Dizisi Yapılmış Yabancı Kitaplar - Romandan Uyarlanan 10 Yabancı Dizi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 19 Şubat 2021
  • 1.360 okunma

Bir gün elinizde okuduğunuz herhangi bir kitabı beyaz camda izleyeceğinizi tahmin edebilir misiniz? Bazı kitaplar türü ne olursa olsun, yayınlandığı seneden yıllar sonra bile fark edilip etkisi okuyuculardan seyircilere değin ulaşabiliyor. Aslında sinema filmlerinin görsel cazibesi, oyuncularla netlik kazandığı için son zamanların tercih edilen romanları da kafamızda betimlenen ögeleriyle, film ve dizi sektörünün neredeyse kurtarıcısı haline geldi. Yazımıza, dizisi yapılmış olan yabancı kitaplar konusu ile devam ediyoruz. Birçok kişi dizi olarak izlediği yapımın belki kitabı olduğunu dahi bilmeyebilir. Bu yüzden seyrine doyamadığınız dizilerin kitap versiyonlarını da bilgi hazinenize bizden bir tüyo olarak eklemenizde yarar görüyoruz.

Games of Thrones (Taht Oyunları)

Games of Thrones (Taht Oyunları)

Sezonlara ayrılmış bölümleriyle neredeyse insanı ekrana kilitleyen bir yapımla başlıyoruz. Games of Throes, yani Taht Oyunları, George R.R. Martin’in Buz ve Ateşin Şarkısı adlı eserinin ilk kitabıdır. Buz ve Ateşin Şarkısı, roman serisinin adı olup, ilk kitap 1991 senesinde yayınlandı. Taht Oyunları adlı eserin 1996 senesinde yayınlanmasının ardından oldukça ilgi görmesi üzerine serilerine devam edildi. Fantezi türünün bilindik ögelerinden ziyade, tarihi etkilerin ve siyaset, savaş ve şiddet ağırlıkta unsurlarla daha gerçekçi bir yapıda ortaya çıkmış bir eserdir. Üçüncü bir şahsın ağzından anlatılan hikayede, iki farklı kıta ve zaman olarak eski çağ dönemleri anlatılmaktadır. Kıtayı ele geçirmek isteyen hanedanların mücadeleleri, doğa üstü varlıkların oluşturduğu tehdit ve taht kavgalarındaki stratejiler öne çıkmaktadır. Taht oyunları hariç, kitabın dört serisi daha vardır. Bunlar, “Kralların Çarpışması”, “Kılıçların Fırtınası”,”Kargaların Ziyafeti”,”Ejderhaların Dansı” şeklindedir. Yayınlanmış bu 5 seriye ilave olarak yakın zamanda yenilerin de ekleneceği belirtilmiştir. Arka Bahçe ve Epsilon yayınları tarafından basılmış kitaplar da orijinal çeviriyi Sibel Alaş yapmıştır. Dünya üzerinde 60 milyondan fazla okura ulaşmış olan kitabın serisi HBO şirketi tarafından dizi haline getirildi. Dizinin yanı sıra Games of Thrones’in video oyunları da yapılmıştır.

Ayrıca Black Mirror'un en iyi bölümleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

Outlander (Yabancı)

Outlander (Yabancı)

Diana Gabaldon’a ait bir eser olan Outlander de seriler halinde piyasa sürülmüş ve diziye uyarlanmış bir kitaptır. Yayınlandığı 1991 senesinde, konusuyla ilgi çekmiş olan eser, hikayesinin takibini de beraberinde getirmiştir. Serinin birinci kitabı Outlander (Yabancı) de İskandinav dönemi kahramanı Kainan’ın gemisiyle Thor’un ülkesine düşmesi konu olarak yer alır. Viking uygarlığı ile Moorven denilen yaratığın tehlikesine karşı yapılan iş birliği hikayede öne çıkan konudur. Aynı kitabın 2009 senesinde Howard Mc Cain yönetmenliğinde diziye uyarlandığını söylemeliyiz. Tarihi bilim kurgu-aşk ve macera izlerini taşıyan romandır. Yabancı adlı bu esere devam niteliğinde, zamanlar arası geçiş sunan “Kehribardaki Yusufçuk”, “Yolcu”,”Ateşin Çağrısı”,”Güz Davulları”,”Kar ve Kül” eserleri de eklenmiştir.

