En İyi Uzay Filmleri - İzleyiciyi Ekrana Kilitleyen 10 Uzay Filmi

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 7 Şubat 2021
  • 1.033 okunma

Sinema rengarenk dünyasıyla pek çoğumuz için bir tutku haline geldi. Yedinci sanat olarak güzel sanatlara eklenen, beyaz camlı bu görsel boyutun biz de oluşturduğu etki, çoğu sanat dalına göre daha fazla belleğimizde yer etmekte. Sinemanın doğası gereği, bir film hakkında, oyuncusundan repliğine, dekorundan efektlerine kadar çok fazla yorum yapabilme şansımız vardır. Üstelik, bazı yapımların, görsel bir ziyafet yaşattığı unsurlarına bilgi verici özelliklerini de katmak mümkün. Bugün, yıldızların, galaksilerin dünyasını izleyicilere ulaştıran, gezegen ötesi bir hayali ekranlara yansıtan, geçmişten günümüze dünyada yapılmış en iyi uzay filmlerini bu yazımızda derlemeyi düşündük. Keyifli okumalar diliyoruz.

1- Yıldız Savaşları

Yıldız Savaşları

Star Wars adıyla tüm dünyada yayınlandığı dönem büyük ilgi çeken yapım olan Yıldız Savaşları, ilk çıktığı dönemden bu yana türünün en iyi örneği sayılmıştır. Farklı yıllarda seri halinde çekimlerine başlanan Yıldız Savaşları ilk olarak, Century Fox aracılığıyla 25 Mayıs 1977 yılında aynı adla yayınlanmıştır. Filmin devamı olarak “İmparator”,”Jedi’nin Dönüşü” adlı  iki film seri halinde üçer yıl arayla çekilmiştir. Seri yayınlarla birlikte film dönemin kült filmleri arasına girmeyi başarmıştır. Öyle ki, bir sinema filmi için daha iyi bütçelerin ayrıldığı ve yetenekli birçok oyuncunun da endüstriye kazandırılması ile yıllar sonra Yıldız Savaşları filmleri tekrar gösterime sunulmuştur.

Yıldız Savaşları filminin 20. yıl dönümü hazırlıklar içine dahil edilen filmin tekrar gösterilme düşüncesi, teknolojik yeni unsurlar da eklenerek bir projeye dönüştürüldü. Aynı şekilde bu serinin ilk üçlemesinde yer alan yönetmen George Lucas, 1999 senesinde yapılmaya başlanan ikinci öncül serisinin de başında olacaktı. Gösterime giren 12 Yıldız Savaşları film serisinden toplamda 10,25 milyar dolarla, bugüne değin çok ciddi hasılat elde edilmiştir. Olayların kurgulandığı galaksi üzerinde, belirlenmiş olan uzay ırkı canlıları, yanında robotlar da dikkat çekmektedir. Doğa üstü yeteneklerin de filme konu olduğu bu filmde, güç unsuru olan boyutun işlenişi refleks, hız, zihin kontrolü gibi birçok faktöre bağlanmıştır.

Aile içi taht mücadeleleri, gerillaların çatışmalarını da işleyen konular filme derinlik katan unsurlardandır. 1999 yılında gerçekleşen ikinci ön üçleme, Gizli Tehlike, Klonların Saldırısı, Sith’in İntikamı adları ile yayınlanmıştır. Bu filmlerin dikkat çeken yanları ise seriler arasında geçen 16 yıllık gibi bir süredir. Keza aynı serinin ikinci ön üçlemesi olan Güç Uyanıyor filmi Aralık 2015’te , Son Jedi- 2017 Skywalker’in Yükselişi-2019 senelerinde iki yıl arayla çekilmiştir.2005 senesine kadar yönetmenliğini George Lucas’ın üstlendiği filmin devam üçlemesinde, Kathleen Kennedy, Ram Bergman yönetmenlik koltuğuna oturmuşlardır. Zengin oyuncu kadrosunun yer aldığı Yıldız Savaşları filminde, Sebastian Shaw, Hayden Christensen, Jake Lloyd, Harrison  Ford, Natalie Portman, Evan Mc Gregor,  Frank Oz yer almıştır. Filmin IMDB puanı 8.6’dır.

