Evde Yapılabilecek Doğal Bulaşık Deterjanı Tarifleri

  • Fikir Mühendisi yazdı.
  • 5 Aralık 2020
  • 456 okunma

Bulaşık deterjanlarının kalitesine çok dikkat etmeliyiz. Maalesef bugün en kaliteli bulaşık deterjanları en pahalı olanlar. Bu kadar yüksek maliyetli ve kaliteli bulaşık deterjanı almak yerine evde kendiniz yüzde yüz doğal, yapımı kolay ve daha az maliyetli bulaşık deterjanı yapmaya ne dersiniz? Böylece içerisinde zararlı maddeler içermeyen, teflon tencerelerinize, bardaklarınıza, tabak ve çatallarınıza zarar vermeyen, bizzat kendinizin hazırladığı doğal bulaşık deterjanlarını kullanabilirsiniz. Birbirinden doğal ve yapım aşaması hem eğlenceli hem de kolay bulaşık deterjanı tarifleri👇

Evde yapılabilecek doğal diş macunu tariflerimize göz gezdirmek isterseniz linke tıklayabilirsiniz..

1- Hardal Tozlu Bulaşık Deterjanı

Hardal Tozlu Bulaşık Deterjanı

Bir bardağın ¼ ‘ü kadar deniz suyunu ve 20-30 damla esans yağını (portakal, mandalina ya da limon yağından birini tercih edebilirsiniz, isterseniz hiç koymayabilirsiniz) iyice karıştırın. Sonrasında 1 bardak karbonat, 2 yemek kaşığı robot ile parçaladığınız limon tuzu ve 1 bardak hardal tozunu karışımın içine ilave edin. İyice karıştırdıktan sonra hazırladığınız doğal deterjanı kullanabilir ve bir kapalı kapta saklayabilirsiniz. Eğer deterjanınız sertleşirse (nem alan kaplarda böyle bir durum yaşanabilmektedir), hazırladığınız karışımı rondodan geçirebilirsiniz.

2- Boraks ve Limon Tuzlu Bulaşık Makinesi Deterjanı

Boraks ve Limon Tuzlu Bulaşık Makinesi Deterjanı

1 yemek kaşığının ucu ile sofra tuzunu bir kaba koyun. Tuzun üzerine 30 damla kadar aromatik yağ ilave edin. Daha sonra kaba 1 yemek kaşığı boraks, 1 yemek kaşığı karbonat ve yarım çay kaşığı kadar da limon tuzu ekleyin. Tüm bunları iyice karıştırın. Bu karışımı muhafaza etmek için kapalı bir kutuya koyun. Artık hazırlamış olduğunuz doğal bulaşık deterjanını makinelerinizde kullanabilirsiniz.

3- Sabun ve Sodalı Doğal Bulaşık Deterjanı

Sabun ve Sodalı Doğal Bulaşık Deterjanı

Bir kalıp doğal sabunu rendeleyiniz. Sonra üzerini kaplayacak kadar su doldurunuz. Hafif ateşte sabunu eritiniz. Yarım saat kadar sonra karışımın içerisine yarım tatlı kaşığı boraks ve yarım tatlı kaşığı çamaşır sodası ilave edin. Karışımı çok iyi şekilde karıştırın. Deterjanınız artık hazır. Kullanırken bir tatlı kaşığı almanız yeterlidir.

4- Boraks ve Esansiyel Yağlı Bulaşık Deterjanı

Boraks ve Esansiyel Yağlı Bulaşık Deterjanı

Sırasıyla 1 su bardağı boraks, 1 su bardağı çamaşır sodası, 10 damla portakal yağı, 5 damla limon yağı, 5 damla biberiye yağı, 2 damla kekik yağını bir kaba koyarak karıştırın. Daha sonra bu karışımın yarım çay bardağı kadarını 1 litre suya karıştırın. Bulaşıklarınızı artık bu suda yakabilirsiniz. Bu hazırladığınız doğal deterjan köpürmez ancak köpüren deterjanlardan çok daha iyi ve sağlıklı temizler.

5- Sadece 2 Malzemeli Doğal Bulaşık Deterjanı

Sadece 2 Malzemeli Doğal Bulaşık Deterjanı

2 yemek kaşığı pişirme sodası ve 2 yemek kaşığı boraksı karıştırın. Bu karışımı artık bulaşık deterjanı olarak kullanabilirsiniz

6- Zeytinyağlı Sabun ve Borakslı Doğal Bulaşık Deterjanı

Zeytinyağlı Sabun ve Borakslı Doğal Bulaşık Deterjanı

Bir tencerenin içine 1 bardak kaynar su, 1 bardak zeytinyağlı sabun tozu, 1 yemek kaşığı boraks, 1 yemek kaşığı karbonatı koyun ve ocakta karıştırarak kaynatmaya başlatın. Karışım kaynadıktan sonra jel kıvamına dönüşecektir. Bunu cam bir kavanoza aktarın. Soğuduktan sonra hazırladığınız jel kıvamlı bulaşık deterjanını kullanabilirsiniz.