Big Little Lies (Büyük Küçük Yalanlar)

Big Little Lies

Büyük-Küçük Yalanlar olarak dilimize çevrilen “Big little lies” adlı eser, Liane Moriary adlı Avustralyalı bir yazar tarafından yayınlanmış ve gösterime girdiği dizi sektöründe oldukça beğeni toplamış bir kitaptır. Farklı bir yaşam tarzına sahip fakat kendileri hakkında fazla fikir vermeyen üç kadının, yollarının kesişmesine neden olan bir cinayet yaşanmıştır. Çocukları için gittiği bir anaokulun toplantısında yaşanan cinayet sonrası, kadınlar bu konuyu aydınlatmak için bir araya gelmişlerdir. Aile, dram ve sosyal içerikli bir tür sayılan bu roman 2014 senesinde Penguin Group tarafından yayınlanmıştır. Gizemli olayların anlatıldığı ve psikolojik analizlere yer veren eser, aynı sene içinde “The Bestseller” listesine girmiştir. 2015 senesinde Davitt Ödülü sahibi de olan Big Little Lies, HBO prodüksiyon şirketi tarafından 2017 senesinde dizi film uyarlaması olarak ekranlara yansıtıldı.

Lucifer

Lucifer

Bir çizgi roman klasiği olmuş olan Lucifer. Orijinal adıyla “Şeytan”. The Sandman adlı eserden yola çıkılarak öne çıkmış bir karakterdir. DC Comics şirketince 1989 senesinde yayınlanmış bir öyküdür. Lucifer karakterinin yaratıcıları olan Neil Gaiman ve Sam Keith tarafından yayınlanan seride, gerçek adı Samael olan yeryüzüne gelen bir erkek meleğin konusu yer almaktadır. Cehennem Lordu denilen Lucifer, polis departmanında görevli çalışan olarak bilinmektedir. Kötüleri ve suçluları yakalamak gibi görevleri vardır. Fakat esasında yeryüzüne gönderilmiş bir melektir ve bunu çevresinden saklamaktadır. Fantastik, korku ve komik unsurları barındıran eser, 2015 senesinde Tom Kapinos yönetmenliğinde diziye uyarlanmıştır.

Leviathan Wakes (Leviathan Uyanıyor)

Leviathan Wakes

Bir bilim kurgu romanı olarak 2011 senesinde yayınlanan eser, James S.A. Corey tarafından Leviathan Wakes ismiyle yayınlanmış, The Expanse adıyla dizisi yapılmış yabancı kitaplar arasına girmiştir. Bilim Kurgu örneklerinden ilgi çekici bir eser olan Leviathan Wakes aynı zamanda 2012 senesinde Hugo En İyi Roman ve Locus En İyi Bilim Kurgu Ödüllerine aday gösterilmiştir. Yaşadığımız zamanın 200 yıl sonrasını anlatan hikayede, Dedektif Miller kayıp bir kızın bulunması için uzay araştırmalarında yer alan bir kaptandan iş birliği ister. Kayıp bir kızın araştırılmasıyla başlayan süreç, insanlık tarihinde görülmemiş bir sırrın ve komplonun varlığını da açığa çıkaracaktır. Kitabın, diziye uyarlaması 2015 senesinde “The Expanse” adıyla gerçekleşmiştir.  Yönetmenleri Mark Fergus ve Hawk Ostby’dir. The Expanse (Genişlik) dizi olarak 6 sezon boyunca 23 bölümle ekranlarda yayınlanmıştır.

