Avrupa’da Az Parayla Gezilebilecek 8 Ülke

  • Minik Tospik yazdı.
  • 30 Temmuz 2021
  • 558 okunma

Yurt dışı turlarını hayal edince, çoğumuzun aklına gelen ilk yön Avrupa… Tarihi ve kültürel şehirleriyle gözleri üzerine çeken pek çok rota ise gezginler ve turistler için en cazip noktalar haline geliyor. İşte bu şehirlerin bulunduğu kimi ülkeler kendi para birimlerine sahip. Dolayısıyla Euro kullanılmayan bu ülkelerde seyahat etmek diğerlerine nazaran daha elverişlidir diyebiliriz. Euro biriktirmeye ihtiyaç duymadan, az parayla seyahat edebileceğiniz 8 ülke…

1. Sırbistan

Sırbistan

Roma ve Bizans’tan, Osmanlı Türkleri ve Avusturya-Macaristan’a kadar pek çok siyasi oluşumun izlerini taşıyan Sırbistan, Avrupa medeniyetlerini birleştiren noktada yer alan ülkelerdendir. 2006 senesinde Yugoslavya’dan ayrılan ülke, Türkiye’ye yakın konumda bulunması ve tarihi atmosferiyle gözden kaçan Avrupa ülkelerindendir. Üstelik, Türk vatandaşları için vize zorunluluğu yoktur (180 gün içerisinde 90 günü aşmaması kaydıyla). Ağırlıklı olan Slav mimarisi ve hepsi ayrı çekicilikte doğal güzellikleriyle Sırbistan kesinlikle seyahat etmeye değecek olan ülkelerdendir. Biz Türk vatandaşları için diğer güzel yanı ise, ülkede para birimi olarak Sırp dinarı kullanılıyor olması ve kalacak yer, yemek gibi gündelik harcamaların oldukça ucuz olmasıdır.

Sırbistan’da Nerelere Gidilir?

Belgrad: Hem şimdilerde Sırbistan’ın hem de eski Yugoslavya’nın başkentidir. Tarihçesi M.Ö. 6 yüzyıla kadar uzanan Belgrad, ‘Beyaz Şehir’ olarak tanınmaktadır.

Novi Sad: Ülkenin ikinci büyük şehridir. Görülmeye değer tarihi atmosferinin yanında, Balkanlar bölgesinin en büyük festivallerinden ‘Exit Festivali’ne ev sahipliği yapmaktadır. Dünyaca ünlü müzisyenlerin sahne aldığı festivali her sene yaklaşık 200 bin kişi ziyaret eder.

Niş: Sadece Sırbistan’ın değil, Balkanlar bölgesinin de en eski şehirlerindendir. Çoğunlukla Ortadoğu ve Orta Avrupa arasında köprü görevi üstlendiği kabul edilir.

Ayrıca Eskişehir Sivrihisar Nasıl Bir Yer? Gezilecek Yerleri ve Özellikleri adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

2. Romanya

Romanya

Fazlasıyla çeşitlenen büyüleyici doğal güzellikleriyle misafirlere pek çok destinasyon tercihi sunan Romanya’ya gelen turistlerin sayısı günbegün artmaktadır. Ülkeye seyahat eden yabancı turistlerin gezi listelerinde yer alan bölgeler ve mekanlar ise birbirinden şaşırtıcı ve rengarenktir. Avrupa Birliği ülkeleri içinde bulunmasına karşın para birimi olarak Euro’yu kullanmamaktadır. Ülkede para birimi olarak Rumen Leyi kullanılmaktadır. 1 Rumen Leyi yaklaşık olarak 2,05 TL’ye denk gelmektedir. Öte yandan, ülke içindeki restoran ve kafelerin de oldukça ucuz olduğu bilinmektedir.

Romanya’da Nerelere Gidilir?

Sighişoara: Transilvanya’da bulunan bölge, ülkede ziyaret edilecek en güzel yerlerin başında gelmektedir.