7- Bulaşık Makinesi İçin Doğal Tablet Deterjan

Bulaşık Makinesi İçin Doğal Tablet Deterjan

Yarım su bardağı karbonat, yarım su bardağı limon tuzu, yarım su bardağı tuz ve alabileceği kadar suyu bir kapta iyice karıştırın. Sonra bu karışımı buz kalıbına eşit miktarda dökün. 1 gece kurumasını bekleyin. Ertesi gün kullanıma hazır olacaktır.

8- Boraks, Soda ve Esansiyel Yağlı Doğal Bulaşık Deterjanı

Boraks, Soda ve Esansiyel Yağlı Doğal Bulaşık Deterjanı

Bir kaba 1 bardak boraks, 1 bardak yemek sodası, 1 bardağın dörtte biri kadar tuz ve 1 bardağın dörtte biri kadar limon tuzu ve limon, yasemin ya da portakal yağı ilave ederek iyice karıştırın. Bulaşık deterjanınız hazır.

9- Elde Yıkama İçin Sabunlu Bulaşık Deterjanı

Elde Yıkama İçin Sabunlu Bulaşık Deterjanı

4 su bardağı sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı boraks ve yarısı rendelenmiş sabunu ilave edin. Su soğumadan iyice karıştırın. Son aşama olarak da karışıma sevilen bir aromatik bitkisel yağdan 10-15 damla kadar ilave edin ve güzelce karıştırın. İster kavanoza isterseniz de eski bir deterjan kabına koyarak kullanabilirsiniz.

10- Bulaşık Makinesi İçin Jel Deterjan

Bulaşık Makinesi İçin Jel Deterjan

Bir kaba 1,5 su bardağı boraks, 1 su bardağı karbonat ve 1 su bardağı çamaşır sodasını iyice karıştırın. Bu karışıma 1 su bardağı da kaya tuzu ilave edildikten sonra üzerine 10 damla kadar aromatik yağ (limon yağı, portakal yağı gibi tercihi size kalmış) ilave edilmelidir. Bu karışımın üzerine 1,5 su bardağı sıcak su ilave ederek güzelce karıştırın. Karışımı yaklaşık 1 gün kadar oda sıcaklığında beklettikten sonra kıvamını alacaktır. 1 gün bekletip kıvamını aldıktan sonra temiz bir kapaklı bir kaba koyarak kullanabilirsiniz.

11- Bulaşık Makinesi İçin Lavanta Kokulu Doğal Deterjan

Bulaşık Makinesi İçin Lavanta Kokulu Doğal Deterjan

1 yemek kaşığı kaya tuzunun içine 10 damla lavanta yağı damlatın ve güzelce karıştırın. Sonra 1 su bardağı boraks 1 su bardağı karbonat, 1 yemek kaşığı limon tuzu ve 1 yemek kaşığı çamaşır sodasını ilave edin ve iyice karıştırın. Hazırladığınız karışımı bir kavanoza koyun. Artık bu doğal lavanta kokulu deterjanı makinelerinizde kullanabilirsiniz.

12- Sirkeli Bulaşık Deterjanı

Sirkeli Bulaşık Deterjanı

3 ya da 4 bardak sıcak suyun içerisine 1 yemek kaşığı karbonat, 1 yemek kaşığı sirke ve hazır almış olduğunuz bulaşık deterjanınızdan 1 yemek kaşığı kadar katıp hepsini iyice çalkalayarak yeni bir bulaşık deterjanı elde edebilirsiniz. Ayrıca bu karışıma isterseniz koku vermesi için 10-15 damla kadar esansiyel yağ da katabilirsiniz.

Makinelerinizde yıkadığınız bulaşıklarınızın daha da parlamasını istiyorsanız makinenizin parlatıcı kısmına sirke veya bir iki limonun suyunu sıkarak koyabilirsiniz.

Bu malzemeleri kolayca edinebilirsiniz. Elde ettiğiniz doğal deterjanlar özellikle tencerelerinize zarar vermeyeceği için daha sağlıklı yemekler pişireceksiniz. Hem de artık daha ucuz maliyetle cebiniz de rahat eder.

Sıkça Sorulan Sorular

Evde doğal bulaşık deterjanı yapabilmek için kullanılabilecek temel malzemeler boraks, sirke, karbonat, limon tuzu, çeşitli koku ve aromalarda esansiyel yağlardır.

İlgili Yazılar