Süt Maskesi Faydaları Nelerdir? Nasıl Yapılır? 12 Tarif

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 12 Şubat 2022
  • 266 okunma

Cildinin temiz ve pürüzsüz olması sağlığına ve güzelliğine özen gösteren kadınların en önemli ilgi alanlarından biridir. Aslen her kadın cilt görünümüne önem verir. Ancak piyasadaki çoğunlukla pahalı ürünlere erişmek her kadın için kolay olmayabiliyor. Hal böyle olunca insan kendisinin hazırlayabileceği maske vb. cilt bakım ürünleri geliştirmenin yollarını arıyor yahut başkalarının geliştirdiği tariflerden yararlanıyor.

Süt maskesi de adı üzerinde, temel malzemesi süt olan cilt bakım ürünüdür. Üstelik evde bulunabilecek diğer yardımcı malzemelerle kolayca hazırlamak da mümkündür. Sütün cildi güzelleştiren özelliği çok eski zamanlardan beri bilinse de, cilde süt maskesi uygulamak sıklıkla başvurduğumuz yöntemlerden değildir. Ancak bu yazıyı okuyunca; faydalarını ve kolayca nasıl yapıldığını kavrayınca, eminiz ki pek çoklarınız cilt bakımı için evde süt maskesi uygulamasını tercih edecektir.

O halde gelin önce sütün ve süt maskesinin faydalarına bakıp, ardından süt maskesi nasıl yapılır sorusuna cevap olarak da bazı süt maskesi tariflerine beraberce göz atalım.

Sütün Cilt İçin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Sütün Cilt İçin Ne Gibi Faydaları Vardır?

Beslenme ürünü olarak da son derece faydalı olan süt, cilt için de aynı düzeyde fayda sağlıyor. Kaynatılan sütün besin değeri azaldığı için kaynatılmadan kullanılması halinde cilt için çok daha etkili olmaktadır. Ham süt (pişmemiş süt), ciltte oluşan ölü derileri cilde zarar vermeden temizler. İçeriğinde bulunan laktik asit, uygulama esnasında ölü derilere derinlemesine süzülerek cildin temizlenmesini sağlar. Prensiplere uygun olarak kullanıldığı zaman cilt rengini düzenleyerek tek tip olmasını sağlar. Yüzde hava koşulları sebebiyle oluşan lekeler de süt maskesi uygulaması ile giderilebilmektedir.

Süt Maskesinin Cilt Sağlığı İle İlgili Faydaları Nelerdir?

Süt Maskesinin Cilt Sağlığı İle İlgili Faydaları Nelerdir?

Süt maskesinin cilt sağlığı ile ilgili faydalarını kısaca özetleyecek olursak;

  • Sütün içerdiği yüksek orandaki kalsiyum vücut için olduğu kadar cilt için de besleyicidir. Yüze cilt maskesi uygulamak cildi besler.
  • Süt maskesi uygulaması yaşlanma belirtilerini yok ederek daha genç görünmeye yardımcı olur.
  • Süt maskesi ile cilt her zamankinden daha parlak ve daha sağlıklı görünüme kavuşur.
  • Süt maskesi düzenli kullanıldığı zaman; sütün içerisinde bulunan potasyum ve magnezyum gibi elementler sayesinde ciltte kolajen üretimi artarak cildin esnekliğinin korunmasına yardımcı olur.
  • Süt maskesi nemlendirici özelliğe sahiptir ve cildin nem dengesini korumaya fayda sağlar.

Süt Maskesi Nasıl Yapılır?

Süt Maskesi Nasıl Yapılır?

Süt maskesi ile cilde bakım yapmak en ekonomik yöntemlerden biri olabilir. Süt maskesi nasıl yapılır sorusunun çok fazla yanıtı vardır. Ciltte farklı faydalar sağlaması hedeflenen ve dolayısıyla farklı malzemelerle yapılması gereken çok değişik hazırlaması çok basit tarifler mevcut. Uygulaması da son derece kolay olan süt maskesi yapımını belirli başlıklar altına toplayarak sınıflandırdık. İşte sizin için derlediğimiz cildiniz için faydalı 12 ayrı süt maskesi tarifi:

1. Nemlendirici Etki Sağlayan Süt Maskesi

5 tane orta boy çileği ezin. Çıkan suyu süzdükten sonra içerisine 1 su bardağı süt ekleyerek karıştırın. Karışımı 1 parça pamuk yardımıyla tonik gibi cildinize uygulayın.15 dakika bekleyin ve ılık su ile durulayın.

Bu süt maskesini düzenli olarak haftada 1 kez uygulamanız cildinizin nemlenmesini sağlayacaktır.

