Disney Channel Macera Filmleri - Soluksuz İzlenen Kaliteli 9 Macera Konulu Film

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 15 Şubat 2021
  • 2.699 okunma
  • 1 beğeni

Film endüstrisi, kuşaklar boyunca türlerine konu olan ilginçlikleri, serüvenleriyle sektörel imkanlarını da kullanarak, bayrak yarışını hep daha ileri boyutlara taşıdı. Öyle ki günümüzde artık pek çok önemli yapım için ciddi bütçeler ayrılıyor, ciddi bir planlama ile en iyisi hedefleniyor. Bu da haliyle pek çok yapım şirketi için dinamik bir yapı da hareket edilmesini zorunlu kılıyor. İzleyicilerin güzel yapımlara tepkisi bir ölçüt olmakla birlikte aynı zamanda can alıcı etkiler yaratmak için toplumun beğenileri, eğilimleri genelde merkeze alınıyor. Film endüstrisinde, insanların vazgeçilmez tutkusu haline gelen macera türü yapımlar da bu dinamizmin lokomotif etkisi yaratan unsurlarından. Disney yapımları da haliyle macera filmi denince akla gelen ilk isimlerden. Macera filmlerinin o heyecanlı ögelerini ekranlara yansıtan Disney Channel ise bugün yazımızın konusu olacak. Disney Channel macera filmleri denince, dikkat çeken hangi filmler şu ara revaçta, onları sizlerle paylaşacağız. ‘Bana Fikir Ver’ ekibi olarak, şimdiden keyifli bir Disney yolculuğu diliyoruz.

1. Kutup Macerası (Eight Below)

Kutup Macerası (Eight Blow)

Disney Channel macera kuşağında yer alan özellikle çocuk izleyicilerin büyük bir keyifle izlediği kutup macerası ile yazımıza başlıyoruz. Nisan 2006 senesinde gösterime giren “Kutup Macerası” adlı macera yapımının yönetmenliğini Frank Marshall üstlenmiştir. Filmin başrollerinde Paul Walker ve Jason Brigg yer almaktadır. Filmin konusu, Antartika üzerinde keşfe çıkan Dr. McClaren ve köpek eğitmeni Jerry’nin kutuplardan ayrılmak üzereyken kar fırtınasına tutulmalarını ve köpeklerinin mahsur kalmasından dolayı, canlıların kurtarılma mücadelelerini ele alır. Bu zorlu macerada pilot Katie de Jerry’nin yanında yer alır. Ülkemizde de gösterime girdiği sürelerde 16 hafta vizyonda kalan film ciddi izlenme oranı yakalamış bir yapımdır.

Harry Potter'in gözden kaçan detayları bilgilerine de bakabilirsiniz.

2. Narnia Günlükleri

Narnia Günlükleri

Narnia Günlükleri, bir Clive Staples Lewis romanından uyarlama bir macera filmi. Narnia Günlükleri, 7 kitaptan oluşan bir seri halinde 1950 yılından bu yana basımı devam etmiş bir tür olarak film endüstrisinin de dikkatini çekmiştir. Fantastik öğeleri de içinde bulunduran Narnia Günlükleri’nde, 2005 yılında yönetmen Andrew Adamson tarafından ikinci kitap olan “Aslan, Cadı ve Dolap” sinemaya uyarlandı. Aynı şekilde 2008 senesinde Prens Kaspiyan, 2011 senesinde Michael Apted yönetmenliğinde Şafak Yıldızının Yolculuğu adlı eser onu takip etti. Günümüzde başarılı bir Disney macera film klasiği sayılan Narnia Günlükleri filminde, anneleri tarafından 1940’lı yıllarda yaşanan savaştan etkilenmemeleri için, bir profesörün evine gönderilen dört kardeşin, evde ilgilerini çeken bir dolabı incelerken paralel bir evren olan Narnia’ya geçişleri konu olarak işlenmektedir. Başrollerde, Georgie Henley, James McAvoy, Anna Popelwell ve William Moseley yer almaktadır. Film ayrıca Disney’e ait, 2005 senesi Satellite En iyi Animasyon Film Ödülü sahibidir.

3. Beverly Hills Çuvava

Beverly Hills Çuvava

Disney’in macera yapımlarından olan Beverly Hills Cuvava, 2009 yapımı aile - macera türünde bir yapım. Jamie Lee Curtis ve Piper Perabo’nun başrollerinde yer aldığı filmde, aslında Bremen Mızıkacıları öyküsündeki fantastik havadan da söz etmek mümkün. Beverly Hills’in lüks yaşantısına sahip Chloe ismindeki haylaz, havalı bir köpeğin ortadan kayboluşu ve ona aşık Papi’nin öyküsü eğlenceli ve maceralı şekilde anlatılmaktadır. Chloe’yi arama esnasında Papi’ye bu serüvende katılan, iki insan, üç köpek, fare ve bir iguana’nın hikayesi, özellikle çocuk izleyiciler için ilgi çekici bir yapım olarak yer almaktadır.

4. Oyunbozan Ralph

Oyunbozan Ralph

Disney Channel’in macera - komedi türündeki bir diğer filmi olan Oyunbozan Ralph, gösterimde olduğu sene oldukça ilgi çekmiştir. Atari oyunlarının bina yıkan kötü adamı Ralph’in bir animasyon karakteri olarak yer aldığı yapımda, üzerine yapışmış kötü rolden sıkılan Ralph’in Felix’le olan mücadelesi, Ralph’in başka  bilgisayar oyunlarına dahil olmasıyla farklı boyut kazanır.  Yine çocuk izleyicilerin ağırlıkta olduğu bu maceralı animasyon yapımda, Sarah Silverman ve John C. Reilly başrollerde yer almaktadır. Yönetmenliğini Rich Moore’nin üstlendiği filmin süresi 1 saat 48 dakikadır.

