İz Bırakan En İyi Fransız Filmleri İçerisinden 24 Tavsiye

  • Cahil Uzman yazdı.
  • 3 Ocak 2021
  • 3.654 okunma

Fransız filmleri ya çok sevilir ya da hiç sevilmez. Konuları diğer ülkelerin sinemasına göre ağır ilerleyen, farklı bakış açıları olan tarzdadır. Ancak Fransız filmleri iyice araştırdığınızda aralarında herkese hitap edebilecek tarzda filmlerinde olduğunu göreceksiniz. Bunu baz alarak romantik, dram, komedi, savaş, biyografi hatta animasyon türünde Fransız yapımı filmlerin olduğu çok güzel bir liste hazırladık. Aralarından konusu ve türü hoşunuza gidecek kesinlikle film bulacağınıza eminiz.

1. Sevginin Gücü (Léon) – 1994 (IMDb: 8.5)

Sevginin Gücü en iyi fransız filmleri

Tür: Aksiyon, Dram, Suç

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Jean Reno, Gary Oldman, Natalie Portman

Sevginin Gücü, masum bir kız ve bir katilin hikayesini anlatıyor. Onların birbirlerinden başka kaybedecek hiçbir şeyleri yok. Erkek duygusuzca öldürüyor. Zayıf noktasını sadece 12 yaşındaki bir kız biliyor.12 yaşında New York’ta yaşayan Mathilda, üvey ailesinin yanında güzel olmayan bir hayat yaşıyordur. Babası, iki taraflı oynayan bozulmuş polis için uyuşturucu saklamaktadır. Mathilda’yı kaçıp gitmekten tek alıkoyan küçük erkek kardeşidir. Bir gün, tüm ailesinin katledebildiği zaman alışverişte olan Mathilda şans eseri hayatta kalır ve en çok ihtiyacı olduğu sırada Léon’un dairesine saklanarak kendini kurtarır. Efsane haline gelmiş film, en iyi Fransız filmleri listesinin zirvesinde olmayı hak ediyor.

2. Can Dostum (Intouchables) – 2011 (IMDB: 8.5)

Can Dostum en iyi fransız filmleri

Tür: Biyografi, Komedi, Dram

Yönetmen: Olivier Nakache, Éric Toledano

Oyuncular: François Cluzet, Omar Sy, Anne Le Ny

Can Dostum, felçli bir adam ve ona bakıcılık yapan gencin hikayesini anlatan samimi filmdir. Zengin iş adamı ve aristokrat olan Philippe, yamaç paraşütü yaparken geçirdiği kaza sonrası felç olur ve boynundan aşağısı kullanamaz hale gelir. Driss ise hapishaneden henüz yeni çıkmış bir işsizdir. Philippe 7 gün 24 saat boyunca bakımını üstlenmesi için Driss'i evine yatılı yardımcı olarak alınca ikisinin de dünyası değişecektir. Normal şartlar altında hiçbir zaman yan yana gelmeyecek bu ikili iyisiyle kötüsüyle hayatın tadını beraber çıkarmaya başlarlar.

3. Amelie (Le fabuleux destin d'Amélie Poulain) – 2001 (IMDB: 8.3)

Amelie

Tür: Komedi, Romantik

Yönetmen: Jean-Pierre Jeunet

Oyuncular: Audrey Tautou, Mathieu Kassovitz, Rufus

Fransa sinema sektörünün en popüler filmlerinden biridir Amelie. Konusu ise şu şekildedir. Anne ve babasını kaybetmiş olan Amelie, kendini başkalarının hayatlarını tamir etmeye, onları mutlu kılmaya adamıştır; bu adanmışlığı fark ettirmeden, bu durumdan bihaber olan insanların hayatlarını kolaylaştırmaya yönelik yapmaktadır. Peki başkalarının mutluluğu için çabalayan Amelie, yalnızlığının farkına vardığı an kendi mutluluğu için de çabalamaya başlayacak mıdır?