2. Cildi Beyazlatan Süt Maskesi

1 küçük fincan süt, ½ limon suyu, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı yoğurdu uygun kapta iyice karıştırın. Ortaya çıkan karışımı cildinize uygulayın. Süt maskesini yüzünüzde 30 dk. kadar bekletmelisiniz. Ardından ılık su yardımıyla ve nazik hareketlerle yüzünüzü temizleyin.

Düzenli uygulandığında cildin kısa sürede beyazlamasına yardımcı olur.

Not: Limon taze sıkılmış olmalıdır, aksi halde etkisi olmayacaktır.

3. Cilt Lekelerini Azaltmaya Yardım Eden Süt Maskesi

1 çay kaşığı süt, 1 çay kaşığı yoğurt, ½ limon suyunu güzelce karıştırın. Hazırladığınız karışım macun kıvamında olmalıdır. İstenen kıvama gelen karışımı cildinize uygulayarak 15 dakika bekleyin. Bu sürede maske cildinize iyice nüfuz edecektir. Süt maskesi uygulaması sonrasında ılık su ve cildinize uygun temizleme malzemesi ile temizleyerek cildinizin maskeden arınmasını sağlayın. Bu işlemden sonra cildinizi nemlendirmelisiniz.

Düzenli uygulama, cilt lekelerinin zamanla tamamen yok olmasına katkı sağlayacaktır.

4. Cildi Canlandıran Süt Maskesi

Malzemelerimiz 3 yemek kaşığı süt, 3 yemek kaşığı bal, 1 fincan yulaf. Bu malzemeleri macun kıvamına gelene kadar karıştırın ve cildinize uygulayın. 5 dakika bekledikten sonra yüzünüzü yıkayarak temizleyin.

Cildinizin her zaman canlı görünmesini istiyorsanız haftada 1 kez uygulayabilirsiniz.

5. Cildi Arındırmaya Yarayan Süt Maskesi

1 çay kaşığı süt, 2 tatlı kaşığı portakal suyu ve 1 çay kaşığı yulaf ezmesini uygun kapta karıştırın ve macun kıvamına getirin. Cildinize uyguladıktan sonra 15 dakika bekleyin. Süre bitiminde ılık su ve temizleyici yardımıyla nazikçe cildinizi temizleyin.

Cildi arındırma özelliğinden çok memnun kalacağınız bu süt maskesini ihtiyaç duydukça uygulayabilirsiniz.

6. Akne ve Sivilceleri Gideren Süt Maskesi

1 çay kaşığı süt, 1 kaşık zerdeçal, 1 çay kaşığı bal. Bu malzemeleri yine macun kıvamında güzelce karıştırın. Karışımı doğrudan akne ve/veya sivilcelerin üzerine sürün. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından soğuk su ile cildinizin arınmasını sağlayın.

Akne ve sivilcelerinizden kurtulmak istediğiniz zamanlarda rahatlıkla uygulayabilirsiniz.

7. Siyah Noktaları Gideren Süt Maskesi

1 yemek kaşığı karbonat ve 1 yemek kaşığı süt. Bütün malzeme bu! Bu iki malzemeyi kabın içerisinde güzelce karıştırın ve hazır olduğunda dairesel hareketler ile cildinize uygulayın. Karışım 10 dakika cildinizde bekledikten sonra ılık suyla cildinizi temizleyin.

Süt ve karbonat ikilisi ile hazırlanan bu mucize siyah noktalara karşı savaşçıdır; cildin yumuşamasını sağlayarak siyah noktaları yok etmeye yardımcı olur.

8. Ciltte Botoks Etkisi Yaratan Süt Maskesi

Botoks hayaliniz var ama yeterince paranız mı yok? Alın size doğal Botoks! 1 tatlı kaşığı sütü, 1 tatlı kaşığı taze sıkılmış limon suyunu, 1 adet yumurtanın sarısını, 1 tatlı kaşığı balı ve 1 tutam tuzu uygun kap içerisinde iyice karıştırarak macun kıvamına gelmesini sağlayın. Karışımı cildinize uygulayarak 10 dakika bekletin ve ardından 1 kat daha uygulayarak 10 dakika daha bekleyin. Süre bitiminde cildinizi bol suyla yıkayarak temizleyin.

Cildinizin daha canlı ve parlak görünmesini istediğiniz zamanlarda Botoks etkili bu süt maskesini gönül rahatlığıyla uygulayabilirsiniz.