Sherlock

Sherlock

İngiliz yazar Sir Arthur Conan Doyle’nin yarattığı karakterlerden biri olan Sherlock Holmes, fantastik macera türünde bir eser. Yazarın 1887 yılında yazmaya başladığı Kızıl Dosya eserinin ardından, “A Study in Scarlet” isimli öykü kitabında Sherlock Holmes ilk kez dedektif romanında ön plana çıkmıştır. Holmes, dedektiflik hizmetleri için Dr. Watson’un yanında yer almaktadır. Hikayede Doktor Watson’un anlatıcılığına da yer verilmesi söz konusudur. Farklı süper ötesi güçleri ve muhakeme bağlantıları olan Sherlock’un hikayesi farklı olay örgülerinde anlatılmaktadır. Yönetmen Mark Gatiss tarafından 2010 senesinde ekranlara aktarılan Birleşik Krallık yapımı eser, 4 sezon halinde 16 bölüm olarak ekranlara gelmiştir. Romandan biraz farklı olarak dizide 21. yüzyılın teknolojik imkanları ve koşulları yer almaktadır. BBC One kanalında mini-dizi kuşağında gösterilen yapım, CNBC-E ve TLC isimli kanallarda ülkemizde de gösterilmiştir.

Ayrıca sitemizden Disney Channel Macera filmleri listesine de bakabilirsiniz.

The Vampire Diaries (Vampir Günlükleri)

The Wampires Diaries

2009 ve 2017 yılları arasında sezonlar ve diziler halinde yayınlanan Vampir Günlükleri, L,J. Smith tarafından kaleme alınan dizisi yapılmış yabancı kitaplardan bir diğeri. Hikayede Mystic Falls  denilen gizemli bir kasaba, insanların vampir ve kurt adamlara dönüşmesi ve cadı büyülerinin yer aldığı korku ögeleri ağırlık kazanmaktadır. Hikayede güçler savaşı, iki kardeş vampir arasında gerçekleşmektedir. İyi ve kötünün savaşı Damon ve Stefan kardeşlerin arasında gerçekleşirken Elena denge faktörünü temsil eden bir karakterdir. Leslie Morgenstein tarafından 2009 senesinde TV ekranlarına taşınan ABD yapımı eser, şimdiye dek 8 sezon ve 171 bölümle yayınlanmıştır. Aynı eserin dizi versiyonu 2010-11-12-13 yıllarında “Teen Choice Ödülü”, “People Choice Award”, “Satürn Ödülleri”ni kazanmıştır. Vampir Günlükleri, 2009 yılından bu yana ülkemizde Artemis yayıncılıkla satışları hızla tükenen kitaplar arasında gözükmektedir.

The 100 (Hundred-Yüz)

The 100

Yazarı Kass Morgan’a ait The 100 ve devam niteliğindeki “Day 21” ve “The 100: Eve Dönüş” adlı eserler oldukça beğenilmiştir. Go yayıncılık tarafından 2013 senesinde okurlara sunulmuş bir kitap olan The 100, dram, bilim kurgu ve yetişkin edebiyat türünde bir eserdir. Hikayede nükleer bir felaketin, dünyaya yol açtığı zarar ve ölmeyip kurtulan kişilerin Dünya yörüngesine bağlı bir uzay gemisinde tam 300 yıl süren yaşam mücadelesine yer verilmiştir. TV ekranlarına 2014 senesinde dizi olarak aktarılan The 100 adlı eser, The CW kanalında tam 7 sezon boyunca ekranlara gelmiştir. Aynı dizinin 30 Eylül 2020 tarihinde 100. ve son bölümü gösterilmiştir. Yönetmenliğini Jason Rothenberg üstlenmiştir.

Sıkça Sorulan Sorular

Dizisi yapılmış yabancı kitaplar içinde saydıklarımıza ilaveten, Mind Hunter (2017), The Strain (2009) adlı kitaplar da yer aldığı dizi sektöründe ilgi çekmiş eserlerdir.

Game of Thrones ve The Crown adlı eserler, dizi yapımı için ciddi bütçeler ayrılmış olan kitaplar içinde ilk sıralarda yer almaktadırlar.

İlgili Yazılar

Dizisi Yapılmış Yerli Kitaplar

  • 19 Şubat 2021