Ayrıca IMDb puanı yüksek en iyi Kore Filmleri bilgilerine de bakabilirsiniz.

2- Yıldızlararası

Yıldızlararası

Yıldızlar Arası bir Christopher Nolan yapımı uzay filmi. 2014 senesinde yapımı gerçekleşen film, uzayda kendisine yer arayan insanoğlunun arayışlarını konu edinmektedir. Warner Bros etiketiyle Amerikan yapımı bir film olarak karşımıza çıkan Yıldızlar Arası’nın başrollerinde, Matthew Mc Conaughey, Anne Hathaway, Jessica Chastain, Michael Caine karşımıza çıkmaktadır. Filmin kurgulanması için senarist Jonathan Nolan, Avatar ve Wall-E filmlerinden esinlendiğini itiraf etmiştir. Filmde NASA’da görevli bir grup astronot, Satürn gezegeni yakınında bir solucan deliğinin açıldığını öğrenir ve farklı bir yaşam alanına geçişin adımlarını atmaya başlar. Boyutlar arası hareketliliği efektleriyle yansıtan filmde zaman kavramı farklı bir açıdan işlenmektedir. Filmin IMDB puanı 8.6’dır.

3- Alien Serisi

Alien Serisi

Klasikleşmiş uzay filmleri arasında yer alan ve serileriyle başarısını devam ettiren bir yapım olan Alien (Yaratık) filmi ilk kez 1979 senesinde Ridley Scott yönetmenliğinde çekildi. Bilim kurgu filmi ağırlıkta olsa da filme eklenen korku sahneleriyle türünün nadir örneklerinden biridir. Alien isimli Dünya dışı bir yaratığı canlandıran Sigourney Weaver, filmde Ellen Ripley isimli bir memur olarak da farklı iki boyuttaki yaşam formuyla dikkat çekmektedir. 20th. Century Fox yapımcılığında filmin devamı olan, Yaratıklar (1986), Yaratık-III (1992), Yaratık-Diriliş (1997) seriler halinde izleyicilere ulaşmıştır. Ana seriye ilave olarak Ridley, Prometheus ve Covenant filmlerini de ön bölüm serileri olarak sinemaya aktarmıştır. Gişede büyük başarı yakalayan film, serisiyle de aynı başarısını sürdürmüştür. Alien serisinin IMDB puanı 8.4’tür.

4- Galaksinin Koruyucuları

Galaksinin Koruyucuları

2014 yapımı uzay filmlerinden olan Galaksinin Koruyucuları, Marvel’in aksiyonlarla dolu macerasının bir devamı sayılan filmde, Star lord isimli bir maceraperestin, evren için tehlike barındıran Thanos’un ihtirasıyla mücadele etmek zorunda kalışını konu alır. Elindeki gizemli kürenin peşinde olan Thanos’a karşı Star lord kendisine farklı güçlere sahip uyumsuz kişilerden oluşan bir ekip kurar. Kürenin etkisini ve kainat üzerinde oluşabilecek sorunlara karşı Lord, kendini garip bir yüzleşme içinde bulur. Filmin baş rollerinde, Chris Pratt, Zoe Saldana, Benicio Del Toro, Karen Gillian ve Lee Pace yer almaktadır. İzleyicilerden olumlu dönüşler almış olan Galaksinin Koruyucuları filminin IMDB puanı ise 8.1’dir.

5- Marslı

Marslı

Sinemaya uyarlandığı 2015 senesinde ilgi uyandırmış olan ABD yapımı film, Ridley Scott’un yönetmenliğini üstlendiği bir bilim kurgu yapımı. Senaristi Drew Goddard olan film aslında bir Andy Weir romanından uyarlanmıştır. Başrollerinde Matt Damon, Jessica Chastain, Kate Mara Beth ve Sebastian Stan’ın yer aldığı filmde, Ares III. İsimli bir uzay gemisi mürettebatı olan Mark Watney, toz fırtınasına yakalanan gemiyle birlikte, Mars’ a düşmüştür. Uzayda kaldığı süre boyunca zekası ve gücüyle ayakta kalmayı başaran Watney, bir yandan da dünyaya dönmenin yollarını arar.