Braşov: Ülkenin merkezinde yer alan bölge, modern hayatın dinamikleri ve eski hayatların renklerini birleştirmektedir. Özellikle, 7. Yüzyılda gerçekleşen yangınla duvarları kararan gotik üslubundaki Siyah Kilise görülmesi gereken mekanlardandır.

3. Macaristan

Macaristan

Macaristan’da tıpkı Romanya gibi Avrupa Birliği ülkesi olmasına rağmen kendi para birimi Macar Forinti’yi kullanmaktadır. Avrupa’da ve hatta birlikte bulunması da onu, sık ziyaret edilen yerler arasında parlatmaktadır. 1 Macar Forinti’si 0,028 TL’ye karşılık gelmektedir. Ayrıca eşsiz doğal güzellikleriyle de dikkat çeken Macaristan, seyahati ucuz Avrupa ülkeleri arasında da en ucuz olmasıyla gezi rotalarında ekonomik ülke olarak yer almaktadır.

Macaristan’da Nerelere Gidilir?

Hévíz Gölü: Dünya’nın en büyük 2. Termal gölüdür.

Vörösmarty Meydanı

St. Stephen Bazilikası

Parlamento Binası

Széchenyi Köprüsü

Kahramanlar Meydanı

4. Ukrayna

Ukrayna

Alışık olmadığımız şekilde, Ukrayna para birimimizin en değerli olduğu ülkeler arasındadır. Ülkede kullanılan para birimi Grivna’dır ve 1 Grivna 0,32 TL’ye denk gelmektedir. Ülkedeki restoran, otel ve kafeler de tıpkı diğer ucuz Avrupa ülkeleri gibi epey ekonomiktir. Öte yandan, ülke içinde bulunan mimari yapı da göze çarpan özelliklere sahiptir.

Ukrayna’da Nerelere Gidilir?

En çok tanınan üç kenti Lviv, Kiev ve Odessa haricinde Ukrayna hepsi ayrı güzelliklere sahip pek çok şehri sarmalayan tarih dolu ülkelerdendir.

Kiev’de Aziz Sofya Katedrali, Özgürlük Meydanı, II. Dünya Savaşı Müzesi…

Lviv’de Brewery Müzesi, Eski Şehir Bölgesi, Potocki Sarayı…

5. Çek Cumhuriyeti

Çek Cumhuriyeti

Çekya veya resmi adıyla Çek Cumhuriyeti, Avrupa Birliği’ne dahil olan ülkelerdendir ancak Euro yerine kendi para birimini, yani Çek Korunası’nı tercih etmektedir. 1 Çek Korunası 0,39 TL’ye denk gelmektedir. Çekya’da yapılabilecek olan bütün etkinlikler ise ziyaretçiler için epey ekonomik şekilde halledilebilmektedir. Öte yandan, mimari yapılarıyla da oldukça ilgi çeken ülkelerdendir Çek Cumhuriyeti… Ülke içerisindeki ulaşımın basitliği de seyahatin önemli derecede kolay olmasını sağlamaktadır. Sanat dallarının büyük önem taşıdığı Çekya’da, eğitime de en az sanat kadar değer verilmektedir. Okuma-yazma bilen nüfusun oranı ise neredeyse %99’u bulmaktadır.

Çek Cumhuriyeti’nde Nerelere Gidilir?

Moravian Karst: Binlerce km2’ye yayılan dev yeraltı kireçtaşı mağaraları ve kanyon serisinden oluşan jeolojik olaydır.

Olomous: İmparatorluk döneminden kalan ve asıl olarak Roma kalesi olarak yaratılan kaledir.

Karlstejn Kalesi: Kutsal Roma İmparatorlarından IV. Charles’ın evi olan yapı, 14. yüzyıldan kalma Gotik kaledir.

6. Arnavutluk

Arnavutluk

Euro’ya ihtiyaç duymadan gezebileceğiniz ülkeler arasında bulunan diğer ülkelerden: Arnavutluk. Başkenti Tiran önde gelmek üzere tarihi Berat kenti, İtalya’nın Bari şehriyle karşı karşıya konumlanan Durres ve eşsiz denizi ile Ksamil Arnavutluk turlarıyla görülebilecek yerler arasındadır. Yemekleri ve kültürü sayesinde Türklerin yabancılık çekmeyeceği Arnavutluk’un para birimi ise Arnavutluk Leki’dir. 1 Arnavutluk Leki 0,082 TL’ye karşılık gelmektedir.