4. Gölgeler Ordusu (L'armée des ombres) – 1969 (IMDb: 8.2)

Gölgeler Ordusu

Tür: Dram, Savaş

Yönetmen: Jean-Pierre Melville

Oyuncular: Lino Ventura, Paul Meurisse, Jean-Pierre Cassel

Bir inşaat mühendisi olan Philippe Gerbier, Fransız Direnişinin en önemli liderlerinden birisidir. Kendisinden hazzetmeyen bir cani tarafından yaptığı tüm gizli işler gün yüzüne çıkarılır. Gerbier bunun neticesinde esir kampına düşer. Ancak onun burada kalma niyeti yoktur bu sebeple bir süre sonra kamptan kaçar ve kendisine bunları yaşatanları bulmaya karar verir.

5. Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi (Portrait de la jeune fille en feu) – 2019 (IMDb: 8.1)

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Céline Sciamma

Oyuncular: Noémie Merlant, Adèle Haenel, Luàna Bajrami

Alev Almış Bir Genç Kızın Portresi, 18. yüzyıl sonlarında Britanya’da genç bir kadının portresini yapmakla görevlendirilen bir sanatçının hikayesini konu ediyor. Marianne, izole bir adada yaşayan genç bir ressamdır. Genç kadın bir gün, manastırdan yeni ayrılan Heloise’in düğün portresini yapmakla görevlendirilir. Ancak portresinin yapıldığından Heloise’in haberinin olmaması gerekmektedir. Marianne, kendisine verilen görevi harfiyen yerine getirmek zorundadır aksi halde geri gönderilecekti. Bu yüzden de gündüzleri Heloise’i ile vakit geçirip gizlice onu izlerken, geceleri de portresini yapmaya başlar. Gönülsüzce evlenmek üzere olan Heloise ise, yaklaşmakta olan düğün öncesi son özgür anlarını Marianne ile geçirmeye ve onunla arkadaş olmaya başlar. Ancak bu iki kadının arkadaşlığı, aralarında beklenmedik yakınlaşmaya dönüşür. Ayrıca romantizm arayanlara Aamir Khan'ın aşk filmleri yazımızı da inceleyebilirsiniz.

6. Kelebek ve Dalgıç (Le scaphandre et le papillon) – 2007 (IMDB: 8.0)

Kelebek ve Dalgıç

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Julian Schnabel, Laura Obiols

Oyuncular: Mathieu Amalric, Emmanuelle Seigner, Marie-Josée Croze

43 yaşındaki Jean-Dominique Bauby, üç hafta süren koma halinden sonra artık uyanmıştır. Bu mucizevi uyanış doktorlar tarafından şaşkınlıkla karşılanır çünkü Jean fiziksel olarak hiçbir eylemi yerine getiremiyorken, beyin bölgesinde hiçbir sorun çıkmaz. Burada artık izleyici Jean’nin iç sesiyle olaylara tanıklık etmeye başlar. Tek kontrol edebildiği organı sol göz kapağı olan adam bir mucizeye daha imza atarak insanlarla göz hareketiyle anlaşmaya, dahası hayat hikayesini anlatacağı kitabını yazmaya başlar. Farklı konusuyla dikkat çekici film en iyi Fransız filmleri tavsiyeleri içerisindedir.

7. Protesto (La haine) – 1995 (IMDB: 8.0)

Protesto en iyi fransız filmleri

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Mathieu Kassovitz

Oyuncular: Vincent Cassel, Hubert Koundé, Saïd Taghmaoui

Protesto, şiddetli bir isyanda rol alan 3 gencin hikayesiyle karşımıza çıkıyor. Paris’in gettolarında hararetli saatler yaşanmaktadır. Grup halinde dolaşan yerel gençlerle, çevreyi kuşatan polisler arasında nefret dolu bakışlardan oluşan bir gerilim vardır. Mahallenin gençlerinden Abdel, polis soruşturması sırasında ağır bir şekilde tartaklandığı için hastanede ölüm döşeğinde yatmaktadır. Gencin arkadaşları ise başıboş dolaşmaktadırlar. İçlerinden Vinz, Abdel’in ölmesi durumunda bir polis vurmaya yemin eder ve hikaye başlar.