IMDB puanı 8.0’dir. Altın Küre Ödülü ile birlikte, çağdaş film dalında Sanat Yönetmeni Ödülü, Arthur Max’e verilmiştir. Ayrıca yönetmen Ridley Scott’a Hugo Dramatik yapım Sunum Ödülü kazandırmıştır. Filmin baş rol oyuncusu Matt Damon, gösterdiği üstün performanstan ötürü, 2016 yılında Empire En iyi Erkek Oyuncu Ödülüne layık görülmüştür.

6- Uzay Yolu

Uzay Yolu

Beyaz perdenin önemli yapımlarından olan Uzay Yolu, ilk olarak 1966 tarihinde yayınlandı. 80 bölüm halinde yayınlanmış bir dizi şeklinde ekranlara yansıyan Uzay Yolu’nun çekimleri 1969 yılına dek 3 yıl devam etti. Yapımcılığını Gene Roddenberry’nin üstlendiği, Uzay gemisi Atılgan ve mürettebatlarının maceralarını işleyen Uzay Yolu’nda gemi kaptanı Kirk ve 2. kaptan Spark farklı karakterleri yansıtan özellikleriyle zaman zaman çatışır ve galaksinin geleceği de bu iki kaptana bağlıdır. uzay araştırmaları esnasında mürettebatın başlarına gelen ilginç durumları işleyen film, 60 dakikalık bölümler halinde ekranlara yansıdı. Baş rollerde William Shatner, Leonard Nimoy, De Forest Kelley yer almaktadır. IMDB puanının 7.9 olduğu belirtilmektedir.

7- Ay

Ay

Yönetmenliğini Duncan Jones’in üstlendiği, 2009 yılı bilim kurgu filmi olan The Moon (Ay), Astronot Sam Bell’in tutkularına yer veriyor. Filmde, Helyum’u keşfetmek üzere Ay’ın karanlık bir noktasına gönderilen Bell’in bir aksilik nedeniyle uydu bağlantısı kesilerek yalnız kalışı anlatılır. Ay’ a olan tutkusu ve yalnızlığı ile baş başa kalan Bell, geçirdiği zaman boyunca orada tuhaf bazı durumlar ile karşılaşmaya başlar. IMDB puanı 7.9’dur. Psikolojik yönüyle de film, bilim kurgu filmine farklı bir boyut getirmiştir. Tutkunun gücünü ve etkilerini ortaya koyan bu yapımda, Sam Rockwell, Dominique Mc Elligott, Kaya Scodelario başrollerde yer almaktadır. Sony Pictures etiketiyle beyaz perdeye aktarılan bu film, bireysel yalnızlık içinde kişinin yaşadığı yüzleşmeyi de konu alması açısından ilgi çekicidir. Film yayınlandığı sene duygusal temasıyla çok daha fazla ses getiren bir film olma özelliği taşımaktadır.

8- Yasak Bölge-9

Yasak Bölge-9

Yasak Bölge filmi, 2009 yapımı, yönetmenliğini Neill Blomkamp’ın üstlendiği bilim kurgu yapımıdır. Fakat her ne kadar bilim kurgu özelliği de olsa filmin maceraları dünyayı ele geçirmeye çalışan uzaylıların, Güney Afrika üzerinde kurduğu üs ile dünyada geçmektedir. Takipler sonucu ele geçirilen uzaylılardan, uzay teknolojisinde kullanmak üzere bazı sırlar edinilme amacı MNU şirketince hedeflenmektedir. Bir çalışanının DNA araştırmalarında kapılan virüs sonucu yaşadığı mutasyon onu zorla bir mücadeleye taşıyacaktır. Film son uzaylıların yaşama amaçlı serüvenini konu almakla birlikte 1982 yılında gerçekleşen bir tema olarak karşımıza çıkmaktadır. IMDB puanı 7.9 olan ve yayınladığı yıl büyük ilgi gören Yasak Bölge-9 filminin başrollerinde, Sharlto Copley, Jason Cope, David James, William Allen yer almaktadır.