9. Gençlik Veren ve Kırışıklık Gideren Süt Maskesi

1 tatlı kaşığı yaş maya, 1 tatlı kaşığı bal ve 1 yemek kaşığı sütü uygun kapta krem kıvamına gelecek biçimde karıştırın. Arzu edilen kıvama geldiğinde hazırladığınız maskeyi cildinize ufak hareketlerle masaj yaparak uygulayın. Kırışıkların yoğun olduğu bölgeye daha fazla uygulamanız gerekir. Ardından maskenin kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduğunda ılık su ile yıkayarak cildinizi temizleyin.

Maya ile hazırlanan süt maskesi cildinizde derinlemesine temizlik yapar. Haftada 2 kez düzenli olarak uygulamanız halinde daha genç, parlak ve daha sağlıklı cilt görünümüne kavuşursunuz.

10. Peeling Etkisi Yaratan Süt Maskesi

2 yemek kaşığı süt kaymağı, 2 yemek kaşığı süt, 1 tablet aspirin, 2 yemek kaşığı buğday nişastası ve 1 çay kaşığı taze sıkılmış limon suyunu hazırlayın. Öncelikle aspirini ezmeli ve üzerine limon suyunu ekleyerek karıştırmalısınız. Son olarak kalan tüm malzemeleri birleştirip uygun kap içerisinde krem kıvamına gelene dek karıştırın. Kremkıvamına gelen süt maskesini cildinize uygulayın. 15 dakikalık bekleme süresinin ardından ılık suyla yıkayarak temizleyebilirsiniz.

Peeling etkisi yaratan busüt maskesini düzenli olarak uygulandığınızda cildinizin daha pürüzsüz ve lekesiz olmasını sağlayabilirsiniz.

11. Kusursuz Görünüm İçin Süt Maskesi

Bu maske için 1 yemek kaşığı bal, 1 yemek kaşığı süt, 3 çay kaşığı pirinç ve az miktarda soğuk suya ihtiyacınız olacak. İlk önce pirinçleri soğuk suyun içine koyarak, orta ateşteki ocakta yumuşayıncaya kadar pişirmelisiniz. Pirinçleri süzün ve suyunu kenarda bekletin. Ardından pirinci yıkayarak süt ve balı ekleyin. Malzemeleri iyice karıştırın. Hazırladığınız bu maskeyi cildinize uygulayın ve 15 dakika bekletin. Ardından ilk başta süzerek kenarda beklettiğiniz pirincin suyu ile temizleyin.

Süt, pirinç ve bal ile hazırlanansüt maskesini daha kusursuz görünümlü cilt için haftada 1 kez uygulamanızı öneririz.

12. Bonus: Saçları Düzleştiren Süt Maskesi

Süt maskesinin sadece cildiniz için değil saçlarınız için de yararlı olduğunu biliyor muydunuz? Eğer saçınızın kıvrılmasından hoşlanmıyorsanız, bu tarifi denemelisiniz. Saçlarınıza uygulayabileceğiniz bu süt maskesi için gereken malzemelerle başlayalım öyleyse: ½ çay bardağı süt, 1 çay kaşığı bal ve 1 tane muz alalım. Ek olarak 1 adet sprey şişesi ve ince dişli 1 adet tarağa ihtiyacımız olacak. Hazırlanışı ise şöyle: Sprey şişesine süt ve balı koyarak çalkalayın. Diğer tarafta muzu çatal yardımıyla ezip püre kıvamına getirin ve daha sonra sprey şişesine ekleyerek diğer malzemelerle birleştirin. Tüm malzemeleri koyduğunuz sprey şişesini iyice çalkalayın ve malzemelerin tamamen karışmasını sağlayın. Süt maskesi karışımı hazır olduğunda saçlarınıza püskürterek yayın. Son olarak ince dişli tarak yardımıyla saçınızı tarayın ve karışımın tüm saça nüfuz etmesini sağlayın. En az 20 dakika beklemeli ve ardından şampuanla saçınızı yıkayarak temizlemelisiniz.

Düzenli kullanımda busüt maskesinin saçlarınızı düzleştirdiğine bizzat tanık olacaksınız.

Sıkça Sorulan Sorular

Süt, papatya çayı, bal ve salatalık karışımından temizleme losyonu elde edebilirisiniz. Yüzünüzü rahatlatarak dinlendirmek istediğinizde bu karışımı yüzünüze sürebilir ve sonrasında yıkayabilirsiniz.

Ham süt ciltte oluşan ölü derileri cilde zarar vermeden temizler. Ayrıca cildin alt katmanlarını besleyerek nemlendirir ve cilt kuruluğunu önler. Ek olarak ham süt, yüzde meydana gelen güneş yanığı izlerini gidermeye de yardımcı olur.

İlgili Yazılar