8. Üç Renk: Mavi (Trois couleurs: Bleu) – 1993 (IMDB: 7.9)

Üç Renk: Mavi

Tür: Dram

Yönetmen: Krzysztof Kieslowski

Oyuncular: Juliette Binoche, Hélène Vincent, Philippe Volter

Bu film üçlemenin ilk bölümüdür. Bir müzisyen olan kocasını ve çocuğunu kaybeden bir kadının bu gerçekle ne şekilde baş ettiğini inceleyen oldukça başarılı bir film. Julie, bir kazada kocasını da kızını da ölüme teslim eder. Artık Julie’nin iki seçeneği vardır. Ya geçmişin gölgeleri ile yaşamak ya da geleceği şekillendirmek üzere şimdide yeni bir hayat kurmak. O yaşama tutunmayı ve yeni hayatı yaratmayı seçer. Ancak özgürlük kolay elde edilen bir kavram değildir.

Üçlemenin diğer iki filmi de Üç Renk: Beyaz ve Üç Renk: Kırmızı’yı da izlemelisiniz.

9. Güzel ve Çirkin (La belle et la bête) – 1946 (IMDb: 7.9)

Güzel ve Çirkin

Tür: Dram, Fantastik

Yönetmen: Jean Cocteau, René Clément

Oyuncular: Jean Marais, Josette Day, Mila Parély

Birçok ülke tarafından çıkan Güzel ve Çirkin filmi Fransız sinemasına da uyarlanmıştır. Fakir bir tüccar, kızına hediye olarak bir gül verir. O aldığı tek gül, Çirkin'in gül bahçesinden çalınmış bir çiçektir. Çirkin, bunu fark ettiğinde ortalığı birbirine katarak tüccarın cezalandırılmasını ister. Karşılığında o da tüccardan kızını ister. Kızı hayatı boyunca onunla birlikte yaşamak zorundadır. Başta bu fikre alışamasa da Çirkin'in de sert mizacı genç kız sayesinde yumuşar.

10. Aşk (Amour) – 2012 (IMDB: 7.9)

Aşk en iyi fransız filmleri

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Michael Haneke

Oyuncular: Jean-Louis Trintignant, Emmanuelle Riva, Isabelle Huppert

80'lerinde emekli olmuş iki müzik öğretmeni olan Georges ve Anne, ilerlemiş yaşlarına rağmen geride kalan ömürlerini huzur ve mutluluk içerisinde geçiren bir çifttir. Ayrıca kendileri gibi müzisyen olan kızları Eva başka bir ülkede yaşıyordur. Yaşlı çiftin sakin hayatı bir gün Anne'nin kriz geçirip, boyundan aşağısının felç kalması ile değişir. Georges çok sevdiği karısına elinden geldiğince iyi bakar ama onun da yapabilecekleri sınırlıdır. Üstelik Anne'nin durumu git gide kötüleşmektedir. Georges çareyi en sonunda iki ayrı hemşire tutmakta bulur. Şimdi onca yıla yayılmış olan evlilikleri, bir kez daha bağlılık sınavı verecektir.

11. Mekanlar ve Yüzler (Visages villages) – 2017 (IMDB: 7.9)

Mekanlar ve Yüzler

Tür: Belgesel

Yönetmen: JR, Agnès Varda

Oyuncular: Agnès Varda, JR, Jeannine Carpentier

60 yılı aşkın bir süredir sinemadan fotoğrafa, video yerleştirmeden heykele yapıtlar üreten 88 yaşındaki efsane Agnès Varda ve genç JR ile birlikte Fransa’nın köylerini gezerek, bir yandan halkla sohbet etti, fotoğraflar çekti, çektikleri fotoğrafları sergiledi, bir yandan da dost olup birbirlerini daha iyi tanımaya çalıştı.

