Tamanu Yağı Faydaları Nelerdir?

  • Tugba yazdı.
  • 28 Ocak 2023
  • 105 okunma

Tamanu yağının faydaları denilince ilk defa böyle bir yağ duymuş olabilirsiniz. Hemen anlatalım. Evet tahmin edebileceğiniz üzere tamanu bir ağaç. Güneydoğu Asya'da yetişen bu ağacın boyu bazen üç metreye kadar çıkabiliyor. Bu özel ağacın bir diğer özelliği ise yılda iki kere çiçek açması. Ağaç çiçek açtıktan sonra çıkan meyveler ise yağımızın özünü oluşturuyor. Bu meyvenin çekirdeğinden elde edilen yağ, soğuk presleme yöntemi ile ambalajlanmakta.

Tamanu yağının faydalarını elde etmek için yağın doğru yöntemlerle elde edilmesi son derece önemli. Kıymetli meyve çekirdeklerinin yağı çıkarılmadan önce bir-iki ay kurutulması gerekiyor. Tamanu ağaçları her ne kadar yıllık 100 kg meyve sağlasa da yağ oranı oldukça düşük. Yılda elde edilebilen yağ miktarı sadece 5 kg. Bu nedenle ağaçların yetiştirilmesinde ve meyvelerin toplanmasında sürdürülebilir tarım yöntemlerinin kullanılması son derece önemli.

Tamanu yağının içerisinde faydalı vitamin ve mineraller bulunur. Oleik asit, linoleik asit ve palmitik asit gibi bileşenler, birçok olumlu etki göstererek cilt sağlığının korunmasını sağlar.

Tamanu Yağı Nelere İyi Gelir?

Tamanu Yağı Nelere İyi Gelir?

Tamanu yağının cilt üzerinde pek çok faydasından bahsetmek mümkün. Eski dönemlerde şifacılar bu yağı genellikle yanık ve yara tedavisinde kullanıyordu. Bunun yanı sıra böcek ısırığına bağlı olarak ortaya çıkan ağrı ve şişme gibi durumlarda da bu yağı kullanabilirsiniz. Tamanu yağının sağladığı diğer faydaları şöyle özetlemek mümkündür:

  • Ciltte meydana gelen kuruluğu engeller.
  • Sivilcelerin oluşumunu, bıraktığı izleri önler.
  • Ciltte güneşe bağlı ya da farklı sebeplerle oluşan lekeleri giderir.
  • Çatlak görünümünü iyileştirmeye yardımcı olur.
  • Terin yol açtığı kokuyu azaltır.
  • Romatizmanın yol açtığı ağrıları azaltır.
  • Bebeklerde oluşan pişiği giderir.

Tamanu yağı cildi güneşten koruma noktasında da fayda sağlar. Tüylenme gibi olumsuz etkileri yoktur. Antioksidan etkisi nedeniyle cildin yapısı üzerinde birçok olumlu etki gösterir. Yaşlanma etkilerinin geciktirilmesine yardımcı olur.

Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır?

Tamanu Yağı Nasıl Kullanılır?

Tamanu yağının kullanımı sırasında farklı yöntemler deneyebilirsiniz. Bu yağı inceltmeden, doğrudan cilt üzerine uygulamanızda herhangi bir sakınca yoktur. Yumuşatıcı etkisi nedeniyle cildin kuruluğuna karşı hemen etki gösterir. Sivilcelerin bulunduğu ya da şişlik olan bölgelere doğrudan yağı sürebilirsiniz. Öte yandan günlük ya da haftalık kullandığınız maskelerin içine ekleyerek de bu yağı kullanabilirsiniz. Tamanu yağının sizi tek rahatsız edecek yanı kokusu olabilir. Bu rahatsız edici kokuyu kırmak için lavanta yağı kullanabilirsiniz. 

Kullanım sırasında yağı farklı yağlarla da karıştırabilirsiniz. Kakao, shea, lavanta yağını ekleyerek tamanu yağını kullanabilirsiniz. Tamanu yağının saç üzerinde de olumlu etkileri vardır. Kuru ve cansız saçlarınızı nemlendirmek için bu yağdan yardım alabilirsiniz. Saçınıza sürdüğünüz yağı bir saat beklettikten sonra durulayabilirsiniz. 

Diş çıkarma döneminde olan bebeklerin ağrıyan diş etlerine hindistan cevizi yağıyla beraber tamanu sürülebilir. Ayaklarınızda oluşan kokuyu gidermek ve mantar oluşumu engellemek için ayaklarınıza sürebilirsiniz. Öte yandan vücudunuzda ağrıyan noktalara bu yağı kullanarak masaj yapabilirsiniz.

Tamanu Yağı Zararları

Tamanu Yağı Zararları

Tamanu yağının zararları bazı durumlarda söz konusu olabilir. Alerjik belirtiler ortaya çıkabilir. Böyle bir risk herkes için vardır. Bu nedenle cildinizin görünmeyen bir noktasında deneme yapabilirsiniz. Az miktar yağı kolunuzda deneyebilirsiniz. Eğer kızarıklık, şişlik ya da kaşıntı gibi belirtilerle karşılaşırsanız yağı kullanmamalısınız.

Tamanu yağının faydaları görüldüğü gibi oldukça fazladır. Doğal ve soğuk pres yöntemiyle elde edilen ürünleri tercih ederek tüm faydalardan yararlanabilir; sağlığınızı doğal ürünlerle koruyabilirsiniz.

Sıkça Sorulan Sorular

Tamanu yağı cilt lekelerine son derece iyi gelir.

Tamanu yağı cilde doğrudan sürülebilir.

Tamanu yağı doğru kullanıldığında sivilce problemine sebebiyet vermez.

Tamanu yağının zararı yoktur. Ancak alerjiniz olup olmadığını anlamak için kullanmadan önce deneme yapmanızda fayda vardır.

İlgili Yazılar