5. Hazine Adası

Hazine Adası

Define Adası romanından sinemaya uyarlanmış olan Hazine Adası adlı Disney macera türü yapım, 2012 senesinde gösterime girmiş bir film. Steve Barron’un yönetmenliğinde çekilmiş, filmin başrollerini Eddie Izzard ve Ellijah Wood paylaşmaktadır. Filmde, Jim tek başına çalıştığı Benbow Hanı’na apansız gelen yaşlı bir denizciyi konuk eder. Bu ziyaretçi Jim’e elinde çok değerli bir define haritası olduğunu ve Kaptan Flint’e ait olduğunu belirtir. Bir süre sonra bu yaşlı denizcinin ölümü üzerine Jim, hazine arayışını tek başına üstlenmeye karar verir. Filmin süresi 180 dakikadır.

6. Kar Köpekleri

Kar Köpekleri

Kar Köpekleri 2002 yapımı Disney’e ait komedi - macera türünde bir film. Gary Paulsen’e ait “Kar Dansı” adlı öyküden uyarlanan filmin yönetmeni Brian Levant’tır. Aynı filmin başrollerinde, Cuba Gooding, James Coburn yer almaktadır. Filmde, Florida’da yaşayan Ted Brooks ismindeki bir dişçinin Alaska’da yaşayan bir yakını tarafından kendisine 8 adet köpeğin miras kalması olarak işlenmektedir. Ted, aynı zamanda bu sekiz köpekle zor bir yaşam mücadelesi sürerken, bir yandan Thunder Jack isminde köpekleri kaçırmak isteyen birine karşı savaşmak zorunda kalır. Sinema severler tarafından ilgi görmüş olan bu filmin süresi ise 1 saat 42 dakikadır.

Ayrıca sitemizden en iyi uzay filmleri listesine de bakabilirsiniz.

7. Maskeli Süvari

Maskeli Süvari

Western - macera türü bir Disney yapımı olan Maskeli Süvari, Gore Verbinski yönetmenliğinde 2013 yılında gösterime başlanmış bir film. Başrollerde Johnny Depp, Armie Hammer yer almaktadır. 2014 yılında En İyi Görsel Efekt dalında Oscar’a aday olan film, sürükleyici sahneleriyle ilgi çekmektedir. Film, Amerika eski batıdaki bozuk düzen ve kaosun bastırılması için Tonto ismindeki karakterin anılarından yararlanan ikilinin, huzuru ve adaleti sağlamak adına mücadelelerini işlemiştir. Film 2 saat 29 dakika süreli bir aksiyon yapımı olup, filmin müziği olan Finale, Hans Zimmer’e aittir.

8. Yarının Dünyası

Yarının Dünyası

Bilim kurgu - macera yapımı bir film olan Yarının Dünyası, 2015 senesinde Brad Bird yönetmenliğinde çekildi. Britt Robertson, Raffey Cassidy ve George Clooney’in başrollerde oynadığı film, ciddi bir izlenme payına ulaşmıştır. Filmde, bir mucit olan Frank Walker’in, kendisi gibi  bilime ve gizemli olayları araştırmaya meraklı Casey ile birlikte hafızalarında yalnızca var olan bir yerin keşfine ve zamanlar arası yolculuğa çıkışları, konu edilmektedir. Yarının Dünyası, aynı sene içinde Teen Choice En iyi Bilim Kurgu/Fantastik Ödülü için 4 kere aday gösterilmiş bir yapımdır. Barındırdığı aksiyon sahneleri ve kurgusu ile eleştirmenlerce beğeni toplamış bu filmin izlenme süresi, 2 saat 10 dakikadır.

9. Star Trek - Sonsuzluk

Star Trek - Sonsuzluk

Star Trek filmleri, bilim kurgu - aksiyon türleri içinde en sevilen filmlerden bir tanesi, devam niteliğinde çekimleri süren Star Trek’in 13. filmi olan Star Trek-Sonsuzluk, Justin Lin yönetmenliğinde çekimi tamamlanan 2016 yapımı bir film. Başrollerinde yine Chris Pine, Zachary Quinto ve Simon Pegg yer almaktadır. Amerikan yapımı 2 saat 3 dakikalık filmde, Atılgan isimli gemiyle keşiflerine devam eden ekibin, kendilerini  hedef seçmiş ve onların gücünü sınayan gizemli bir düşmanla zorlu mücadelesi yer almaktadır. Vardıkları yerde iletişim anlamında şansları neredeyse kalmayan ekibin hayatta kalması için, Yorktown üssünü kurtarmaları gerekecektir. Kaptan Kirk, bu yüzden ekibiyle ciddi bir hazırlık yapmak zorundadır.

Sıkça Sorulan Sorular

Disney Channel, birçok macera türü yapımı, dizi ve TV programları olmak üzere belli bir yayın akışında sunmaktadır. TV programları içinde macera konulu “Loki”, “The Falcon and The Winter” ve 2020 yapımı “Earth to Ned” i sayabiliriz.

Disney Channel uydu yayını yapan bir kanaldır. Kanala ait film, programlar ve içeriklere ait yayın akışı sürekli güncellenmektedir. Disney Channel’e ait uydu frekansı olan 12015’i Turksat 4A üzerinden ayarlayarak kanalı listenize dahil edebilirsiniz.

İlgili Yazılar