12. Mavi En Sıcak Renktir (La vie d'Adèle) – 2013 (IMDb:7.7)

Mavi En Sıcak Renkti

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Abdellatif Kechiche

Oyuncular: Léa Seydoux, Adèle Exarchopoulos, Salim Kechiouche

15 yaşındaki Adele'in emin olduğu iki şey vardır; o bir kızdır ve kızlar erkeklerle çıkar. Bir gün büyük meydanda Emma'nın mavi saçlarını fark eder ve işte o an hayatının değişeceğini anlar. Emma ile yaşadığı aşkı bir yetişkin olarak yaşamaya başlamıştır. Fakat Adele ne kendisiyle ne ailesiyle ne de bu saçmalıklarla dolu dünyayla barış yapmayı becerememektedir.

13. Salaklar Sofrası (Le dîner de cons) – 1998 (IMDb: 7.7)

Salaklar Sofrası

Tür: Komedi

Yönetmen: Francis Veber

Oyuncular: Thierry Lhermitte, Jacques Villeret, Francis Huster

Paris'te yaşayan yayıncı olan Pierre Brochant, haftalık olarak düzenlenen 'Salaklar Günü'nün daimi üyelerinden biridir ve bu etkinliğe tanınmış Parisli işadamları katılır. Bu günde yanlarında getirdikleri salaklarla dalga geçip eğlenmek ön şarttır. Bir yarışma bile düzenlenir ve sonunda şampiyon salak seçilir. Bu kişiyi partiye getiren üye de büyük ödülü kazanır. Talihinin döndüğüne emin olan Brochant, François Pignon isimli bir finans çalışanını bulmuş ve onun son derece aptal bir adam olduğunu fark etmiştir. Artık büyük ödülü kazanacağından emindir...

14. Belleville'de Randevu (Les triplettes de Belleville) – 2003 (IMDb: 7.8)

Belleville'de Randevu

Tür: Animasyon

Yönetmen: Eugène Green

Seslendirme: Fabrizio Rongione, Christelle Prot, Ludovico Succio

Champion, babaannesi tarafından büyütülen bisiklet delisi çocuktur. Torunundaki potansiyeli gören kadın, çocuğu dünyaca ünlü bisiklet yarışı Tour de France'a hazırlamaya başlar. Fakat yarış esnasında iki gizemli siyahlar giyinmiş adam Champion'u kaçırır. Madame Souza ve sadık köpeği Bruno onu kurtarmak için hazırlanırlar. Arayışlar onları okyanusun öbür ucundaki 'Belleville' adındaki dev megapole götürür. Orada 1930'ların tuhaf müzikhol yıldızlarından "Belleville Üçlüsü"yle karşılaşırlar, yıldızlar Souza ve Bruno'ya yardımcı olurlar.

15. Rüya Bilmecesi (La science des rêves - Film B) – 2007 (IMDb: 7.7)

Rüya Bilmecesi

Tür: Komedi, Dram, Fantastik

Yönetmen: Michel Gondry

Oyuncular: Sacha Bourdo, Emma de Caunes, Alain Chabat

Sürekli rüya görme halinde olduğu için gündelik hayatı altüst olan Stephane Miroux adlı eksantrik bir gencin beyninin içinde gelişen eğlenceli romantik komedi fantezisini konu alan bu film oldukça ilgi çekicidir. Uyku halindeyken “Stephane TV”nin karizmatik sunucusudur. Kartondan yapılma kameralar karşısında “Uyku Bilimi” hakkında yorumlar yapar. Gerçek yaşamındaysa Paris’teki bir takvim yayıncılık şirketinde sıkıcı bir işi vardır.

16. Köprüdeki Kız (La fille sur le pont) – 1999 (IMDB: 7.5)

Köprüdeki Kız en iyi fransız filmleri

Tür: Romantik, Dram, Komedi

Yönetmen:

Oyuncular: Vanessa Paradis, Daniel Auteuil, Claude Aufaure

Aşk konusunda bir türlü şansı yaver gitmeyen Adèle günün birinde ,köprüden kendini atarak intihar etmek ister. Bu esnada köprüde bulunan Gabor onunla konuşmaya başlar. Gabor bir bıçak fırlatıcısıdır ve kendi mesleğinde ona eşlik edecek bir partner aramaktadır. Aralarında geçen konuşma sonunda Adèle kendisini suya atsa da Gabor tarafından kurtarılır ve onunla çalışmaya başlar.