9- Avatar

Avatar

2009 yapımı bir James Cameron filmi olan Avatar, aynı isme ait bir çizgi filmden uyarlanmış epik tarzda bir bilim kurgu yapımdır. IMDB puanı 7.8’dir. Botanist Dr.Grace ve Jake Sully adında iki araştırmacı, keşfedilen bir elementin incelenmesi amacıyla Pandora gezegenine gönderilir. Gezegenin biyosfer yapısının incelenmesinde avatar denilen insan geniyle uyumlu, sinirsel bağlantıyla yönetilen Na’vi-insan melezi canlılar kullanılır. Belden aşağı kısmı felçli olan Jake Sully, pandorada yaşamaya gönüllü olup iyileşmeye başlar. Fakat gezegeni koruma adına ciddi bir mücadeleye girişmesi gerekecektir.

Avatar Filmi, gösterildiği yıl büyük bir izleyici kitlesine sahip olmuş bir yapımdır. Başrollerinde, Sam Worthington, Zoe Saldana, Sigourney Weaver yer almaktadır. Süresi 162 dakika olan film, 20th Century Fox etiketiyle izleyenlere sunulmuştur. Yayınlandığı sene dünya çapında ciddi bir hasılat geliri elde etmiştir. (2.187.965.200 USD) Filmin devam serileri olarak Avatar-2 ve 3’ün çekimlerinin tamamlandığı 2021 Aralık ayında birincisinin gösterime sunulacağı edinilen bilgiler arasında.

Sitemizden iz bırakan en iyi Fransız filmleri listesine de bakabilirsiniz.

10- Apollo-13

Apollo-13

Sırada bir Tom Hanks filmi olan Apollo-13 var. Gösterime giriş tarihi 1995 yılının ilgi çeken bir drama-bilim kurgu yapımı oldu Apollo-13. Yönetmenliğini Ron Howard’ın üstlendiği bu Amerikan yapımı filmde, Apollo 13 görevi için altı aylık kampa alınan astronotların ekibinden birinin rahatsızlanarak ayrılan Ken Mattingly’nin ardından, kalkışa 2 gün kala gruba yeni bir kişi katılır. Ay yörüngesine giremeden uzay mekiğinde bir elektrik arıza oluşur. Bunun üzerine, ekibin oksijensiz kalma riski baş gösterir. Uzay gemisinin aldığı hasar ve enerji kaybı ile ekibin dünyaya dönme ve iletişim çabaları ile Ken Mattingly’nin kumanda merkezinden onları yönetmeye çalışması konu anlamında dikkat çekmektedir. IMDB puanı 7.6 olarak belirtilmiştir. Tom Hanks’in yanı sıra başrollerde Bill Paxton, Kevin Bacon, Ed Harris de görülmektedir. Universal Pictures etiketiyle beyaz perdeye aktarılan bu film de gösterildiği yıl ilgi görmüş ve ciddi hasılat elde etmiş bir yapımdır.

Sıkça Sorulan Sorular

Bilim Kurgu türünde tüm zamanlara değin en iyi hasılat yapan filmin “Avatar” olduğu eleştirmenlerce de kabul edilen bir durumdur. Film öncesinde basın tanıtımı için ciddi organizasyonların da yapıldığı Avatar filmi, yayınlandığı sene, en çok izlenen, gişe rekorları kıran bir yapımdır.

Dünya Bilim Kurgu Cemiyeti’nin verdiği Hugo Ödülü örnek verilebilir. Ayrıca Bilim Kurgu fantezi ve Korku Filmleri akademisi tarafından verilen Satürn Ödülü de prestijli ödüller arasında gösterilir.

İçeriği uzay ve uzaydaki canlıları konu edinen filmlerden, “Çılgın Marslılar”, “Kehanet”, “Dünyanın Durduğu An”, “Hayat”, “Uzay Oyunları” ve “Elysium” gibi yakın tarihlerde gösterime girmiş yapımlar, beyaz perdede yer almaktadır.

İlgili Yazılar