Arnavutluk’ta Nerelere Gidilir?

Başkent Tiran başta olmak üzere, Anadolu kasabalarına olan benzerliğiyle Elbasan, Osmanlıların beş asır boyunca hükmettiği Berat, popüler sahil kesimiyle Durres ve Arnavutluk Rivierasının en değerli turistik bölgelerinden Saranda ülke içerisinde gidilebilecek yerler arasındadır.

7. Bulgaristan

Bulgaristan

Tek bir adımla ulaşabileceğimiz sınır komşumuz Bulgaristan da saydığımız diğer Avrupa ülkeleri gibi Euro yerine kendi para birimini kullanan ülkeler arasındadır. Ülke içerisinde pek çok yerde Euro geçmesine rağmen eğer Euro’nuz yoksa da Bulgar Levası sayesinde burada epey güzel gezmeniz mümkündür. 1 Bulgar Levası yaklaşık olarak 5,15 TL’ye karşılık gelmektedir. Hem kış hem yaz tatilleri için pek çok tatil seçeneğini bünyesinde bulunduran ülkede gezilebilecek bölgelerin sayısı epey fazladır. Şimdilerde kayak tatilleri için çoğunlukla Pamporovo, Bansko, Vitoşa ve Borovetz gibi ünlü kayak tesisleri tercih edilmektedir.

Bulgaristan’da Nerelere Gidilir?

Sofya: Bulgaristan’ın başkenti olan şehir, Avrupa’da yer alan en eski yerleşim yerlerindendir ve tarihçesi M.Ö. 5 yüzyıla dek uzanmaktadır.

Plovdiv: Bu harika kent, Makedonya Krallığı, Roma İmparatorluğu, Bizans ve Osmanlı gibi pek çok medeniyeti coğrafyasında ağırlamıştır.

Varna: Sıklıkla gece eğlenceleriyle tanınsa da aslında Varna ülkenin en büyük limanına sahiptir.

Ayrıca Didim Akbük Nasıl Bir Yer? Denize Nerede Gidilir? Gezilecek Yerler adlı yazımızı inceleyebilirsiniz.

8. Bosna Hersek

Bosna Hersek

Kendi coğrafyası Balkanlar’ın gözdesi durumunda olan Bosna Hersek, Türklerin de seyahat için en çok tercih ettiği bölgelerin başında gelmektedir. Euro’nuz olmadan, ucuz şekilde seyahat edebileceğiniz ülkeler arasında bulunan ülkenin para birimi Bosna Hersek Markı (BAM) veya diğer ismiyle Konvertible Mark’tır (KM). 1 Bosna Hersek Markı yaklaşık olarak 5,15 TL’ye denk gelmektedir.

Bosna Hersek’te Nerelere Gidilir?

Başçarşı, Milli Kütüphane, Sarı Tabya, Kovaçi Şehitliği, Aliya İzzetbegoviç Müzesi, Umut Tüneli, Saraybosna Katedrali gibi tarihi, dini ve kültürel mekanlarıyla Saraybosna başta olmak üzere Bihaç, Travnik, Poçitel gibi köy ve kentleri Bosna Hersek’te görülmesi gereken yerler arasındadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Arnavutluk (90 gün), Azerbaycan (30 gün), Belarus (30 gün), Bosna-Hersek (90 gün), Ermenistan (120 gün), Gürcistan, KKTC, Karadağ (90 gün), Kosova (90 gün), Makedonya Cumhuriyeti, Moldova (90 gün), Sırbistan (90 gün), Ukrayna (90 gün) T.C. vatandaşları için vize istememektedir.

Ukrayna, Tayland, Çek Cumhuriyeti, Sırbistan, Gürcistan, Arjantin, Rusya, Hindistan, Makedonya, Endonezya, Vietnam’da ulusal para birimlerine göre Türk lirası daha değerlidir.

İlgili Yazılar