17. Sınıf (Entre les murs) – 2008 (IMDb: 7.5)

Sınıf

Tür: Dram

Yönetmen: Laurent Cantet

Oyuncular: François Bégaudeau, Agame Malembo-Emene, Angélica Sancio

François Marin ve meslektaşları, Paris’te bir lisede tamamen farklı ırklardan gelen öğrencileri eğitmek üzere yeni yıla hazırlanmaktadırlar. Öğretmenler kendi aralarında durumları iyi yada kötü olan öğrencileri hakkında konuşurlar. Tüm öğretmenler öğrencilerine ilham kaynağı olmak isterler ancak bir taraftan da her bir eğitimcinin, başarmak istedikleri tutkularına ulaşma yöntemi farklıdır. Marin, bu yıl 14 ve 15 yaşlarındaki öğrencilere ders vermektedir ve bazen öğrencilerinin aralarına girmek için elinden geleni yapar. Bazen başarı ile bazen de kayda değer hatalarla.

18. Dönüş Yok (Irréversible) – 2002 (IMDB: 7.4)

Dönüş Yok

Tür: Suç, Dram

Yönetmen: Gaspar Noé

Oyuncular: Monica Bellucci, Vincent Cassel, Albert Dupontel

Film Paris'te oldukça pis bir arka sokak barında, içeriden dışarıya çıkan sedyeler, ambulans ışıkları ve kanlı bir gece de geçiyor. Bu gecenin kurbanları, aslında bu gecenin sonunda değil başındalardır henüz. Hayatın kurgusu, bazen insanın zannettiği gibi ileri doğru değil, geriye doğru akar. Bütün günahlar, birer birer ortaya çıkacaklardır ve insanoğlu kendi pisliğiyle karşı karşıya gelecektir.

19. İş Yok Zaman Çok (L'emploi du temps) – 2001 (IMDb: 7.4)

İş Yok Zaman Çok

Tür: Dram

Yönetmen: Laurent Cantet

Oyuncular: Aurélien Recoing, Karin Viard, Serge Livrozet

İşinden yeni kovulduğunu ailesine söyleyemeyen Vincent, günlerini şehrin dış mahallerinde gezerek, gök yüzünü seyrederek ya da telefonda gevezelik yaparak geçirmektedir. Ailesinin işsiz olduğunu fark etmemesi için kendisine işler uyduran Vincent, bir gün kendisine gizlice girdiği bir ofis binasında bulur. Vincent binanın koridorlarında kafasına göre gezip, toplantı odalarında takım elbiseli adamların çalıştığını görür. Vincent çaresizce iş ararken aynı zaman da dünyadaki yerini de bulmaya çalışır.

20. İşgal (La Rafle) – 2010 (IMDb: 7.1)

İşgal en iyi fransız filmleri

Tür: Dram, Tarih, Savaş

Yönetmen: Rose Bosch

Oyuncular: Jean Reno, Mélanie Laurent, Gad Elmaleh

Yahudi arkadaşları ve ailesi ile birlikte, Almanya işgali altındaki Paris'te yaşamayı öğrenmeye çalışan 11 yaşındaki Joseph'in gözünden 1942'nin Fransa ‘sasında Almanya ve Fransa arasındaki Yahudi pazarlığını anlatılıyor.

Ayrıca IMDb puanı yüksek en iyi tarihi savaş filmleri 23 öneri yazımıza da bakabilirsiniz.

