Zarif Kadın Nasıl Olunur?

 • Minik Tospik yazdı.
 • 13 Ağustos 2021
 • 4.093 okunma

Güzellik görecelidir ama kesin olan şudur ki güzel olmak tek başına yeterli değildir. Ne mi gereklidir? Tabi ki zarafet! Zarif olmak ve zarif olarak anılmak hemen her kadın için gurur kaynağıdır.

Kadının zarif olarak tanımlanması için konuşması, oturması, yürümesi, hitap biçimleri gibi tüm davranışlarının nezaket ve zarafet yansıtması gerekir. Konuşması ve tutumu incelikli, duruşu asil kadın, zarif kadındır.

Kadının güzel olması aynı zamanda zarif olduğu anlamına gelmez. Duruşu, bakışı asil olmalıdır. Girdiği ortamda fark yaratan ve zarafetiyle dikkatleri üstüne çeken kadın zariftir.  Zarif kadın olmak için asaletinizin olması gerekir. Yani duruşunuzda mutlaka fark olması gerekir. Üstelik kadının zarif olması için güzel olması da gerekmiyor. Davranışlarındaki incelik yeterlidir. Bu yönden bakıldığında zarafeti kadının albenisi için avantaj olarak da düşünebiliriz.

Zarif kadın bulunduğu her çevrede hayran bakışların odağı haline gelir. Güzel olmasa dahi görenlerin aklını başından alabilir. Zarafet sahibi kadın konuştuğunda sarf ettiği sözler, dinleyen için son derece etkili olur. Konuşurken dahi kendisine hayran bırakır.  

halde zarif kadın nasıl olunur sorusunun cevabını beraber inceleyelim. Araştırdık ve sizin için derledik. İşte zarif kadın olmanın adım adım yolları…

1. Saygılı Olun

Saygılı Olun

Başkalarına gösterilen saygı, kişinin kendisine olan saygısının göstergesidir. Kendine karşı saygılı olan ve başkalarına da saygı gösteren kadın, etrafındakilerden de saygı görür. Bu saygılı olma hali kadının zarafetini simgelemektedir. Genel olarak zarafetin en önemli kuralıdır saygılı insan davranışı. Saygılı kadın herkesin hayran olacağı kadındır. Bu nedenle daima önce kendinize sonra çevrenize karşı saygılı olun.

Ayrıca Türk toplumunda kadın liderler yazımızı inceleyebilirsiniz.

2. Gülümseyin

Gülümseyin

Zarafetin olmazsa olmaz kurallarından biri de gülümsemedir. Sıcak ve içten gülümseyen kadın karşısındaki kim olursa olsun onun kalbini kazanmayı başarır. Abartısız, çok fazla anlam yüklü olmayan gülümseme istisnasız sizi zarafet sahibi yapar. Gülüşünüzün samimi ve asil olması yeterlidir.  

3. Oturuş, Duruş, Yürüyüş Biçiminize Özen Gösterin

Oturuş, Duruş, Yürüyüş Biçiminize Özen Gösterin

Hangi ortamda olursanız olun, vücudunuzu kontrol etmelisiniz. Söz gelimi kendinizi oturacağınız koltuğa öylesine bırakmayın. Hesaplanmış hareketlerle ve incelikle oturup geri yaslanın. Bacaklarınızı açarak değil, birleştirerek oturun. Her zaman dik durun ve sırtınızı dik tutun. Manken edasıyla yürüyen kadın her zaman zariftir.  Ayaklar asla sürüklenmemelidir. Sert hareket etmeyin; huysuz veya gergin olmak hareketlerinizi sertleştirir. Adımlarınızı hangi yöne çevireceğinize karar verin ve öyle yürümeye başlayın. Yürürken veya koşarken daima zarafetle hareket edin.

4. Konuşma Tarzınızın Çok Önemli Olduğunu Bilin

Konuşma Tarzınızın Çok Önemli Olduğunu Bilin

Konuşma şekliniz tamamen zarafet derecenizi ortaya koyan en önemli unsurlardandır.  Konuşma biçiminiz aynı zamanda kişiliğinizi de yansıtır. Karşınızdaki kişide bıraktığınız ilk izlenim konuşma şeklinizle ilgilidir. Kaba ve argo sözcükler kullanan kadın asla zarif değildir. Bu tür konuşma biçimleri genel olarak insanlara yakışmaz ama kadınlar için zarafetten yoksun olmaları anlamına gelir. Bilmişlik taslamak, alaycı kelimeler kullanmak asla yapılmaması gerekenlerdir. Yüksek sesle ve bağırarak konuşmak da zarif kadın için ters hareketlerdir. Düzgün biçimde ve ses tonunu ayarlayarak konuşan kadın, zarif kadındır

5. İletişim Kurma Biçiminize Dikkat Edin

İletişim Kurma Biçiminize Dikkat Edin

Zarafetin önemli unsurlarından biri de iletişim biçimidir. Etrafındakilerle doğru iletişim kurmak zarafet göstergesidir. İnsanlara karşı samimi ve doğal tavırlar sergilemeniz son derece önemlidir. Ne gereğinden fazla samimi olmalı ne de itici olacak kadar uzak durmalısınız. Dozunda sıcaklık ve samimiyetle yaklaşım içindeyseniz bu zarafetinizin sembolüdür. Parmak ucuyla tokalaşmanın zarafet olduğunu zannedenler emin olun ki yanılıyorlar. Bu asla zarif davranış değildir.

