Uzmanlar açıkladı! Sebze ve meyveler nasıl saklanır?

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 31 Ekim 2023
  • 34 okunma

Devrin ekonomi devri olduğu şu günlerde birçok kişi tasarruf etmenin yollarını ararken uzmanlardan önemli bir tavsiye geldi. Sebze ve meyve fiyatlarının rekor seviyelere ulaşmış olduğu şu günlerde uzun süreli kullanımın çok daha önemli bir hale geldiğini belirten uzmanlar, marketlerden manavlardan satın alınan ürünlerin tüketici hatasından ötürü hızla bozulduğuna dikkat çekti.

Sıcak havalarda herkesin ekstra özen gösterdiği sebze ve meyve muhafazası ile ilgili önemli tüyolar veren uzmanlar, domates, soğan, patates gibi sebzelerin birçok kişi tarafından yanlış saklandığını vurguladı. Peki, sebze ve meyveler nasıl saklanmalı? İşte ayrıntılar…

SEBZELERİ SAKLARKEN BU HATALARA DİKKAT

Her mutfağın vazgeçilmezleri arasında yer alan patates, domates ve soğan, hızla bozulmaya meyilli olan sebzelerdendir. Konu ile ilgili tavsiyelerde bulunan uzmanlar bu tip sebzelerin bilinenin aksine buzdolaplarında saklanmaması gerektiğine dikkat çekti.

Buzdolabında saklanan patatesin nişastasının şekere dönüştüğünü ve bu sebep ile de tadının bozulduğunu belirten uzmanlar, patatesin serin ve kuru bir ortamda saklanması gerektiğini ifade etti. Soğan için de benzer bir uyarıda bulunan uzmanlar, buzdolabında bulunan soğanın çabuk yumuşadığını, etrafa koku yaydığını ve diğer ürünleri de direkt olarak etkilediğini belirtti. Domatesin de buzdolabında saklanması durumunda tat ve aroma kaybı yaşadığını belirten uzmanlar, oda sıcaklığında kalan domatesin çok daha sağlıklı olduğunu bildirdi.

O MEYVELER YANLIŞ SAKLANIYOR

Daha uzun süre bozulmaması için muzun buzdolabında saklandığını belirten uzmanlar, bu tercihin tamamen yanlış olduğunu ifade etti. Soğuk ortamda olan muzun daha çabuk siyahlaştığını ifade eden uzmanlar, bu meyvenin oda sıcaklığında bekletilmesi gerektiğini vurguladı.

Avokadonun olgunlaşmadan önce dolapta bekletilebileceğini ancak olgunlaşmış avokadonun 2 günden fazla dolapta kalmaması gerektiğini ifade eden uzmanlar, aksi takdirde meyvenin kıvamının bozulabileceğine dikkat çekti. Benzer bir uyarıyı ananas için de yapan uzmanlar, soğuk ananasta şekerin kristalleşebileceğini ve bunun da tadı bozabileceğini ifade etti.

İlgili Yazılar