Stafine Krem Ne İçin Kullanılır, Ne İşe Yarar? Faydaları, Kullanımı

  • Tugba yazdı.
  • 12 Ekim 2022
  • 2.642 okunma

Stafine krem kullanım amacı deri hastalıklarıdır. Bu krem 15 ya da 20 gramlık tüplerin içerisinde satışa sunulur. Antibiyotik grubunda yer alan krem, deri hastalıklarının üzerinde ciddi bir etki gösterir. Bu sayede zararlı bakteriler kısa sürede yok olur. Stafine kremin kullanım amacına her zaman dikkat edilmesi gerekir. Harici kullanıma uygun olan kremin içeriğine ve bileşenlerine dikkat etmek son derece önemlidir. Aynı zamanda yan etkiye yol açabilecek durumlar ve bazı özel gruplarda kullanımı da göz önünde bulundurulmalıdır. Kremin kullanım talimatlarına dikkat edilmeli, aşırı kullanımdan kaçınılmalıdır. Tüm bu detaylara dikkat edildiği takdirde ilacın faydalarına ulaşmak daha kolay hale gelir.

Stafine Krem Nedir?

Stafine krem, 20 mg fusidik asit içeriğine sahip olan bir ilaçtır. Bu ilacın içerisinde vaselin flant N, hidroklorik asit, setil alkol, potasyum sorbat, vaselin likid gibi maddeler bulunur. Antibiyotik grubunda bulunan krem, bakteriler üzerinde ciddi etkiler gösterir. İlaç bakteriler üzerinde tahribat yaratarak ve onların çoğalmasının önüne geçerek gerekli şifayı sunar.

Stafine Krem Ne Amaçla Kullanılır?

stafine krem ne için kullanılır

Stafine kremin kullanım amacı deri hastalıklarını iyileştirmektir. Bu amacın dışında kullanılmamalıdır. Doktorunuz ilacın hangi deri hastalıkları için kullanılabileceğini size belirtir. Bu nedenle hekiminizin tavsiyesi dışında ilacı kullanmamalısınız. Hekiminiz, size şu rahatsızlıklar için Stafine krem kullanmanızı önerebilir:

  • Enfeksiyon halini almış yaralarda ve bazı yanıkların tedavi edilmesinde
  • Egzamadan kaynaklanan yaraların iltihaplanması durumunda
  • Ter bezleri üzerinde ya da kıl köklerinde meydana gelen iltihaplarda
  • Ergenliğe bağlı olarak ortaya çıkan sivilcelerde
  • Erkeklerin sakallarının bulunduğu bölgelerde ortaya çıkan iltihaplarda
  • Eritrazma hastalığında

Stafine krem kullanım amacı genellikle yukarıdaki sorunlar içindir. Bunun yanı sıra hekiminiz tarafından da farklı bir hastalık için ilacın kullanımı öngörülebilir. Kullanım alanı belirli deri hastalıkları ile sınırlı olan bu ilacı, bilinçsiz bir şekilde kullanmamak önemlidir.

Stafine Kremin Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Stafine Kremin Kullanımı Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Stafine kremin kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken detaylar vardır. Bu detaylara dikkat ettiğiniz takdirde herhangi bir problemle karşılaşmadan hastalıklarınızdan kurtulabilirsiniz. İlacın içeriğinde yer alan maddelerden herhangi birine karşı daha önce duyarlılığınız oluştuysa başka bir krem tercih etmenizde fayda vardır. Stafine krem duyarlı organizmalar üzerinde etkili olduğu için duyarlı olmayanlar üzerinde olumlu etki göstermez. Bu nedenle bu tür organizmaların yol açtığı hastalıklar söz konusu olduğunda kullanılmamalıdır. Vücudunuzda açık yaraların olduğu kısımlara da bu kremi kullanmamalısınız.

Stafine krem göze temas etmeden kullanılmalıdır. Bu nedenle göz çevresinde bir deri hastalığı söz konusuysa doktor tavsiyesine uygun şekilde kullanılmalıdır. Bazı hastalarda uzun süreli kullanımda antibiyotik direnci ortaya çıkabilir. Daha önce bu tarz sorunlarla karşılaştıysanız hekiminize bilgi vermelisiniz.

Hamilelik ve emzirme dönemindeyseniz doktorunuza danışmadan kesinlikle ilacı kullanmamalısınız. Doktorunuz sağlık sorununuzun o an için çözülmesinin sağlayacağı fayda ve zararı göz önünde bulundurarak, size ilacın kullanımını ya da kullanılmamasını tavsiye edebilir.

İlaç içeriğinde bulunan bazı maddelerin cilt hassasiyetine yol açma ihtimali vardır. Bu nedenle kullanım miktarında tavsiye edilen tutarın üzerine çıkılmamalıdır.

Stafine Kremin Yan Etkileri Nelerdir?

Stafine kremin yan etkileri ilacın içeriğinde bulunan maddelere karşı hassasiyetinizin söz konusu olması durumunda ortaya çıkar. Bu yan etkiler el, ayak ve bilekte şişme, ağız ve boğaz şişmesi şeklinde gerçekleşebilir. Aynı zamanda kuruluk, irritasyon, yanma gibi etkilerden de bahsedilebilir. Bu yan etkilerden birisiyle karşılaştığınızda hemen hekiminize başvurmalı ve ilacı kullanmayı kesmelisiniz. Hekiminiz Stafine kremin kullanım amacına uygun bir krem vererek tedavinize devam edebilir.

Sıkça Sorulan Sorular

Stafine krem deri hastalıkları için kullanılır.

Stafine kremin yan etkisi cilt üzerinde hassasiyettir.

Stafine krem günde 2-3 kere olacak şekilde kullanılabilir.

İlgili Yazılar