6. Dans Etmeyi Öğrenin

Dans Etmeyi Öğrenin

Vals, tango veya salsa gibi dans türlerini öğrenmek vücudunuz üzerindeki farkındalığınızı arttırır ve hareketlerinize estetik biçimde yön verme kabiliyetinizi yükseltir. Vücudunuzu zarafetle taşımanızda ve hareket etmenizde dans yeteneği üzerine çalışmanızın çok etkili olduğunu göreceksiniz. Dans ederken sergilediğiniz zarafet ortamda fark edilmenizi ve ilgi odağı haline gelmenizi sağlayacak olumlu etkenlerdendir.

7. Yoga Yapın ve Esnekliğinize Katkı Sağlayın

Yoga Yapın ve Esnekliğinize Katkı Sağlayın

Vücudunuzu esnetmek ya da başka deyişle esnek olmak duruşunuzla ilgili mucizeler yaratır. Bunun için yoga dersi almanızda yarar var. Yoga sadece esnek duruşunuza değil, tüm vücut kontrolünüze katkı sağlayacaktır.  Ayrıca hem fiziksel hem de zihinsel yönden formunuzu koruyacaktır.

8. Genel Kültürünüzü Geliştirin

Genel Kültürünüzü Geliştirin

Genel kültür sahibi kişiler girdikleri her ortamda dikkatleri üzerlerine çekmeyi başarır. Çok okuyup araştıran ya da çok gezip gören kadınlar sahip oldukları bilgiyi zarafetleriyle birleştirdikleri zaman ister istemez fark edilir hale gelirler. Görmüş geçirmiş kadın olmak, zarafetinize katkı sağlayabilecek önemli unsurlardandır.

Ayrıca Dünyadaki Kadın Dehalar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

9. Giyim Zevkinizin, Zarafetinizin Görünen Yüzü Olduğunu Unutmayın

Giyim Zevkinizin, Zarafetinizin Görünen Yüzü Olduğunu Unutmayın

Şıklık zarafetin ön adıdır. Girdiğiniz ortamda her zaman şık olmalısınız. Giyim tarzınız bulunduğunuz ortamın atmosferine uygun olmalıdır. Yani nerede ne giyilir bilmelisiniz ve bunu incelikle uygulamalısınız. Çok takıp takıştırmak sizi zarafetten uzaklaştırır. Ancak gereğinden çok sadelik de bulunduğunuz ortam için uygun olmayabilir. Bunun dozunu doğru biçimde ayarlayabildiğinizde zarif olmamanız için neden yok! Eğer gece önemli davete gidiyorsanız gece elbisesi, takılar, özenle yapılmış saçlar olmazsa olmazdır. Ama arkadaş daveti ya da doğum günü vb. küçük toplantılarda da tuvalet giymeniz son derece yanlıştır. Davetin niteliğine göre şık ve zarif elbise tercihi yerinde olacaktır.

10. Kilo Kontrolünüze Önem Verin

Kilo Kontrolünüze Önem Verin

Kilo fazlası zarafetiniz engel olmayabilir. Ancak kilo kontrolü elbette önemlidir. Gereğinden fazla kilo esnek ve zarif duruşunuzu bozabilir. Hele obezitenin eşiğinde iseniz zarafetten söz etmek mümkün olmayabilir.  Yine de vücudunuzu tanıyorsanız ve kilonuzu kontrol edebiliyorsanız, zarif olabilirsiniz. Kas kontrolünü yapabilirsiniz ama yağ fazlasını kontrol etmek zordur. Zarif görünmek için vücudunuzda yağ fazlasına izin vermemelisiniz.

Özetle; kadının zarafet sahibi olması toplumdaki saygınlığı açısından da son derece önemlidir. Günümüzde pek önemsenmiyor gibi görünse de hala değerlidir. Zarif olmak, zarif hareket etmek öğrenilebilir. Bunun için doğru adımlar atıldığında her kadın zarif olmayı başarabilir.

Son olarak minik tüyolar ekleyerek zarif kadın nasıl olunur sorusuna son dokunuşumuzu yapmış olalım:

 • Kadın her zaman ve her koşulda temiz olmalıdır.
 • Kişisel bakımını hiçbir zaman ihmal etmemelidir.
 • Saçlarınız özenle taranmış ve temiz olmalıdır.
 • Saç biçiminiz yaşınıza ve yüz şeklinize uygun olmalıdır.
 • Tırnaklar özenle törpülenmiş olmalı ve kırık olmamalıdır.
 • Zarif kadın her zaman gülümsemeli, sıcakkanlı ve iyimser olmalıdır.
 • Giyim tarzınız yaşınıza, kilonuza, iş hayatınıza ve sosyal çevrenize uygun olmalıdır.
 • Zarafet yalnızca davetlerde iyi görünmek ya da karşı cinsi etkilemek için başvurulacak araç olarak düşünülmemelidir.
 • Zarif olmanın ilk yolunun kendini tanımak ve doğru biçimde ifade etmekten geçtiği unutulmamalıdır.
 • Kendinizi eleştirmekten korkmamalı; aynada kendinize dikkatle bakmalı ve kendi kusurlarınızı görmeye hazır olmalısınız ki kendi zarafetinizi yakalayabilin.
 • Hiç kimse yürümeye başlar başlamaz zarif adımlar atmadı. Yani zarafet öğrenilebilir. Yeter ki isteyin…

Sıkça Sorulan Sorular

Arapça ẓarf kökünden gelen ẓarāfat "zariflik" sözcüğünden alıntıdır; ẓarufa  "zarif ve şıktı, göze hoş göründü" fiilinin mastarıdır. Esas kökeni de zarf kelimesinden gelmektedir.

Kendin olmaktan taviz vermeden kibar ve nazik olmak ilk adım olabilir. Kendini anlamak ve işini, sosyal konumunu buna göre seçmek de önemlidir. Tarzını ve duruşunu beğendiğiniz insanlar sizin naifliğinizi yansıtan modellerdir.

İlgili Yazılar