21. Angel – A – 2005 (IMDb: 7.1)

Angel – A

Tür: Komedi, Dram, Fantastik

Yönetmen: Luc Besson

Oyuncular: Rie Rasmussen, Jamel Debbouze, Gilbert Melki

Andre, kendi alanında yetenekli olmayan ama başarılı bir üç kağıtçı ve dolandırıcıdır. Şehirde yaşayan insanların neredeyse yarısına on binlerce dolar borcu olduğu için alacaklılar peşini bırakmazlar. Her an can güvenliği bir tehdit altındadır. Aklına kurtuluş yolu olarak konsolosluğa başvurmak gelir ancak kabul edilmez. Durum böyle olunca hapse girmeye karar verir ancak tam da o anda hayatına Angela adında bir kadın girer. Tabi bu sırada da sıradaki yeni mucize Andre’yi beklemektedir.

22. Germinal – 1993 (IMDB: 7.1)

Germinal

Tür: Dram, Romantik

Yönetmen: Claude Berri

Oyuncular: Renaud, Gérard Depardieu, Miou-Miou

Emile Zola’nın aynı isimdeki romanından uyarlanan filmin konusuna baktığımızda; Etienne Lantier , maden yatakları sayesinde geçimini sağlayan bir adamdır ve bir Fransız kasabasına yerleşmek ve bir işe sahip olmaktır. Fakat kısa bir süre içerisinde Maheu ile tanışmasıyla birlikte hayatını kökünden değişecektir. Madende iş bulmasına yardımcı olan Maheu ile günden güne yakınlaşır, bu esnada ailenin genç kızı Catherine’e umutsuzca aşık olur. Tek problemi maden işçilerinin içerisinde bulunduğu zorlu çalışma şartlarıdır. Etienne, Maheu’yu ikna ederek yeni bir madenciler sendikası kurmayı üstlenip büyük bir grevi organize eder. Elele verip bir araya gelen işçiler devasa bir isyan başlatır, fakat maden sahiplerinin gazaplarından kurtulmaları kolay olmaz.

23. Taksi (Taxi) – 1998 (IMDb: 7.0)

Taksi

Tür: Aksiyon, Komedi, Suç

Yönetmen: Gérard Pirès

Oyuncular: Samy Naceri, Frédéric Diefenthal, Marion Cotillard

Hız tutkunu olan Daniel, pizza dağıtıcılığını bırakır ve takside şoför olarak çalışmaya başlar. Kullandığı arabanın güçlü motoru ve hızı sayesinde polis radarlarına bile yakalanmaması Daniel’i çok fazla heyecanlandırmaktadır. Fakat her şey polis memuru Emilien ile tanışınca farklı hal alır. Ehliyet sınavında başarılı olamayan Emilien, Daniel’den bazı suçluları yakalaması için yardım ister. Aksi taktirde arabası elinden alınacaktır. Daniel bir anda kendini maceraların içinde bulur.

24. Coco Chanel’den Önce (Coco avant Chanel) – 2009 (IMDB: 6.7)

Coco Chanel’den Önce en iyi fransız filmleri

Tür: Biyografi, Dram

Yönetmen: Anne Fontaine

Oyuncular: Audrey Tautou, Benoît Poelvoorde, Alessandro Nivola

Gerçek adı Gabriella Chanel olan Coco Chanel ’in Paris’e taşınmadan ve ünlü olmadan önce yaşamından yani yetimhanede başlayıp, kabare şarkıcılığına uzanan daha sonra da dünyanın en önemli modacısı olma yolunda ilerleyen masal tadında harika biyografik film.

Sıkça Sorulan Sorular

Fransız filmleri genel olarak dram ağırlıkta olsa da komedi türünde de çok kaliteli filmleri barındırıyor. Bunlar arasında dünya üzerinde popüler olanlar arasında Amelie, Taksi, Angel-A örnek verilebilir.

Biyografi tarzında Fransız yapımı filmler arasında Coco Chanel’den Önce örnek verebiliriz. Coco Chanel’ın popüler olmadan önceki hayatını bu filmde öğrenebilirsiniz. Bunun yanında Kelebek ve Dalgıç’da biyografi tarzında filmlerden biridir ve filmde komada olan Jean-Dominique Bauby uyanınca yaşadıkları anlatılır.

İlgili Yazılar