılan suyu parmak uçlarınızla bölgeye sürebilirsiniz. Tabii asidin hassas ciltlere zarar verebileceğini unutmamak gerekir.

Dudak Üstü Kırışıklıklarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Dudak Üstü Kırışıklıklarını Önlemek İçin Neler Yapılabilir?

Dudak üstü kırışıklıkları nasıl geçer sorusuna cevap aramanıza gerek kalmadan, bu çizgileri önlemek için dikkat edeceğiniz detayları bilirseniz bu konuda yaşayacağınız derdi geciktirebilirsiniz. Dudak üstü kırışıklıklarını önlemek için yöntemleri şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Pipet Kullanımından Kaçınmak

Kulağa saçma geliyor olabilir ancak pipet kullanırken yaptığınız dudak buruşturma hareketi, cildin yaşlanmayla mücadele etmesi için ihtiyaç duyduğu elastiklik ve kolajene zarar verebilir.

 • Sigara Kullanmamak

Tıpkı pipet kullanımında olduğu gibi sigara ya da elektronik sigara kullanımı da dudak buruşturma hareketi içerdiği için cildin kolajen ve elastikliğine zarar verir. Üstelik sigara kullanımında yalnızca yapılan dudak hareketi değil, nikotinin kendisi de kan damarlarını daralttığı ve cilt hücrelerine oksijen ve besin akışını engellediği için zararlıdır. Dolayısıyla sigara cildinize her anlamda zarar verecektir.

 • Güneş Kremi Kullanımını İhmal Etmemek

Dudak üstü kırışıklıklarını önlemek için yapılabilecek diğer şey ise güneş koruyucu kremler kullanmaktır. Güneşten gelen UV ışınlarının erken yaşlanmaya yol açması artık kimse için sürpriz değildir. Bu sebeple sadece yaz aylarında değil, dört mevsim ve her gün olmak üzere güneş kremi kullanmak önemlidir.

 • Yeterli Su İçmek

Gün içerisinde gerekenden az su tüketmenin ciltte ne kadar önemli eksikliklere neden olduğunu artık hepimiz biliyoruz. Kişilerin boy ve kilolarına göre değişmekle beraber günde minimum 8 bardak su içmek çok önemlidir. Aksi takdirde cilt kuruması ve erken yaşlanma gibi sonuçlar yaşayabilirsiniz.

 • Dudak Nemlendiricisi Kullanmak

Dudak üstü kırışıklıkları için dikkat edilmesi gereken bölgeler arasında elbette dudakların kendisi de bulunur. Özellikle dudaklarınız sıklıkla kuruyorsa bu kuruluk probleminiz olduğu anlamına gelir. Bu yüzden dudak nemlendiricisi kullanımı oldukça önemlidir.

 • Dudak Üstüne Ağda Yapmaktan Kaçınmak

Dudak üstü bölgedeki tüylerden kurtulmak için kullanılan ağda, derinin incelmesine ve haliyle daha çabuk kırışmasına yol açar. Bu sebeple dudak üstü tüyler için daha farklı yöntemler tercih etmek veya ağdaya çok sık başvurmamak sağlıklı olacaktır.

 • Mimiklere Dikkat Etmek

Yüzümüzle yaptığımız mimikler, hatta sık sık gülümsemek çok iyidir ancak bu esnada yüz kaslarının hareket etmesi kırışık oluşmasına sebep olur. İnsanların botoks yaptırmasının nedeni genellikle budur. Hatta yüzlerinde çok sık mimik kullanan kişiler için botoks şarttır ve çoğu oyuncu genellikle bu yönteme başvurur. Elbette gülümsemeyin demek saçma olacaktır fakat ani ve sert mimiklerden kaçınmak veya bu yüz hareketlerinin kırışıklıklara neden olacağını bilmek önemlidir.

Sıkça Sorulan Sorular

Genel olarak 25-30 yaş aralığında yüzde ince çizgilerin oluşmaya başladığını söyleyebiliriz. 40’lı yaşlara gelindiğinde ise ciltteki kolajen üretme hızı neredeyse yarı yarıya azalır, dolayısıyla cildin kendi kendini onarma ihtimali de aynı oranda azalacaktır.

Nemlendirme ve güneş koruması temelli cilt bakımına 20-21 yaşlarında başlamanın uygun olduğu söylenebilir. 30’lu yaşlardan itibaren yaşlanma önleyici ürünlerin tercih edilmesi, devamında ise 40’lı ve 50’li yaşlar için elverişli bakım ürünlerine geçilmesi uygundur.

İlgili Yazılar